Hliněný gulag

Hliněný gulag

Ačkoli jsem se pořád nedostal k sepsání toho hlavního článku o našem bazénu, musím se dneska podělit alespoň o dílčí úspěch při jeho realizaci. Jak jsem psal minule, rozhodl jsem se ho vykopat svépomocně sám. Po zimním období sezení u počítače se to zdál jako dobrý nápad, taková posilka pod širým nebem.

Musím říct, že to bylo o něco horší než jsem čekal. Konkrétně zhruba tak o sto tisíc procent horší :). Rozměr výkopu se nakonec ustálil na 4m průměru a něco mezi 50-60cm hloubky (je to lehce ve svahu).  To dělá pěkných 8m3 hlíny, kterou bylo nutné vykopat a z půlky odvozit na hromadu o pár metrů vedle a z druhé půlky odvozit na vleku o pár domů vedle do výkopu, kam se mi ji povedlo udat (ještě jednou díky 🙂 ).

První den jsem jsem udělal zhruba 10cm hluboký výkop, kdy jsem odstranil trávník. Čas trvání cca 3 hodiny.

Druhý den jsem vykopal větší půlku bazénu, kde byla ornice, do hloubky 40cm a to odvozil o kousek vedle na hromadu. Čas trvání cca 4 hodiny.

Třetí den jsem pak kopal a vozil žlutou jílovici z druhé, menší půlky (já vím, neexistuje něco jako menší půlka. Ale rozumíme si, ne? :)).

Nakonec krásných 8 cest s vlekem. Naložit do kýblů, dovézt na vlek, dovézt pár domů vedle, vysypat z kýblu, dojet domů a znova. Celkový čas 5+ hodin.

Čtvrtý den jsme s I. zarovnávali dno. Ona ovládala laser, já lopatu. Vykopali jsme cca 5cm hloubku a zarovnali dno. Šílený opruz, čas trvání další 4h.

Páty den byl dnešek. To jsem nakonec ještě trochu rozšiřoval celý výkop a zarovnával hrany (zhruba o 10cm), aby se tam krom bazénu vešel ještě EPS polystyrén. Další cca 4h.

Suma sumárum si tak výkop kruhové díry pro bazén 3.6m v průměru zapuštěný 60cm do země vzal 20h manuální práce. Musím říct, že chvílema jsem se na to chtěl fakt vykašlat. Byla to fakt makačka, ale jsem na sebe hrdej, že jsem ten rýč nezlomil a nezahodil přes plot k sousedům :).

Zároveň jsme doma rozjeli diskuzi o tom, jak bazén zabezpečit proti všem stávajícím i budoucím radostem, které nám po zahradě pobíhají. Bohužel mi začíná připadat, že zapuštění o dalších 40cm níž a udělání nějakého poklopu je jedno z nejjednoduších řešení. Což by ovšem znamenalo spoustu další zábavy s lopatou a ještě větší hromada ornice uprostřed zahrady :). Uvidíme.

PS: Zároveň jsme rozjeli diskuzní vlákno na fóru na téma bazén a jeho realizace. Pokud chcete, připojte se.

 

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

17 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kobra23
4 years ago

To buď rád, že máš jen hlínu a jíl. U nás na Benešovsku se rýčem nedá udělat nic. Samá skála nebo kameny. Takže u nás se bazény, jímky, ČOV, septiky zapouštějí většinou pomocí střelmistra a semtexu.

msk
msk
4 years ago
Reply to  L

Link?

msk
msk
4 years ago
Reply to  L

OMFG

Dita
Guest
Dita
4 years ago

Nás to taky teď čeká, částečné zapuštění do svahu…už jsem myslela, že kopání máme za sebou a taky věčný tahání kamenů, bydlíme pod sopkou a kamenů tu je nepočítaně 🙁 když už si člověk myslí, že je všechny vyndal, zaprší a hned je to na povrchu znova…Jinak skvělá práce, bojím se, že v těch vedrech nám to pak půjde ještě pomaleji 😀

Dita
Guest
Dita
4 years ago
Reply to  L

Tak jsem včera začala, šlo to pěkně, zatím sundávám drny 😀 dneska bude ještě makačka. Ale napadlo mě spodní vrstvu nejdřív zkultivovat a pak jen vyházet lopatou, uvidíme jak to půjde krájet 🙂 hlavně, kdy na mě vykouknou ty kameny 😀 těším se na další progres 😉

Dita
Guest
Dita
4 years ago
Reply to  L

Jojo, uvidím, jak se právě bude dát krájet. Včera jsem to ještě malinko pokropila vodou, aby to úplně nevysychalo, tak uvidíme 🙂

Aleš David
Guest
Aleš David
4 years ago
Reply to  L

Zabezpečit se dá taky oplocením s brankou na zámek, není až tak estetické ale je to jenom dočasně, pár kůlů a pletivo.

Dita
Guest
Dita
4 years ago
Reply to  L

Taaak jsem se dostala skoro ke konci 😀 minimálně 30 koleček odvežených a pak jsem narazila na jíl, takže teď hezky zkultivovat a vyhazovat lopatou 🙂 Chtěla jsem to stihnout do neděle i s napuštěním bazénu, ale počasí jaksi bylo proti…dnes se snad dostanu k vyrovnání a začne se napouštět 🙂

Dita
Guest
Dita
4 years ago
Reply to  L

Je mi to jasný 🙂 my zatím dáme na začátek bazén s nafuk.kruhem, takže to půjde rychle, ale chtěla jsem to už mít tak nějak připravené na finální bazén 🙂 ideál bych to chtěla dnes začít napouštět 😀 ale je pravda, že to je možná jen moje zbožná představa 😀 už se těším na článek 😉

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x