Vypínače, kamna, komín, problém, problém, problém

Vypínače, kamna, komín, problém, problém, problém

Dnešní den byl opět k popukání. Z rána jsem nastoupili na stavbu s vizí, že sfoukneme zapojení vypínačů a máme hotovo, to přece nemůže trvat nějak extra dlouho. No vypínače šly opravdu poměrně hladce. Ale v průběhu dne se opět objevilo několik problémů, které byly potřeba řešit a tudíž se opět brzký odjezd domů (resp. do banky, kam se akutně potřebujem dostavit) nekonal.

Začli jsme tedy vypínačema v horním patře. Po úvodní domluvě s p. Hrubanem jsme začli napojovat jednotlivé vlákna CAT cabelů do příslušných vypínačů, čidel a ovladačů žaluzií. Pro nás žádná velká věda, pro pana Hrubana dost práce se zapojením do rozvaděče, ale nějak jsme se zkoordinovali a práce dopoledne pěkně odsejpala.

2016-08-08 16.09.16

Na dnešek jsme měli ovšem za úkol ještě dořešit sklo pod kamna. A tady přišel geniální nápad, že místo skla bychom mohli udělat obklad z dlažby, který by byl mnohem míň nápadný, protože dlažbu máme hezky sladěnou s podlahou. Houkli jsme tedy na našeho obkladače, který má už tak práce nad hlavu, a vyložili mu náš ďábelský plán.

Velkou radost z toho neměl, ale úkolu se zodpovědně ujal a začal řešit, jak velké přesahy obkladu musíme udělat, jak kamna usadit, abychom se aspoň částečně dostali do servisních dvířek, jaká kolena budou ještě potřeba a další detaily. Vše konzultoval s revizákem na komíny a nakonec po hodině a půl vášnivé debaty z toho vzešla následující varianta. Kamna budou usazena do rohu v úhlu 45 stupňů, ze předu musí být dlažba položená 60 cm před dvířky, na bocích stačí 30 cm. Na fotce je plocha pro dlažbu vymezená vodováhou a prkny podlahy. Docela mazec.

2016-08-08 16.09.45

Po obědě jsme pak pokračovali zapojením vypínačů ve spodním patře. Vše šlo jak na drátkách až do chvíle, kdy nám pan Hruban oznámil, že nám došli Loxone porty na vypínače a že budeme muset dokoupit dva moduly. Tady nás přešel všechen humor, protože každý modul je otázka asi 10 tisíc.

Opět následovala vášnivá debata, na jejímž konci jsme se dohodli (tedy vypadá to tak, zítra to ještě budeme řešit), že místo dvou za 10tis dokoupíme jeden od firmy Sedtronic – Railduino a k tomu modul pro připojení Sedtronicu do Loxone (RS485 modul). K němu pak připojíme méně důležité vypínače, jako jsou žaluzie nebo ovládání ventilů podlahovky. Oproti Loxone vyjde o dost levněji a zároveň má vyšší kapacitu, může tam být ovšem malé zpoždění ve spínání. Nicméně je to takový rozumný kompromis.

Po čtvrté hodině pak na barák dorazil ještě elektrikář, který nám má připravit revizní zprávu a po dnešní domluvě taky hromosvody. Fasádníci se totiž pomalu blíží do finále a je potřeba už začít řešit i tyto dodělávky.

2016-08-08 16.21.14

Hromosvody se ukázaly jako celkem bezproblémové, dohodli jsme se jen na uchycení, kde tam, kde je to možné, tak půjdou podél dešťových svodů, a tam, kde svod není, tak připravíme zítra kotvy.

Revizák nicméně úplně nezajásal, když jsme mu ukázali naši venkovní zásuvku těsně vedle vodovodního kohoutku na fasádě. Když jsme zásuvku dělali, tak nám jaksi unikl menší detail, a to že voda a elektrika se dohromady jaksi nemusí.

A jelikož fasádníci už dnes natáhli jednu stěnu do barvy a zítra ráno budou pokračovat touto postiženou zdí, bylo potřeba na sklonku dne zásuvku ještě předělat. Inu trénink dělá mistra, takže tentokrát už to byla otázka pár desítek minut, i tak ale fasádníci budou zítra čumět, co jsme jim to tam zase připravili za dáreček 🙂 Zeď už totiž měli finálně zabroušenou, nahozenou lepidlem, napenetrovanou a připavenou na finální vrstvu.

2016-08-08 17.44.50

Ačkoli to vypadá, že náš den sestával opět jen z větších či menších problémů, přesto se pár věcí zadařilo. Tak třeba v obou koupelnách už se začínají pomalu rýsovat všechny obklady a takto to tam teď vypadá.

Anebo třeba naše zahrádka na hromadě ornice. Zhruba před měsícem a půl totiž dostal L. nápad, že bychom si tam jen tak ze srandy mohli vysázet cukety a dýně.

2016-08-07 10.09.59

A ačkoli nás v zahradnictví přesvědčovali, že je na to už pozdě a nic nám tam už nevyroste, tak některé cukety už mají 10 cm a dýně půjdou pomalu do květu a věříme, že i těch se na podzim dočkáme 🙂

2016-08-08 16.25.06

A jako bonus jsme v sobotu stihli dodělat Unica zásuvky a v neděli jsme položili podlahu v obýváku a kuchyni, kde zbývají už jen drobné dořezy, tudíž jsme pomalu připraveni na čtvrteční instalaci kuchyně.

2016-08-08 16.10.36

A tady je důkaz, že pokládka podlahy na 60 m2 je opravdu vysoce vyčerpávající záležitost 🙂

2016-08-07 16.10.35

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dusan
Guest
Dusan
7 years ago

Railduino mam tiez v plane presne na nedolezite vypinace. Nechce sa mi ale kupovat 485 a vadi mi jeho nepouzitelne oneskorenie, takze som naprogramoval alternativny firmware. Zatial v nom funguju len digitalne vstupy, rele a 1wire, ostatne som nerozchadzal, zato je to bez akehokolvek oneskorenia. Komunikuje to po ethernete cez udp, takze staci switch za par stovak. Stability by som sa nebal a ked tak switch vymeni hocikto, narozdiel od 485tky.

https://github.com/dusanmsk/railduino-udp

Pokial budu nejake dotazy, tak msk.conf na google com.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago

Inak na vstupy je zaujimavy aj Papouch, 100 vstupovy modul je tusim za 6 tisic, ale namam ho fyzicky k dispozicii a s loxone som ho teda neskusal, takze nedokazem zarucit, ze to bude fungovat. Ani neviem co to ma za creva a ci by to slo/vedel som to pripadne preprogramovat, pretoze pokial to pouziva v original firmware modbus tym istym sposobom, ako to robi railduino, latencie tam budu velmi citelne a pre mna absolutne nepouzitelne.

Adam
Guest
Adam
7 years ago

Měl bych dotaz, proč padla vaše volba právě na systém LOXONE. Nezkusili jste porovnávat například s iNELS nebo i s jinými systémy? Děkuji za odpověď.

Jirka
Guest
Jirka
7 years ago
Reply to  L

Dobrý den. Na jednom obrázku Vašeho rozváděče jsem si všiml, že máte vedle PLC Miniserveru dalších 8 jednotek vstupů a výstupů a pak další 4 jednotky pro připojení Loxone prvků (asi 1-Wire atd.). Psal jste, že jste dal za komponenty inteligentního domu něco přes 200 000 oproti klasické elektroinstalaci za 50 000. Pokud by chtěl uživatel jít cestou levnějšího systému, pak třeba přes Raspberry (určitě dost vývoje navíc při uvádění do provozu a pak jistě náchylnější k nefunkčnosti) nebo použít LOXONE miniserver (plus třeba modul pro napojení 1-wire, případně zapojení další sítí), ale místo LOXONE jednotek pro připojení vstupů a výstupů použít jednotky od Papoucha a Sedtronic, případně další. Pokud Loxone přirovnáváte k Apple (kde se platí za značku), tak lze využít plnou funkcionalitu základního modulu Loxone (programování, simulace, odolnost atd..) s IO moduly třetích stran.. protože se vícekrát v článcích zmiňujete, že moduly od Loxone jsou drahé… Celkově pak systém nemusí býti tak finančně náročný..

Jirka
Guest
Jirka
7 years ago
Reply to  L

Četl jsem všechny Vaše články o Loxone i všechny komentáře pod články. Můj komentář se vztahuje k celé problematice. Jde mi o to, jak využít plnou funkcionalitu systému Loxone a zároveň se dostat finančně níže. Třeba použitím alternativních modulů… V rozváděči máte vedle miniserveru dalších 8 komponent – jsou to kompomenty přímo od Loxone nebo alternativa ? Tak jako Vy jste použil vstupy od Papoucha, šel by celý systém celkově zlevnit…
To může být pro ostatní zájemce přínosné – mít Loxone, ale zároveň vstupy a výstupy a další kompomenty postavit na levnějších alternativách.

Jinak Vám moc fandím, co jsem hledal různě na netu, nikde jsem podobný web plný praktických informací ohledně této problematiky nenašel a patří Vám můj obdiv..

dusan
Guest
dusan
7 years ago
Reply to  Jirka

Tak myslim, ze autor blogu to ma v hlave zrovnane a snazi sa to cenovo moc neustrelit. Osobne to u seba vidim rovnako, zaklad pokryt Loxone (1xS, 1-2xE) a zvysok Railduino/KMTronic/Papouch. Zatial to pocitam na papieri a tocim sa v kruhu, pretoze nech to nakombinujem ako chcem, furt nie som spokojny (s cenou, zabranym miestom v rozvadzaci, “kazdy pes jina ves” efektom atd…).

Mimochodom, na strankach Sedtronicu som videl upozornenie, ze s prichodom noveho LoxConfig-u upravili interval na ModBus – z 0,1s na …. wait for it …. 5s !! 😀 ??

Takze to vyzera, ze udp push nebola az tak blbo zvolena cesta …

Jirka
Guest
Jirka
7 years ago
Reply to  L

Moc děkuji za komentář, přesně takhle jsem to myslel 🙂
Chápu argument, že připravených cizích zařízení na Loxone zatím moc není…
Jak píšete, ideální je asi být někde na půl cesty, aby to bylo finančně zajímavé pro ty, kteří “obracejí každou korunu” a zároveň aby to bylo dostatečně robustní.. Na Loxone jádru postavit topení, zabezpečovačku, zamykání dveří, základní zásuvky a základní osvětlení.. a na zbytku pak žaluzie, zbytek osvětlení a ostatní zásuvky apod… pak by záleželo na konkrétní implementaci, rozpočtu apod…
Ještě jednou díky za názory.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x