X
Forum

Forum

Integrace Hormann U...
 
Notifications
Clear all

[Solved] Integrace Hormann UAP1 do Loxone

7 Posts
3 Users
0 Likes
2,936 Views
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
Topic starter  

Ahoj všem,

chci se podělit s integrací lehce zákeřných garážových vrat Hörmann přes modul UAP1. Prvně jsem využíval povely nahoru, dolů a informace o vratech, zda jsou nahoře nebo dole. To je ale nedostatečné, protože logika Loxone prvku na garážová vrata je jiná, než provádí UAP1. Příklad - vrata jedou nahoru. Pokud v Loxone stisknu podruhé nahoru, prvek zastaví otevírání. UAP1 ne, při druhém impulzu stejným směrem nerušeně pokračuje dál. Ještě horší to bylo při změně směru. Jedou-li vrata nahoru a stisknu v Loxone dolů, Loxone zastaví - stejně jako UAP1. Jedou-li vrata ale dolů, chápe to UAP1 zřejmě jako reakci na možné nebezpečí a vrata nezastaví, rovnou je pošle nahoru. Zatímco Loxone zastavilo. V praxi to byl velký zmatek a ovládání z loxone fungovalo rozumně pouze z výchozích poloh.

 

Řešení (díky Chrispiemu z loxforum.com) je použít 3. výstup pro nouzové zastavení (a blokování jakéhokoliv dalšího pohybu) v UAP1 na kontaktech 12-13. Je potřeba dávat pozor na to, že tento kontakt je obrácený - tj. je-li sepnuto (ON v Loxone), tak vrata fungují normálně. V momentě, kdy se tento kontakt rozpojí, vrata svůj pohyb zastaví. Původně jsem to napojil na negovaný AND obou výstupů (nahoru a dolů) z ovládacího prvku, tj. kontakt nouzového zastavení (=reset) se přerušil kdykoliv nebyl žádný pohyb nahoru nebo dolů. To ale blokovalo příkazy mimo Loxone (dalkové ovládání). Stačí nakonec vyslat opačný impulz - krátce rozpojit. To zastaví vrata. Impulz musí být kratší než Motor lock (konfigurovatelné v ovládacím prvku garážových vrat v loxone), jinak by to mohlo blokovat i další příkazy. Dálkové ovládání pak normálně funguje. 

Vypadá to takto nějak:

Loxone   Hoermann UAP1

Ovládací prvek garážových vrat je nutno přepnout na DIRECT (Connection Type) - aby to mělo během pohybu vrat trvale sepnuté kontakty na výstupu a neposílalo to jen impulzy. 

Výstupy:
- UAP1 příkaz otevřít (15-20) - Q4 na screenshotu
- UAP1 příkaz zavřít (17-20) - Q2 na screenshotu
- UAP1 povoleno (12-13) - Q7 na screenshotu; tohle je ten negovaný výstup

Vstupy:
- UAP1 signalizující vrata kompletně otevřená (01) - AI3 na screenshotu
- UAP2 signalizující vrata kompletně zavřená (02) - AI2 na screenshotu

Volitelné (nepoužívá to ovládací prvek garážových vrat v Loxone, tak jen pokud to nějak využijete):
- UAP1 signalizující vrata v pohybu (03), AI4 na screenshotu. Nutno nakonfigurovat položku 29 v konfiguračním menu na pohonu Supramatic - přidat tam tu tečku. Viz návod k pohonu.

 

Více info v mém originálním threadu v angličtině zde:  https://www.loxforum.com/forum/hardware-miniserver-extensions/109779-hoermann-uap1-experience

 

A.


   
Quote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Parada, nechces to hodit primo do wiki?


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
Topic starter  

Dobrej nápad, ani jsem netušil, že tu Wiki je


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

mohl by jsi nasdilet loxplan? diky


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
Topic starter  

Wiki článek čeká na schválení.

Ad LoxPlan - proč? Vždyť je to všechno na screenshotu, není to nijak velký. Nebo jsem na něco zapomněl?


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

protoze je to jednodussi, kór když pak chci něco ladit nebo je tam nejaky modbus atd....

Není zadny duvod, proc to sem nedát. 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
Topic starter  

Nic tam navíc není, žádnej modbus nebo něco takovýho. Jen standardní prvek pro ovládání garážových vrat. Vše, co jsem změnil z implicitních hodnot jsem se snažil popsat - buď v textu nebo na screenshotech.

Celej můj projekt obsahuje různě soukromé věci, od adresy a souřadnic baráku až po konfiguraci alarmu včetně bezp. kódů, tak to bych teda jako důvod, proč to sem nedávat viděl. Nerad bych na něco zapomněl při odmazávání. Ruční procházení XML taky reálně nevidím, má 1,6 MB.

Nebo lze nějak vyexportovat jen označená část? Když udělám Cut'n paste do novýho projektu, tak je to naprd:

cutnpaste not assigned

 

A.


   
ReplyQuote
Share: