KNX aneb fakt potřebujem světla?
Kdysi dávno, zhruba rok a něco tomu je, jsem do rozvaděče nainstaloval pár čínských prvků na stmívání světel. Měl to být test na měsíc.
Vlastně, test to byl skvělý. Nejprve odešel jeden ze čtyř, pak druhý ze čtyř. Před tím, než odešel první, začali čidla teplot (postavené na 1-wire sběrnici) ukazovat -50C v místnostech v době, kdy tu rozhodně taková zima nebyla.
A tak jsem dal první China-made DMX dimmer pryč s tím, že to snad byla ojedinělá událost. Ale nebyla. Za nějakou dobu (cca půl roku, což je fakt dlouho na měsíční test) se začaly chyby v datech na 1-wire sběrnici ukazovat znova. Jako lajk to tipuju na to, že je ten dimmer prostě krám, který ruší celé své okolí, což v rozvaděči znamená spoustu příležitostí k trolení.
Ale, nějak na to nebyl čas, a tak jsme si zvykli, že v ložnici máme -100C, v kuchyni +250C a v zádveří konstatně teplotu bodu mrazu. A vlastně se ukázalo, že když je léto, a nepotřebujete tím zrovna řídit tepelné čerpadlo, tak to tak moc nevadí :).
Jenže, postupně začaly odcházet i ovládané světelné výstupy. Začalo to světlem v dětském pokoji. Sám bych nevěřil, jak moc je to světlo v pokoji přeceňované. Mám pocit, že jsme to bez toho světla zvádli skoro rok. Když dáváme prcka spát, stějně rozsvěcíme jen tupou lampičku ve tvaru hvězdičky z Ikey a velké světlo nepoužíváme.
Teda, jednou, to si pamatuju, jsme ho potřebovali. To měl prcek teplotu a v noci jsme ho potřebovali převléct. A pekelná tma v pokojíčku nebyla úplně komfortní. Jenže, i na to stačilo rozsvítit na chodbě a vlastně to bylo asi lepší, než mu pustit 100W žárovku naplno do obličeje. Takže, má vlastně smysl tam to světlo mít?
Jenže, po čase odešlo i světlo v ložnici. Zase ten stejný China-Dimmer. A víte co se stalo? Zase nic. Protože když jdeme večer spát, stejně rozsvěcíme v šatně, aby na chodbu nesvítilo zbytečně moc světla a našeho angel-devila to nezbudilo. A kupodivu, zase jsme to bez světla zvládli několi měsíců, skoro by se dalo říct i fous let.
Jediné, kdy to fakt vadilo, byl lov na komára. Ten syčák tam bzučel a jako by to nestačilo, musel naštvat mou drahou polovičku, která měla potřebu vzbudit mě a já to musel řešit. Jenže, zkuste ulovit komára za svitu světla z vedlější místnosti. Nejde to. A to bylo poprvé a naposled, co nám tam to světlo fakt chybělo.
Tohle všechno by vlastně vůbec nebyl důvod to řešit. Věřím, že nebýt té pergoly, kterou nám budou teď o víkendu pravděpodobně instalovat, byli bychom to nejmíň dalších 10let, než se rozhodneme dům prodat a bylo by nám blbé dům bez světel prodávat :).
Ale, jak už jsem nakousl, o víkendu bude pergola. Ta PERGOLA, na kterou se fakt těšíme vlastně už od začátku, co jsme si dům stavěli. A protože k chytrému domu nemůže být blbá pergola, bylo potřeba zapracovat na přípravě.
Krom spínání vysunout/zasunout bude u pergoly ještě jedna zásuvka, světla (klasické a ledkové) a pravděpodobně i nějaký infra zdroj topení. To abychom mohli cenu pergoly amortizovat po co nejvíce dnů v roce (tzn. zvažujeme i že začneme kouřit, abychom pod ní byli fakt hodně a dostali se s cenou pod 2000kč/měsíčně při nonstop využití :)))))) ).
A abych protentokrát nenechal všechno na poslední chvíli, rozhodl jsem se celý rozvaděč přebudovat už týden dopředu (to je posun co…. 🙂 ).
Bylo mi jasné, že vyházet všechny China-dimmery a ještě připravit spoustu vývodů mimo barák nebude práce na dvě hoďky. Takže jsem už několik dnů či týdnů dopředu avizoval akci Z, kdy dům nepojede minimálně půl dne, spíš celý den :). Vymyšleno to bylo super, akorát jsem nějak podcenul hlídání datumů.
Takže když jsem dneska zjistil, že pergola přijede zítra a nejpozději v pátek bude montáž, bylo potřeba jednat. Oznámil jsem výpadek domu na celý den a drahé polovičce s dítětem jsem doporučil delší procházku mimo dům.
Jakmile bylo vše připraveno, shodil jsem celý dům a podle připraveného bojového plánu začal rozebírat i montovat. Jako, nebylo toho fakt málo. Celou technologii DMX stmívání vyhodit a nahratit novou KNX technologií, kterou jsme vyšmelili na bazoši za neuvěřitelně směšné peníze (a tím ještě jednou děkuji @Salinm1 za informaci pro nás pro všechny na našem fóru).
Kupodivu šlo všechno celkem dobře, takže od cca 9h do 11h jsem byl schopný vyházet všechny dimmery, předělat oddělené nulové kabely zpět na jednotný systém a vše přepojit na KNX ABB relé modul. Když se I. s prckem vrátila z dopolední procházky na oběd, už nám svítila všechna světla.
Odpoledne po obědě jsem pak ještě připravil veškerou přípravu na pergolu a příslušenství kolem, čímž jsem vypotřeboval celý KNX ABB 8-relé modul. Kupovat ho nový, stál by něco kolem 8.000 až 10.000, zatímco my ho měli za 200kč :). Více takových zrušených parkovacích domů, díky kterým se technologie KNX dostane k nám potřebným.
Po dokončení přepojení jsem pak ještě provedl tu nudnější část, což je aktualizace dokumentace rozvaděče a přepojení KNX modulu z tlačítek “Test1” až “Test8” na reálná tlačítka po domě.
Je to trochu nezvyk, že najednou jde zas rozsvítit ve všech místnostech. Osobně to považuju za zbytečnost, ale je to zřejmě zažitý standard, takže i my máme zase světlo v ložnici a dětském pokoji 🙂
PS: Napříště zkusím dát dohromady článek o zprovoznění KNX modulů spolu s Loxone, ať to máme někde celé popsané.
A jak to dopadlo s 1wire? Začalo zase vše správně měřit? Celkem se divím, když má nějaké CRC a tedy hlouposti by asi ukazovat neměl… nebo to CRC Loxone snad ignoruje? 🙂
jojo, od te doby slape 1-wire jako hodinky. bylo to vsechno zpusobeno tema DMX triakama.
Ona ta 1-wire sbernice je dost primitivni, takze je otazka, nakolik to vubec jde detekovat
No CRC to detekuje celkem dost dobře a takové měření by se mělo zahodit. Co si pamatuji, také se mi na loxonu stalo, že nějaké čidlo zahlásilo 120C a jelikož bylo spřažené s kouřákem, spustilo alarm. Mam trochu dojem, že loxone crc neřeší a i blbě přijmutou hodnotu prostě zpracuje…
no vzhledem k tomu, ze loxone vesele prijimalo i hodnoty jako -250C a podobne, tak tam urcte zadna kontrola neni. Ta sbernice byla rusena jako prase, protze vetsina cidel vracela nesmysly a Loxonu to bylo sumak 😉
A ještě dotaz, co je to za zemní komoru na té poslední fotce? Je uzamykatelná? Pořizovací cena? Díky
Zemni komoru myslis to na te predposledni fotce? V te dlazbe?
To je normalni instalacni sachta pouzivana vetsinou na zavlahove systemy do travy. Ja mam jednu takto v dlazbe, protoze jsem potreboval nejak vyvest chranicky z domu.
Uzamykatelna neni, jen jde utahnout sroubem napevno.
Chapu to spravne, ze jsi vyhozenim DMX dimmeru obetoval stmivani a svetla jsou ted zapnuto/vypnuto? Nebo mas pred/za ABB relem jeste nejaky PWM prvek? Diky
Vyhodil jsme veskera stmivani na urovni DMX triaku. Zatim DMX extension i RGBDMX v rozvadeci zustavaji, ale nejsou pouzita.
Co se stmivani tyka, po celou dobu jsme to nikdy nevyuzili. Takze je zbytecne to mit v rozvadeci. Pokud bude potreba do budoucna nekde stmivani, budu to resit pravdepodobne na urovni Zigbee. Tzn, on/off bude rele v rozvadeci a nastaveni urovne jasu pak pres Zigbee komunikaci primo do zarovky. Ale jak jsem psal, meli jsme ot v kuchyni i obyvaku, loznici i detskem pokoji a ve finale jsme to vubec nepouzivali.
Ja som stmievanie teraz riesil u jedneho panelu v kupelni, aby sme v noci mohli prebalovat malu a neutrpiet pri tom vsetci sok z oslnenia :D. Dokupil som este prijednom 4 stmievane zdroje a rozhodim ich po dome do druhej kupelne, wc a asi do obyvacky. Jeden zdroj za 500 kc, stmievanie riadene 0-10V (mam ich par volnych). Akurat ma sere ako loxone (ne)ma riesene stmievanie, takze len jeden blby panel v kupelni je pavuk obvodov skoro na celu stranku (chcem totiz aby sa to rozsvietilo na minimum, nejaku dobu to minimum drzalo, potom zacalo postupne pridavat a pri opusteni miestnosti zrychlene klesat zase na minimum, to chvilu nechat a potom zhasnut. V nejakom vyssom programovacom jazyku praca na 10 min a par riadkov, v loxone 2 hodiny prace a skumania a 1 a4 stranka doprepletana steppermi a casovacmi a kokotinami. A aj tak to funguje nejak blbo … )
To stmivani do koupelny a k prckovi jsem rovnez puvodne chtel resit (a castecne resil) stmivanim, ale nakonec se ukazala jako mnohem jednodussi a lepsi volba pouziti druheho svetla, kde je dana slaba zarovka.
U prcka v pokoji sme koupili takovou hvezdicku na zed, kde ma tlacitko primo na postylce, takze si rozsveci sam v noci kdyz se bojim nebo potrebuje videt.
A v koupelne sem pouzil druhe svetlo nad zrcadlem, kam sem dal nejakou uplne nejmensi zarovku co sem v bauhausu sehnal.
Vyhoda je, ze se oboji rozsveci ihned, narozdil od zpozdeni dimeru. Navic sviti hned na danem vykonu a bez postupneho nabehu a obcas nemoznosti regulovat uplne nizky svit 😉
Ja svietim len panelmi v strope. Sice mam za oboma zrkadlami v kupelni 5×2.5 + 1xUTP (na pripadne tlacitka na zrkadle a osvetlenie na zrkadle a okolo zrkadla LOL), ale uz teraz viem ze to nikdy nezapojim. Okrem toho mi svit jedneho panelu na 13% pride OK, nemam ho nad hlavou, ale za rohom nad wc, takze je to uplne na pohodu na nocne chcanie. A pokial sa v kupelni zrdzim dlhsie (prebalumeme alebo tak), tak panel postupne prida na 40%. Ale uznavam ze zopnut niekde nejaku alternativu 15W by bolo vyrazne jednoduchsie…