Založení rohů ztraceného bednění

Založení rohů ztraceného bednění

Tak dnešek byl přesně tak, jak jsem psal včera. Myslel jsem si, jak si u založní pár rohů odpočinem a nakonec to byla slušná makačka.

Na pozemku jsme dneska začínali vcelku pozdě, až ve dvě ;-). Ráno jsme ještě řešili dokončení vyjmutí z půdního fondu a aktivaci hypotéky, abychom mohli začít čerpat v momentě, kdy nám dojdou úspory naše (naštěstí úspory zatím ještě jsou, takže minimálně základovou desku snad zvládnem z našeho). V poledne jsme pak byli ješte v servisu s tažným a vlekem, takže už nám zase vše svítí a bliká, jak má.

2015-07-22 16.35.24

Založení rohů samo o sobě je mnohem větší drbačka, než jak se může zdát a než jak to vypadá na našem timelapsu. Tady patří velký dík projektantovi, který nám se založením dneska trpělivě pomáhal, ačkoli my sme minimálně ze začátku spíš škodili ;-).

2015-07-22 15.39.46

Bylo potřeba ve všech rozích desky tvárnice nejprve vycentrovat tak, aby byly budoucí základové pasy přesně pod nosnými zdmi a aby byly v pravých úhlech. To obnášelo spoustu popostrkování tvárnic tam a zpátky, přeměřování vzdáleností a úhlopříček.

2015-07-22 16.28.18

Když bylo zaměřeno, bylo potřeba tyto rohy vyzdít a uložit do správných výšek, aby finální deska byla rovná a né nějaký šišojd ;-).

2015-07-22 16.42.43

Ze začátku nám (především mně) ukládání tvárnic vůbec nešlo, ale po stavebním mentoringu od projektanta už to začalo i docela jít (ale na jídlo bych si tím vydělal s odřenýma ušima).

Ke konci už ukládání docela frčelo, ale stejně nám celý proces od začátku zaměření po uložení poslední cihly na maltu trval cca 5 hodin. A to nám ještě u míchačky zdatně sekundoval kamarád, bez něj by to trvalo ještě dýl.

2015-07-22 16.32.43

Zítra nám na pozemek dojdou brigádníci, co budou roznášet cihly podél pasů, míchat a vozit maltu a já budu nadále pilovat své zednické schopnosti. “Propojení” jednotlivých rohů by už mělo být mnohem snazší, protože za pomoci provázku budu rovnat jednu cihlu za druhou. Nebo to zase dopadne tak, jak vždycky a domů zase polezem po čtyřech.

A samozřejmě ještě timelapse video 😉

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

2 thoughts on “Založení rohů ztraceného bednění

  1. S jakou přesností jste přeměřovali úhlopříčky? Pásmo muselo být přes ty hromady hlíny celkem zdeformované a nemluvě o prověšení. Po pravdě sám nevím jak bych to jinak dělal. Podobně by mě zajímala přesnost výšková – říkám si tak +/- 5mm? Díky za poznatky a ať se daří.

    1. Zdravim, uhlopricky, delky i vysky na zakladove desce jsou +/- 10 cm ;-). Jak rikal nas projektant, kdyz delate desku, jste v presnosti 10cm, kdyz dum, jste v presnosti 1 (jednotek) cm, kdyz pak okna/interier, v radu mm.

      Abyste dosahl na desce vetsi presnosti, musel byste vse resit laserem. Takhle zpetne bychom to mozna vice kontrolovali, na druhou stranu, ono s tou presnosti to zkratka nikdy presne nejde. Udelate presne desku a pak zalozite dum a ono to stejne nevyjde, protoze cihly nejsou na mm presne ;-).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting