Loxone – propojení s modulem Quido od Papoucha

Loxone – propojení s modulem Quido od Papoucha

Na této stránce najdete návod a Loxone program pro propojení modulu Quido ETH od firmy Papouch s Loxone miniserverem. Díky tomu lze výrazně ušetřit na digitálních vstupech i výstupech. Místo ceny 9.990 Kč za extension se 12+4 vstupy lze koupit za 10.285 Kč Quido modul se 100 vstupy, případně za 6100kč modul 2/32 se 32 relátky.

Program je určen pro síťovou ETH (ethernet) verzi, pro kterou není potřeba dokupovat další RS232/RS485 extension (za další 4249 Kč), která je jinak vyžadována pro připojení Quida či jiného modulu přes klasický Modbus protokol.

Program funguje tak, že dekóduje UDP signály z Quida a nastavuje stav předdefinovaným značkám (v základu pojmenované jako Quido-1 až Quido-100). Ty pak můžete v Loxone configu použít jako klasické digitální vstupy Loxone.

loxoneconfig_2016-09-26_16-05-37

Pro výstupy pak funguje tak, že přes vzorec se slučuje až 32 hodnot do vstupů programu, který poté zapíná/vypíná relátka.

Jak to celé funguje

V základním režimu funguje modul Quido s protokolem Modbus. Ten má ale svá omezení, a to především v rychosti a nutnosti dotazování místo notifikování (oznamování) změn. To pak zatěžuje Loxone miniserver a díky omezené rychlosti dotazování není schopen vždy správně vyhodnotit například stisknutí tlačítek.

Nabízený PicoC program pro Loxone tento problém řeší tak, že namísto dotazovacího Modbusu se využije notifikace změn vstupů pomocí UDP paketů a jejich následné dekódování na straně Loxone.

Z pohledu uživatele, tedy Vás, to znamená jen zakoupit Quido, nastavit správně Quido (viz návod níž) a do Loxone překopírovat bloky z dodaného Loxone souboru spolu s dodaným PicoC programem.

Jak získám přístup k nabízenému programu

Jelikož implementace mne stála nemálo času a nervů, rozhodl jsem se program nedat úplně zdarma. Cenu jsem nastavil tak, aby se Vám to ještě nevyplatilo lopotit se s tím sami a zároveň mně se vyplatilo tomu dělat stránky a nějakou podporu.

Proto jsem cenu nastavil na 2000Kč. Za tuto cenu získáte přístup k této i všem budoucím verzím programu.

Částku lze zaplatit buď přes PayPal nebo převodem na účet. Před samotnou transakcí mne kontaktujte na email [email protected], kde se pak domluvíme na zaslání souborů a případně dalších technických detailech.

Stav implementace

Nabízený program je kompatabilní se všemi ethernetovými (síťovými) variantami Quida od firmy Papouch.

Podporováno

 • podpora až 100 vstupového modulu
 • podpora modulu s až 32 výstupy
 • automatický refresh stavu vstupů pro případ ztráty paketu (konfigurovatelné)
 • v případě restartu Quida automatická obnova spojení i stavu vstupů
 • v případe restartu Loxone automatická obnova spojení i stavu vstupů

Omezení programu

 • nelze pracovat s hodnotou teploměru
 • jeden uživatel hlásil, že v poslední verzi Loxone 10 pozoruje zpoždění UDP paketů v případě, že delší dobu (~1 minutu) mačká tlačítko rychleji než 5x – 10x za sekundu (nikdo jiný to zatím nepotvrdil ani nepozoroval). Při hlubší analýze jsme s ním zjistili, že mu to dělá opravdu jen na verzi 10, v případě downgradu na 9 nebo 8.1 (kterou používám já) se zpomalení neděje. Pokud Quido hodláte používat na detekci stisku tlačítka, jako senzory oken, žaluziová tlačítka, atd. tak nikdy toto omezení nepotkáte. Pokud pro Vaši aplikaci potřebujete přijímat kontinuelně změny stavů rychleji než 5-10x za sekundu, tak v případě, že Váš Miniserveru bude toto zpoždění vykazovat, bude potřeba případně downgrade na nižší verzi, nebo používat nativní Loxone extension na tyto rychlé akce. Bohužel zatím nevíme, zda se jedná o chybu nebo záměr firmy Loxone. Více info o této situaci zde https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/quido-a-novy-loxone-config

Záruka

Záruka je na funkčnost v době nákupu. Pokud se Vám můstek nepodaří rozchodit, tak Vám s tím pomohu.

Bohužel, ale není možné dát jakoukoli záruku na to, že bude můstek fungovat s další budoucí verzí. Loxone si může usmyslet cokoli a stejně jako zabil Modbus může zabít UDP. Pokud chcete záruku, kupte si original Loxone příslušenství. Pokud mít vstupy za 10% ceny, kupte si Qudio a můj můstek, ale počítejte s tím, že v nejhorším případě zůstanete u nějaké poslední verze bez dalšího updatu. Osobně si myslím, že to nevadí. Sám používám doma starší verzi, jelikož mi více vyhovuje staré zelene v8 rozhraní, než to nové černé dlaždicové.

Ohlášené a nevyřešené problémy programu

 • v současnosti nejsou známy žádné problémy

Návod

Pro rozchození komunikace je potřeba nastavit zvlášť modul Quido a zvlášť Loxone miniserver. Jako první nastavte například Quido, jako druhé Loxone (pořadí nehraje žádnou roli). Po nastavení obou zařízení začne komunikace okamžitě fungovat.

Návod nastavení Quida

Pro správné propojení Quida a Loxone je potřeba nastavit Quido modul do režimu UDP komunikace s fixní IP adresou.

chrome_2016-09-26_16-01-15

 1. IP adresa zařízení. Zde zadejte IP adresu pro modul Quido. Tuto adresu je pak potřeba nastavit do Loxone programu
 2. Port, na kterém bude Quido naslouchat pro řídící UDP pakety, zde nastavte 10002
 3. Režim Quida. Zde je potřeba nastavit UDP
 4. IP adresa Loxone Vašeho miniserveru
 5. UDP port, na kterém bude Loxone naslouchat. Nastavte 10001
 6. Dejte uložit a vyčkejte na restart Quida

Návod pro nastavení Loxone

 1. ze souboru Quido-loxone.loxone zkopírujte obsah záložky Quido do Vašeho programuloxoneconfig_2016-09-26_16-10-03
 2. V případě, že máte zájem také o ovládání výstupu, zkopírujte z druhé záložky také bloky pro výstupy
 3. ze souboru Quido-loxone.h zkopírujte obsah do komponenty “Program”.  chrome_2016-09-26_16-18-32
 4. Stejný program zkopírujte také do bloku program pro ovládání výstupů.
 5. V obou programech upravte hodnotu konstant c_remote_listen_address aby obsahovala IP adresu a port Vašeho Quida tak, jak jste ji nastavili v bodě 1) a 5) v návodu “Jak nastavit Quido”
 6. upravte hodnotu konstanty c_remote_write_address aby obsahovala Vaši IP adresu a port Vašeho Quida tak, jak jste ji nastavili v bodě 1) a 2) v návodu “Jak nastavit Quido”
 7. V případě potřeby můžete změnit hodnotu c_auto_refresh_every_sec, která určuje, jak často se kontroluje stav Quido vstupů.
 8. Dále můžete upravit hodnotu c_relay_check_period_msec, která určuje, jak často se kontrolují stavy vstupů
 9. A jako poslední, pomocí konstanty quido_bridge_mode nastavte, jestli má program běžet v řežimu VSTUPŮ (hodnota 0) nebo VÝSTUPŮ (hodnota 1).
 10. Uložte změny do Miniserveru Loxone a vyčkejte na restart.

Ukázky funkčnosti

Changelog (seznam změn)

Seznam změn a čísla verzí programu QuidoLoxoneBridge.

Ver Popis změny Change description
v14 (2019/03/14) Fix masky pro Quido 60/3, optimalizace pro Loxone, možnost vypnout CRC check Fix for Quido 60/3 in notification mask, optimizations for Loxone, ability to turn CRC check off
v13 (2019/02/26) Přidána podpora nového typu notifikační masky -1 Added support for notification mask -1
v12 (2018/11/22) Přidána kontrola CR bytu na konci UDP a kontrola CRC celého paketu kvůli prevenci kolizím Added check for ending CR byte and calculation of CRC checksum of whole packet
v11 (2018/10/30) Upravena maska na registraci naslouchacího režimu. Pro 60/3 Quida hlásilo Quido chybu ack3 neplatná data. Updated bit mask for registration to listening mode. 60/3 quido reports error ack3 error data
v10 Odstraňena kritická chyba v opravě spadlého spojení, která mohla způsobit 100% vytížení CPU Critical bugfix in connector method. Sometime program can takes 100% cpu
v9 Odstraňeny debug hlášky aby neplnily zbytečně logy Removed debug outputs to save log sizes
v8 Optimalizace(komprimace) velikosti programu Optimization of program to reduce memory footprint
v7 Ovládání až 32 výstupů (relé) Ability to control up to 32 outputs (relays)
v6 Automatická obnova vstupů každých x sekund Automatic refresh of inputs every x seconds
v5 Rozšíření parseru aby zpracovával jen správné 0x0D události State parser filtration to only 0x0D notifications
v4 Automatické nastavení Quida aby automaticky notifikoval všech 100 vstupů Automatic initial setup of inputs to notify over UDP/TCP
v3 Rozšíření na práci se 100 vstupy Ability to read all 100 inputs
v2 Základní funkce pro čtení stavu vstupu Basic functions for reading state-change notifications
v1 Testovací verze Initial test case

Mé články o Quidu

Tady je seznam článků, kde jsem popisoval jak Quida používám u sebe doma:

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

145 thoughts on “Loxone – propojení s modulem Quido od Papoucha

  1. Teoreticky vubec nic, prakticky jen cas to vyzkouset/odladit. A tim, ze jsem to zatim nepotreboval, tak to neni napsane.

   Pokud bude zajem+cas, tak to dodelam, nebude to imho uz az tak tezke. Akorat je nesikovne, ze dokud na tom nebudu mit doma neco poveseneho, tak to nebude vyzkousene v praxi. Takze musim vymyslet, co na to dam 😉

 1. Tak to je dobrá zpráva 🙂
  To už by pak místo relay extension šlo použít http://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-eth-2-32-vstupy-rele-a-teplomer-lan/
  Jen škoda, že pokud by se spínalo 230V musí to být na dalším relátku, psal jsem Papouchovi a důvod je tento:

  samotná relátka osazená na modulu Quido by 230V spínat umožnovala.
  Bohužel deska na toto napětí není dělaná. Kvůli dodržení technologických mezer a bezpečnosti je spínané napětí omezeno varistory na střídavé: 60 V, stejnosměrné 85 V.

  1. Presne tak, ty relatka navic jsou dost nesikovna a hodne to prodrazuji. Jedno vyjde kdyz dobre ~150-300kc, takze pri 32 rele je to 5000-9000kc.

   Na aliexpresu se daji sehnat ethernetove spinace na 230V za ~1200-1500kc, ale je otazka, jak to bude prave s tou bezpecnosti pri 230V.

   Uplne ale nerozumim tomu, jak moc velky problem by byl udelat desku tak, aby tech 230V dala. Vzdyt loxone to take spina a pripojuje se to (z meho pohledu) mnohem horsi svorkovnici.

 2. Teoreticky: SSR relé od Foteku je cca za 150,- takže s Papouchovýma 32 výstupama je to celkem cca 12200 + cena SW od tebe = cca. 400kč za výstup. Oproti Loxone relay extension kde stojí jeden výstup 857kč.
  Zkusím ještě Papoucha zda by to šlo vyrobit s jinýma relátkama.

  1. Kdyby papouch umel vyrobit rovnou 220V, tak verim ze si to najde hromadu zakazniku. Zkus mu to navrhnout, treba do toho pujde.

   Protoze pak kombinace 100/3 + 2/32 je naprosta pecka a usetri to ranec penez pro Loxone. A popravde, delat ted dum znovu (pripadne nebo az za x let zacnou rele od Loxonu odchazet), tak pujdu uz cestou Miniserver (nebo co zrovna bude) + univerzalni komponenty.

   Jedine co jsem nenasel jsou analogove vstupy/vystupy za nejake takto dobre penize. Ty mi zatim vychazeji nejlepe od Loxone.

   1. U těchto malých věcí nejde ani tak o rozměr či povolené zatížení relátka, ale o to že na desce musí být pro provoz na 230V daleko větší mezery mezi cestami, což samozřejmě celou desku nafoukne 2x až 3x velikostně a to už může být problém. Vždyť si jen porovnejte vzdálenost výstupů na loxone relay extension, kdyby tam byli jen obyč tranzistorové výstupy, nebude ta 14DO varianta větší než polovina současné velikosti. A osobně bych spíše uvítal menší systém s tranzistorovými výstupy a externími relátky než allinone řešení, právě kvůli trvanlivosti. Když lehne relé za 30kč tak ho vytrhnu z patice a za 10 vteřin je opraveno novým relátkem.

    1. Jinak rozhodně od Vás ten program koupím, jen bych chtěl využít variantu s Miniserverem, jeden extension (AI+AO) a pak už jen quido 100/3 3/32.

     1. Super. Ja myslim, ze tato varianta je hodne ekonomicky usporna. Je skoda, ze ty AI/AO Papouch nebo nekdo take nedela. Pak by to mohl prodavat jako kompletni Loxone set 😉

      Dejte pak vedet, az budete mit o SW zajem. Ja tu implementaci na vystupy udelam. Premyslim, ze bych to kdyztak zkusil uz ted o vikendu a spinat tim budu 5V podsviceni do vypinacu.

      1. Jsem zatím ve fázi projektu, ale rozhodně mám o software obrovský zájem, protože to ušetří nemalou částku.

    2. Chapu, ted uz tem mezeram rozumim. S tema relatkama mate pravdu, ale to nesplnuje ani Papouch, protoze ten tam ma take klasicke rele, akorat nebude spinat takovou zatez, takze se asi neopotrebi tak rychle? (toto se spis ptam, tady uz se moc neorientuju 😉 ).

     1. Teoreticky by tam mělo být opotřebení dalece menší (při spínání ext. relátka vestavným relátkem) Ale spínání DC indukční zátěže ikdyž malé proudy, je pěkné svinstvo 🙂 Dělám ve fabrice kde pracuju denně se systémy založené na Simaticu a nikde jsem u nich neviděl integrované relé.
      Při spínání např vzduchového ventilu 24VDC s proudem 1,5A se nám nejvíce osvědčili třífázové ministykače od Schneidera, které můžou spínat až 5,5kW asyn. motor, avšak v této aplikaci nevydrží déle jak 1,5 roku z důvodu opálených kontaktů, momentálně se testuje seriové zapojení kontaktů, ale to se u allinone systému provést nedá a je to na dlouhé povídání. 🙂

     2. I když vlastně když to vezmu na druhou stránku, stejně bude v tu dobu už systém dávno po záruce a vypájet relé z desky se třemi kontakty je to nejmenší pro člověka co si tohle natáhne do baráku 😀

      1. Ja jsem jeste nemel ten extension odkrytovany, tak vlastne ani nevim jak tam ty rele vypadaji. Ale jestli to pujde vypajet a odejde opravdu jen rele, tak by to mohlo byt snadne

       1. Ono tam teoreticky nemá co odejít, je to jen obyčejná logika… Relátku se maximálně opálí kontakty, ale to může klidně trvat 500 000 cyklů a je to obyč relé se 4 nebo 5 “kontakty”. Pak už záleží na výrobci co do svého PLC použije za šunt.

 3. Přesně tak, až bude k dispozici varianta mnoha vstupů i výstupů, bude to ideální řešení.
  Teď to mám vybalancované tak, že jelikož potřebuji xx výstupů, potřebuji 6 Extension od Loxone a když už je budu mít tak použiju i jejich vstupy. Naštěstní mi to vychází tak, že žádné další vstupy nepotřebuju.
  Teoreticky lze asi výstupy ušetřit tím, že bych je ovládl přes DMX, ale z toho mám zatím strach to takhle zkoušet (nicméně DMX triak od číňana mám už vyzkoušený a zatím to vypadá dobře).

   1. Ovladání přes DMX je naprosto perfektní. Mám cca 90-100 kanálů. Vynikající na tom je to, že pokud chci rozsvítit nějaké svítidlo, tak se rozsvítí postupně od nuly do maxima, která si v loxone nastavím. Vypadá to luxusně. Tady jsem třeba řešil rozsvěcování osvětlení schodiště : https://www.youtube.com/watch?v=90dxCpBh5Zs
    Pozor ale na různé dodavatele. Z aliexpresu jsem jich koupil opravdu hodně. Mám vyzkoušené, že modely kde jsou více jak 4 kanály, mají problém v tom, že při připojení na napájení lahce probliknou a dále pak už pracují jak mají. Já používám 4ch dimmery : https://www.aliexpress.com/item/4channels-LED-RGBW-Controller-DMX-512-LED-Decoder-Driver-12V-DMX-Controller/1903373011.html?spm=2114.13010608.0.0.dpshOU
    Vše funguje tak, že mám paralelně napojené dimmery na DMX extension. Každý dimmer se dá nastavit na svou počáteční adresu. V loxplanu pak vytvořím dmx aktor kterému přiřadím číslo kanálu a je to. Pozor na celkové proudové zatížení jdnoho kanálu! Pokud bych dělal podsvícení vypínačů, tak DMX je ideální, protože intenzitu podsvícení můžu regulovat podle potřeby, případně i podle intenzity osvětlení v domě. Např. z meteostanice mám informaci o síle venkovního osvětlení, lze pak jednoduše zesilovat resp. zeslabovat orientační osvětlení až do stavu kdy venkovní osvit bude 0W/m2.

    1. Schody vypadaji pekne. Bohuzel mam nocni osvetleni jen 4 okruhy a schodiste je jen jako jeden okruh. Uz mam objednany DMX triac co zminoval nekdo na blogu, tak ho pak budu zkouset.

     Jen bych se zeptal, kdyz koupite takto treba dimmer co neni na DIN listu, tak jak to pak resite? Mate nejaky druhy rozvadec, kde to vse sroubujete, nebo jak s tim pak pracujete?

     1. 100 DMX kanálů v baráku je už drsnota. Na co všechno to prosímtě používáš? Zkoumal jsi někdy, jakou frekvenci PWM výstupu mají ty dimmery, které doporučuješ? Aby pak nebyl problém s poblikáváním světel.

      Jinak já budu mít rozvaděč s montážní deskou, takže DMX dimmery přidělám přímo na montážní desku (případně na boky rozvaděče). Prodávající se ale i různé adaptéry pro montáž na DIN (https://www.gme.cz/univerzalni-montazni-adapter-na-din-listu) plastové i kovové – podle toho jak potřebuješ prvek chladit.
      Na Aliexpresu to prodává obchod třeba obchod No.221386 (Shenzhen Folwer Electronic)

      1. Co se týče DMX dimmeru, tak ten se umísťuje co nejblíže ke světlu. Když totiž dáte ten dimmer do rozvaděče a pak taháte 20m kabelu, tak výsledný efekt se vytratí. Při 12V na dimmeru bude na opačném konci cca 11V, ale při postupném snižování jasu dojde k tomu, že při cca 3V světla najednou zhasnou. Proto se také tyto dimmery začaly vyrábět. Já mám samo nějaké dimmery i v rozvaděči ale většinou v sádrokartonovém podhledu.

       1. Toto je podla mna uplny nezmysel. Pri znizovani jasu bude na drate tych istych 12(11)V, ale kratsi casovy usek.

        Osobne to mam v plane riesit 24V paskami, CYKY 5×2.5 az k miestu odberu a az tam konverziu na “ledkovy” drat. Chcem sa vyhnut totiz servisovaniu nepristupnej elektroniky (nad sdk podhladom) a zaroven branit poruche – pokial to ma zhoriet, nech to hori v kovovom rozvadzaci, tam to aspon hned uhasi hasiaca gula :D.

        1. Udělal jsem to přesně takto. Většinu světel v domě mám na 24V LED pásky, pro každé světlo jsem si spočetl úbytek napětí (dle délky kabelu) a podle toho pak volil průřez kabelů (aby ztrátový výkon byl < 2%).
         Konkrétně k hlavním světlům které mají až 100W jsem vedl 2 kabely CYKY 3×2.5, jeden jako plus, druhý jako minus. Zdroje DC pěkně v rozvaděči. Jen je třeba připojit 2 kanály, protože výkon na kanál u Loxone RGBW DMX Dimmeru je 50W.
         Nejen že jsem nechtěl nic v podhledech (stačí, že tam mám zesilovače k reproduktorům, jsem zvědav, jak dlouho vydrží), ale je to i příprava na FVE.
         Dvě doporučení na závěr – světla samozřejmě nemám jen jako linie z pásek, ale vypadají jako klasická svítidla, kupoval jsem vlastně vždy to nejlevnější světlo z vybrané řady (tj.na klasickou žárovku), vykuchal vnitřek (objímky) a na kovovou/plechovou část jsem lepil a spojil LED pásky. Po namontování difuzoru nikdo nepozná, že tam není klasická žárovka. Další věc, která se může někomu hodit – DC bodovky lze v CZ koupit jen na 12V, v první fázi jsem vždy 2 zapojil do série, ale zjistil jsem, že každá žárovka má jiný vnitřní odpor, takže místo 12V+12V to bylo v reálu 15V+9V, tj.každá svítila trochu jinak. Navíc tyto LED bodovky nelze stmívat, mají jinou konstrukci než u LED pásků (konzultováno s dovozcem), při stmívání blikají. Na ebay jsem za 4$ objednal na zkoušku DC bodovku/žárovku na 24V, kde stmívání funguje bez problémů. Nicméně původně koupené 12V LED bodovky už vrátit nemohu, bylo mi líto je vyhazovat, tak jsem je zapojil paralelně, tj.na 24V, svítí krásně, asi začnou dříve odcházet (i když kdo ví), až to začne, budu je nahrazovat výše uvedenými. Tedy, kdo chce LED bodovky stmívatelné na 24V (MR16 patice), musí sice objednat ze zahraničí, ale za cenu stejnou jako za 12V nestmívatelné v CZ.

          1. Ano, kromě světel ve sklepě a v technické místnosti jsou všude jinde LED přes DMX. Ty dvě jsou na 230V jen z toho důvodu, že jsem ještě neměl čas svítidla rozebrat a sestavit s LED pásky (navíc jsem koupil levné šlupky a až poté jsem zjistil, že nemají plechový spodek, takže tam musím dát kus plechu kvůli chlazení LED pásek).
           Ta konkrétní bodovka je tato
           http://www.ebay.com/itm/Warm-White-Dimmable-MR16-9W-600LM-Light-LED-Spot-Bulb-12-24V-/222174330589
           Objednal jsem i na zkoušku nějaké z Aliexpressu po dolaru, tak uvidím jak budou fungovat.
           Jinak hodně info ohledně alternativ k drahým Loxone produktům čerpám na německém loxforu (loxforum.com), pokud umíte německy doporučuji

          1. Světla není nikdy dost a LED pásky se dají bez problémů stmívat, tak proč si v novém domě nedopřát hodně světla. Něco sebere i stínítko. Ve velkých místnostech jsem použil LED pásky 20W/m = světelný tok 1950lm/m. Výpočet světel jsem neřešil do detailu, ale na netu se dají najít doporučené hodnoty intenzity osvětlení (lux), zjednodušený vztah je: lux = lm/m2, např.pro obytnou místnost je doporučení 250-500lx…

          2. PCA: slo by odfotit nejake to svetlo s LED paskami? Uvazoval som dost podobne, tzn. ze by som kupil v baumaxe nejake vizualne pouzitelne svetlo s plechovym zadnym krytom, do neho natiahol 3×1.5 220V a k tomu 3-5×2.5 z 24V dimmeru a nastrihal a nalepil LED pasku na plechovy kryt toho svetla. Tym padom by bolo na vyber, ci svieti normalna 220V led ziarovka, alebo tlmene/farebne paska a zaroven by trosku kleslo riziko, ze pri smrti 24V led zdroja/dimmeru/dimmer extension-u atd… neklesne WAF k absolutnej nule 😀 😀 😀

          3. http://rdklajdovska.rajce.idnes.cz/Svetla/

           Nic na tom není, jen trochu pájení. V celém domě máme podobný typ světel (z jedné řady), jen upozorňuji, že “to nejlevnější použitelné” vám asi neprojde 🙂 Světla na fotkách mají průměr 420mm a nebyly úplně levné, ale je fakt, že to stejné světlo, ale ledkové stálo o 50% více, k čemuž se cenou LED pásků ani zdaleka nepřibližuji (odstrojení světla, příprava LED a pájení mi vzalo tak 30min/světlo). Světla svítí výborně, udělají z noci den (konkrétně zde místnost 56m2), zároveň ale jdou, jako všechny pásky, bez problémů stmívat.

           Co se týče katastrofických scénářů, “vyřešil” jsem to následovně.
           1. použil jsem zdroje (viz jiný příspěvek), které by měly vydržet dlouho (navíc mám odsávání rekuperace z technické místnosti udělané nad rozvaděčem, takže přehřívání by se snad dít nemělo)
           2. místo jednoho zdroje jsem koupil 2 menší a zapojil paralelně, asi neodejdou oba najednou
           3. do budoucna, pokud bude FVE, bude zapojena i baterie
           4. jelikož znám člověka, který zažil výpadek Loxone, dodělal jsem si vždy pro 1 hlavní světlo v každé místnosti přepínač (v rozvaděči), který mi umožní obejít Loxone v případě výpadku a světla nahodit ručně
           5. pro tyto hlavní světla chci osadit v rozvaděči i (rezervní) relátka a protáhnout k nim kabely z tlačítek, tj. při přepnutí do stavu “mimo Loxone” by bylo možné spínat světla tlačítky na stěnách
           6. Stejné přepínače mám i pro jiné kritické technologie (bojler, topení), rekuperace je na úplně samostatném okruhu

         1. Jen dotaz. Jak se resi v Lox configu spojene kanaly dimmeru? Nikde to nevidim. Musim si zajistit ze ty 2 kanaly reguluju stejne na urovni konfigurace?

          1. Omlouvam se, psal jsem z mobilu a ta diskuze je dlouha.

           Reagoval jsem na PCA:
           “Zdroje DC pěkně v rozvaděči. Jen je třeba připojit 2 kanály, protože výkon na kanál u Loxone RGBW DMX Dimmeru je 50W.”

           Poptam se na foru, ale tady to byl jediny clovek, ktery o tom nekde psal.

 4. Se mnou jako zájemcem o SW můžeš určitě počítat. Napadla mě ještě jedna věc: zkusit domluvit s Papouchem zda by bylo možné vyrobit desku bez relátek jenom se svorkovnicí a ovládacím proudem kterým spíná relátka spínat rovnou externí SSR relé…
  Mohl by prosím někdo objasnit ovládání přes DMX?

  1. Obavam se, ze Papouch za nejakou upravenou serii bude chtit relativne velke penize (protoze uprava vyroby nebude uplne levna). Takze se to podle me kvuli usetrenych par korunach nevyplati

 5. V případě Loxone je použito DMX512. Jde o jednoduchý protokol, který by původně využíván pro ovládání světel z mix pultů.
  V případě Loxone je princip stejný jako u 1-wire.
  Koupíte DMX extension, ke kterému lze připojit (tuším max. 256) DMX zařízení. Připojuje se 2-vodičovým kabelem. DMX zařízení je typicky stmívač (dimmer) na principu PWM regulace vstupního napájení 12/24VDC možná i 230 VAC nebo spínač (triakové spínače).

  DMX dimmer je běžně pro RGB LED pásky (tzn. 3 stmívatelné kanály). Lze použít pro 1 RGB pásek, nebo 3 jednobarevné pásky (lze použít jakýkoliv světelný zdroj, jen je třeba dodržet napětí a maximální proud). Nicméně na Aliexpress lze koupit i vícekanálové dimmery (24/36,…)

  DMX triak lze defakto použít na ovládání spousty věcí (hlavice topení, zásuvky,…).

  V samotném Loxone configu s tím zatím moc zkušeností nemám, nicméně mám vyzkoušeno, že není třeba používat originál DMX dimmery/switche od Loxone, funguje i s výrobky z Aliexpresu.

  1. Tak ono DMX nie je nic ine, len prachobycajny debilny konvertor na 485-ku za $1. Problem je, ze pokial to chce clovek ovladat z Loxone “se vsim vsudy”, potrebuje proste ich origo extension.

   Ja na nich prdim, aj tak by som to co od toho chcem nenaprogramoval priamo v LoxConfigu, takze si to budem riadit nadradenym raspberrypi, ktore bude reagovat na podnety z loxone.

   Inak mam zatial “v labaku” (=na stole) rozchodene toto:
   http://www.ebay.com/itm/261954571788?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

   +

   http://www.ebay.com/itm/321866256828?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

   a funguje to v pohode. K oziveniu to chcelo cca 10 riadkov python kodu (casom bude samozrejme zlozitejsi).

 6. Ahoj.

  1. Nie si “posrany az za usami” z custom picoC kodu (aby sa neseklo cele loxone)?

  2. dobry business plan LOL, keby som spenazil vsetok opensource co som kedy pustil, nebral by som si dnes na barak hypo (joking) …

  Inak skutocne je potrebny ten picoC? Neposiela to ten papouch v nejakom prijatelnejsom formate, ako to robim ja s railduinom? Je k tomu niekde nejaka specifikacia?

  1. Ahoj,

   zpenezeni je jednoduche. Pokud to dam jako open source, nebudu mit cas/vuli/touhu se tomu pro ostatni nijak venovat. Budou se tu vsichni ptat jak to rozchodit, ze jim toto a toto nefunguje, ze chteji vysvetlit toto a tento a nikdo jim nepomuze.

   Pokud to dam za takovouto symbolickou castku, umoznuje mi to se kazdemu cca 1h venovat, navic si to vezmou jen lide, co o to stoji. A ne lide, co si to chteji jen vyzkouset, budou me zbytecne obirat o cas a nakonec to bude zbytecne.

   Dalsi duvod zpenezeni je, ze jsem musel prave reist problem ad 1), kdy je picoC dementni (viz muj prispevek Miluju/Nenavidim Loxone).

   A posledni duvodem je odpoved na tvou treti otazka. Quido ma jako nativni format Spinnel, nikdo mi nedal zadny hotovy SW, nikdo mi neposlal nic jineho nez tento navod https://www.papouch.com/cz/website/download/spolecne/quido/quido-spinel.pdf/

   Prijit na to, jak Spinnel funguje, napsat vse v PicuC a odladit tak, aby to bylo stabilni 24/7 chtelo cas. Hromadu cas (imho sem ted tak na 50-60h).

   Ackoli je myslenka OS krasna, jsem zastancem penez. Rad si zaplatim za funkcni veci, coz vetsinou OS neni a nestydim se nechat si zaplatit za funkcni reseni. Jsem SW vyvojar prodavajici svuj SW celosvetove a tak jsem holt asi zvykli nechat si za praci platit 😉

   Pro mne OS=cizi kod bez podpory/navody/s bidnou dokumentaci. Delat kvalitni OS je hodne slozite. A za vetsinou kvalitnich OS stoji obrovske korporace s hromadou penez.

   Pokud bych to stahl na tvoji podporu Arduina, ackoli je fajn, ze si kod uverejnil, je vetsine lidi k nicemu. Neudelal si navod, nepopsal si jak presne to flashnout, neudelal screenshoty pro BFU. A pokud ti napise 50lidi jak to rozchodit, urcite nebudes mit cas/chut se jim venovat. Zkratka zadarmo se nektere veci delat nedaji.

   PS: Jen napsat tento clanek s navodem si vzalo ~3-4h prace.

   1. Líp bych to nenapsal 🙂 Rád si zaplatím za kvalitní SW včetně podpory v případě problému. Handrkování proč to neni OS a proč je to takto nemá smysl. Kdo to s Loxone myslí vážně si lehce spočte že za 1500,- dostane něco co mu ušetří mnohem více. A kdo nechce tak kupovat nemusí a může se s tím babrat sám.

   2. Rozumiem a suhlasim. S tym spinelom si ma nepotesil, chcelo by to pumpnut papoucha ze by tam pridali len primitivny textovy udp send ako som robil ja na railduine. Parsovat nejaky obskurdny protokol v relativne nestabilnom a nezdokumentovanom jazyku na krabicke, na ktorej zavisi zivot celeho domu, moc chut nemam.

    1. On ten protokol neni az tak spatne vymysleny a vzhledem k tomu, co vsechno je poterba s Quidem komunikovat, tak to i dava smysl.

     Krom klasickeho UDP notifikovani je potreba se quida i ptat, jaky stav aktualne je (toto treba resis na Arduinu jak? Co kdyz se loxone zrestartuje a tim padem nezna aktualni stav). Stejne tak lze pres to nastavovat, ktere porty se maji notifikovat, zapinat rele, odecitat teplotu,….

     Kdyz by to bylo textove, je to jen vic ukecane, ale ve finale si nepomuzes a jen se to bude hur parsovat a bude to vic zatezovat sit. Navic to umi i vice zarizeni v jedne siti, tim padem kazde zarizeni notifikuje svou adresu, podepisuje UDP pakety kvuli zamene, …. A toto uz zase tvuj textovy protokolasi mit nebude, protoze je to zbytecne. Dalo by se polemizovat o nejakem XML protokolu, RESTu,… ale ve finale by se s tim v Loxone PicoC delalo hur nez s tim binarnim protokolem.

     Takze ono fakt udelat zakladni podporu pro Papoucha/Arduino je snadne, ale jakmile se zacnou resit takovehle veci (protoze je to vec, na ktere zavisi zivot celeho domu), jde komplexita nahoru.

     1. Spinel je dobry protokol, to ano, ale pre mna zbytocny overkill.

      Co sa tyka dotazovania na stavy – na udp railduine to zatial nemam riesene nijak (mam to len na tlacitka). Uz som sa nad tym ale zamyslal (okenne kontakty 🙂 ) a mam niekolko napadov – kazdopadne sa bude jednat stale o jednosmernu komunikaciu railduino->loxone, vsetky myslienky sa uberaju smerom periodickeho odosielania stavu (+ odoslaniu “konfiguracie” z loxone o tom, ktore vstupy budu fungovat normalne a ktore budu stav posielat periodicky).

      Cas na implementaciu este ale nebol, momentalne som sa vrhol na zoznamovanie s DMX a par dni dozadu som stravil programovanim ovladania toho tepelneho cerpadla z klimatizacie (a programovaniu a vizualizacii simulatoru domu a nazbieranych dat) – taky barak nanecisto, nez vyhodim par desiatok tisic za kopu huciaceho zeleza a zistim ze to bud neviem riadit, alebo s tym nevykurim barak :D.

      1. To periodicke dotazovani je urcite take cesta. Ale pak najednou zase potrebujete mechanismus, jak rict, ktere stavy se dotazuji a ktere jen notifikuji. A to je to, kde pak ta komplexita narusta ;-).

       K tomu pak pouzivat nejen vstupy, ale i vystupy a najednou je to zase obousmerne. A prave proto, nez resit nejaky zjednoduseny, bych stejne sel radeji cestou robustniho protokolu. On ten spinnel neni zas az takovy overkill, jen umi proste vsechno, co jejich zarizeni.

       1. No akurat sa to musi programovat v ‘C’. Asi sa budem na tu implementaciu periodicity pozriet, lebo mi to dnes neda spat. Ta dvojsmernost nebude nic zasadne, nakoniec skoncim asi s jednym broadcastom z loxone typu “rail1 cfg p10 npnnpppnpnp…” (akoze periodicke kazdych 10s + konfiguracia vstupov normal/periodic/normal/normal…), takze mam konfiguraciu na 1 mieste (v loxplane).

        U vystupov potrebu obojsmernosti nechapem. Naco by som sa mal rele boardu dotazovat na stav rele? Proste mu (kludne zas periodicky) budem len rozkazovat – a kludne mu budem dookola kazdych 5 sekund hovorit, ze ma zopnut rele, ktore je uz zopnute (a mam “autorecovery” v pripade vypadku).

        Ja som presvedceny, ze na vstupy tlacitok a okennych kontaktov + ovladanie rele nepotrebujem ziaden robustny protokol (pokial je spolahliva transportna vrstva) a nema mi co priniest, takze ho nechcem ani implementovat ani parsovat v picoC.

        1. Dvousmernost u rele neni potreba, to jsem tim ani nemyslel. Mel jsem na mysli potrebu obousmernosti u celeho protokolu.

         Protokol typu rail1 cfg p10 npnnpppnpnp

         je uz defakto presne to, co ma papouch ve Spinelu ;-). Akorat ze to ma binarne, takze jsou mensi pakety. Ale jinak je to presne ono.

         Hlavicka / Verze / Velikost zpravy / Id zpravy / Signature / Data / CRC / ENDL

         neboli ->

         2A 61 00 08 01 02 23 14 81 07 AA 0D

 7. Zdar všichni,
  pokud hledáte nějaký modul s větším počtem výstupů na spínání 230V, můžete se podívat na Neuron (postavený na Raspberry Pi) od brněnského Fasteru. Třeba tady máte modul s 56 relátky (230V, 5A) za cca 15 tisíc:
  http://unipi.technology/product/unipi-neuron-l403/

  Mělo by se to dát propojit s Loxone opět přes UDP. Tady je návod na propojení FHEM zařízení (Neuron) s Loxone přes UDP:
  http://www.meintechblog.de/2016/07/5-gruende-zur-erweiterung-deines-fhem-servers-mit-loxone-howto/

  Takže kombinace Loxone + Quido + Neuron by měla být optimální z pohledu cena/výkon.
  Hodně zdaru!

  1. Diky za link. Na jednu stranu vypada zarizeni zajimave v pomeru cena/vykon, na druhe strane mi prijde pouziti RaspPi jako dost nesikovne. Imho je raspberry uz moc vysokourovnove (a ani na obycejne prehravani filmu ne vzdy stabilni), natoz nad tim postavit dum.

   Ale nezkousel jsem, tak nevim ;-). @Budulinek, vy to jiz doma mate zprovoznene, nebo jste to u nekoho videl, takze muzete dat nejake reference? Osobne totiz cele firme Faster moc neverim, jelikoz s nimi drive nekteri nasi klienti spolupracovali a moc spokojeni nebyli 😉

   1. Napriek tomu, ze som linuxak a v baraku budem mat linuxu az az, suhlasim s nazorom a do tohoto by som ho netahal. Je to az zbytocne vysokourovnove a zbytocne rizikove a chce to nieco viac jednoucelovejsie, kde bude “10 riadkov kodu”.

    Osobne by mi uplne bohate stacil nejaky modul konvertujuci udp na nizkonapatove (5V), galvanicky oddelene vystupy, za ktore by som pripojil rele RB-524-DIN od Jablotronu (280 Kc). Este uvidim, ci sa namiesto railduina nevybrat touto cestou, pretoze v takomto pripade je vymena chcipnuteho rele (a ze sa to moze stat) uplne megatrivialna (narozdiel od akehokolvek rele integrovaneho v nejakom PLC).

    1. Je otazka, jestli by tim padem neslo pouzit nektere z tehle jednoduchych rele z Aliexpressu – http://s.click.aliexpress.com/e/b27YbimeA

     16 rele za $56

     Rele by meli zvladnout i 220V, ale toho bych se trochu bal. Ale kdyz by se tim jen spinali relatka od Jablotronu, nemelo by tam imho nic hrozit a cely modul pak vyjde na 1000kc.

     Ale chtelo by to vyzkouset. Na druhou stranu test za 1000kc je mnohem lepsi nez test za 15000 kc 😉

     1. Urcite slo, len sa mi nechce spinat rele pomocou rele (spotreba). Bohate mi staci nejaky DC vystup spinany tranzistorom (rele si bere 80mA/5V a tusim <40mA pri 12V).

      Akurat sa uz teda posuvame az moc na home-made riesenie (na druhu stranu mozem mat v zalohe nachystanych takych dosiek hned 5 pre pripad poruchy).

       1. Arduino a k tomu nejaky mosfet shield – cca stokoruny, takze sa to da drzat doma v zalohe v supliku v desiatkach kusov 😀 “Reliability” by som ocakaval podobne ako u Railduina.

        Nemam ale zatial odskusane, takze rovno objednavam jedno rele a jeden shield a za mesiac dam vediet 😀

        1. Kdyztak postnete link na Alinu, jeslti je to odtamtud 😉

         Ja dneska v ramci jejich slevova akce objednal asi 50 veci na zaklade doporuceni znameho, co si s arduinem hodne hraje 😉

         D1 mini V2 – Mini NodeMcu 4M bytes Lua WIFI Internet of Things development board based ESP8266 by WeMos
         http://s.click.aliexpress.com/e/2F2BqJI6e

         na reklatka sem za 3$ vzal na test toto http://s.click.aliexpress.com/e/iYJ6EEia2

         Ale vubec netusim jak se to programuje nebo co z tim zatim dal. Skoleni dostanu az to dorazi 😉

         1. To sa pripoji k arduinu a hotovo :). Mam take doma 2. Akurat to arduino treba potom este naprogramovat (sla by jednoducha modifikacia mojho railduino-udp, nech sa nemusi znova vymyslat koleso v zmysle tej sietovej vrstvy) a nejak to cele umiestnit na din listu…

          Inak som si prave uvedomil, ze som sa myslienkovou otockou dostal zase k tomu, ci to dava zmysel. Pretoze 8-relatkovy din modul od km-tronic stoji 1600, cize 200 za 10A rele. No a ked nejake chcipne, tak proste pouzijem rezervu z ineho modulu a ked chcipne dalsie, vymenim cely modul za 1600 a mam pokoj.

          Neznasam tocit sa v kruhu…

   2. Zdravím,
    jsem ve stádiu hrubé stavby baráku, Loxone a další věci zatím jenom plánuji. Psal jsem, že by to mělo fungovat, ne že to funguje 🙂

    Podle mě (ne)stabilita je otázkou SW. Na Neuronu by běžel Fhem. O Neuronu uvažuju právě proto, že toho zvládá víc, než jenom relátka přes UDP. Modbus, 1-wire. GSM modul přes USB… Třeba na to ovládání USB GSM modulu už potřebujete něco vysokoúrovňového.

    Ale nechci propagovat, Faster nehájím. Doma zatím nemám, jenom plánuji, takže jsem chtěl znát váš názor.

    1. V pohode ;-). Ja jsem totiz zatim neslysel o nikom, kdo si to dal domu, jen se to par fanatiku (na modre strese) snazilo uz sem tam dost obhajovat a propagovat, ale pritom to ani nemeli vyzkousene 😉

     Ona ta cena vypada opravdu lakave, ale jak jsem psal, je to nad Raspberry, tzn je to uz vyssi level a tim padem se tam muze vic veci pokazit. Pochybuju, ze maji cely vlastni OS, urcite je to jen SW nadstavba nad necim.

  1. Myslis ten 3-kanalovy DMX dimmer na 230 V z blogu, alebo ten moj 30-kanalovy na 24 V? Ja to presne takto mam v plane vyskusat, ale chcem s tym stmievat panel 60x60cm a nezohnal som na internete zatial ziaden co ma napatie na ledkach pod 30V. Este dumam trosku so zapojenim, on by na tom dimmeri mozno siel v klude pouzit aj zdroj >24V, len by nesmel napajat elektroniku dimmeru, ale len tie ledky (a mat spojenu zem zo zdrojom napajucim elektroniku). Mosfet-y na dimmeri su tusim do 60V alebo tak nejak, uz si to nepamatam presne.
   Tak uvidim, za pol roka vyskusam …

 8. DMX dimmer používám tento: https://goo.gl/7Duhst
  S tím napájením máš asi pravdu, pokud jsou mosfety na vyšší napětí neměl by být problém použít jiný zdroj na napájení samotného dimmeru a jiný pro LED světlo. Schválně ten dimmer oddekluju a mrknu na mosfety…

 9. Ahoj,

  hlasim se jako dalsi zajemce o program na 32 vystupu od papoucha.
  Resit SmartHome zacnu sice nejdrive za pul roku, ale do te doby se snazim rozkoukat, co nejvice pochytit a naucit.

  Jelikoz se, stejne jako ty, zivim psanim SW muzu nabidnout sve sluzby. Pro domluvu klidne via email.

  l.

  1. Tento vikend ozivujem driver dosku s 56 kanalmi na externe rele. Ked to rozchodim, dam vediet sumu za dosku + suciastky a kolko mi zabralo casu to zapajkovat. Podla mna to bude niekde okolo 1200 Kc a 2 hodiny prace.

  1. jojo, zname oboje. UniPI je zalozeno na Raspberry PI, takze naprostej nesmysl proc to cpat takto slozite do domu.

   Railduino spatne neni, ale dela zbytecne moc ruznych veci za zbytecne penize. Quido papouch dela bud jen vstupy nebo jen vystupy, navic mi vic vyhovoval jejich UDP protokol (narozdil od Modbusu co mel Railduino, ale ten uz ma ted taky UDP).

   Vstup UDP nelze pouzit, jestli jste alespon trosicku koukal na specifikaci protokolu, tak to zkratka takto jednoduse nelze (jsou tam hlavicky, podpisy, potvrzovani, …)

   1. UniPi neni zas takovej nesmysl, pomoci jednoducheho scriptu v pythonu budu posilat stavy vstup pres UDP s unikatnim retezcem. Misto sloziteho scriptu v Loxone, ktere nema vykon na rozdavani. Loxone s UniPi bude na vlastni IP siti za routerem, takze nikdo nebude moci sledovat komunikaci a nespolehlive UDP pakety budou mit cistou cestu.

    1. Ok, enjoy. Uzijte si zbytecne komplikovane raspbery a nejaky rozsirujici modu, uzijte si programovani.

     Uz jsme to tu resili tisickrat a nebavi mne to furt dokola opakovat, takze proc ne, dejte si to do domu.

     Fakt mne bavi lidi, co se mne zeptaji na nazor a kdyz moje odpoved neni to co cekali, tak mi zacnou vnucovat jejich reseni.

     1. Ja som tak “trosku od fachu” a suhlasim s L, tych rizik prevadzkovania zivotne dolezitych veci na zariadeni o 2 vrstvy vyssom ako blbe PLC je proste dost. Stavov, ked vysi zakaznik na telefone, ze to ma rozmrdane a ty zistis, ze sa vysiera nieco na nejakej race condition v kernelovom driveri a nemas ani paru kam sahnut a ako to fixnut, som uz par zazil. Ked to bude na zariadenia typu rpi pripravene nejakou slusnou masou ludi, dokonale otestovane a stabilne, prosim, ale na nejakom ubuntu/yocto bazmeku ani nahodou…

 10. UniPi ma eloxovaný hliníkový kryt a lepsi konektory jako Loxone.
  Kdyz by Loxone jadro slo hacknout a nahrat do UniPi, tak ziskame nej PLC. Jinak pro RPi existuje mnoho softu pro home automatizaci. 😉 Takze za par let Loxone asi umre 😉 Open HW a Open SW proste zvitezi. 😉

  1. Ano, OpenHW i SW zvitezi, na tom se shodneme. A ano, Loxone je predrazeny nevykonny HW, rovnez souhlas.

   Ale raspberry zvitezi tak leda velke kulove. Jsou tu mnohem lepsi, levnejsi a jednodussi HW, ktere udelaji mnohem lepsi sluzbu. Stavet dum na raspberry je silenost.

   Nevim, jeslti jste od UniPI a snazite se tu udelat reklamu, ale UniPI je proste nesmysl

 11. Dá sa pripojiť viac vstupných a výstupných modulov? Je nejaké obmedzenie?
  Vopred ďakujem za info.

  1. ano da. jedine omezeni je, ze potrebujete 1 program pro kazdy jeden smer jednoho modulu (tzn pokud pouziteje u 100/3 jen vstupy, potrebujete 1 program, pokud i vystupy, potrebujete 2 programy).

   Mluvil jsem s clovekem, co mu takto bezi 6ks quid 😉

 12. Hezké odpoledne,
  klobouk dolů za takový web.
  Právě připravuji rekonstrukci domu a rozhlížím se nad možností jeho ochytření. Vaše zkušenosti jsou k nezaplacení, takže se připojuji jako zájemce o Váš SW.
  Omlouvám se za hloupý dotaz, ale jak jste řešil standardní vypínače – sběrnicově přes CIB s přímým napojením do miniserveru?
  Díky a hezký den všem
  JoMa

  1. tlacitka (ne vypinace) jsou normalni hloupa tlacitka od schneideru, ty jsou pres CAT5 FTP kazde samostatne propojene s digitalnimi vstupy loxone/papoucha. Jen ne zadne sbernice, limituje vas to do budoucna na jakukoli jiny prechod na jinou technologii.

   1. Ahoj,
    lze s tímto SW využívat i u tlačítek napojených na Papoucha vícekliky a dlouhé přidržení tlačítka? Bude mi to pak Loxone pobírat? Nebo pro toto využití jsem odkázaný přímo na Extension?

    1. S mym extensionem muzes delat presne to stejne co s original loxone. Tzn vicekliky, dlouhekliky, cokoli. Je to napsane tak, aby to podporovalo vsechno (tim,ze to neni pres klasicke Loxone vstupy, ale primo v PicoC na urovni UDP protokolu)

 13. Diky za info a naprosto souhlasim. Jen zena si vyhledla edici Time od ABB, tak to budu muset vymyslet 🙂
  Mohl bych Vas pozadat o udaje pro objednani Vaseho SW? Email: [email protected]
  Zacnu si hrat 🙂
  Dekuji a preji prijemne svatky

  1. Neboj se vlka nic, ani jeden.

   UDP vstupy byly moc pomale a komplikovane na pouzivani, takze k sitove vrstve pristupuju jeste o level niz. Navic podle toho clanku co postujes, se jedna o UDP vstupy, nikoli UDP Commands na vstupu.

   1. Vynikající.
    Jen se bojím, co za další omezení příjde potom. Je vidět, že jim veškeré bastlení je proti srsti tak moc, že proti němu aktivně bojují. Zavření fóra, předělání předpovědi počasí, modbus poll interval, počet UDP vstupů. Kdo ví, jestli počet PicoC programů není taky umělé omezení.

    Co je další na řadě? WebSocket API je hrozně mocné, zejm. s množícími se integracemi typu MQTT, node-red apod. Co s ním můžou provést, aniž by odstřihli legitimní užití?

    1. Muzou udelat cokoli, vcetne jeho zakazani. Ale pak uz je jen otazka, kde je ta hranice, co si uzivatele nechaji libit.

     Neni duvod v pripade vetsi restrikce proste neupdatovat, vykaslat se na vsechny jejich tree nesmysly a pouzivat jiny HW.

     Jen si tim podrezavaji vetev. Misto aby se otevreli co nejvice svetu a snazili se obsadit dany segment, tak svou politikou nici svou povest a davaji prostor pro konkurenci.

     1. Naprosto s Tebou souhlasím. Bohužel historie je plná společností, které vyrostly na nadšencích, následně se nasměřovali víc do mainstreamu a na tu první skupinu se vykašlali. Problém pro nás vidím v tom, že tohle vadí jen lidem našeho typu. A těch je omezené množství. Větší “vejvar” mají/budou mít z laických end-userů přes partnery. Klidně nás časem hodí přes palubu kompletně.

      1. Tohle je pravda ve spouste odvetvi, ale ne chtrych domech. Ty zatim jeste zdaleka nejsou mainstream a prave diky nadsencum se tomu odvetvi dari.

       Staci se podivat na ke mne na forum, kde resime, kdo si chytry dum porizuje a kdo ne. 90% lidi s chytrym domem jsou IT lidi. Jakmile clovek neni od IT, radeji si poridi dum obycejny, protoze by nebyl schopny to cele zaplatit a starat se o to.

       A to je prave ten problem Loxonu. Maji pocit, ze jsou mainstream, ale nejsou. Jsou stale jen geekovsky produkt, ale nechovaji se podle toho.

       1. Kéž by to tak bylo. Vidím to jinak. U nás na ulici jsou minimálně 3 (vsadím se, že jich bude víc) novostavby, kde je inteligenčka. Jejich majitelé rozhodně nejsou geekové, nestarají se o to, neprogramují si to, mají na to elektrikáře. Pouze mu řeknou co chcou. Takovíhle lidi Ti rozhodně nebudou chodit na fórum. Fórum není reprezentativní vzorek zájemců o inteligentní elektroinstalaci. Tady se slízají mimo jiné bastlíři, co chtějí co nejvíc funkcionality za co nejmíň peněz (+-) a nebo ti, co se tím baví.
        Vsadím se, že každý developerský projekt na nemovitost ve vyšší cenové kategorii už počítá s inteligenčkou. A v (blízké?) budoucnosti to budou i projekty v normálním/průměrném cenovém rozmezí. A tam se podle mě Loxone vidí. A zřejme cítí ohrožení v bastlení, tak hledají způsoby, jak od toho uživatele co nejvíc odradit. Kdyby to bylo moc snadný, dost možná by partneři sami některé věci bastlili a nabízeli jako cenově výhodnější (a pro ně i ziskovější).

        1. Tak ja jsem se prave v novostavbach jeste s chytrou instalaci vubec nesetkal. Vetsinou je to zbytecne navyseni cen, ktere BFU neoceni. A stejne tak pak to nastaveni, proc by to tam davali, kdyz to nebudou umet nastavit/vyuzit.

         Je jasny, ze forum neni reprezentativni vzorek. Ale myslel jsem to tak, ze kdyz sme se o tom bavili v hospode, tak lide, co jsou na foru kvuli domu a nejsou IT, tak se do chytre instalace vubec nehrnou.

         1. Tak jsem se schválně ptal našeho elektrikáře (Loxone silver partner), jakou má zkušenost on ze svých realizací. U “budget” staveb je inteligenčka max 10 %. U středních a vyšších cílovek je inteligenčka už víc jak z půlky. A z jeho inteligentních elektroinstalací je víc jak 90 % uživatelů BFU. Pouze zlomek tedy tvoří lidi jako my.
          Nemáme tedy potřebnou páku, bohužel.

 14. Nemecky neviem ani tuk, ale dufam ze tym limitom bolo myslene pocet vstupov a nie pocet commandov. Anyway – zacinam mat loxone plne zuby – a to ho mam v rozvadzaci zhruba tyzden a este tam len caka na zapojenie…

  1. Taky nemecky neumim, prohnal sem to translatorem do anglictiny ;-). Ale z toho co pisou, tak je to presne jak pises, jde o poct vstupu, ne commandu.

   A s tim Loxonem, presne jak pises, cela ta jejich politika akorat nasira lidi. Bohuzel zatim stale neni k dispozici zadne podobne reseni, co by melo takto pekne veresene UX na mobilu/webu a snadne nastaveni. Ale verim, ze ten cas se blizi 😉

 15. Zdravím chcel by som sa opýtať,oplatí sa teda investícia do Loxone??A ešte otázka vedel by mi s tým niekdo v okolí Bratislavy pomôcť??Alebo tu nemáš niekoho koho odporučíš??? Ďakujem za info.

  1. Zalezi co znamena “vyplati” ;-). Jako ze by to neco vydelavalo, to ne, takze se to urcite nevyplati v pravem slova smyslu ;-).

   Co se ale tyka toho, jeslti bychom si to do domu dali znovu, tak ano. Nic lepsiho neni. A je pak jen otazka, kolik veci chcete pouzit originalnich Loxone a kolik si zvladnete vyresit sam, prave treba pomoci Quida a meho SW.

   V extremu Vam staci Loxone miniserver a vse ostatni resit jinak. Ale zase se tim vystavujete riziku, ze neco nebude fungovat. Takze idealni je zlaty stred, kriticke veci Loxone, mene kriticke veci Arduino/Papouch

    1. Tak to je otazka. Vetsina Loxone partneru samozrejme jde cestou “Vse loxone”, jelikoz se jim na to dava lepe zaruka a hlavne z toho maji vetsi penize.

     Podobna diskuze se resila i na foru. Bohuzel, vetsinou je cesta nechat si od Loxone partnera udelat zaklad. A pak Papoucha uz resit sam na vlastni triko.

     Ale mozna se Vam nekdo ozve, uvidite

     1. Ďakujem za info.Sam do toho nechcem ísť lebo není som v tomto doma.Bol by som naozaj rád ak by sa niekdo ozval určite sa dohodneme čo a ako.

      1. Drzim palce, schvalne pak dejte vedet, jestli se to povedlo.

       Bohuzel, zatim zkusenosti jsou takove, ze vyrazne setreni na Loxone a externi implementatori moc nejde dohromady;-)

 16. Ahoj, hlásím se jako zájemce o tvůj SW bridge Loxone-Papouch. Měl jsem několik otázek, ale při pečlivém pročtení tohoto threadu jsem většinu informací našel, rekapituluji:
  řešení je skriptované, omezení počtu virtuálních vstupů loxone se na něj tedy nevztahuje
  počet Quido modulů na loxserver není implicitně omezen, limitem je pouze výpočetní výkon Loxone vs. periodicita refreshe
  tlačítkové fce klik, dovojklik a dlouhý stisk jsou podporovány
  PicoC program je standardní blok, takže se nemusím bát, že toto řešení loxone do budoucna zařízne nějakým updatem
  v praxi toto řešení používají již desítky implementací
  limitace1 – pro silové výstupy jsou nutná podružná relé
  limitace2 – reakční rychlost je omezená periodou refreshe … nativní loxone I/O budou o pár desítek ms rychlejší (?)
  Můžeš mi prosím uvedené statementy potvrdit, případně opravit?
  Poslední dotaz byl na míru spolehlivosti: jak často dochází ke ztrátě/nezpracování UDP paketu?
  Díky Aleš

  1. Pořádnou odpověď až L., ale téměř určitě můžu říct, že na “PicoC program je standardní blok, takže se nemusím bát, že toto řešení loxone do budoucna zařízne nějakým updatem” nelze dát záruku. Do Loxone nikdo nevidí, klidně jsou schopní si vymyslet nějaké úplně nové omezení.

  2. Ahoj, odpovedi:

   >>řešení je skriptované, omezení počtu virtuálních vstupů loxone se na něj tedy nevztahuje
   Presne tak. komuinkuje se pres sockety pomoci picoC, prikazy stream_create, stream_write, stream_read,…
   Tzn jedna se onizkourovnovnou komunikaci, kdy pokud by se to pocitalo, jedna se o 1 UDP vstup a vystup. Ale jejich pocitani se na toto nevztahuje

   >>počet Quido modulů na loxserver není implicitně omezen, limitem je pouze výpočetní výkon Loxone vs. periodicita refreshe
   Teoreticky neni, vyzkouseno to nemam. Sam to pouzivam jen na jednom modulu, ale mam zpravy od lidi, co to maji na vice, tusim ze nekdo rikal, ze zkousel snad 10 modulu. Ale je to extrem a neni zarucena 100% stabilita. Na druhou stranu, kazdy modul ma vlastni picoC, takze oddelene by to byt melo. Zalezi uz jen na Loxonu, jeslti tam nema bugy.

   >>tlačítkové fce klik, dovojklik a dlouhý stisk jsou podporovány
   Vse je podporovano.

   >>PicoC program je standardní blok, takže se nemusím bát, že toto řešení loxone do budoucna zařízne nějakým updatem
   Jak psal Aleq, stat se muze cokoli. Uz ted je rada jejich kroku naprosto posahana a muzou si zacit hrat na jeste vetsi STBaky. Na druhou stranu, staci neupdatnout na nejnovejsi verzi a vsechny fce ti budou funovat a oni nemaji sanci ti to zakazat. Ja osobne treba zustavam na verzi 8, protoze verze 9 je odpornej hnus co je z meho pohledu naprosto nepouzitelnej.

   Tady k tomu jen dodam, ze osobne nemam verzi 9 s Quido mustkem vyzkousenou, ale nikdo zatim nepsal, ze by ve verzi 9 mel nejake problemy. Jedine co vime je, ze jedna z verzi 8 ma s Quidem problemy, protoze ma Loxone nejakej bug v restartu miniserveru. Konkretne jde o verzi 8.3.3.21. Zadna jina verze to nedela. Zkouseli jsme i updaty Quida, ale to na to nema vliv. Ocividne tam neco pokazili a pak vzapeti zase hned opravili. Slo o to, ze pokud se restart miniserver jen pres LoxonConfig, tak se neinicializujou spravne sockety a ne vzdy naskoci Qudio komunikace. Pritom v novejsich i starsich verzi LoxConfigu funguje vse jak ma.

   >>v praxi toto řešení používají již desítky implementací
   Nizsi desitky, tak 20 lidi.

   >>limitace1 – pro silové výstupy jsou nutná podružná relé
   To je dano Quido modulem, jeho relatka jsou na 40V max (tusim)

   >>limitace2 – reakční rychlost je omezená periodou refreshe … nativní loxone I/O budou o pár desítek ms rychlejší (?)
   Neni rychlejsi. Oba jsou naprosto srovnatelne rychle, neni mozne poznat rozdil. Oba reaguji v radech ms. Nezkousel jsem nejaky vysokofrekvencni mereni, ze bych zkusil treba 10000 kliku za sekundu atestovat co se stane. Ale na bezne pouziti tlacitek, cidel, vodomeru,… to funguje uplne stejne jako Loxone vstupy

   >>Poslední dotaz byl na míru spolehlivosti: jak často dochází ke ztrátě/nezpracování UDP paketu?
   Nikdy. Za celou dobu co to pouzivam (cca rok) se nestalo, ze by nejaky klik tlacitka nebyl zaznamenan. Jde samozrejme o UDP paket, takze cim kratsi a volnejsi cesta po kabelu je, tim je vyssi sance ze se nic nepokazi. Mam 1 switch jen pro loxone, quido a pripojeni k nad-routeru a v takoveto minisiti k zadnym vypadkum nedochazi.

   Co se tyka celkove spolehlivosti, na zacatku tam byl bug, ze to po cca 3 mesicich zaclo zpomalovat Loxone, protoze se tam blbe uvolnoval jeden socket. To ale bylo opraveno uz hodne davno a od te doby neni hlaseny zadny jiny bug.

   Tod asi vse k otazkam. Klidne pokud je tu nekdo, kdo ma mustek odemne, piste vlastni zkuenosti. Sam si je rad poslechnu ;-).

 17. Díky za vyčerpávající odpovědi! Koupím teda miniserver, udělám downgrade na v8 (to předpokládám není problém?) a papouchy rozchodím podle návodu. Poslední co mi není jasný, je praktická kabeláž v rozvaděči, konkrétně jména a význam několika druhů svorek, který jsou vidět na fotce tvýho rozvaděče (DI z UTP nacvakáš do svorek(?) a pak asi propojkou do loxone/papoucha(?); nahoře jsou nějaký(?) svorky na 230V dráty). Můžeš prosím krátce objasnit? Tipy konkrétní typy tohoto drobného instalačního materiálu asi najdu na fóru, nebo se tam zeptám.

  1. Downgrade 9->8 by jit mel, ale vyzkouseno nemam.

   Ohledne kabelaze, nez to popisovat, podivej se do navodu Quida. Tam je presne popsane co ktera svorka je a jak to zapojit.

   https://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-eth-100-3-vstupy-a-rele-na-ethernet/

   Dole “Dokumentace”.

   Neni to zadna veda, je to jen napajeni, ethernet a pak uz jen CAT kabely. Nevim ktery konkretni obrazek mas na mysli (tenhle clanek nema zadny), ale na nekterych jsou ruzne moje testovaci kabely. Ale jak pisu, mrkni do navodu, z toho je to jasne.

 18. Spatne jsem se vyjadril, omlouvám se, moh jsem ti usetrit psani. Co pises je samozrejme jasny. Mne šlo o pomocný materiál do rozvaděče, viz screenshot https://i.imgur.com/lNvSubP.jpg
  Přepokládám, že jde o svorky kam si přivedeš dráty (230V, UTP) z domu a pak máš krátký propojky kam je potřeba (loxone, quido, aj.). Nevím jak se to jmenuje a příp. jestli máš tip na konkrétní prověřené kaufy z aliexpressu.

  1. Tak tohle uz jsou prave ty dotazy na integratora. To co maz znazorneno nahore jsou Wago svorky a to pod tim jsou Krone svorky.

   Krone se daji sehnat na Ali (viz muj Aliexpress list, tam jsou i linky), ty Wago se daji blbe sehnat v CR, muj integrator si je objednava primo z nemecka.

   Toto zapojeni jsem uz nedelal ja, ale delali mi ho lidi co tomu rozumi. Prave z duvodu co jsem psal i v mailu, ze imho toto uz by nemel delat clovek, co nevi co dela 😉

   Ja uz si nad tim jen zapojuju slaboproud a obcas nejaky elektromer a tak. ale zaklad sem si nechal natahat.

   Funguje to tak, ze do wago jsou privedene kabely z domu a z wago se to pak propojuje bud naprimo na jistice (ty jsou dole), nebo pres realatko na jistic, konkretne nekde je to wago->rele->elektromer->jistic.

   Krone jsou to stejne, akorat pro UTP. z domu to vede na krone a pak z krone na komponenty loxonu

 19. Malé info ohledně modulů Quido. Včera jsem psal mail panu Papouchovi ohledně aktuálního stavu výstupních modulů s OC na ethernet.
  Jeho odpověď:
  “V přípravě je Quido ETH 10/16 OC, které bude mít místo sériového rozhraní Ethernet. Původně jsme jej plánovali do konce listopadu, ale pro velký objem jiné práce se asi trochu zdrží.”
  škoda, že nepřipravují Quido ETH 2/32 OC, ale i tak alespoň něco…

 20. Kupuju to Quido, volal jsem na podporu a náhodou mě přepojili přímo na papoucha, tak jsem se mmj ptal na ty OC výstupy:
  tedka planujou ten modul 2/16 OC a jak psal Georgio, jenže se to zdrží, mohl by bejt třeba v únoru, přesně se neví. Vyroběj ho jednoduše tak, že na již existující modul 2/16 OC pro RS232 přidaj ethernet.
  Do budoucna plánujou i 2/32 OC, protože to všichni chtěj. Ale to bude až za dýl.

 21. Caute,
  mne sa podarilo rozchodit quida cez HTTM GEt prikazi. Na loxone strane som si nahadzal virtualne vystupy pre kazde jedno relatko a v pohode to fachci. Momentalne ovladam 22 relatok pre 11 zaluzi.

 22. Dnešní update od Ing. Pouchy: “děkuji za Váš zájem o Quido ETH 32 OC, ale zatím jej nemáme. nyní pracujeme na zakázkách, brzy i toto Quido zařadíme do programu”

  1. Dnešní update ohledně Quido ETH 32 OC od Ing. Pouchy: “v pondělí by měly dorazit desky, které následně osadíme, upravíme FW a budou prototypy k dispozici. Zda se to stihne do prázdnin nevím přesně, ale v červenci to bude hotovo zcela jistě”

  1. Jo, o tom L myslím psal v některém článku, ještě se taky asi hodí kryt …
   Budu Pouchu ohledně Quido ETH 32 OC taky uhánět, ať cítí, že je o modul zájem..

  1. Tak ted nevim, jestli to ma byt reklama, nebo mysleno vazne ;-). Protoze lacinejsi to rozhodne neni. Pri 12 vystupech stoji ~5000kc, zatimco papouch s 32vystupy stoji jen ~7000kc. Takze je Papouch o dost levnejsi.

   Do toho fakt, ze papouch ma krasne vse zdokumentovane, narozdil od nejakeho TapHome, ktery to ma vyvinute pro sve vlastni poterby a bude urcite potreba i ta jejich hlavni jednotka. (nepredpokladam, ze by dali k dispozici jejich protokol komunikace mezi moduy, takze by se to muselo navic cele hackovat).

   Takze nejak nevim, v cem je to lepsi/lacinejsi nez reseni s Papouchem.

 23. Pýtam sa netreba sa urážať, lacnejší je napr v tom že dokáže spínať až 16A pri 230V čo ak som správne pochopil papouch nevie. Nie som taký macher v mikroelektronike ako tu poniektorý takže hľadám jednoduchšie riešenie za menej alebo rovnako peňazí, pri menšom úsilí. Len toľko. Takže hovoríte že sa nebude dať skombinovať ich protokol cez RS232 alebo RS485? Ak by pri tejto dokumentácii dokázal papouch spínať 230-240V pri aspon 10A tak nie je o čom. Samozrejem digitálne vstupy sú bezkonkurenčné.

  1. Neurazim. Jen se na blogu denne objevuje tak deset podobnych textu s linkem na cizi produkty, tvaricich se jako dotaz a pritom je to jen spam/reklama ;-).

   Jestli to myslis vazne, tak np ;-).

   Kazdopadne k dotazu. Papouch ted chysta/skoro ma hotove i OC verze, pres ktere bude snazsi spinat vic (pomoci externich rele a OC verze bude ty rele spinat). Momentalne ma jen RS verze na RS komunikaci, ale budou i ETH verze. Navic za zlomek ceny. Ta 16OC verze stoji jen 1400kc.

   https://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-rs-2-16-oc-vstupy-vystupy-open-collector-a-teplomer/

   Ohledne tech modulu co si postnul, dost pochybuju, ze zverejni jejich protokol. Imho to bude neco interniho, co si budou hlidat, aby si musel koupit vse od nich.

   Vyhoda papucha je, ze si nehraje na chytry dum, ale dodava proste funkcni desky/moduly. Zatimco to co si posilal ty, stejne tak treba Loxone a dalsi si hraji na “nejlepsi a jediny chytry system pod sluncem” a rozhodne nesdili nejakou myslenku variabilty, nebo komibnovani vice zarizeni. Chteji, aby si mel vse jen od nich.

   Vyhoda Loxonu zatim je, ze nabizeji moznost Loxone programu, ve kterem lze napsat komunikaci pres sockety/tcp/udp a tim padem to spojit s jinym zarizenim, ktere ma dobre zdokumentovane API.

   Schvalne na ten TapHome zkus napsat, at poslou komplet dokumentaci ke komunikaci. Tipuju, ze se ani neozvou a nebo poslou nejakej marketingovej bullshit na tema uzavreneho systemu 😉

  2. Zdar, papouch má ještě jednu podstatnou výhodu a sice to, že má svoje web rozhraní, takže i když se mi muj centralni mozek lidstva podela, tak furt muzu spinat relatka rucne pres web, coz zvladne i moje manzelka. Vyhody externich rele se jiz resily na foru … kdyz mas chytrej integrovanej modul s 10 relatkama, tak stejne proste prijde den, kdy se jedno rele podela a ty budes muset ten celej kram vymontovat a slozite resit co s tim, pricemz ti vsechny navazujici zarizeni prestanou fungovat. Pokud mas externi rele v din paticich, tak to jedno co se posere proste vycvaknes a das tam novy (par kusu mas do zasoby). Takže náklady opravy Eur 2,- a čas 1 minuta.
   A krome toho, 16 A a jenom dva kontakty na rele ti na řadu věci nebude stačit, takže budeš tak jako tak muset použít stykač nebo externí relé s více kontakty. Takže proč si to komplikovat.

  3. Mohol by som poprosiť mail alebo aj tel. kompletujem kabeláž a potreboval by som poradiť ako urobiť zbernicu ak budem mať viac podružných rozvádzačov a budme potrebovať viac modulov quida + ten váš program, dakujem.

   1. Ohledne programu piste na [email protected].

    Co se ale tyka konzultace nebo telefonu, tak to bohuzel nedelam. Za ty 2000kc opravdu nelze nejak vic radit nebo se tomu venovat. Vse je popsane tady na webu a vsichni to zatim uspesne sami zvladli.

    Pokud potrebujete nejakou konzultaci ohledne zapojeni, tak to oslovte nejakeho Loxone partnera. Diky za pochopeni

   1. Tezko dopredu rict, ale nepredpokladam. Dokud nezakazou PicoC v Loxonu, tak to bude fungovat.

    Ale mozne je samozrejme vse, v takovem pripade doporucuji provozovat stari verzi LoxConfigu. Ja jedu stale na verzi 8 a jsem naprosto spokojen.

 24. Ahoj, na fóru se psalo, že lox nestíhá zpracovat impulsy z elektroměrů, pokud jich je hodně. Napadá mě, že Quido podporuje u vstupů režim čítače. Nešlo by prosím náhodou vylepšit tvůj kód aby podporoval vyčítání hodnot z toto módu vstupů? Díky A.

  1. Ahoj, takto to bohuzel opravdu nefunguje.

   Quido je na UDP, zatimco vstupy na Loxonu jsou napojeny naprimo na nejaky vnitrni procesor. Zpracovani UDP je nasobne slozitejsi, nez naprimo detekce DI vstupu.

   Quido zkratka neni 100% nahrada, ale jen 95%. Takze pro rychle potreby je nutne pouzit Loxone, na vse ostatni je tu Quido.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *