Interiérové “zebra” rolety a integrace do Loxone přes Broadlink
How Can We Help?
Budiž jako inspirace, že i amatér v programování se dokáže prokousat přes neznámé pojmy zejména Node-RED, když je dostatečně motivovaný tj. líný chodit mačkat jakékoli ovladače, když už “máme toho Loxona” jak říká moje manželka.
Pokud se vám, zkušeným programátorům budou některé věty zdáti úsměvné tak “sorryjako” ! Moje poslední zkušenosti z doby, kdy mi bylo “-náct” a částečne “-cet” končily u TurboPascal 5, CPM, Clipper a trochu toho C…
Nicméně k roletám, které jsem potřeboval, kvůli lenosti samozřejmě, na motórek a taky proto, že při stavbě se mi nechtělo do portálových dveří ( 3 krát ) v hloubce zdi asi metr ( starý mlýn ) dávat pro rozměr stavebního otvoru 100×215 cm žaluzie. Že, to byla chyba nemá smysl dnes rozmazávat. Nicméně rolety neřešíme ani tak kvůli pronikání tepla zvenčí ( máme trojsklo a metr tloušťky zdi vytváří stín sám o sobě ikdyž je to takřka na jih) jako spíše odstínění od venkovních “načumitelů” a pocit že se byť z dálky ( skoro 40m ) někdo nedívá co v obyváku zrovna vyvádíme :-).
Po delším době padl výběr na Aličkový expres kde jsme narazili na tyto Zebra rolety
Nedejte se odradit detailem. Po montáži vypadá výsledek takto: když je Polojasno / Roztaženo ( nejoblíbenější poloha … rolet samozřejmě !) a Zataženo.
Předností rolety Zebra mi přijde zejména to, že nejsou pouze dva stavy ON-OFF, ale i “poloprůhledno”, což je výborně použitelné pro denní zastínění interiéru. Dalším důvodem proč je, že číňan má celkem slušný výběr látek na zebru ( něco přes čtyřicet), takže i moje žena si vybrala a skutečně se nám provedení do interiéru hodí. To není ale vše. Roletu udělají přesně na váš rozměr, ( šířka x výška stavebního otvoru, napočítají si svoje “instalační” rozměry a pokud to objednáte tak přijde roleta přesně seřízená. Tím to ale nekončí, dodávka byla do tří týdnů u nás od objednání a samozřejmě zaplacení. Kupovali jsme tři kusy tak jsem dostal ještě -20% slevu. Navíc se dají na motoru nastavit nejen krajní polohy, ale taky zastávky mezi nimi a to až dalších 8 poloh, do kterých motor dojede pěkně se zpomalením, žádné cukance. Ve výsledku to stálo 672$, doprava ( FeDex )zdarma, ale clo a DPH a celní poplatek k tomu, takže bratru kolem 6.420,- Kč za jednu roletu což opravdu není málo, když to porovnám třeba s roletou Ikea. Ta je za polovic, ale užitná hodnota taky trochu jiná mi přijde.
Nicméně a samozřejmě ovládání je “milovanými” rádiovými dálkáči:
Následně uběhl nějaký čas při hledání, jak ovládat rolety z Loxone, zejména tehdy kdy se jedná o RF vysílač na 433,92 MHz, který je třeba “nějak” do “něčeho” načíst. Volba padla na Broadlink RM Pro.
Pro ovládání mobilem pak přes aplikaci e-Control nainstalujte “ihc for EU”! Nic jiného, protože u podobných App, které s tím sice taky spolupracují, mně nešly přidávat buď RF vysílače a nebo časovače aktivace scén, nebo obojí. Nemá smysl tady probírat jak připojíte nový RF ( respektive jeho tlačítko ) vysílač od toho je návod u Broadlinku.
Pak následovala doba oddalování instalace Node-RED jelikož jsem si při pročítání v blogu ( o “tom”) připadal poněkud neinteligentně, ale lenost zvítězila a taky zmínka na blogu ( děkuji za inspiraci ) o integraci Broadlink do NR, takže instalace na RPi 3 a následné “pokus-omyly”.
V node-red-contrib-broadlink-control je sice dostatečně popsáno co a jak, ale přece jen zmíním, že instalaci iExplorer není nutno platit stačí jen vyhledat data z mobilu ( postup viz návod k instalaci Nodu ) a ty překopírovat na místo, kde běží Node-RED.
Pokud se nechcete zdržovat pátráním po lokální IP a MAC adrese Broadlinku ve vaší síti jako já můžete použít Node, kterou máte doinstalovánu s názvem “Discover”. Pak už jen stačí v Node RM vlastnostech dopsat do posledního řádku umístění dat, která jste vydolovali z mobilu:
Zmáčknout kouzelné tlačítko “Deploy” a po “přežvejkání” …… ejhle se objeví výběr vašich načtených tlačítek RF nebo IR ovladačů ( je dobré si je popsat tak, aby jste se v tom vyznali.
No a pokud máte ve vašem Node-RED instalovánu poslední verzi Loxone node-red-contrib-loxone pak jen stačí použít Node “loxone-control-in” a v něm samozřejmě nadefinovat IP, port miniserveru a přihlašovací údaje.
Samozřejmě, že ale předtím musíte v loxplánu definovat pro danou místnost a kategorii blok nebo virtuální výstup ( tlačítko třeba ). Musí být viditelný v aplikaci jinak ho Node nenačte…
Pro jednoduchost a zejména jednotnou vizualzaci tam mám blok “automatické žaluzie”, připojeny dvě tlačítka co jsou na zdi s tím, že ovládají všechny tři rolety najednou a taky automatické sjetí a vytažení rolet při setmění a rozednění. Samozřejmě se s tím dá libovolně vyhrát ale v jednoduchosti je krása.
Node-RED je tak primitivní, že je mi skoro trapno jej uvádět ale pochopte tu radost že mi “to” napoprvé fungovalo …. :
Jen komentář, který souvisí spíše s vlastností motoru použitého v roletě. Ten se mimochodem dá na Ali objednat zvlášť, kdyby si někdo chtěl zbastlit rolety kompletně sám ( pokud by měl trubku s vnitřním prolisem pro motor, a spodní napínací lištu s rolovátkem pro zpětný chod zebry) tak proč ne bohužel stojí skoro 70$ s dopravou.
Takže komentář je: tento motor díky tomu, že má programovatelné polohy mezi koncovými dorazy ( ty jsou mimochodem taky volně programovatelné takže žádné mikrospínače apod . ) umožní nastavení právě tří nejzajímavějších poloh. Jak zmíněno ostatně na začátku. To mi dává možnost ignorovat tlačítko “stop” na ovladači a taky nemusím řešit v loxplánu, za jak dlouho od startu mám stopnout aby bylo “Polojasno” na zebře atd …
Děkuji všem co to dočetli až k tomuto řádku a vydávám se k dalšímu průzkumu Node-RED jednak s Nuki zámkem a Nanoleaf světly …
dalibor