Bazénové orgie

Bazénové orgie

Tak bazén nám už stojí, voda se filtruje a ohřívá, ale zatím je stále nevyzkoušený. Stihli jsme ho dodělat docela těsně před tím, než přišlo tohle hnusné počasí a tak zatím stále s testováním vyčkáváme.

Pojďme ale zrekapitulovat samotnou stavbu a s odstupem času i popsat dojmy, které z bazénu Azuro od Mountfieldu mám. S odstupem píšu hlavně proto, že psát to rovnou, tak by to byl asi nejsprostší článek na blogu ever.

Po tom, co jsme výkop zarovnali pomocí lopaty a laseru, navezl jsem dle instrukcí v manuálu do bazénu písek a začal ho srovnávat. Dle návodu si máte písek navozit cca 15cm od kraje, pak sestavit bazén, dorovnat rovinu a připravit oblé hrany po celém obvodu.

V návodu se to čte fakt dobře, ale realita je opravdu jinde. Zaprvé, 15cm je málo, takže se Vám bude dostávat písek do lišty, která má bazén držet. Zadruhé, natlačit lištu na plech bazénu je místama mission impossible. Když ale dojedete celý kolečko a dokončíte první sérii nadávek, zjistíte, že to je teprv začátek.

Ačkoli natlačíte bazén do vodících lišt, kruhu nedosáhnete ani za zlatý prase (nebo zlatýho Béďu Trávníčka). Plech je měkký, plasty dost tvárné a srovnávání naprosto naprd. Postupně formujete tvar bazénu ze šišouida do elipsoida, když to někde srovnáte, tak další operací si to zase rozbijete. A do toho si průběžně totálně rozbíjíte urovnaný písek (a vězte, že slovo rozbíjíte v žádné z těch situací fakt nepoužíváte).

Nakonec najdete nějaký taký kompromis, co vypadá vcelku jako kruh a s tím se smíříte. A pokud máte více trpělivosti, dáte tomu třeba dalších deset hodin a na konci to bude vypadat zase stejně jako předtím 🙂

Pak přijde na řadu budování oblé hranu po obvodu. Navozíte si písek, nastudujete návod a začnete dělat zaoblený 20x20cm trojúhelník, který ale nemáte jak změřit, protože písek je už na místě. Takže to všelijak měříte a snažíte se. Hlavně proto, že fólie je přeci přesně vyrobená a protože spojovací lem fólie musí ležet přesně uprostřed toho Vašeho násypu.

A tak se s tím jebete dalších několik hodin. V hlavě se Vám během toho honí všechny ty hodiny a dny na pískovištích, kdy konečně zúročujete pracně nabyté zkušenosti stavby pískových hradů. A tak to uděláte fakt precizně. Protože víte co, aby ta fólie seděla.

Když máte hotovo, s velkou slávou vyndáte fólii, roztáhnete ji na slunko aby se nahřála, protože se s tím prý pak lépe pracuje.  Mezi tím ještě na písek položíte geotextilii, což je z celého procesu asi nejmenší opruz. Jenže, než se ale fólie nahřeje a vy ji stihnete položit, slunce zaleze, začne být kosa a vy to zase všechno pěkně složíte s tím, že zítra je taky den.

A druhý den znovu. Ráno opět vytáhnete, nahřejete, slunce stále svítí, Vám je vedro jako prase a začnete instalovat fólii. Jenže, další zádrhel.

Ačkoli bazén sedí v předem dodaných lištách, jeho obvod je pevně daný připraveným plechem, vy po hodině laborování s plachtou zjistíte, že nejen že nejste schopni dodržet zmiňovaný lem uprostřed Vašeho násypu. Vy nejste schopni ho dodržet ani po obvodu bazénu. Vy totiž zjistíte, že ta plachta, co jste letos koupili, je zřejmě na letošní model bazénu, který zřejmě o něco zvětšili a tak Vám to na ten Váš, 5 let starý bazén, prostě nepasuje. Takže plachtu usadíte tak, aby to alespoň trochu vycházelo a už tak nějak tušíte, že o precizně vypnuté plachtě nebude ani řeč.

 

A tak začnete napouštět vodu, jak ocas lítat po bazénu v ledový vodě s koštětem a vymetat bubliny. Aby to jakože bylo co nejlepší, nejlépe vyrovnané a tak. Jenže, ze dvou míst bazénu se na Vás po celou tu dobu smějí moc pěkné záhyby z toho, jak jste nepasující fólii vypnuli a někde se to prostě muselo ukázat.

 

Jediné, co mne uklidňovalo, že jsme tenhle příšerný, naprosto nestabilní (k tomu se ještě dostanu) bazén koupili i s filtrem, čerpadlem a solárním ohřevem jen za 2000kč a ne za plnou cenu. Bohužel, k tomu bylo potřeba koupit ještě plachtu za 3300 kč, schůdky 1500kč, chemie cca 1500kč. Suma sumárum teda 8300 kč. Koupit to totiž nové, nedejbože teď v sezóně namísto v zimě a dát za to 40.000Kč a víc, tak si dám tu práci, celé to rozeberu a půjdu to narvat Béďovi na prodejnu do zadku.

Vůbec nechápu, jak to může Mountfield propagovat jako nadzemní bazén. Ačkoli je bazén z více jak půlky zapuštěn, tak po i napuštění vodou jde s hranou bazénu hýbat jak kdyby to byl papír. Vůbec si nedokážu představit, jak by tenhle měkký plech udržel napuštěných 10 kubíku vody a do toho dvě dovádějící děti. Budu o to mít strach i v případě zapuštění.

K tomu celá ta bazénová skládačka, to je rovněž jedno velké utrpení. Držící plastové lišty se spojují jakýmisi trubičkami, které ale po zatlačení zalézají náhodně do jedné či druhé lišty, takže není nikdy jasné, jestli třeba nezalezla jen na jednu stranu a tu druhou drží jen pár milimetry. To se samozřejmě odráží na pevnosti takové konstrukce. Ačkoli jsou vodící plastové lišty kruh, jste schopni z nich v extrému udělat osmičku a možná i čtvereček. A tahle lišta je to jediné, co drží bazén nahoře i dole pohromadě. Opravdu uklidňující.

Krom bazénu samotného tu máme ale i několik lahůdek z oblasti příslušenství. Co se týká filtru samotného, tam zatím nedokážu nic vytknout, vypadá to, že funguje. Zato ale čerpadlo. Jasně, je starší, takže má občas problém se roztočit. Ovšem, dle návodu i přímo na Mountfieldu stačí jen klepnout do vrtulky a ono se rozjede. To je opravdu uspokojující, hlavně když filtraci spínám několikrát denně vždy, když svítí dostatek slunce a je nahřátý ohřev.

Ale ok, prostříkal sem to WDčkem, trochu se to zlepšilo a mám v plánu to rozebrat. Co mne ale fakt naštvalo, jen “napojitelnost” jejich příslušenství. Cca půlka vývodů jde vyšroubovat z hadicových spojek a šlo by našroubovat bytelnější bazénové potrubí. Jenže, ne u jejich čerpadla. To je zakončeno “dětskou” koncovkou na naražení hadice a nazdar.

Možná, že vyšší řady čerpadel už od Mountfieldu závit mají, nevím. Holt, jsem koupil alespoň kvalitnější modré bazénové hadice (ne, nebyly z Mountfieldu) a spojil jsem to tím. Ono totiž upřímně, s každým další zážitkem jsem víc a víc přesvědčen, že celý tenhle krám letí příští rok z domu a udělám pořádný bazén.

Jako další “pikanterii” lomeno sviňárnu ze stáje Mounfield bych uvedl jejich opravnou sadu na sluneční ohřev. Pán ohřev prodával s tím, že už byl lepený a že teď teče na dalším místě. A tak sem se stavil v Mounfield servis centru, zda mají nějakou sadu na opravu. Borec, lehce neochotný, mi teda začal hledat, zda mají. Když našel, říká “máme, ale asi to nebudete chtít”.

Tak říkám, proč jako? A on, že je to takhle malinké lepidlo a stojí to 750 kč. No tak to mne pobavilo. Nový ohřev by stál 3000kč a já budu kupovat za 800kč pidi lepidýlko s nejasným výsledkem. Tak se ho ptám, co to jako má být, jestli je to něco speciálního, nebo jen totálně předražené lepidlo. Chvilku lapal po dechu a pak říká, že ano, že je to obyčejné dvousložkové lepidlo. Tak jsem přejel pár metrů a v Bauhausu ho koupil cca 10x tolik za 100kč. A k tomu jsem vzal plastovou lištu na lina (myslím, že je to na to), pomocí které jsem měl v plánu díry zalepit.

 

Lepení šlo dobře, ohřev jsem vypustil, sundal staré záplaty, očistil, zabrousil, vyrobil lepidlo ze dvou složek, nanesl, přitlačil gumu a přichytil svorkami. Po 24 hodinách byl registr jako nový (jen se mi jedna záplata trochu pohnula, takže to není esteticky na jedničku).

A tím jsem měl vše potřebné k zapnutí bazénu. O tom, jak sem do bazénu nalil 3 litry kyseliny, jak jsem ho “zateplil” a udělal z něj aspoň trochu chytrý bazén zase příště :).

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

30 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kulda
Guest
Kulda
4 years ago

Uplne se vidim pred mesicem a v podstate do puntiku s tim souhlasim, totalne stejne pocity pri stavbe – a to zatim netusim, jak to bude vypadat pri uzivani.

Kulda
Guest
Kulda
4 years ago
Reply to  L

Zapusteno mam v mirnem svahu cca 40cm jedna strana cca 60 cm druha strana. Polyšem sem nakonec neobkladal. Tam kde je bazen blize k zemi, tak budu dodelavat podlahu a zebrik nebude Acko, ale prave z toho podia. Tim jak porad prsi, tak sem se k tomu nedostal. Zatim tam kluk byl cca 3x, leze tam pres rantl a vypada ze je nadsene. Ja moc ne, kdyz vidim jak sem ten plech vzdycky zavlni, uz aby byly schody. Do loxone mam zatim jen smart zasuvku a casovac na cerpadlo (cca po 4 hodinach na 15 minut). Teplotni cidla dou z ciny a pak se uvidi jak to cele zakomponuju https://www.aliexpress.com/item/4000188599136.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28c54c4dEEkjhz https://www.aliexpress.com/item/4000895660165.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4djhJmwz
. Cerpadlo a bazen sem propojil cernym polysem 40tkou- zbyl z rozvodu vody po zahrade, konce pomoci te flexi hadice, ale uz vidim nedostatky a po zazimovan budou upravy. Poridil sem LEDky, taky od mountfield, v tom prstencu mi jeden pasek furt vypadava – bude se to tam muset nalepit. Konektory maji nejake mensi a nejsou bezne k sehnani. Zdroj je totalne zalite silikonem, takze jedine strihat draty. Narval sem tam hned ze startu chlorsok, ale asi moc dle mereni, tak ted sme vytahli tabletu a cekam, jak se to promycha s destovkou. No, rikali mi, do bazenu nechod, je to vopruz, ale kdyz zena zaveli 😉

Dita
Guest
Dita
4 years ago

No teda :-O já si teda pamatuju tenhle bazén z dob, kdy jsme byli malí prcci a vydržel hodně, pravda, že se trošku prohýbal, ale vydržel 😀 radši na příští rok popřemýšlíme nad jiným výrobcem, jestli to má vůbec cenu. Uvidíme 🙂 jinak samozřejmě včera jsme skončili u rovnání 😀 takže to ještě chvíli potrvá, doufám, že to léto nebude tak deštivý 🙁 jinak klobouk dolů, hlavně za ty nervy 😀

Pavel
Guest
Pavel
4 years ago

jaké lepidlo jste koupil?

msk
Guest
msk
4 years ago

Do pice, zajtra mi konci dovolenka a zacinam s montazou. Som rad, ze sa mam na co tesit …

msk
Guest
msk
4 years ago
Reply to  L

Pohoda, cca 2h prace a mam hotovo. Dokonca som uz zacal aj napustat:

https://ibb.co/5Fj08zt

msk
Guest
msk
4 years ago
Reply to  L

Jednym slovom – picakurvazmrdanymountfieldzabittohokokotacotonavrholavyrobil.

Vdaka mountfieldu som zistil, ze na svete moze existovat tak jebnuty clovek, ktory navrhne dat trapezovy plech s ostrymi hranami DO VNUTRA BAZENU. Ako keby vonku nebolo miesto alebo co. A ked tam uz kurva musi byt z vnutra, fakt sa musel pouzit hranaty plech s ostrymi hranami za 3 kc meter z ciny?! Neslo tie prelysi na koncoch zahnut smerom dole?

Zabit zabit zabit.

msk
Guest
msk
4 years ago
Reply to  L

Ja to staviam uz 5-ty den, vzdy tak 5-6 hodin denne. Strasna jebacka, uz som to teda vcera zacal plnit vodou (paradoxne neviem co vsetci mate s tou foliou, to bola z toho asi najjednoduchsia robota), dnes v tejto kose si nejdem mocit nohy, tak aspon pripravim podlozie na filter a vrtulu. Alebo sa na to vyserem a dam si poobede voraz. Inak ten trapezovy plech musel vymysliet uplny kokot, po stranach som ho vytunil velkym kladivom, tak by snad uz pripadne pretrhnutie folie nemuselo hrozit ak by odplavilo piesok, ale spoje samozrejme “zeru” piesok. Snad to ten koberec nad nimi + geotextka zadrzia.

Akurat som teda cital v manuali, ze vrstva 2 cm piesku je povinna v celej ploche (kvoli statike bazenu). Ja som dal piesok len na ten trapez + cele zakryl kobercom a geotextkou a az na to foliu. Mam ale polystyrenovu kutovu vypln, nie vyformovanu z piesku. Nech som sa zamyslal ako som sa zamyslal, neprisiel som na to, comu by absencia piesku v ploche telesa mohla vadit. Snad sa to nerozsype a nevytopim celu ulicu (nad terenom je tak 15-20 m3).

Milan Čížek
Guest
Milan Čížek
4 years ago

Vypadá to hrozně fórově, divím se, že se to nevyleje. A to i za ty peníze. 🙂

msk
Guest
msk
4 years ago
Reply to  L

Pockaj, ‘plna cena’ bola na fakture snad 120k, aby im potom vysla ta zlava 🙂 Ja som bral realne moznosti – nafukovacka za 10, ale nezaplavas si. toto za 40+, cokolvek ine (plastovy korpus) za 200+, murovany bazen so zastresenim 750+. Nemal som na vyber.

Zajtra zacinam, ‘velmi sa tesim’. Hlavne pruser je, ze pod tym nechcem piesok, aby sa nevyplavil. Pocital som len podklad co mam, kutove vyplne a koberec. Blbe je, ze oval ma pod sebou na 2 miestach nejaky posrany trapezovy plech, ktory je neviem k comu a nenasiel som odpoved co sa stane ked ho tam nedam. Ked ho tam dam, musim to zasypat 3cm piesku, aby som ho schovala tym padom som nemusel kupovat eps kutove vyplne bo mi pripadna voda pod bazenom spravi stopy tak ci tak…

JeT
Guest
JeT
4 years ago
Reply to  L

Jako ze uz se nekde v mysli formuje Vodnicky barak verze 2.0?

msk
Guest
msk
4 years ago
Reply to  L

Skutocne ti pride ten Sun Remo nejak vyrazne odlisny? Citam “žárově pozinkovaný 0,5 mm” – to bude uplne rovnaka sracka, nie?

Dragot
4 years ago

Pěkný. Tak jsem si zavzpomínal na rok 2016, kdy jsem něco podobného podstoupil se švagrem na chatě. Viz foto https://photos.app.goo.gl/KkNf5V8s725Wv5QU9

Nejprve jsme měli na tom místě nadzemní předchozí verzi. Poté, když byla nějaká podzimní/jarní akce, tak jsme koupili nový za Bazén Azuro 100 GALAXY m2016 za 4850,–

Ty schůdky to určitě chce. Já uřízl z jedné strany to klasické A.

Dragot
4 years ago
Reply to  L

Také mám ty schůdky částečně zapuštěné v trubce + se opírají přímo tím nášlapem o zem, tak že stabilní jsou a vyndavat jdou také. Problém u těch schůdek byl, že nožičky byly zahnuté – není to rovný profil. Tak že bez zkrácení by to nešlo nikam zasunout.

TLarys
1 month ago

zdravim lidi, jen se chci zeptat, mam podovny bazen, pul metru zapusteny. Musi/ melo by se to obbetobovat, nebo jen staci obsypat, popripade oblozit polystyrenem? Diky

TLarys
1 month ago
Reply to  L

ve specifikaci to nikde neni vyslovne uvedeno. mam stejny bazen jako ty, prumer 3,6m hloubka 1,2m Zapustene to mam 40cm.

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x