X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

[Sticky] Preco Smart House

108 Posts
20 Users
13 Likes
16.9 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@re4der u toho ESP zvaz aj teplo,ked chces nato senzori. Treba aby to konstukcne dobre spravene.
ESP na kablovy senzor je jak kanon na muchu.
Pohladaj tu na fore niekde tu je maly prevodnik Modbus na rozne senzori.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Podla mna sa tu pletu rozne veci dokopy. Mozog mam Loxone. Skusal som kadeco, nic mi neprislo pouzitelne. Moje io boardy su postavene na arduine, ale to robi prakticky len branu medzi udp paketami a i2c. Rozparsuje udp prikaz z loxone a posle to na spravny i2c extender (pripadne nacita stav z extenderu a posle udp do loxone). To arduino chcem nahradit za esp32.

Senzory - zavisi ake. Ja mam po baraku len 1wire (priamo do loxone) a par xiaomi aquara (zigbee) - tie momentalne nepouzivam. Modbus na loxone som nikdy neskusal preto nemozem sluzit. Osobne mi to pride ako uzivatelsky uplne najodpudivejsi protokol a nikdy s nim idealne nechcem mat cokolvek spolocne. V podmienkach rodinneho domu/bytu nevidim dovod preco nepouzit nieco primitivne (1wire), alebo ethernetove (pokial je cena ok), alebo bezdratove na nedolezite veci (zigbee/wifi).

Ako tu uz pisali ini, esp32 s poe ethernetom = olimex. Cena cca 500kc ak sa dobre pamatam. Arduino nano + shield vyjdu na polovic, ale bez poe a so zlomkom vykonu/moznosti.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 
Posted by: @dusanmsk

Osobne mi to pride ako uzivatelsky uplne najodpudivejsi protokol a nikdy s nim idealne nechcem mat cokolvek spolocne.

Ako kebysi mi to z ust vytrhol. Ale mozno raz to pride ....


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
 

taky mi ten modbus neni moc sympatickej.
Proto jsem puvodne chtel to POE a esp, na nej neho cidla a  vysledek posilat po siti pres mqtt. 

na 1wire jeste kouknu, tam si nejsem jistej co umi. 

 

@smotek7 diky za varovani ohledne teploty, to se muze hodit


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@re4der a preco nie RS485 a bez modbus , zasielat len text retazce?
1W - to je nestastie, vela ludi s tym ma problem.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@dusanmsk Modbus je oproti 1-wire jak vztup do zemskeho raje. S Modbusem proste neni problem. Mam na nem vsechny elektromery (485), rekuperaci (TCP) a cokoliv dalsiho pujde. Primitivni protokol, ktery je odolny ruseni, je overeny snad od doby kamenne, neni na nej potreba umet programovat atd atd.


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
 

😀

 

@smotek7 no klidne, proc ne.
priznam se ze jsem  jeste trochu zmatenej z tech vsech moznoti a ne uplne zorientovanej tak spis hledam reseni a jsem otevren vsemu 🙂 


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

@jakub Taky už delší dobu řeším jak na čidla. Přemýšlel jsem o 1-wire, WiFi ESP32, ZigBee ...

A nakonec se taky kloním k RS485/Modbus. Když to šlape bez problému v průmyslu, tak to musí šlapat doma na 1000 procent.

A možná ještě na teplotu čidla PT100/TP1000 na analogu.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@jakub Prave, primitivny protokol. Takze namiesto prikazu "zapni rele 6 na output boarde 2 masterboardu 0" (om0 b2 r6 1) poslem prikaz "0x01 0x03 0x04 0xB0 0x00 0x15 0x84 0xD2 *1). Dakujem, neprosim, podobny bordel posiela moj masterboard po i2c zbernici a robi presne ten preklad do "ludskej reci" aby ma z toho nebolela hlava.

*1 vymyslel som si/skopiroval niekde z webu


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Já myslím, že MODBUS je fajn pro vyčítání hodnot z pár přístrojů, ale dotazovat se periodicky spousty čidel po celém domě už u některých věcí ( tlačítka ) může dělat problémy s odezvou.

Stejně tak tahat spousty čidel ethernetem do milionportového switche není asi to pravé ořechové.

Jinak ESP32 má vestavěný CAN controller, tak proč na drátové propojení nevyužít ten.

Rušení odolná je CAN sběrnice podobně jako RS485. A existují i protkoly pro delší zprávy, třeba SAE J1939.

A to topení samotného ESP taky není tak tragické - jediným příkazem ho přepnete na 80MHz a to si bere 30mA a pořád jde na této frekvenci aktivovat i wifi a bluetooth.

Bez potřeby rádia může jít pracovní frekvence až na 10MHz.

Já mám takovou vizi senzoru pro domácnost něco jako ESPeasy s CAN sběrnicí.

Nahrál by se firmware, přes wifi by se nakonfigurovaly senzory a nahrály "rules", nastavilo číslo zařízení na sběrnici atp. Pak by se wifi vypnulo a jelo by se jen po sběrnici. V případě potřeby konfigurace opět krátkodobá aktivace wifi - přes jumper nebo příkazem na sběrnici.

This post was modified 3 years ago by kimot

   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

@kimot

Prosím, aby to bylo kompatibilní s tímto: https://openrb.com/canx-technology/

Potom taky budu mít zájem 🙂

Přes CAN zatím řeším IO v rozvaděči a mám to natahané do tlačítek po domě - např. integrované 8-tlačítko s LED indikací a měřením teploty.


   
ReplyQuote
(@re4der)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 16
 

@kimot to zni idealne - u esp bych presne chtel vypnout radio a jet po kabelu. osobne pouzivam esphome, ale to bude dost podobny asi jako espeasy? 

can jsem vubec neuvazoval a nevim jak funguje.  kouknu na to, diky moc za dalsi napad.

nemas uz nejaky poc nebo nekde vic rozepsany? 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@re4der len pre info Loxlink a Tree je tiez Can bus.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 
Posted by: @kimot

Já myslím, že MODBUS je fajn pro vyčítání hodnot z pár přístrojů, ale dotazovat se periodicky spousty čidel po celém domě už u některých věcí ( tlačítka ) může dělat problémy s odezvou.

Modbus neni vhodny na event based prenos informace, tzn. tlacitka, pulzy elektromeru atd. Nicmene je naprosta blbost, ze bys mel problemy s odezvou pri vycitani 50 modbus teplomeru a elektomeru. A to i pri rychlosti 9600bps.

@dusanmsk Ja takto ale k Modbusu nemusim pristupovat. Pokud vim, ze ten a ten elektromer je slave 10, pak treba prectu registr 100 a vidim proud v te a te vetvi. Pokud neresim troubleshooting, vubec nemusim koukat na Tx a Rx v hexa zapisu. Ja ti to nevnucuju, samozrejme, ale neni to bordel a je to velice jednoduche 🙂


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 
Posted by: @smotek7

a preco nie RS485 a bez modbus , zasielat len text retazce?
1W - to je nestastie, vela ludi s tym ma problem.

Trochu nechápu ten odpor k modbus protokolu a přesto akceptování RS485, tedy i nutnost implementace nějakého vlastního protokolu. Ze senzorů bych radši ty hodnoty vyčítal právě přes modbus.


   
ReplyQuote
Page 6 / 8
Share: