Loxone- tentokráte žaluzie po papoušsku
Tak jsem si dal další dva dny zapojování a programování. A musím řict, že i když mne občas Loxone vytáčí svou zbytečnou omezeností/nedokonalostí, celkově jsem z chytrého domu fakt nadšen.
Jelikož jsme si rozplánovali hafo ovladačů na žaluzie po celém domě, došli jsme k číslu 36 digitálních vstupů. Kupovat to od Loxone, tak je náš rodinný rozpočet chudší o 40.000,- a to už je slušná sumička, co se dá například investovat do P2P ;-).
Takže jsem trochu googlil a jak jsem psal už dřív, našel jsem a půjčil jsem si na zkoušku od Papoucha jejich modul Quido 100/3 Ethernet, tzn 100vstupů, 3 výstupy, komunikace před LAN za bratru 10.000Kč a ještě bez nutnosti kupovat od Loxone jejich RS modul za tuším 4000Kč.
Asi už jsem také psal, že standardně funguje Quido přes protokol LAN Modbus, který je nevhodný na klasická tlačítka. Je to z důvodu, že se dotazuje jednou za 0.1s, což je při kliku na tlačítko málo. Jelikož je Quido připojený přes Ethernet, jde přepnout do různých dalších režimů (HTTP dotazování, TCP client, TCP server, UDP server) a protože v Loxone jdou psát mini-programy, začal jsem ladit komunikaci.
První verze byla hotová za necelé dva dny. Díky první verzi jsem si ověřil rychlost komunikace a hlavně to, že celý koncept, co jsem si vymyslel, jde realizovat. Pak jsem nechal Quida chvilku u ledu a věnoval se ostatním věcem na domě.
Znovu se na něj dostalo až včera. To když jsme se rozhodli, že už je pomalu čas přestat neustále vytahovat mobil kdykoli chceme někde vysunout či zasunout žaluzii. Je přeci jen trochu opruz před každým koupáním neustále tahat mobil.
A tak jsem se dal do díla. Než jsem se pustil do zapojování samotného, bylo potřeba ještě doladit nějaké mouchy na mé implementaci komunikace Quido -> Loxone. Jedna z much, že když se Loxone nebo Papouch restartoval, zatímco ten druhý ne, tak nějak spolu přestaly komunikovat.
Taková ta klasická drobnost, kdy po čase Vaše přítelkyně/žena bude potřebovat zatáhnout žaluzii a ono to nepůjde. Stane se to 2x, 3x, 4x a najednou její WAF (wife-acceptance-factor) klesne k bodu mrazu, celý Papouch, Loxone a možná i vy budete muset letět z domu (a poznámka, že může shodit jistič Papoucha/Loxonu a vše restartovat většinou nepomáhá).
Takže jsem strávil další kus dne tím, že jsem ošetřoval všechny ty stavy, kdy se může něco pokazit. Když se odmlčí Loxone, když Papouch, když přijdou blbá data, když přijde moc dat nebo málo. Znáte to, opruz, blbě se to testuje, ale udělat se to kvůli drahým polovičkám musí ;-).
Ale povedlo se, teda myslím. Všechno, co mě napadlo a co šlo nasimulovat, jsem vyzkoušel a prošlo. Jestli to bude opravdu tak, to se uvidí časem. Přeci jen, pořád je celý dům ve verzi 1.0 beta.
Když byl hotový software, šlo se na hardware. Nejprve připojit žaluziové tlačítka, zaznamenat do dokumentace, který kabel je na co připojený, pak naplánovat propojení Krone svorek v rozvaděči a všechno stáhnout dolů k modulu papoucha a tam pak už jen stažené kabely napojit do 36 svorek (na obrázku -32, 4 jsem dodělával až dnes).
Na závěr pak jen v Loxone propojit výstupy z Quida protokolu na jednotlivé akce u žaluzií.
Pak už zbývalo zase jen to poslední. Všechno poslat do miniserveru a otestovat to. A světe div se, všechno opravdu fungovalo (pár spínačů blblo, ale vždy to byl jen povolený nebo nedocvaklý drát). A zase to dalo domu další nový rozměr. Najednou se kromě všech těch mobilních blbinek dají narychlo zaklopit/otevřít žaluzie i postaru tlačítkem, paráda.
Od včerejška jsme pak ještě ladili, co které tlačítko přesně dělá. Například při vstupu do obyváku první tlačítko hýbe všema čtyřma žaluziema, takže po ránu lze osvětlit celou místnost najednou. Impozantní zážitek.
Druhé tlačítko pak například zvedá jen žaluzii u HS portálu, jelikož je to nejvytíženější žaluzka. Jednak kvůli našemu chození, hlavně pak ale kvůli naší psí madmoisel, která se tamtudy občas prostě musí jít podívat ven.
A to je z žaluzií a Papoucha asi tak vše. Možná poslední věc na závěr. Už jsem dostal několik dotazů ohledně darování/prodání software na propojení Loxone-Quido. Jelikož naprogramovat to vzalo cca 30h práce a určitě s tím ještě nějaká práce bude, rozhodl jsem se tento SW nedávat úplně zdarma.
Moje představa je taková, že na blogu budu postupně uveřejňovat všechny své rozšíření a vychytávky. Ty jednodušší budou zdarma, ty složitější za peníze (ať už Papouch, nebo do budoucna třeba NFC přístupový modul, …). Každé takové rozšíření bude mít detailní návod se screenshoty, kde půjde vidět jak nastavit externi zařízení (Quida) a jak Loxone a k tomu fotky jak to vypadá v praxi. A pokud to Vás, čtenáře zaujme, dole pod takovým návodem bude nějaký platební systém, který v případě platby postkytne pak už konkrétní SW do Loxone (a všechny budoucí aktualizace).
Co se ceny týká, pro Quido-Loxone komunikaci ji zatím vidím na 2000Kč. Přemýšlel jsem, kolik bych za to tak dal já, abych se s tím nemusel drbat a 2000Kč mi přišlo akorát. 3000Kč bych už asi váhal a pod 1000Kč bych si toho zase nevážil ;-).
Navíc to ušetří hromadu peněz pokud to přepočítáme na Loxone prvky – 100vstupů Loxone = 10.000Kč * 7 (12digitálních vstupů+4analogové), tzn 70,000kč oproti 10.280Kč za Papoucha + 2000Kč za SW.
Dejte mi do commentů schválně vědět, co si o tom myslíte. Mně to přijde férové, ale možná se pletu. Pokud bude větší zájem, urychlil bych návod a rovnou to vystavil. Pokud ne, s dotyčnýma zájemcema to vyřeším kdyžtak zatím bokem a k návodum bych se vrátil časem ;-).
Predem chci podekovat za super cteni. Jako neprogramator sem takove veci nebral nikdy vpotaz a vase clanky me docela otevreli oci co je s tim prace. Uz v zacatku cteni dnesniho clanku sem si rikal ze by bylo super kdyby jste svoje poznatky byl ochotnej za nejakou uplatu poslat do sveta takze za me jednozncne palec nahoru za napad s prodejem 🙂 ja teda zacnu stavet nejdriv za dva roky, ale urcite se posleze ozvu az prijde na vec, sam bych to dohromady asi vzivote nedal jak to tak procitam od vas.
Super, diky za reakci. Jsem rad, ze jsou clanky prinosne a ze i o SW bude zajem.
Ahoj, dobrá práce! Jak se ti podařilo doladit rychlost? Chová se to nyní stejně jako by byly použity Loxone extendery?
Ahoj. Cely trik v rychlosti je o tom, ze se Papouch prepne do UDP server rezimu a nechaji se posilat pakety smer Loxone. V Loxonu je pak potreba pakety prijimat a prekladat do ciselnych vystupu.
Papouch kdyz komunikuje pres UDP, tak pouziva jejich nativni protokol Spinel – http://www.papouch.com/cz/shop/product/quido-rs-30-3-vstupy-a-vystupy-seriovy-port-a-rs-485/quido-spinel.pdf/_downloadFile.php. Ten je potreba dekodovat a vytahat si z toho info ktere clovek potrebuje.
Co se tyka rychlosti, tak je to naprosto srovnatelne. Zkousel jsem klikat dvema vypinacema najednou rychlosit co mi jen prsty ITaka zvladali a zaznamenalo to naprosto vsechny kliky 😉
Jakmile se z toho pak vytahaji znacky, tak se to pouziva naprosto identicky jako klasicky extender (viz screen s napojenim na zaluzie).
L.
Ahoj,
Moc pěknej článek. Shodou náhod budu mít velmi podobné řešení – Loxone v rozvaděči, Unica tlačítka na stěnách a ve vypínačích Sedtronic moduly (přes 1-wire) a vybrané vypínače s průzorem pro orientační LED. Se zahříváním odporů u LED jsi mě nemile potěšil, počítám taky s využitím 24V od tlačítek, které přes odpor srazím na potřebné napětí pro LED. Bohužel ne ve všech případech mám už volné 2 vodiče pro sólo napájení 5V, tak ještě dumám jak toto vyřešit.
Co se týká peněz za prográmky, které vytvoříš – úplně s tebou souhlasím. 1500,- není moc a pokud za tu cenu dostanu SW vč. pěkného návodu, budou to dobře investované peníze. Zrovna ten Sedtronic to má podobně řešené.
Jen jsem asi 1/2 roku za tebou, momentálně mám natahanou kabeláž a připraveny všechny krabičky a řešíme vnitřní omítky.
Co se tyka tech 24V, ten odpor hreje fakt jak prase ;-). Na druhou stranu (jeste jsem to ale nemeril) ty diody nezerou vubec nic, takze by se meli dat napajet i z 5V sbernice 1-wire, takze by se ten jeden kablik usetril. Puvodne jsem to chtel tak udelat, ale tim ze jsem mel dost rezervu, natahal jsem to zvlast. Ale teoreticky by to jit mohlo.
Za SW, diky za nazor a souhlas. Manual to chce, setri to cas nejen tomu kdo kupuje, ale i mne, ze nebudu muset kazdemu zvlast vse vysvetlvoat ;-). Takze ono je to win-win ;-).
Super 🙂 Já jsem si to chtěl psát sám, ale zastávám názor že nepotřebuji vynalézat kolo 🙂
Diky za feedback, jsem rad, ze to neni jen muj nazor 😉
Můžu se ještě zeptat k rozvaděči – jak ho máte velký?
Mě to momentálně vychází na 2000x900x300 a jsem tak akorát.
2 řady Loxone, 2 řady trafa/zdroje, přepěťovky, 2 řady jističe a chrániče, 1 řada stykače/relé, 1 řada DMX dekodéry a zbytek (cca. 3 řady) připadá na svorky.
Mě asi ta velikost narástí díky tomu, že neplánuju vést kabeláž za DIN lištama, ale v instalačních žlabech mezi DIN lištama.
PS – líbí se mi bezpečné oddělení 24V a 230V papírovým kartonem 🙂
nas rozvadec je 1m sirka, 1.6m vyska, ale udelal bych ho klidne jeste o neco vetsi. Sice tam mam porad neco mista, ale pro sychr bych volil vetsi.
Ad karton, ten tam je proto, ze kdyz clovek cvaka kabely do krone svorek, tak odpadavaji male ustrizky a potvory zapadavji uplne vsue 😉
Super! Napad z predajom SW ma potesil, pri citani poskednych clankov a komentov som zacinal premyslat, ako sa Vam/Ti ozvem aby som to ziskal 🙂 a nakoniec taka ponuka. Ja som cca rok pozadu, taze je kopec casu aby ste tu nieco vymysleli, co budem vediet pouzit 🙂 A k cene… 1500 je velmi zla cena. Dnes sa vsetko predava na xxx99, taze cena by mala byt 1499 🙂
;-). 1499 delaji marketeri, programatori muzou cenu stanovit i 1500 ;-). Opravdu me tesi zajem o SW, hned ma clovek vetsi motivaci to poradne odladit.
Tak mne je to celkom jedno, ja to budem platit v eurach, taze pekne cislo to nakoniec nebude. Len som chcel pomoct, aby v tom ludia nevideli nejaky podvod 😀 Predsa len uz maju nejake zvyky 🙂
Ja doufam, ze mistnim snad bude jedno 1500 a 1499. Ale muzeme pak udelat testovani, jestli budou 1499 brat lepe 😉
Dobrý den.
Podle jakých kritérií jste si vybral právě Loxone ? Z jakých platforem pro domácí automatizaci jste vybíral ? Co nakonec rozhodovalo ve Vašem výběru ?
Dnes se domácí automatizací zabývá spousta firem, ale jen někdo si dá tu práci a popíše své osobní zkušenosti s instalací a používáním nezaujatě jako Vy…. Proto Vám patří poděkování za to, že se o své zkušenosti podělíte..
Díky,
Jirka
Zkuste pohledat pres slovo Loxone pres clanky, na hodne tehle otazek jsem uz odpovidal jak ve clancich, tak diskuzich pod nimi.
Ale kdyz to shrnu, tak ma loxone z meho pohledu nejlepsi pomer stabilita/vykon/cena. Navic ma paradni LoxoneConfig, pomoci ktereho si muzu cokoli sam nastavit, to skoro jina firma nema. K tomu vcelku dobre pripravene komponenty a celkove robustni reseni.
Vybiral sem ze spousty, uz opravdu nevim co vsechno (Heidy,Raspi,…). Defakto zadny jiny system me uplne nepresvedcil. Heidy ma postaveno na klasicke Win platforme a bezicim velkem pocitaci, coz je naprosta demence, raspi zase stavi chytry dum na raspbery, kde bych o kvalite pochyboval.
Je toho spousta, vyberte co je vam nejblizsi. Loxone je tak trochu Apple mezi domaci automatizaci. Ackoli apple nemam moc rad, v tomto pripade to ocenuju
Děkuji za komentář. Už jsem začal ostatní články zde na Vašem fóru pročítat, děkuji.
Těch komerčních řešení je opravdu mnoho. Já jsem osobně dosti ovlivněn pohledem PLC programátora v průmyslu, musím si od toho udělat odstup 🙂 Mám hodně kolegů v zaměstnání, kterým doma vše řídí PLC Siemens (malá S7 300, 1200)…
Docela se mi líbí přístup například Rexe s Raspi: https://www.rexcontrols.cz/ridici-system-rex-raspberry-pi
Ale pořád je to mýma očima takové kutilské..
Ten Loxone je jak píšete už na profi úrovni a je to takový kompakt, vhodný na okamžitou aplikaci.
Jak píšete Vy, každý si musí vybrat to, co je mu nejbližší 🙂
Díky za Vaše příspěvky a ať se Vám daří.
Jiri
Ackoli verim, ze nad PLC i Raspberry se dum rozbehat da, tak nevim jak je to u Vas, ale u nas (ctete u drahe polovicky) je nulova tolerance k chybam domu ;-).
Jedina podminka chytre instalace z jeji strany byla, ze se nestane, ze nepujde rozsvitit nebo ze nebudou fungovat jine kriticke veci domu.
Urcite neni problem napsat si sve ovladani, stejne tak to postavit nad Raspbery. Ale kdyz jsem chtel opravdu robustni a profi reseni, tak sem musel temer vsechno vyloucit.
Navic pri stavbe domu ke konci uz nebyl cas vubec na nic a i samotne rozbehani a zapojeni Loxonu byl poradny vykon (a to mi s tim vydatne pomahal p. Hruban jakozto Loxone partner).
Predstava, ze si to nejak zapojim sam a pak jeste budu psat cely SW od zacatku, tak se z toho zblaznim. I tak mam ted spoustu veci co bych chtel dodelat, at o uz jsou jen ruzne rozsireni a tresnicky na dortu. Zaklad domu funguje na 100%, co rozbeham, to drzi a neni pak uz problem s nejakou udrzbou.
Mam v dobe i PLC Papoucha, chci pripojit dalsi veci, budu delat cidla z Arduina. Ale je to vsechno uz jen to navic. To hlavni bezi nad Loxonem, aby nato byl spoleh.
Cele je to dano mnozstvim casu co mate a WAF (Wife-acceptance-factor) faktorem. Podle toho je potreba se rozhodovat 😉
Zdravim,
chtel bych se zeptat, jak spolehlive funguji dvojkliky-trojkliky. Mam momentalne Railduino od p. Sedlacka, ale bohuzel Loxone snizil potazovani na ModBus z 0,1s na 5s, takze se od configu 8.1.11.11 jiz neda ModBus pouzit a quido, jak popisujete, by to resilo. Sice zas investice, ale narozdil od 3 extnensionu porad min. investice.
Dekuji
David
Zdravim. Naprosto bezproblemove. Jelikoz je UDP vysilan vzdy po kliku, tak je rychlost vlastne instantni (krom zpozdeni zpracovani PLC a komunikace po ethernetu, ale to je radove ms). Dvoukliky mam na zaluziich vyzkouseny a funguji bezproblemu
Zdravím,
Téma nemám asi dostatečně načtené, ale co bylo důvodem pro takto “komplikované” řešení? Já stavěl PD (Rousínov) a během stavby jsem postupně ustupoval od všech možných regulací a soustředil jsem se na jednoduché fyzikální zákonitosti. K těm žaluziím, hledal jsem ovládání u okna (lokální) i centrální (fixní – na stěně, mobilní – dálkový ovladač). Nakonec jsem vybral od ABB jejich ovladače pro žaluzie. A jsem spokojen. Dostatečný komfort ovládání, rychlost zapojení. Ale máte jinačí level…. 🙂 Lze si řízení upravit dle potřeb.
Asi nerozumim otazce. Co je z Vaseho pohledu komplikovane reseni? Myslite Loxone obecne, nebo Papouch, nebo co presne?
Jinak ovladani zaluzii bez Loxone (nebo jineho chytreho domu) a s chytrym domem je uplne jine. V pripade chytreho domu musite pouzit uplne jine tlacitka (namisto vypinacu).
Od Lada:
Dobrý den,
já se chytré elektroinstalaci i ovládání domu snažil vyhnout.
Postupně jsem se k tomu dopracoval na základě velmi negativních zkušeností lidí, kteří si to nechali dodavatelsky realizovat. Stále nějaká porucha a čekání na zásah technika.
U vás je to otom, že to umíte a je to radost číst 🙂 Zcela rozdílná výchozí situace.
Ty žaluzie jsou jen částí celého rozsahu vaší “digitalizace” stavby.
Souhlas, tlačítka a rozvod pro ovládání žaluzií se zcela liší.
Pak se řiznám, že řešení Loxone je pro mě španělská dědina, ale pěkně se otom ve vašich příspěvcích čte 🙂
Sám ale bych rád realizoval regulaci rekuperace (měření se zemního registru a rekuperační jednotky) a dochlazovací smyčky. Dochlazování jsem si navrhnul z nádrže na dešťovou vodu a odběrem tepla rozváděného vzduch do vody z nádrže. Takový vlastní nápad, ale fyzikální proces by jistě bylo vhodné podpořit regulací.
Nemám takové znalosti, nevím, zda se pustit do něčeho ve stylu Arduino, nebo PCL.
Přeji hezký den.
Tak v tom naprosto souhlasim. Jakmile clovek do cele veci poradne nevidi, tak se z toho muze snadno stat nocni mura (jak financni, tak funkncni). To je bohuzel nesvar chytrych domu dneska. Potrebujete realizatora, ktereho budete platit za kazdou blbinu.
Jenze hlavni vyhoda chytreho domu je v tom, ze si ho sam nastavujete k obrazu svemu, zkousite co bude vic vyhovovat, menite rezimi dle rocniho obdobi nebo osobni situace. A pokud toto vsechno budete nekomu platit, tak se nedoplatite.
Stejne tak je to s HW. Jakmile tomu clovek nerozumi a musi vsechno kupovat pres 3ti osobu, je to mnohem drazsi, navic ne vzdy ta cenove nejvyhodnejsi varianta (viz napriklad HW od Loxonu za 10.000kc vs Papouch HW, ktery je sice za 8000kc, ale nahradi cca 8ks Loxone HW).
Co se tyka Vaseho “problemu”, myslim, ze na takovou regulaci je lepsi nejaky regulacni PLC s primitivnim SW. Pokud ovsem nebudete chtit veci i monitorovat, ruzne prenastavovat rezimy, ovladat to z domu/z mobilu/nadalku, … V tuto chvili se Vam uz zase vice vyplati nejaka chytra vec. Ale urcite ne Arduino, jelikoz tam byste musel stejne vse programovat sam.
Spise koupit od Loxone miniserver za 10.000kc, ktery disponuje nekolika vstupy/vystupy, ale hlavne velmi dobrym SW pro pocitac, mobil,…. a v nem pak samotne rizeni zrealizovat.
Od Lada (z emailu):
Děkuji za vás názor a nasměřování.
Bylo by zajímavé měřit a vyhodnocovat jednotlivé veličiny.
Nicméně prozatím (a zřejmně definititivně navždy) mi postačí regulovat pouze aktuální hodnoty.
U nás jsem nic nenašel, ale Čína opět nezklamala:
http://www.ebay.com/itm/201629401564?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/191674291662?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Pro regulaci dochlazovacího vodního okruhu – spínání cirkulačního čerpadla.
Letošní léto bude doufám důkazem, že řešení funguje.
Měl jsem tendence realizovat topení a ventilaci pomocí PCL.
Ve věci predikce, zda bude svítit slunce, nebo pršet jsem trochu skeptický. Tepelná setrvačnost domu vs. finanční náročnost těchto řešení, myslím je ve prospěch “nenáročných” řešení. Pokud slunce vysvitne, zatáhnu si žaluzie, nebo otevřu okno.
Ale Loxone pro ovládání spotřebičů v domě je teda moc pěkný.
To až v dalším domě 🙂
Přeji hezký den.
Dobrý den,
tuším, že než jse se rozhodl, jak k domácí automatizaci přistoupit, tak jste prošel hromadu možností různých systémů. Zvažuji osazení modulu pro komunikaci venkovních žaluzií, kotle, rekuperace + několika různých čidel, mimalistický vzdáleným ovladačem / zobrazení pár proměnných. Zvažuji Quido nebo Raspberry Pi, doporučil byste mi něco z těchto dvou systémů i bez komunikace s Loxone? Nebudu mít osazených víc než 30 portů. Děkuji
Dobry den, zda se mi, ze motate strasne moc veci dohromady. Co presne je “modul pro ovladani venkovnich zaluzii” ?? Zaluzie se ovladaji pomoci rele, zadny modul.
Dale pak, co je modul na ovladani kotle? Vetsinou zadny takovy modul neexistuje, jsou to bud 0-10v regulace, nebo nejaky modbus,… v zavislosti na kotly. To stejne rekuperace.
Cidla, to je zase neco jineho, zadny modul. Ale vetsinou vstupy 0/1. pri nejakych 5-24V.
Dale, co mate na mysli tim vzdalenym ovladacem?? To si budete programovat sam, je to SW nebo nejaky hardware?
A jestli zvazujete quido nebo raspbery, tusite jak funguje qudio? Je to jen HW, ktery prijima/posila UDP pakety. Lze otevrit jakesi http rozhrani, kde muzete klikat na jednotlive porty, ale to je vse.
A u raspbery, samo o sobe vam nic nevyresi, musite zvolit nejaky SW, co vam bude dum ovladat. pripadne napsat si svuj.
Abych rekl pravdu, vas dotaz je tak obecny a neuplny, ze nelze zodpovedet. Doporucuju vice prostudovat mozosti, ujastnit si, co chcete vyrabet sam a co koupit. Potrebujete vedet, jaky SW vam bude dum ovladat.
To je to co loxone resi. Jeden miniserver, ke kteremu je LoxConfig, pomoci ktereho se vse programuje. A pak aplikace, ktera lze pustit na mobilu a ve webovem prostredi. Toto Vam raspbery ani Quido samo o sobe nenabidne.
Verim, ze pro Vase ucely by bylo lepsi se spojit s nejakym Loxone integratorem a dat si nezavaznou schuzku. Vysvetlil by Vam vse potrebne.
Ahoj, tlačítka jsou normální (třeba schneider unica – jako při klasické instalaxi) nebo KNX?
Jdou nastavit na dvou troj kliky?
Díky Luboš
jojo obyc unica. dvouklik i trojklik funguje pres papoucha.
Dobrý den,
prosím o info, jaké máte motory pro venkovní žalůzie? Dále jaké máte relé (2 pro každý motor) a jaké vypínače na zdi.
Také plánuji venkovní žalůzie, tak se rozkoukávám.
Děkuji
Dobry den, vsechny Vase dotazy jsou na blogu zodpovezeny. Prosim, vyuzijte trochu hledani. Vse je v clancich pekne nafoceno a jde i videt. Diky!
Děkuji máte pravdu. Zkuste se zamyslet jestli by nebylo fajn udělat souhrnný článek o takové realizaci, myslím si, že by byl velmi užitečný pro spostu lidí i velkou návštěvnost. Třeba jen bodově:
– řídící rozvody kabely xxx
– spínače xxx
– motory na žalůzie xxx
– relé xx
– řízené přes loxone + papouch
Atd., no uvidíte sám .-)
Jina teď me napadlo, že by se dal dům řídit i přes Kindle, má eink displej neskutečnou výdrž na baterii a vestavěný webový prohlížeč .-)
Děkuji
Vsechny tyto informace uz na blogu jsou, ackoli ne v jednom clanku. Bohuzel je ale mimo moje casove moznosti delat takoveto clanky.
Jsem rad, ze stiham psat to co stiham ;-). Navic, dum uz je davno za nami, uz v nem bydlime a resime ted jine projekty. At uz okoli domu, nebo uplne jine aktivity, ktere zde nyni prubezne popisujem.
Naprosto chápu, i tak super informace. Moc za ně děkuji!
Ať se daří