Viva la Pergola

Viva la Pergola

V pátek se uskutečnila dlouho očekávaná a plánovaná akce montáže pergoly. Je to skoro rok (a vlastně možná ještě o něco víc), co jsme začali pergonul více plánovat a shánět. Po prvotním kolečku průzkumu pergol jsme zijstili, že to nebude žádná levná sranda.

Naším požadavkem bylo, aby měla pergola otevírací střechu. Je to z toho důvodu, že jsme kdysi naplánovali terasu ne až tak malou a zabednit to celé pevnou střechou, bude to tu vypadat jak v kobce.

Pokud ještě nemáte terasu a plánujete pergolu, doporučuju si dobře rozmyslet, co kde budete chtít a rovnou zkusit poptat pergolu. My to tenkrát udělali od oka “třeba tady terasa, třeba tady pergola” a po pár letech jsme se nestačili divit, když nám začli chodit cenové nabídky :).

Původně jsme chtěli bioklimatickou pergolu s otočnýma lamelama. No, tak z toho hodně rychle sešlo. Terasa nám vychází na 8x6m, což taková bioklimatická pergola vůbec neumí. Takže by musely být dvě vedle sebe, kde každá z nich by stála něco mezi 300-450k, takže dohromady naprosto nesmyslný ranec peněz.

Chvíli jsme řešili i různé látky, markýzy a další blbiny, jenže to zas nezvládne ani vítr, ani déšť. Je to vlastně k prdu.

U nás fouká opravdu dost, takže jsme potřebovali něco bytelnějšího. Nakonec jsme narazili na zatahovací pergoly, kdy střecha je tvořena trojvrstvou pogumovanou látkou. Jenže, i tady záleží hodně výrobce od výrobce, co u takové plachty garantují a jak ji dovolují použít.

Přes různé SunSystemy a další dodavatele jsme se nakonec díky jednomu členovi z fóra dostali k pekneterasy.sk. Pergoly jsou vyráběné v Turecku, plachty jsou pak Francouzské. Pergola je testována do větru o rychlosti 120km/h, kdy pak jsou už problémem spíš poletující stromy a auta, než plachta samotná :).

Údajně by měla pergola udržet až 60kg/m2, takže i menší sněhová vrstva by neměla být problém. Bohužel, u pergoly našeho rozměru je to dost do rizika, protože v případě většího množství sněhu by byl dost problém sníh ze střechy dostat. Takže to raději nebudeme pokoušet a před sněhovou vánicí pergolu smotáme.

No, ale zpět k montáži pergoly. Termín dodávky vyšel úplně přesně tak, jak jsme se domluvili při zaplacení zálohy.

Měl to být konec července, začátek srpna. Pergolu dovezl kamion 31.7. ve středu a v pátek 2.8. dorazila parta na montáž.

A tady musí ihned přijít další pochvala. Snad za celou stavbu se mi nestalo, že by montáž probíhala takhle bezproblémově, vzniklé komplikace se řešili bez stresu a halekání typu “ježiš, zase problém..” a kde během celé montáže snad nepadlo jediné sprosté slovo. Prostě, profesionální a pohodová montáž.

Montáž byla trochu atypická v tom, že se na ní podílel majitel a jeden jeho kolega ze slovenska a pak tři montážníci z české firmy, kteří se na montáži pod dohledem Slovenského partnera zaškolovali. Ale na celkový průběh to nemělo žádný vliv.

Po příjezdu slovenské party začalo vybalování nářadí. Taková sbírka Hilti nářadí se podle mne nevidí ani na Hilti prezentacích :). Půl zahrady jsem měl zaskládaných mraky červených kufrů. K tomu si dovezli i dva liftery na zvedání dílů pergoly, takže celá montáž byla opravdu profesionální jízda.

Další z věcí, co fakt musím vyzvednout, je přístup k vzniklému problému po rozbalení dílů. Pergola měla bohužel v horních “trámech” navrtané špatně díry (jelikož se dodává s dvěma velikostma nohou a my máme ty menší). Bohužel díry neseděly.

Řešení byla dvě. Buď měsíc počkat na zaslání nových hliníkových profilů, což jsme fakt nechtěli, nebo to převrtat a nějak opravit. Věřím, že každý jiný dodavatel by to vyřešil nějakým “rychle-rychle” řešním, zatímco v tomto případě se to vyřešilo vložením falešných šroubů, ručně nastříkaných do úplně stejné antracitové barvy a ještě zaizolované silikonem. Prostě, ťip-ťop řešení, díky kterému to momentálně na pergole nejde vlastně vůbec poznat.

A ve stejném duchu probíhala celá montáž. I když jsme neměli betonové patky v jedné rovině, nebyl to problém, podložilo se to a vyrovnalo. I když jsme neměli úplně rovnou fasádu, nebyl problém, našel se kompromis jak pergolu usadit. Když nestačila jedna závitová tyč na uchycení do domu, nebyl problém a v osm večer, i když už museli určitě chít jet domů, udělali raději druhé uchycení, aby byla pergola opravdu stabilní. Prostě, opravdu pecka.

Celá montáž pergoly, krom zmiňovaného převrtávání, pak proběhla bez větších problémů. Vše je krásně vymyšleno, takže se do sebe postupně díly nacvakaly a dotáhly.

 

Do země je pergola chycená na straně u domu skrz ocelové patky, závitové tyče a chemii, na straně druhé (kde neni motor ani taková zátěž) pak pomocí ocelových patek, do kterých jsou vloženy hliníkové sloupy a spojeno nýtama.

Když byla hotová konstrukce, pustil jsem se do elektriky. Jelikož sebou ale neměli specialistu na elektriku (což je právě ten, co mi i pergolu domluvil :), viď Rasťo), musel jsem ho suplovat a zapojovat elektriku sám :)).

Teda, ne  že by to vadilo, oni by to vlastně asi i zapojili, ale stejně jsem neměl co dělat a aspoň jsem jim pomohl a oni mohli dělat zatím něco dalšího.

Po zapojení jsme začli poprvé hýbat plachtou a chlapi ji postupně připnuli celou ke konstrukci (tohle všechno pak jde vidět na timelapsu, který je na konci článku).

Napoprvé to byla fakt impozantní podívaná. Z otevřeného prostoru s výhledem na nebe se stala místnost o velikosti většího obýváku, kdy to najednou působilo jak útulná rodinná restaurace :)). A stačilo dalších 68 sekund a je z toho zase open-space prostor s výhledem na hvězdy. Paráda!

Po dokončení plachty se uchytily zbývající nohy k patkám a finišovala se stříška nad návinem plachty. Ta je necelý metr od zdi nad plachtou, aby v zimě, kdy bude střecha shrnutá, byla plachta chráněná před povětrnostními podmínkami.

Stříška je vyrobená z jakéhosi plasto-hliníkového materiálu, což na první pohled vypadá jako fakt křehká záležitost, ale hned po prvním osahání je jasné, že je to zřejmě nesmrtelná potvora. Zlomit se to skoro nedá, prasknout vůbec. Údajně to používají i jako podložky pod nohy v případě, kdy potřebují doladit výšku nohou pergoly.

Tou dobou už bylo kolem osmé večer, takže v tu dobu už byli u nás na montáži více než 12 hodin. Zbyli tu už jen dva lidé, majitel a jeho kolega ze Slovenské firmy. Druhá firma se postupně rozutekla, ale naši slovenští bratia chtěli pergolu dodělat. Za což jsem byl opět rád, že už druhý den budeme moct vše testovat.

Kolem půl desáté pak bylo vše hotovo. Pergola sežízena, dojezdy plachty otestovány, stříška namontována a zasilikonována. A to přišla poslední věc, co mne fakt překvapila. I když byla tma a p. Kaplan spolu s kolegou toho museli mít plné zuby, pustili se do úklidu. Celou terasu ještě vysáli vysavačem od všech železných hoblin a jiného bordelu z montáže.  Opravdu, klobou dolů.

A ačokli jsme to ráno za světla luxovali ještě jednou, byly to už jen drobnosti. Prostě, opravdu realizace jak má být. Škoda, že budu čekat pravděpodobně další celý život, než potkám nějakou další takovou firmu :).

Co se týká materiálu pergoly, i tady je to mnohem lepší, než co jsme viděli u ostatních. Jiná cenová nabídka začínala tuším na cca 180.000-200.000Kč, zatímco tato stála 250.000Kč. Opravdu jsme tenkrát hodně zvažovali, jestli nejít raději do té levnější, jestli to má smysl.

A jsem fakt rád, že jsme šli do této. Nohy pergoly jsou mohutné. Jak rozměrem, tak šířkou použitého hliníku. Stejně tak plachta je o dost pevnější, navíc po srolování tam nevisí obrovské “sloní uši”, ale jen malé záhyby. To díky tomu, že je použito o dost více vodících “pacek”, které plachtu v kolejnicích drží. Další kapitolou je uchycení k domu.

Většina dodavatelů není připravena na pasivní domy. Pergoly kotví do zdi bez použití opěrného systému u domu . Občas někdo umí kotvit do pasivu díky různým systémovým prvkům skrz polystyren, ale z toho co jsem viděl, tak já bych na to fakt u této pergoly nespoléhal.

Já jsem chtěl, aby byla pergola samostatně stojící a byla jen zavětrovaná do domu. Pár dodavatelů (ač dost prskalo) bylo schopné vymyslet nějaké “samo-domo” řešení s nějakou konstrukcí, na kterou by se to pak “nějak” přichytlo. Zatímco v tomto případě dorazila celá konstrukce od jednoho dodavatele.

Zatímco pergola je hliníková, zadní nosný rám je železný a má tak mnohem větší nosnost. Ale na pohled byste to nepoznali. Stejná barva, stejný profil, stejné uchycení. Jen jiný materiál. Takže opět plusové body :).

No, a teď nezbývá než pergolu testovat. Včera přes den pršelo, tak jsme testovali sezení venku v dešti. Paráda :).

Musím ještě doladit vsaky pro odvod vody z pergoly (pravděpodobně nějaká díra s kamínky bude stačit), dodělat dlažbu kolem nohou či kolem dosypat hlínu kolem těch, co jsou mimo pergolu, ale to jsou drobnosti.

 

A ještě nás čeká výběr a nákup nějakého pohodlného nábytku na sezení. Máme zatím pár adeptů, ale uvidíme jak to nakonec dopadne. Favoritem je zatím nábytek, který jsme měli loni v Chorvatsku v pronajaté vile. Tam víme do čeho jdeme, byl pohodlný a není zas tak drahý. Ale, uvidíme. Pokud by měl někdo nějaký tip, budeme za něj rádi, napište nám prosím do komentu 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

36 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago

Jaký je sklon?

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago

Štandardne býva 7°, minimum je 5° aby voda normálne odtekala. Tuto to odhadujem na tých 5° je to dlhé.

Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago

Jak budeš řešit osvětlení pod pergolou?

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago
Reply to  L

Spravím ti foto návod na káble? 😀

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago
Reply to  L

Foto aktuálne nemám. Nefotil som keď som to dorábal. Ale nafotím na mojej alebo na nejakej čo príde pod ruku.
Ja som to robil na zemi, ale viem si to predstaviť urobiť to aj hore. Ako hovoríš postupne vždy dáš dole len jeden profil. Jediný problém je ako keď to máš tak vysoko mat silu našponovat naspäť plachtu. Nafotim a pošlem. Poprípade si to vyskúšam. Len to bude chvíľku trvať.

koldavideo
Guest
koldavideo
4 years ago
Reply to  L

Já jsem koupil pro LED osvětlení pergoly rohové profily v barvě antracit a podélně po obou stranách jsem dal 2 x 5m LED pásku. Samotný pásek je asi ten nejslabší co se prodává a světla je tem habaděj 🙂
https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/osvetleni-a-vyhrivani-v-pergole/#post-18019

milan
Guest
milan
4 years ago

Hodně velká paráda 🙂

Dita
Guest
Dita
4 years ago

Tak to je parádička :)) moc pěkný! a to osvětlení mě taky zajímá 🙂 jak budete řešit 🙂

Dita
Guest
Dita
4 years ago
Reply to  L

JJ, koukám 🙂 bude to oříšek, ale určitě to bude zase nějaké super řešení a článek 😉

Milan Cizek
Guest
Milan Cizek
4 years ago

Ahoj, moc pěkné a fakt profíci. Jak je řešený odtok vody při dešti? Máš jen sklon na trávu?

Kops
4 years ago
Reply to  L

No, ale podle mě když na to ve shrnutém stavu pořádně zaprší, nutně to musí téct těmi záhyby v plachtě a na stranách dělat čůrky na fasádě. Nebo ne?

Kops
4 years ago
Reply to  L

Tak to je lepší, než jsem čekal. Krása!

mikk
4 years ago

Ta pergola je luxusni…
Vis pls z jakych hlinikovych profilu to mas sestavene (rozmery a tloustka materialu)?

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago
Reply to  L

Teraz ste ma dostali, noha je urcite 135×100 hrubka myslim ze 4mm ale nieje to jokel, su tam rebra. Nosnik je tusim 140×100 ake hrubku neviem, tam je viacej prepazok. Kedtak odfotim.

Standa
Guest
Standa
4 years ago

Škoda, že jsem na tuto firmu nenarazil, když jsem takovou pergolu řešil cca 2,5 roku zpátky. A že jsem hledal a vybíral docela dlouho. Pokud existovala, tak to nejspíš s webovou prezentací nepřeháněla.
Nakonec jsem skončil u zmíněné firmy Sunsystem. Především proto, že ostatní si nebyli schopni poradit s konkrétní situací. Protože mám terasu “utopenou”, tak jsem chtěl, aby to nestálo na sloupech, které by byly až na zem, ale na krátkých nohách, které stojí na L-kách udělaných na míru a ukotvených do zdí po stranách. Pro většinu to byl neřešitelný problém a nejčastější odpovědí bylo, že pro požadované řešení nemají v katalogu díly a neporadí si s tím…
Po třetí sezoně se dá říct, že to byla dobrá investice – využitelnost terasy je úplně jinde. Pergola funguje jak má, jen je pohyb při vysokých teplotách trochu hlučnější…stříšku pod kterou roleta zajíždí mají u Sunsystemu řešenou z vlnitého plechu, což není ideální, protože to při pohybu trochu rezonuje. Pokud ten hluk překročí akceptovatelnou mez, tak to zkusím s dodavatelem vyřešit v rámci záruky, popř. si tu stříšku udělám z něčeho jiného.

to L: Nabízí pekneterasy.sk i jiné barvy konstrukce, resp. nehodila by se vám tam spíš šedá nebo bílá? Na živo (jezdím často okolo) je ta zelená v kombinaci s barvou fasády docela výrazná.

Standa
Guest
Standa
4 years ago
Reply to  Standa

Oprava posl. věty => měl jsem na mysli ta tmavá, ne zelená 😉

Standa
Guest
Standa
4 years ago
Reply to  L

Ano, přes ten plot je z auta vidět pouze ta střecha. Okna kryjou žaluzie, takže k těm mě to nenapadlo vztahovat.
Každopádně když to srovnám s tím, co jsem si nechal namontovat od Sunsystemu, tak je ta cena velmi pěkná.

Pro info já to mám v rozměru 6,8m * 4,5m a přišlo to na 171k a to jsem byl ještě spokojen, protože druhá nejlevnější nabídka na tu realizaci byla od atypy.cz za 228k… :-/ Každopádně hliníku tam mám tak 1/5, protože mám v podstatě jen ten vršek, bez noh.

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago
Reply to  Standa

Standa da sa spravit hociaka RAL ka. Len to je nejaky 1-2 tyzdne navyse. Ale odhadujem ze 80% byva antracit struktura.

Standa
Guest
Standa
4 years ago
Reply to  Smotek7

Tak to je dobré…v mém případě šlo vybírat pouze asi z 6-ti barev. A čekal jsem na to od zaplacení zálohy 2,5 měsíce, takže nějaký týden navíc by vůbec nehrál roli.

Milan
Guest
Milan
4 years ago

Ahoj Luďku,
poptávám právě taky pergolu a dobré recenze jsou pro mě nejdůležitější. Rád bych se zeptal, jakou variantu jste zvolili – jestli je to Avantgarde nebo Elegant. Potřebujeme rovněž 8×6 metrů, ale cena, kterou nám poslali u obou variant je o dost jinde, než ve Vašem případě 🙁 (i když odečtu osvětlení).
Ono se obecně dost podražilo za ten, skoro rok, a navíc, první cenové nabídky neberu úplně vážně (vždy se dá dost smlouvat), takže se chystám vyjednávat. Pán doporučuje “Avantgarde” – že je ze silnějších profilů. Díky za info.

Milan Pernica
Guest
Milan Pernica
4 years ago

Super, dík za informaci. Pro porovnání (konec konců, informace sdílíme, když uznáš za vhodné, tak to nezveřejňuj), tak aktuální nabídka na Elegant vychází vč. práce (bez osvětlení) na nějakých cca 375 tis. ( z toho montáž cca 30tis.), a levnější Avantgarde pak 305 tis. s montáží a DPH.
Tolik asi investovat nebudu, ale jdu vyjednávat a uvidíme, jestli se někam dopracujeme. Dík.

smotek7
4 years ago

Tam bude chybicka. Avangard je urcite viac. Prehodene ceny?

Milan Pernica
Guest
Milan Pernica
4 years ago

Je to tak, omlouvám se – prohodil jsem ceny. Avangard je dražší. Každopádně pan Kaplan z firmy je velmi ochotný a jsem už teď přesvědčen, že se dohodneme. Dám vědět, jak jsme dopadli.

Libor
Guest
Libor
2 years ago

Zdravím Vás, krásná práce. Jak jste prosím řešili kotveni do zateplené fasády? Chtěl bych také pergolu kotvenou k fasádě, ale ze dřeva. Mám polystyren 18 cm a fischer thermax mi byl doporučen do tloušťky cca 15cm. Děkiji za odpověď.

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x