Teréní úpravy, den čtvtý

Teréní úpravy, den čtvtý

Dneska byl kolem baráku fakt šrumec. Počet zaměstnanců firmy stoupl o další dva, do toho větší náklaďáky, jeden kamion s vlekem, bagr, dvě auta s konteinerem, vibrační deska a žába.

Co se dlaždičům (nebo jak jim říkat) musí nechat, umí makat a zabrat hned z kraje dne. Po půl sedmé nás vzbudil zvuk práce kolem domu (ano vzbudil, rezignoval jsem na vstávání na jejich příjezd 🙂 ) a v sedm jsou už všichni připraveni na dodávku dlažby a obrubníků.

Když jsem z okna viděl, co všechno se venku děje, nedalo mi to, a vydal jsem se za nima. Jednak abych vše zkontroloval a pak, abych měl i fotky. Psát Vám tu o tom jak se tu maká pro nás, bez nás, a ještě bez fotek, to by asi nebylo to pravé :).

Když náklaďák složili, první dotaz stavbyvedoucího k řidičovi byl, kdy prej zase přijede. Původně jsem to bral za vtip, ale dost rychle jsem pochopil, že to co dorazilo není zdaleka všechno, co bude na dlažbu potřeba. Další otočku plánují údajně zítra. Jsem zvědav, kam to nacpou.

Jak jsem psal nahoře, dneska se všude něco dělo. Zatímco jedna parta skládala dlažbu, druhá parta dokončovala těžbu zeminy a přípravu spodního povrchu na štěrk. K tomu jim asistoval bagr a dvě auta s kontejnerem.

Úpravu spodní vrstvy sem tam přerušila návštěva šestikolové Scanie, která dneska vozila celý den štěrk. Aby to firma nemusela vozit po 6tunách malýma autama jako minulé dny, vozila to dneska Scanie rovnou po 12tunách.

Tady bych chtěl jen podotknout, že celý příbeh doposud popsaný se odehrává stále v první hodině dnešního dne. Fotka nahoře je z času 8:00:41. Dneska je pozorovat bylo jak koukat mravencům do obyváku. Všude se něco dělo.

Když bagr dorovnal zbytek plochy, pustili se do rozhrnování a přípravy spodní vrstvy štěrku. Nejříve to rozhrnuli jen tak od oka, později pak za pomocí roxorů, provázků a niveláků vybudovali potřebné sklony.

Každou následující celou hodinu (cca do oběda) dorazila další Scanie s ještě více štěrkem. Opravdu bych nevěřil, kolik ho je na takovou zámkovku potřeba. Hrubý odhad všech Scanii i menších aut dělá tak 100tun štěrku minimálně.

A pokud Vám přišlo, že se toho děje kolem domu stále málo, za domem byla třetí parta, která se už pustila do obrubníků. Postupně upravovali navezený štěrk a do zavlhlého betonu ukládali zahradní obrubníky (do výšky budoucí dlažby a terénu).

Před domem celé dopoledne probíhal zápas mezi bagrem, co se snažil štěrk rozhrnout a Scanií, co se nás rozhodla ve štěrku utopit. Naštěstí bagr vyhrál, takže po nějaké době se chlapi mohli pustit do hutnění.

Moje hlavní dnešní úloha byla ve správných chvílích neodbytně trvat na tom, že “ještě tady chybí další husí krk”. Naštěstí mají fakt pochopení pro magory, co mají všude kabely a husí krky a kupovivu na mne ani nekřičí 🙂

K bráně jsem natáhl ještě jednu chráničku, abych mohl v budoucnu případně přidat další kabely. Ta stávající totiž obsahuje jednu CYKY a 3x CAT a je tam dost těsno :). K tomu jsem přidal ještě chráničku vedoucí k jiždnímu plotu, kam bych se už nikdy jinak nedostal (uvažuju nad tím, dát malé solární panely na sloupky plotu 🙂 ), dále pak chráničku k brance na elektrický zámek a chráničku k motoru brány a chráničku k zvonku,mikrofonu a kameře.

Všechny tyhle chráničky budou v budoucnu ústit do venkovního rozvaděče schovaného v dřevěné boudě, která v rohu pozemku bude stát.

Když jsme dořešili chráničky, pustili se chlapi do povrchů u vjezdu a na severní straně pozemku. Z chaotických hromad štěrku za chvíli udělali krásné rovné plochy, po kterých je už teď radost chodit.

A to je pro dnešek vlastně téměř vše. Krom toho, co je vidět na fotkách, je hotová ještě další část obrubníků za domem a zároveň je už přesunutá část zeminy do připravených prostor (bohužel je už tma a to nevyfotím, takže zítra).

Zároveň zvládli při přesunu zeminy také urvat jednu patku pro pergolu, takže ji musí zítra opravit :).

Celkově to byl dneska opravdu frmol a opět je hodnotím opravdu pozitivně. Zároveň jsem fakt rád, že jsem se do toho nepustil sám. Protože koordinovat tohle z pozice, kdy o tom člověk ví prd, by byla sebevražda. Takhle vše jen kontroluju a doupřesňuju a všechno běží  jak má (díky mně samozřejmě 🙂 ).

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gisbern
Guest
gisbern
7 years ago

TVL, jak to tak sleduju, budes mit kam zasazet rajcata? Neni skoda pul pozemku vydlazdit?

Dáda
7 years ago

Jsem zvedavej na vyučování těch terénních praci a dlažby

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x