Zahradní mechanizace

Zahradní mechanizace

Udělal jsme si radost :). Když už máme tu zahrádku a musím rýt, tak to přece nebudu dělat pořád ručně.

Teda, začal jsem ručně. Zryl jsem 3/4 záhonů za několik hodin tvrdé práce. Ještě nějakou dobu by vzalo dorýt zbytek, pak drny motikou rozmlátit, rozhrabat, atd. Prostě něco, co mne nijak zvlášť nenaplňuje.

A tak jsem si koupil elektrický rýč, neboli Kultivátor. Původne jsem koukal na benzinové, abych neustále nemusel řešit kabel, ale ty ceny jsou trochu někde jinde. Za cca 10tisíc+, je to velká potvora a na tu naši zahrádku by to bylo stejně zbytečné.

Takže jsem sáhl po elektrickém. Vzal jsem jeden z nejsilnějších (elektrických) a největších a stejně jsem se dostal na cca 2800kč. Což je příjemné. Zkoukl jsem několik videí a nakonec vybral Riwall RET 4014.

A musím říct, že supr. Zbytek záhonu jsem zryl za cca 15minut a za další necelou hodinku jsem měl zrytý (a krásně nakypřený) už původně zrytý záhon, včetně finálního zarytí kompostu z komposteru. Lahoda.

Zároveň bych chtěl ukázat náš první hotový kompost. Opravdu bych nevěřil, jak se všechny ty zbytky z kuchyně a posekaná tráva dokáží za rok změnit v krásnou hnědou hlínu :). Takže jsem hotový kompost rozvozil po záhoně a rovnou ho i zaryl (otázka tak 20ti minut, oproti půl dne ručně 🙂 ).

Druhá koupená hračka je elektrický vertikutátor. Znovu z důvodu ceny elektrický, jelikož ho použiju 2x za rok a zatímco elektrický byl taky za 2800kč, tak benzinové jsou opět 10.000kč a více. Dvakrát za rok kabel přežiju, a pak bude stejně v boudě, kde díký kompaktnímu rozměru může být složený někde na polici.

Loni jsem si půjčoval benzinový, jenže 900kč/den je dost palba a pokud si ho půjčím na jaře a podzim na víkend, tak po roce mám už nový elektrický. Takže nákup byla jasná volba.

Opět jsem bral jeden z nejsilnějších a největších elektrických (FIELDMANN FZV 4010-E ) a stejně by to ještě nějaké kilo navíc chtělo. Přeci jen, i když má cca 15kg, tak občas po trávě dost hopsá. Takže už jsem zvažoval nějaké další závaží. Jinak ale pracuje opravdu skvěle.

Asi největší “nevýhoda” té jeho skvělé práce je, že po každém udělaném pruhu trávníku je potřeba vynést koš. Množství staré trávy, které z trávníku vytahá, je naprosto neuvětřitelné. Původně jsem to chtěl vozit v kolečkách, ale i to je zbytečné. Dva koše a kolečko je plné. Takže jsem pokaždé holt nosil přímo na kompost a vysypával.

Vertikutátor má oba typy nožů. Jak řezné, tak načechrávací a sbírací. Uchycení je na dva imbusy, takže výměna je vcelku rychlá. Nejprve jsem udělal vždy celou plochu řezacíma, a pak kontra těma čechracíma. A na závěr pak ještě přejel sekačkou, abych vysál zbývající bordel.

Pro názornost, vlevo jsou hotové dva pruhy po projetí řezacíma nožema, v pravé části první fotky pak původní stav trávníku. Pravá fotka je pak ta stejná část trávníku po té, co byla přejeta ještě čechracím nožem, zasazeno nové semeno a zalito.

A abyste si udělali představu, kolik se tak staré trávy z trávníku vytahá, tak z  našich cca 200m2 trávníku toho bylo nakonec dva plné kompostery, z toho ten druhý jsem musel narychlo postavit, aby to bylo kam dávat :).

Vzhledem k tomu, jak je ale tráva a bordel nasekaný na drobné částečky, tak čekám, že do týdne je komposter plný ta z 1/3 maximálně.

A tady už poslední foto, záběr na celý trávník, kdy už krom vertikutace a vyčistění bylo i zaseto a pohnojeno. Probudil jsem ze zimního spánku i mou závlahu postavneou na Arduinu, která zimu k mé velké radosti přežila bez úhony, a už se zase vesele zavlažuje :).

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Guest
Martin
5 years ago

Orbu taky řeším, ale toto celé tento stroj neudělal? Resp se vyřádil na nějakém starším políčku z loňska, ne?

Martin
Guest
Martin
5 years ago

tak myslim, ze s tou hloubkou nozu to udela tak do 5-10 cm ne? 🙂 To na brambory nebude 🙁

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x