Tuny betonu i polystyrenu

Tuny betonu i polystyrenu

Milý deníčku, dneska nám budovatelský den začal pěkně z kraje. Žádné zbytečné flákání, budík na 6:00 a pěkně v -2 stupních hurá na stavbu. Jak jsem psal včera, protože se nepodařilo jímku usadit bagrem, bylo potřeba povolat silnější kalibr.

Po půl sedmé jsem dorazil na pozemek a čekal na “tu věc co to zvedne”. Nějak jsem neměl představu, co to vlastně bude. Jen to, že to má “hydraulické vidle”. Kolem 6:45 dorazil mistr John Dear, věc co měla kola větší než já kapotu, a že prý jdeme na to.

2016-04-29 07.07.09

Nejdřív jsem myslel, že nemá šanci se na pozemku vytočit. Ale ono když máte obě nápravy vytáčecí, tak se s tím dají dělat fakt kouzla. Nejprve jsme složili horní víko bokem a přepravili dolní víko k vykopané díře.

2016-04-29 07.21.17

Byla to celkem sranda držet a korigovat 1.2tuny težkou věc, co se kývala mezi plotem a novými okny tak, aby se zas tak moc nekývala 🙂 Ale kupodivu se to povedlo s oběma kusy.

2016-04-29 07.07.14

Usadit dolní kus byla docela hračka. Bagrista (nebo jak se vlastně té věci i řidiči říká) fakt věděl co dělá, takže byl schopný na centimetr přesne s retenčkou pohnout a já ji jen korigoval co se týkalo otáčení.

2016-04-29 07.47.23

Horní víko už bylo trochu větší oříšek. Bylo potřeba ho usadit přesně na dolní. Nejprve jsem musel odřezat ocelová přepravní oka na spodním víku, pak na celou styčnou plochu nanést lepidlo s plastifikátorem a pak jsme se mohli pustit do usazování. I když se bagrista snažil, naštelovat jímku úplně přesně byla docela fuška.

Korunu tomu nasadil ve chvíli, kdy prohlásil, že si mám zalézet dolu do jámy vedle jímky (cca 30cm šíře) a usazovat odtamtud. Jako fakt se mi nechtělo a bez keců přiznám, že sem se bál. Být v takhle úzké díře s tím,že se kolem mne houpe 1.2tuny, tak to jako nic moc.

2016-04-29 07.59.43

Bagrista poznal, že se mi tam nechce a tak aby mne povzbudil, prohlásil, že “teď už se nemůže nic stát. “Vůbec se neboj”, pronesl, když mě viděl. Nevím, jak jiným, ale mně to moc nepomohlo. Zkusil jsem proto jímku usazovat zeshora, ale fakt to nešlo. Štelovat něco tak velkého z 2m vzdálenosti jen tlačením na lana prostě nejde.

Takže jsem se odhlodlal a šel do výkopu. Jako buď a nebo. Ale co, zkusit se má všechno. Kupodivu to nebylo zas tak hrozné, celá horní část se už tak moc nekývala a po tom, co bagrista spustil celé víko max 0.5cm nad finální styčnou plochu, dalo se s ním docela pěkně hýbat. Takže po chvilce zápasení jsem měl horní čast přesně nad dolní a víko se dalo usadit.

2016-04-29 08.13.28

Pak už následoval typický rituál “Děkuju za pomoc – kolik za to – 900kč – super, díky moc – jasně, kdykoli” ;-). Ale jsem fakt rád, že to máme hotové a že byl bagrista, jaký byl. Fakt se snažil, poradil, pomohl, a když jsem tam řezal/maltoval, tak počkal a nebrblal.

 

Po usazení jimky začala další akce, a to dodávka perimetru. Opět, jakožto stavebníci pasivního baráku nemůžeme mít ničeho málo, a tak i perimetru dojelo 3/4 náklaďáku.2016-04-29 09.40.03

Skládali jsme to asi hodinu a když jsme skončili, byl petrimetr všude ;-).

2016-04-29 09.45.49b

Takže jsme zaúkolovali brigoše, aby podle pokynů roznosil balíky všude kolem domu, abychom pak už mohli v klidu lepit.

2016-04-29 09.49.09

Před samotným lepením jsme museli ještě zfouknout do-hydroizolování všech HS portálů, francouzských oken a dveří. Na to jsme si koupili samolepící IPU.

2016-04-29 13.30.51

Zní to cool že? Samo – lepící. Jenže ono prd. Ona sice sama lepí, jenže jak jsme se dočetli v technickém listu, garantují, že sama lepí trvanlivě jen v případě, že přes ni je další vrstva Ipy, která roztaví tu samolepící.

2016-04-29 13.45.05

Takže jsme nejprve nalepili tu samolepící (s tou se pracovalo parádně, opravdu. Nebylo potřeba nic roztavit, nikde netekl asfalt, nikoho nepálily ruce, atd…). A po nalepení té samolepící jsme radši všechny spoje i větší plochy přejeli klasickým hořákem, čímž se to pekelně chytlo k podkladu.

Po nalepení IPY jsme se pustili do samotného perimetru. Tady jsme ale už stihli jen pár podkladních/vyrovnávacích desek a k tomu všemu bohužel bez fotek. Na perimetru budeme pokračovat zítra, takže fotek bude určitě až až ;-).

A tady video z vykládky perimetru a lepení pár prvních desek.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

9 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Guest
Karel
7 years ago

Dobrý den, pod HS portálem máte purenit? Jak jste na něj lepili hydroizolaci? Nebáli jste se, že popálíte HS portál?

Karel
Guest
Karel
7 years ago

Děkuji za odpověď. Natírali jste Purenit penetrací + Lepidlem na asfaltové pásy za studena? Následně pak nalepili samolepicí hydroizolaci, nebo jste rovnou nalepili samolepící hydroizolaci?

Děkuji.

Roman
Guest
Roman
6 years ago
Reply to  L

Myslíte, že je reálný způsob provedení tak, že se proveden penetrace a poté nahřát asfaltový pás a jen ho tam přilepit aniž by jsem použil hořák na purenit? Takhle jsem si představoval, že to budu dělat.

jarda
Guest
jarda
2 years ago
Reply to  L

Dobrý den, právě toto také řeším. Je to už nějakou dobu, ale zkusím se zeptat jakou konkrétní samolepící ipu máte na mysli? Ta penetrace je taky otázka. Buď purenit natřu hydroizolací SIKA Igolflex 201 a nebo mi bylo člověkem od SIKY doporučen právě ještě samolepící asfaltový pás Paraelast FIX G30, který se při tomto použítí prý musí fixovat mechanicky a to lištou těsně pod prahem dveří. Co se týká tohoto samolepícího pásu, tak mi bylo dále řečeno, že aby se sám přichytil, tak musí být teplota minimálně 15°C, jinak to nedrží. Pak to je potřeba to z dálky zahřát, stačí horkovzdušnou pistolí. Tedy žádné tavení zblízka. Děkuji

kofejn
2 years ago
Reply to  jarda

Měl jsem samolepící pás z DEKu a to co píšete k Paraelastu, by se dalo aplikovat i na něj. Nepoužil jsem lištu, ale připínáky a pod prahem to zatmelil bitumenovým tmelem. Až budu dělat finální terasu, přelepím to ještě asfaltovou páskou z Lidlu.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x