Hliněný gulag

Hliněný gulag

Ačkoli jsem se pořád nedostal k sepsání toho hlavního článku o našem bazénu, musím se dneska podělit alespoň o dílčí úspěch při jeho realizaci. Jak jsem psal minule, rozhodl jsem se ho vykopat svépomocně sám. Po zimním období sezení u počítače se to zdál jako dobrý nápad, taková posilka pod širým nebem.

Musím říct, že to bylo o něco horší než jsem čekal. Konkrétně zhruba tak o sto tisíc procent horší :). Rozměr výkopu se nakonec ustálil na 4m průměru a něco mezi 50-60cm hloubky (je to lehce ve svahu).  To dělá pěkných 8m3 hlíny, kterou bylo nutné vykopat a z půlky odvozit na hromadu o pár metrů vedle a z druhé půlky odvozit na vleku o pár domů vedle do výkopu, kam se mi ji povedlo udat (ještě jednou díky 🙂 ).

První den jsem jsem udělal zhruba 10cm hluboký výkop, kdy jsem odstranil trávník. Čas trvání cca 3 hodiny.

Druhý den jsem vykopal větší půlku bazénu, kde byla ornice, do hloubky 40cm a to odvozil o kousek vedle na hromadu. Čas trvání cca 4 hodiny.

Třetí den jsem pak kopal a vozil žlutou jílovici z druhé, menší půlky (já vím, neexistuje něco jako menší půlka. Ale rozumíme si, ne? :)).

Nakonec krásných 8 cest s vlekem. Naložit do kýblů, dovézt na vlek, dovézt pár domů vedle, vysypat z kýblu, dojet domů a znova. Celkový čas 5+ hodin.

Čtvrtý den jsme s I. zarovnávali dno. Ona ovládala laser, já lopatu. Vykopali jsme cca 5cm hloubku a zarovnali dno. Šílený opruz, čas trvání další 4h.

Páty den byl dnešek. To jsem nakonec ještě trochu rozšiřoval celý výkop a zarovnával hrany (zhruba o 10cm), aby se tam krom bazénu vešel ještě EPS polystyrén. Další cca 4h.

Suma sumárum si tak výkop kruhové díry pro bazén 3.6m v průměru zapuštěný 60cm do země vzal 20h manuální práce. Musím říct, že chvílema jsem se na to chtěl fakt vykašlat. Byla to fakt makačka, ale jsem na sebe hrdej, že jsem ten rýč nezlomil a nezahodil přes plot k sousedům :).

Zároveň jsme doma rozjeli diskuzi o tom, jak bazén zabezpečit proti všem stávajícím i budoucím radostem, které nám po zahradě pobíhají. Bohužel mi začíná připadat, že zapuštění o dalších 40cm níž a udělání nějakého poklopu je jedno z nejjednoduších řešení. Což by ovšem znamenalo spoustu další zábavy s lopatou a ještě větší hromada ornice uprostřed zahrady :). Uvidíme.

PS: Zároveň jsme rozjeli diskuzní vlákno na fóru na téma bazén a jeho realizace. Pokud chcete, připojte se.

 

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

17 thoughts on “Hliněný gulag

 1. To buď rád, že máš jen hlínu a jíl. U nás na Benešovsku se rýčem nedá udělat nic. Samá skála nebo kameny. Takže u nás se bazény, jímky, ČOV, septiky zapouštějí většinou pomocí střelmistra a semtexu.

 2. Nás to taky teď čeká, částečné zapuštění do svahu…už jsem myslela, že kopání máme za sebou a taky věčný tahání kamenů, bydlíme pod sopkou a kamenů tu je nepočítaně 🙁 když už si člověk myslí, že je všechny vyndal, zaprší a hned je to na povrchu znova…Jinak skvělá práce, bojím se, že v těch vedrech nám to pak půjde ještě pomaleji 😀

  1. No, v horku a s kamenama to jde o dost hur. Ja mel vetsi kameny v te pulce, kde byla jilovice (navazka, kdyz sme zvedali teren a kde byla udelana skryvka). A trvalo to oproti hnede ornici nejmene 2x dele.

   A co se tyka horka, zacal bych urcite co nejdrive. Jakmile se hlina vysusila, delalo se to o dost hur, nez kdyz bylo po desti.

   1. Tak jsem včera začala, šlo to pěkně, zatím sundávám drny 😀 dneska bude ještě makačka. Ale napadlo mě spodní vrstvu nejdřív zkultivovat a pak jen vyházet lopatou, uvidíme jak to půjde krájet 🙂 hlavně, kdy na mě vykouknou ty kameny 😀 těším se na další progres 😉

    1. o tom kultivatoru sem taky premyslel, ale nakonec bylo snazsi to ryt rycem a rovnou davat do kyblu/kolecek, nez to kultivovat a pak lopatou vyhazovat.

     1. Jojo, uvidím, jak se právě bude dát krájet. Včera jsem to ještě malinko pokropila vodou, aby to úplně nevysychalo, tak uvidíme 🙂

       1. Zabezpečit se dá taky oplocením s brankou na zámek, není až tak estetické ale je to jenom dočasně, pár kůlů a pletivo.

        1. i toto reseni sme zvazovali, ale zavrhli. krom toho, ze to neni moc esteticke, tak je pak jeste problem se sekanim travy. ale reseni by to urcite bylo. Ale bylo by vhodnejsi na nejakou vetsi zahradu s bazenem umistenym na jejim konci.

       2. Taaak jsem se dostala skoro ke konci 😀 minimálně 30 koleček odvežených a pak jsem narazila na jíl, takže teď hezky zkultivovat a vyhazovat lopatou 🙂 Chtěla jsem to stihnout do neděle i s napuštěním bazénu, ale počasí jaksi bylo proti…dnes se snad dostanu k vyrovnání a začne se napouštět 🙂

        1. Jeste bych tak nejasal ;-). Vyrovani nejprve lopatou, pak piskem, pak postaveni bazenu a pak “vymodelovani” zahnutych rohu a napnuti plachty je prace na jeden az dva dny;-)

         Taky sem to chtel mit pak uz rychle hotovo, ale bylo na tom jeste dost prace.

         Musim sepsat dalsi clanek, lezi mi tu fotky, ale casu se nejak nedostava.

         1. Je mi to jasný 🙂 my zatím dáme na začátek bazén s nafuk.kruhem, takže to půjde rychle, ale chtěla jsem to už mít tak nějak připravené na finální bazén 🙂 ideál bych to chtěla dnes začít napouštět 😀 ale je pravda, že to je možná jen moje zbožná představa 😀 už se těším na článek 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting