Pohádka o bublině

Pohádka o bublině

Dnešní článek bude kratší, zato s ponaučením. Znáte takové ty krátké pohádky, kde se dozvíte i něco zajímavého? Tak přesně takové to dneska bude 🙂

Je to už nějaký pátek, co jsme vedle naší boudy na nářadí nainstalovali dvě bubliny nad sebe, do kterých se chytá dešťovka. Vlastně všechno fungovalo celkem skvěle až na drobnost, kdy když se naplnila spodní nádrž, začala přetékat.

A to z toho důvodu, že to nebylo nijak napevno spojeno, jen byla hadice zeshora hozena dolů. A tak sem se po nějakém čase rozhodl, že z toho udělám spojitou nádrž a bubliny k sobě spojím.

Poslední dva tři měsíce to nefungovalo vůbec špatně. Postupně se nádrže pěkně plnily a voda se mi v nich hromadila. A protože mi došla voda v retenčce, rozhodl jsem se vodu jako vždy přepustit z bublin do retenčky.

Až doposud bylo vše jako při starém. Otevřel sem kohouty, vzal hadici, nasměroval ji do odtoku směr retenčka a nechal být. Byl večer, takže jsem to pustil s tím, že ráno hadice uklidím a šel si dát v klidu víno :))).

Ráno jsem našel bublinu takto :))). Všimněte si drobných deformací, něco na úrovni zmačkaného obalu od mlíka připraveného k recyklaci.

Zbývalo to vlastně jen vyhodit. No, neměl jsem z toho radost. Pokud si myslíte, že jsem třeba zapoměl na přívod vzduchu, tak ne, nezapoměl. Ještě jsem schválne otevřel ventil do horní nádrže na maximum. Jenže, očividně to nestačilo. Vlastně mi moc není jasné proč. Jestli tam byla trocha vody (kde bych ale čekal, že se vysaje), nebo jestli podtlak z odtoku, kde byla 3/4” hadice i ventil, zatímco spojka byla jen 1/2”, nebo jestli se to nějak ucpalo, nevím…

Buď jak buď, bylo potřeba to nějak vyřešit. A podle selského rozumu, co šlo jedním směrem, půjde i druhým. Takže jsem na vycuclou bublinu napojil napřímo přívod vody z řádu a začal pumpovat. Chvilku si to vzalo, ale po čase se začla bublina vracet do původního stavu.

Při napouštění jsem se bál doslova vzdálit o metr, aby mi bublina ze stavu implodovaného nepřešla pro změnu do stavu exploze :)). Takže jsem tam stál v tom dnešním příšerném horku a sledoval, jak celá bublina i síť kolem ní postupně praská a nabírá původního rozměru.

Zhruba v půlce napuštěné nádrže už bublina vypadala opravdu jako bublina. Nafouklá do extrému, většina nerovností srovnaná a i ty horní vzpěry už byly zpátky v původní pozici. Upustil jsem vzduch a pokračoval v napouštění. Když jsem ji naplnil celou, zbyly jen dvě nerovnosti, které se už zřejmě nesrovnají, ale ničemu nevadí.

Jsem fakt rád, že to tu bublinu nějak nepoškodilo. Ale, musím nějak vyřešit, co s tím. Rozhodně chci mít nádrže spojené, ale nechci pokaždé při vypouštění odšroubovávat víko. Současný plán je, že do víka, kde je nyní jedna propojovací hadice udělám ještě jeden otvor s gardena-spojkou, na kterou napojím hadici, kterou vyvedu nad úroveň horní bubliny.

Díky tomu by měla být bublina schopná přisávat vzduch při vypouštění a vypouštet vzduch při dopouštení. Uvidíme. Jsem fakt zvědav :). Při další otočce do Brna se zastavím u Neumanna a nakoupím potřebné ingredience :))).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 1 vote
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

7 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
4 years ago

Jen nápad: nemáš na tom propoji stopspojku, která mohla při podtlaku fungovat jako zpětná klapka?

Cyklonit
4 years ago

Ahoj, ja bych spojil u nadrzi vytoky a u te spodni jen odzdusnil nejakou min. 1″ trubkou, hadici z vika nadrze nad tu prvni nadrz.
Melo by to fungovat.

kobra23
4 years ago

Jj, podtlak je “sviňa”. To odvzdušnění stačí udělat z HT 50 ze spodní nádrže nad úroveň maximální hladiny v horní nádrži.
Buď přes víko a otvor v něm, nebo se dá do té nádrže udělat trochu menší díra než je třeba to HT, nahřát horkovzdušnou pistolí a to HT tam vrazit. Pěkně to pak těsní. Mám tak udělané přepady v IBC kontejnerech.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x