Boudo budko, kdo v tobě….

Boudo budko, kdo v tobě….

Tak jak jsem slíbil, další článek bude pozitivní a bude o naší nové boudě. Ačkoli zatím ještě není úplně hotová, už teď nám dělá radost.

Náš dům je malý. Podle mne, ať bychom postavili cokoli, stejně by se nám tam všechno nikdy nevešlo :). Z tohodle pohledu je garáž fakt výhoda. Jenže za ty prachy je ten úložný prostor dost drahý.

A tak jsme to vymysleli jinak. Rozhodli jsme se už při koupi pozemku, že v rohu postavíme boudu na všechny ty věci, co se nám domu nevejdou nebo co domu nepatří (nářadí, kola na auto, kola na ježdění, wapku, sekačku, nějaký stavební matroš,….)

No a protože máme hotovou zámkovku, nadešel čas na boudy (druhá bude v rohu domu, ale na té zatím ještě nedělali).

Bouda bude mít dvě okna a jedny dveře a bude zateplená šestkou vatou, aby se v ní v zimě držela rozumná teplota. K tomu do boudy vede spoustu CATyn kabelů, takže bude prošpikovaná technologiema :)). Na oknech a dveřích magnetické kontakty, k tomu PIR kamera a možná i klasická kamera a nějaká ta siréna :).

Přeci jen tam nebudou úplně levné věci a bouda by mohla vybízet nenechavce k návštěvě víc, než třeba dům. Zatím řeším, jestli vše propojit zpět do domovního rozvaděče, nebo udělat v boudě samostatnou elektroniku (nejspíš nějaké arduino, protože další miniserver/extension se mi moc nechce), co to bude přes ethernet posílat do loxonu k ostatním datům.

Ale zpět k boudě. Založená je na trámech, které jsou položené na ocelových patkách. Je to kvůli vlhkosti, aby se dřevo přímo nedotýkalo země. A jelikož je pod tím dlažba ve spádu, tak jsou pomocí patek trámy i hozené do váhy.

Bouda je stavěná tak, že není nijak napevno spojená se zemí nebo se zdma, u které stojí. To má řadu benefitů včetne toho, že pokud by bylo potřeba, půjde pomocí jeřábu zvednou či posunout.

Nad trámama je pak udělaná podlaha z durelisu, ze kterého jsou pak dělané i zadní stěny. Durelis je údajně takové lepší OSBčko, které je voděodolné, pevnější a přitom levnější.

Když dodělali pódium :), pustili se do stěn. Ty jsou z tuším šestkových trámků udělané tak, aby se daly vycpat vatou. Po vycpání se pak i z druhé strany zavřou pomocí durelisu.

Nejhorší na té naší boudě je ta asymetrie. Prostor, který jsme boudě vyčlenili je šišatý ze všech úhlů :). Jediný pravý úhel je boční stěna vůči zdi souseda, jinak všechno atyp. Díky tomu je o něco větší množství prořezu, ale zase se efektivně využije celý, jinak zbytečný, prostor.

 

Takhle pak vypadají dvě desky boční stěny. Ty jsou prošroubované k podlaze a mezi sebou. Takže drží všechno se vším, nic se nekyklá, nic nevrže, ale je to komplet přenositelné. Takový dřevostavbový mobilheim 🙂

Jednotlive dílce stěny jsou od sebe ještě oddělené pomocí jakési gumové pásky, která slouží jednak jako dilatační spoj, tak jako izolace proti profukování větru.

Bouda bude mít klasickou pultovou střechu, jako krytina bude plech. Střechy rovněž zaizolujem, aby se v létě bouda nepřehřívala a v zimě nemrzla. A když časem bude síla/čas, dám na ni nějakou pokusnou FVE :))

Okna jsme na boudě vymysleli dvě. Jedno větší z boku, kde bude i nějaký ponk a nářadí na práci. A jedno ze předu, které ale bude výš, aby při průchodu kolem boudy do ni nebylo vidět (a hlavně nebyl vidět ten bordel co tam stopro bude).

Uvnitř je naprosto parádně moc místa, takže jsme z boudy fakt nadšení. Doufám, že nikdy nebudeme mít tolik krámů, abych musel znovu řešit, že je nemám už kam dávat  🙂

A tady už má naše bouda střešní latě a fólii. Tím chlapi dneska práce na boudě dokončili a pozastavili, protože se nyní čeká na dodavatele plechu, který ho musí přesně na míru dodat. Pak budou chlapi s pracema pokračovat.

Nás mezitím čeká natření všech palubek, kterýma se bouda obloží. Ale máme na to cca týden, k tomu to můžeme dělat pěkně v suchu uvnitř boudy, takže no stress.

A to je zatím o naší boudě vše. Za týden pokračujem.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

6 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
7 years ago

Myslis, ze to “zateplenie” pomoze? Podla mna velmi nie. Proti prehriatiu ano ale v zime… Ci tam budes mat zdroj tepla? Ja mam teraz volne stojacu garaz, murovanu nezateplenu a je v nej v zime tak 4st viac ako vonku (jediny zdroj tepla je auto). V zime tam normalne mrzne…

nksh
7 years ago

Parada zrovna neco podobneho taky resime. Zbyva jen otazka koupit hotovku nebo postavit. Mas nejakou predstavu o nakladech? Diky.

Ivana
Guest
Ivana
5 years ago

Bouda už určitě nějaký pátek slouží, tak bych se chtěla zeptat, jak jste spokojeni, jak je to s teplotou uvnitř, jestli je durelis dobrý materiál – zejména pevný pro uchycení háčků na hadice, nářadí, police… Taky mě napadlo, jestli je možné to zvenku jenom natřít bez obkládání palubkama? To by vše určitě ještě o dost zlevnilo a navíc by to mohlo být skoro bezúdržbové… Díky. Iva

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x