Viva la Pergola

Viva la Pergola

V pátek se uskutečnila dlouho očekávaná a plánovaná akce montáže pergoly. Je to skoro rok (a vlastně možná ještě o něco víc), co jsme začali pergonul více plánovat a shánět. Po prvotním kolečku průzkumu pergol jsme zijstili, že to nebude žádná levná sranda.

Naším požadavkem bylo, aby měla pergola otevírací střechu. Je to z toho důvodu, že jsme kdysi naplánovali terasu ne až tak malou a zabednit to celé pevnou střechou, bude to tu vypadat jak v kobce.

Pokud ještě nemáte terasu a plánujete pergolu, doporučuju si dobře rozmyslet, co kde budete chtít a rovnou zkusit poptat pergolu. My to tenkrát udělali od oka “třeba tady terasa, třeba tady pergola” a po pár letech jsme se nestačili divit, když nám začli chodit cenové nabídky :).

Původně jsme chtěli bioklimatickou pergolu s otočnýma lamelama. No, tak z toho hodně rychle sešlo. Terasa nám vychází na 8x6m, což taková bioklimatická pergola vůbec neumí. Takže by musely být dvě vedle sebe, kde každá z nich by stála něco mezi 300-450k, takže dohromady naprosto nesmyslný ranec peněz.

Chvíli jsme řešili i různé látky, markýzy a další blbiny, jenže to zas nezvládne ani vítr, ani déšť. Je to vlastně k prdu.

U nás fouká opravdu dost, takže jsme potřebovali něco bytelnějšího. Nakonec jsme narazili na zatahovací pergoly, kdy střecha je tvořena trojvrstvou pogumovanou látkou. Jenže, i tady záleží hodně výrobce od výrobce, co u takové plachty garantují a jak ji dovolují použít.

Přes různé SunSystemy a další dodavatele jsme se nakonec díky jednomu členovi z fóra dostali k pekneterasy.sk. Pergoly jsou vyráběné v Turecku, plachty jsou pak Francouzské. Pergola je testována do větru o rychlosti 120km/h, kdy pak jsou už problémem spíš poletující stromy a auta, než plachta samotná :).

Údajně by měla pergola udržet až 60kg/m2, takže i menší sněhová vrstva by neměla být problém. Bohužel, u pergoly našeho rozměru je to dost do rizika, protože v případě většího množství sněhu by byl dost problém sníh ze střechy dostat. Takže to raději nebudeme pokoušet a před sněhovou vánicí pergolu smotáme.

No, ale zpět k montáži pergoly. Termín dodávky vyšel úplně přesně tak, jak jsme se domluvili při zaplacení zálohy.

Měl to být konec července, začátek srpna. Pergolu dovezl kamion 31.7. ve středu a v pátek 2.8. dorazila parta na montáž.

A tady musí ihned přijít další pochvala. Snad za celou stavbu se mi nestalo, že by montáž probíhala takhle bezproblémově, vzniklé komplikace se řešili bez stresu a halekání typu “ježiš, zase problém..” a kde během celé montáže snad nepadlo jediné sprosté slovo. Prostě, profesionální a pohodová montáž.

Montáž byla trochu atypická v tom, že se na ní podílel majitel a jeden jeho kolega ze slovenska a pak tři montážníci z české firmy, kteří se na montáži pod dohledem Slovenského partnera zaškolovali. Ale na celkový průběh to nemělo žádný vliv.

Po příjezdu slovenské party začalo vybalování nářadí. Taková sbírka Hilti nářadí se podle mne nevidí ani na Hilti prezentacích :). Půl zahrady jsem měl zaskládaných mraky červených kufrů. K tomu si dovezli i dva liftery na zvedání dílů pergoly, takže celá montáž byla opravdu profesionální jízda.

Další z věcí, co fakt musím vyzvednout, je přístup k vzniklému problému po rozbalení dílů. Pergola měla bohužel v horních “trámech” navrtané špatně díry (jelikož se dodává s dvěma velikostma nohou a my máme ty menší). Bohužel díry neseděly.

Řešení byla dvě. Buď měsíc počkat na zaslání nových hliníkových profilů, což jsme fakt nechtěli, nebo to převrtat a nějak opravit. Věřím, že každý jiný dodavatel by to vyřešil nějakým “rychle-rychle” řešním, zatímco v tomto případě se to vyřešilo vložením falešných šroubů, ručně nastříkaných do úplně stejné antracitové barvy a ještě zaizolované silikonem. Prostě, ťip-ťop řešení, díky kterému to momentálně na pergole nejde vlastně vůbec poznat.

A ve stejném duchu probíhala celá montáž. I když jsme neměli betonové patky v jedné rovině, nebyl to problém, podložilo se to a vyrovnalo. I když jsme neměli úplně rovnou fasádu, nebyl problém, našel se kompromis jak pergolu usadit. Když nestačila jedna závitová tyč na uchycení do domu, nebyl problém a v osm večer, i když už museli určitě chít jet domů, udělali raději druhé uchycení, aby byla pergola opravdu stabilní. Prostě, opravdu pecka.

Celá montáž pergoly, krom zmiňovaného převrtávání, pak proběhla bez větších problémů. Vše je krásně vymyšleno, takže se do sebe postupně díly nacvakaly a dotáhly.

 

Do země je pergola chycená na straně u domu skrz ocelové patky, závitové tyče a chemii, na straně druhé (kde neni motor ani taková zátěž) pak pomocí ocelových patek, do kterých jsou vloženy hliníkové sloupy a spojeno nýtama.

Když byla hotová konstrukce, pustil jsem se do elektriky. Jelikož sebou ale neměli specialistu na elektriku (což je právě ten, co mi i pergolu domluvil :), viď Rasťo), musel jsem ho suplovat a zapojovat elektriku sám :)).

Teda, ne  že by to vadilo, oni by to vlastně asi i zapojili, ale stejně jsem neměl co dělat a aspoň jsem jim pomohl a oni mohli dělat zatím něco dalšího.

Po zapojení jsme začli poprvé hýbat plachtou a chlapi ji postupně připnuli celou ke konstrukci (tohle všechno pak jde vidět na timelapsu, který je na konci článku).

Napoprvé to byla fakt impozantní podívaná. Z otevřeného prostoru s výhledem na nebe se stala místnost o velikosti většího obýváku, kdy to najednou působilo jak útulná rodinná restaurace :)). A stačilo dalších 68 sekund a je z toho zase open-space prostor s výhledem na hvězdy. Paráda!

Po dokončení plachty se uchytily zbývající nohy k patkám a finišovala se stříška nad návinem plachty. Ta je necelý metr od zdi nad plachtou, aby v zimě, kdy bude střecha shrnutá, byla plachta chráněná před povětrnostními podmínkami.

Stříška je vyrobená z jakéhosi plasto-hliníkového materiálu, což na první pohled vypadá jako fakt křehká záležitost, ale hned po prvním osahání je jasné, že je to zřejmě nesmrtelná potvora. Zlomit se to skoro nedá, prasknout vůbec. Údajně to používají i jako podložky pod nohy v případě, kdy potřebují doladit výšku nohou pergoly.

Tou dobou už bylo kolem osmé večer, takže v tu dobu už byli u nás na montáži více než 12 hodin. Zbyli tu už jen dva lidé, majitel a jeho kolega ze Slovenské firmy. Druhá firma se postupně rozutekla, ale naši slovenští bratia chtěli pergolu dodělat. Za což jsem byl opět rád, že už druhý den budeme moct vše testovat.

Kolem půl desáté pak bylo vše hotovo. Pergola sežízena, dojezdy plachty otestovány, stříška namontována a zasilikonována. A to přišla poslední věc, co mne fakt překvapila. I když byla tma a p. Kaplan spolu s kolegou toho museli mít plné zuby, pustili se do úklidu. Celou terasu ještě vysáli vysavačem od všech železných hoblin a jiného bordelu z montáže.  Opravdu, klobou dolů.

A ačokli jsme to ráno za světla luxovali ještě jednou, byly to už jen drobnosti. Prostě, opravdu realizace jak má být. Škoda, že budu čekat pravděpodobně další celý život, než potkám nějakou další takovou firmu :).

Co se týká materiálu pergoly, i tady je to mnohem lepší, než co jsme viděli u ostatních. Jiná cenová nabídka začínala tuším na cca 180.000-200.000Kč, zatímco tato stála 250.000Kč. Opravdu jsme tenkrát hodně zvažovali, jestli nejít raději do té levnější, jestli to má smysl.

A jsem fakt rád, že jsme šli do této. Nohy pergoly jsou mohutné. Jak rozměrem, tak šířkou použitého hliníku. Stejně tak plachta je o dost pevnější, navíc po srolování tam nevisí obrovské “sloní uši”, ale jen malé záhyby. To díky tomu, že je použito o dost více vodících “pacek”, které plachtu v kolejnicích drží. Další kapitolou je uchycení k domu.

Většina dodavatelů není připravena na pasivní domy. Pergoly kotví do zdi bez použití opěrného systému u domu . Občas někdo umí kotvit do pasivu díky různým systémovým prvkům skrz polystyren, ale z toho co jsem viděl, tak já bych na to fakt u této pergoly nespoléhal.

Já jsem chtěl, aby byla pergola samostatně stojící a byla jen zavětrovaná do domu. Pár dodavatelů (ač dost prskalo) bylo schopné vymyslet nějaké “samo-domo” řešení s nějakou konstrukcí, na kterou by se to pak “nějak” přichytlo. Zatímco v tomto případě dorazila celá konstrukce od jednoho dodavatele.

Zatímco pergola je hliníková, zadní nosný rám je železný a má tak mnohem větší nosnost. Ale na pohled byste to nepoznali. Stejná barva, stejný profil, stejné uchycení. Jen jiný materiál. Takže opět plusové body :).

No, a teď nezbývá než pergolu testovat. Včera přes den pršelo, tak jsme testovali sezení venku v dešti. Paráda :).

Musím ještě doladit vsaky pro odvod vody z pergoly (pravděpodobně nějaká díra s kamínky bude stačit), dodělat dlažbu kolem nohou či kolem dosypat hlínu kolem těch, co jsou mimo pergolu, ale to jsou drobnosti.

 

A ještě nás čeká výběr a nákup nějakého pohodlného nábytku na sezení. Máme zatím pár adeptů, ale uvidíme jak to nakonec dopadne. Favoritem je zatím nábytek, který jsme měli loni v Chorvatsku v pronajaté vile. Tam víme do čeho jdeme, byl pohodlný a není zas tak drahý. Ale, uvidíme. Pokud by měl někdo nějaký tip, budeme za něj rádi, napište nám prosím do komentu 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

34 thoughts on “Viva la Pergola

  1. Hele nevim ;-). Ale je to tolik, co primo doporucili. Chtel jsem to puvodne na konci mit vyssi, ale nakonec jsme dosli k tomuto.

   Ten konec je spodni hrana ~220cm, (ta konstrukce ~210cm abych se tam jeste v pohode vesel). A zacatek u domu je spodni hrana ~275cm.

   Sirka je 6m, rozdil 55cm, tzn ~10cm na 1m.

  1. No, osvetleni bude orisek. Zabudovana svetla byla za 50-60k, coz mi prislo fakt moc.

   Ale na druhou stranu, diky tomu ze je to plachta, tak po zasunuti zmizi vsechny pouzitelne tramy, takze neni moc kam svetlo pridelat ;-).

   Momentalne jako napad je zkusit pasky podel obvodu, tam by se to uchytit dalo a zkusit jak to bude svitit/nesvitit.

   Dalsi varianta jsou nejake flexy kabely a zkusit na par vodicich list pridelat ledpasek, ale to nevim jak bude vypadat.

   A dalsi varianta jsou pak jen svetla pridelana na boku domu, kde je i pripravena elektrika.

   @smotek to resil tak, ze si rucne protahoval kabel plachtou a svetla dodealaval, ale co sem na to koukal, tak by to byla neskutecna mrdacka 😉

    1. Jestli mas, tak se rad podivam ;-)))

     Ale co jsem pochopil, musel bych celou plachtu sundat? Mozna by stacilo jen postupne vyndavat v miste, kde se zrovna taha kabel.

     Pokud ale nejake foto mas, urcite posli. A kdyztak i jaky kabel (jestli nejaky flexy) si v tom tahal.

     Diky moc 😉

     PS: A jinak teda fakt moc diky za to doporuceni. Ta pergola je naprosto uzasna. A jako bonus mi to paradne chladi pracovnu, takze uz tam odpoledne nemam takove horko (ackoli tu mam zaluzie).

     1. Foto aktuálne nemám. Nefotil som keď som to dorábal. Ale nafotím na mojej alebo na nejakej čo príde pod ruku.
      Ja som to robil na zemi, ale viem si to predstaviť urobiť to aj hore. Ako hovoríš postupne vždy dáš dole len jeden profil. Jediný problém je ako keď to máš tak vysoko mat silu našponovat naspäť plachtu. Nafotim a pošlem. Poprípade si to vyskúšam. Len to bude chvíľku trvať.

  1. nene, ma to podel cele konstrukce v hornim ramu okapy a ty jsou pak svedene ve vsech trech nohach dolu k zemi. Dole u patky je pak mala vypust. Tam pak udelam pravdepodobne nejakou vsakovaci diru vyplnenou kamenama. Jeste resim, ze by bylo fajn vodu svadet do retencky, jenze nemam pripravenou KG trubku a musel bych rozebrat cast dlazby. Na druhou stranu, je to v miste, kde se mi stejne trochu propadla, protoze tam byl slunecnik se zatezi. takze to mozna spojim.

   1. No, ale podle mě když na to ve shrnutém stavu pořádně zaprší, nutně to musí téct těmi záhyby v plachtě a na stranách dělat čůrky na fasádě. Nebo ne?

    1. Nene 😉

     Ve shrnutem stavu je nad tim strecha z toho plasto-hliniku. Jedine, kdy by to delalo curky je, kdyz by to bylo polo-vysunuto. Tzn ani ne napnuto, ani ne vutahnuto uplne. Ale to moc nedava smysl.

     Pres jaro/leto/podzim se to v pripade deste samo zatahne a v zime to bude zazimovano pod strechou

  1. Tohle bude presne vedet @smotek7, tak mne kdyztak plz oprav.

   Ale rozmery jsou nohou jsou 10x10cm, rozmery krokvi (nebo jak se tomu u pergol rika, ty tramy nahore 😉 ) jsou 14x14cm.

   Tloustka hliniku bude imho nejaka 6mm nebo 8mm. Oproti tomu, co jsem videl od cinanu nebo jinde to pusobi opravdu mohutne a stabilne

   1. Teraz ste ma dostali, noha je urcite 135×100 hrubka myslim ze 4mm ale nieje to jokel, su tam rebra. Nosnik je tusim 140×100 ake hrubku neviem, tam je viacej prepazok. Kedtak odfotim.

    1. Tak jsem to zasel zmerit teda 😉

     Noha je 135×100, nosnik je 140×100, je videt, ze to mas uz v malicku 😉

     Vic toho bohuzel nezmerim, ale ta tloustka hliniku mi prisla vic nez 4mm, protoze uz tenkrat pri prvni navsteve mne fascinovalo jak tluste to je. Ale mozna ze ostatni vyrobci maji jeste mene nez 4mm.

 1. Škoda, že jsem na tuto firmu nenarazil, když jsem takovou pergolu řešil cca 2,5 roku zpátky. A že jsem hledal a vybíral docela dlouho. Pokud existovala, tak to nejspíš s webovou prezentací nepřeháněla.
  Nakonec jsem skončil u zmíněné firmy Sunsystem. Především proto, že ostatní si nebyli schopni poradit s konkrétní situací. Protože mám terasu “utopenou”, tak jsem chtěl, aby to nestálo na sloupech, které by byly až na zem, ale na krátkých nohách, které stojí na L-kách udělaných na míru a ukotvených do zdí po stranách. Pro většinu to byl neřešitelný problém a nejčastější odpovědí bylo, že pro požadované řešení nemají v katalogu díly a neporadí si s tím…
  Po třetí sezoně se dá říct, že to byla dobrá investice – využitelnost terasy je úplně jinde. Pergola funguje jak má, jen je pohyb při vysokých teplotách trochu hlučnější…stříšku pod kterou roleta zajíždí mají u Sunsystemu řešenou z vlnitého plechu, což není ideální, protože to při pohybu trochu rezonuje. Pokud ten hluk překročí akceptovatelnou mez, tak to zkusím s dodavatelem vyřešit v rámci záruky, popř. si tu stříšku udělám z něčeho jiného.

  to L: Nabízí pekneterasy.sk i jiné barvy konstrukce, resp. nehodila by se vám tam spíš šedá nebo bílá? Na živo (jezdím často okolo) je ta zelená v kombinaci s barvou fasády docela výrazná.

   1. Ja vlastne nevim, jestli nejakou jinou delaji. My chteli ten antracit, aby to ladilo s barvou oken.

    Co se tyka celo-bileho provedeni, myslim, ze by to nebylo tak pekne. Je bila i ta plachta a bylo by to asi zase cele moc bile.

    Ono z ulice jde videt hlavne ta plachta a strecha, ale zevnitr mi prijde, ze se ten antracit takto k noham hodi.

    1. Ano, přes ten plot je z auta vidět pouze ta střecha. Okna kryjou žaluzie, takže k těm mě to nenapadlo vztahovat.
     Každopádně když to srovnám s tím, co jsem si nechal namontovat od Sunsystemu, tak je ta cena velmi pěkná.

     Pro info já to mám v rozměru 6,8m * 4,5m a přišlo to na 171k a to jsem byl ještě spokojen, protože druhá nejlevnější nabídka na tu realizaci byla od atypy.cz za 228k… :-/ Každopádně hliníku tam mám tak 1/5, protože mám v podstatě jen ten vršek, bez noh.

   1. Tak to je dobré…v mém případě šlo vybírat pouze asi z 6-ti barev. A čekal jsem na to od zaplacení zálohy 2,5 měsíce, takže nějaký týden navíc by vůbec nehrál roli.

 2. Ahoj Luďku,
  poptávám právě taky pergolu a dobré recenze jsou pro mě nejdůležitější. Rád bych se zeptal, jakou variantu jste zvolili – jestli je to Avantgarde nebo Elegant. Potřebujeme rovněž 8×6 metrů, ale cena, kterou nám poslali u obou variant je o dost jinde, než ve Vašem případě 🙁 (i když odečtu osvětlení).
  Ono se obecně dost podražilo za ten, skoro rok, a navíc, první cenové nabídky neberu úplně vážně (vždy se dá dost smlouvat), takže se chystám vyjednávat. Pán doporučuje “Avantgarde” – že je ze silnějších profilů. Díky za info.

  1. My mame elegant, ta je urcite levnejsi. S tou cenou, ono se toho tenkrat seslo vic najednou. Jednak je to uz zase rok zpatky, pak nase pergola fungovala jako zacvik druhe party z Cech a pak jsem mel asi jeste nejakou protekci skrz jednoho mistniho clena, ktery s nimi spolupracuje ;-).

   Nedokazu posoudit, o kolik se zmenily ceny a asi bude i zalezet na pripravenosti a samotnem provedeni. Ja si pak treba zapojoval sam celou elektrinu, meli jsme hotove patky, kotvilo se do domu, atd.

   Kazdopadne, co se zkusenosti tyka, znovu bych vybral stejne. Pergola je naprosto perfektni, ve vetru stabilni. Neklepe se, neprohyba se, funguje paradne. Pristup pana Kaplana rovnez suprovy, kvalita prace viz popis ve clanku.

   Kdyz jsme tenkrat pergolu vybirali, ostatni nabidky jsme meli take levnejsi (tusim ze o 50k-80k jestli se nepletu), ale takhle zpetne jsem opravdu rad, ze sem do tehle drazsi sel.

 3. Super, dík za informaci. Pro porovnání (konec konců, informace sdílíme, když uznáš za vhodné, tak to nezveřejňuj), tak aktuální nabídka na Elegant vychází vč. práce (bez osvětlení) na nějakých cca 375 tis. ( z toho montáž cca 30tis.), a levnější Avantgarde pak 305 tis. s montáží a DPH.
  Tolik asi investovat nebudu, ale jdu vyjednávat a uvidíme, jestli se někam dopracujeme. Dík.

  1. no co mne napada, tak ja ji mam 7.7m x 5.8m a jestli se nepletu, tak jeden z tech rozmeru byl nejak uplne krajni moznost a pak uz by se muselo resit nejake vyztuzeni. takze je otazka, jeslti si tim rozmerem nahodou uz nepresahl to minimum.

   co mne prekvapuje, ze avantgarde je levnejsi, ja mel pocit, ze je to opacne 😉

 4. Je to tak, omlouvám se – prohodil jsem ceny. Avangard je dražší. Každopádně pan Kaplan z firmy je velmi ochotný a jsem už teď přesvědčen, že se dohodneme. Dám vědět, jak jsme dopadli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting