Forum

Forum

Integrace NILAN VP1...
 
Notifications
Clear all

Integrace NILAN VP18

71 Posts
14 Users
0 Likes
18.9 K Views
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já to řeším přes jejich blok "Ovládání Ventilace", když chci zvýšit větrání tlačítkem tak změním parametr Hmax - požadovaná vlhkost, výběrovým přepínačem na 10% čímž se blok přepne do zvýšeného větraní, pak to zase vrátím na normální nastavení. V bloku pak jde nastavovat jak intenzity toho větrání tak manuálně na jaký koly čas přepnou výkon větrání na cokoli. Po rozkliknutí je pak v bloku vidět i vlhkost - tu beru zase z Nilanu. Jen to má výstup 0..100%, ale to se snadno převede "Opravou" přímo ve výstupu na Nilan 0..100 / 0..4. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ani v dokumentaci na webu ani v Loxone configu nemůžu tenhle blok najít. Jakou verzi Loxconfigu máš?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Je to od Configu 10


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Mám poslední konfig. Bude někdo tak hodný a pošle mi odkaz na dokumentaci tohodle bloku? Asi jsem fakt blbej, ale nemůžu to najít. 


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
Topic starter  

"Ovladani vetraku" nebo tak nejak. Kazdopadne je to klasickej Loxone nedomyslenej nedodělek, takze na ovladani rekuperace se to moc nehodi - oproti radiobuttonu je to asi 8x slozitejsi


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@blaf

je to "Ovládání větrání", je to ve vytápění.

@nksh

možná to není úplně podle představ, taky bych si ho představoval trochu jinak, třeba přímí vstup pro zrychlení ventilace, ale jinak to není úplně tak marný, ve vizualizaci mám v jednom bloku rychlost a ovládání ventilace a zobrazení vlhkosti, jednoduchou změnou požadované vlhkosti vyvolám zvýšenou rychlost tlačítky a podobně. Umí to reagovat stejně i na CO2, pokud máš čidlo, nastavíš si jen v parametrech hodnoty a je to. Přes ten blok pak můžu na libovolnou dobu změnit rychlost na libovolnou hodnotu a nemusím na to mít deset klikátek ve vizualizaci.

Ventilace3
Ventilace2
Ventilace1

Přemýšlím i nad možností ovládání bypassu výměníku což přes tenhle blok taky lze.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@nksh

Rozcilovat se na Loxone, ze blok, ktery ma popis "Decentralizovane ovladani pokojove vetraci jednotky" se nehodi na rekuperaci, to uz je trochu nefer 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Použití bloku ventilace pro účely rekuperační jednotky asi nikdy nebude odpovídat požadavkům, které by uživatel očekával. I když je tento případ trošku odlišný od mého, musel jsem kompletní ovládání sestavit pomocí logických bloků loxone. Výsledkem je pak maximální spokojenost. Che to ale asi trošku zkušeností a času pro testování.

Já mám pouze pasivní rekuperaci od Nilanu a nakonec jsem použil pouze krabici, výměník a motory. Kompletní logiku jsem si udělal v loxone. 

V tomto případě to asi bude o  něco složitější z důvodu ohřevu TUV. Popravdě docela pochybuji o účinnosti této jednotky (za ty peníze). Nicméně bych šel cestou vytvoření vlastní logiky a ne bloku větrání, ten je primárně určen pro jiné účely. 


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
Topic starter  

Spis je smutne, ze Loxone nebylo schopne udelat centralni blok vylozene pro rekuperaci. Musi se to pak ruzne lepit ze vsech moznych bloku a nikdy to nebude uplne dle me predstavy. 

Pokud clovek pouzije radiob. vse je jednoduche a prehledne, ale zase treba hapruje zpetna vazba z jednotky jak nastinil nize blaf. S "Ovladani vetrani" je zase vse zbytecne komplikovane ve vizu, ale blok ma spoustu fci jiz v sobe. Co je lepsi nedokazu posoudit. Me osobne vyhovuje jednoduchost vizu.

Jinak co se tyce ucinosti napr. Compactu, tak jsem byl naopak sokovan jak rychle to dokaze ohrivat vodu pouze pri pasivnim rezimu (kompresor a el. patrona je off:)

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Podle mě je to stejné jako u tepelných čerpadel. Vyrobit univerzální blok je asi nemožné. Spíš se tady počítá s tím, že si rekuperace "žije svým životem" a z loxone akorát pošlu info o zvýšeném odtahu atd... Řídit rekuperaci způsobem jako mám já, je asi extrém a zřejmě to i zatěžuje samotný miniserver. V podstatě je TČ nebo rekuperace řízená podobným PLC jako Loxone miniserver 🙂 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: @nksh

Jinak co se tyce ucinosti napr. Compactu, tak jsem byl naopak sokovan jak rychle to dokaze ohrivat vodu pouze pri pasivnim rezimu (kompresor a el. patrona je off:)

 

To je nějaká blbost, Compact nedokáže vodu ohřívat jinak než kompresorem nebo el. patronou.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
Topic starter  

@pa-v-el

Je to mozny, nejak sem po tom nepatral. Ale uz jsem si několikrát vsimnul, ze i když pres noc nejel komp, tak voda je rano o par st. teplejsi nez vecer. A el. patrona je trvale vypnuta.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jestli jsem to správně pochopil tak Nilan VP18 je kombinací bojleru ohřívaného tepelným čerpadlem a rekuperací? 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

VP18 je aktivní rekuperace s ohřevem TUV pomocí TČ pro rekuperaci, Compact je prakticky stejná jako VP18, ale má ještě i pasivní výměník, takže dokáže rekuperovat pasivně vzduch a ještě ohřívat vodu z toho co zbylo po pasivní rekuperaci aniž by dohřívala přívodní vzduch nebo dělala podtlak v domě jako to dělá VP18 která neumí ohřívat TUV bez ovlivňování přívodního vzduchu nebo podtlaku. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zní to hezky. Až na tu cenu 🙁


   
ReplyQuote
Page 2 / 5
Share: