Forum

Forum

Notifications
Clear all

Vyjádření ČEZU

12 Posts
5 Users
0 Likes
2,713 Views
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Zdar kluci, rok se s rokem sešel a kvůli nepohodnutí se sousedem jsem zakoupil již druhý pozemek k výstavbě a momentálně řeším přípojku elektriky. Na hranici pozemku vedou sloupy a na nich visí kabelové vedení které vede hned do domku vedle. Myslel jsem, že když požádám o připojení k distribuční soustavě, že mi ČEZ svede ze sloupu kabel a udělá pojistkovou skříň na hranici pozemku, tudíž jsem zažádal a přišlo mi následující vyjádření:

CEZ

 

V tom případě majitel kabelového vedení je ten pán co má domek vedle. Chtějí jeho souhlas, že se k němu mohu připojit? Co když mi souhlas nedá? ČEZ je přece ze zákona povinen mě připojit, nebo se pletu? díky za pomoc 🙂


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Budeš muset zjistit majitele toho kabelového vedení, nabízí se soused když to k němu vede 🙂

Pokud si to vedení musel vybudovat na vlastní náklady nejspíš ti souhlas rád dá, ale za podílení se na nákladech toho vedení. Takhle od stolu ti toho zatím asi moc neporadíme 🙁


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Tak nějak jsem si to myslel, jaké řešení by to mělo ,kdyby mi souhlas nedal, i to se může stát ..

ČEZ by mi tu přípojku zbudovat měl.. co jsem se dočetl v zákoně 458.. 


   
ReplyQuote
(@vaclav)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 8
 

Distributor obvykle vybuduje přípojku. Problém je v tom, kdo ji zaplatí. Pokud je její délka do 50m, pak distributor, pokud více, pak zájemce o připojení (míní se až k pojistkové skříni pro žadatele). Pokud je tam již nyní kabel, pak by mohly být problémy s ochrannými zónami pro projektování nového vedení, jestli vlastník kabelového vedení si postaví hlavu a bude vše bojkotovat.

Obvykle se doba od podání žádosti o připojení až po zapojení uvádí přes deset měsíců, pokud je vše v režii ČEZu a dostatečně se neurgují všichni, kdo na tom pracují (projektant, stavební úřad, firma, co to fyzicky udělá, ...), jinak ještě déle.

Pokud se bude ukládat do země, některé obce si účtují poplatek za zřízení věcného břemene pro vedení elektřiny, vody a kanalizace.

 


   
ReplyQuote
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
 

Další věcí je, že podle zákona pokud jako stavebník na svoje náklady vybuduješ přípojku a sloupek, pak ho v rámci dohody po kolaudaci převedeš distribuční společnosti a on ti pak na to pošle smlouvu o zřízení věcného břemena. 

 

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

My jsme měli stávající nadzemní vedení přes vedlejší pozemek a obecní cestu. Požádal jsme na eonu, ty udělali projekt, následně i zrealizovalo novou odbočku (podzemní vedení + přípojková skříň) - vše na náklady eonu.

Následně jsem si vedle přípojkové skříně (už na moje náklady) postavil pojistkovou skříň a z ní se napojil.

Jen tedy od podání žádosti do připojení to trvalo cca. 14 měsíců...

Hodně času zabral samotný projekt a všechny vyjadřovačky k němu.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Tak jsem se nakonec se sousedem dohodl, spočítal náklady, má tam 290m vlastního kabelovýho vedení pověšenýho po sloupech.. Chce po mně 28tis. Dal mi souhlas, že se mohu připojit.. Prý vše prověřil u čezu a kabel i trafo je dostačující pro dvě odběrný místa.. tak jsem souhlas poslal na čez a uvidíme další postup 🙂 díky za rady .. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Stejně pěkná kupa peněz. Ale platit si 1/4km vlastního vedení na sloupech to se dost divím, že to raději nezakopal do země...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Mě přijde 28t za 290m skoro zadarmo, dělat to ČEZ, tak by se asi vyplatilo udělat si z domu ostrovní systém 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To myslím že je jinak. Ten na koho se připojuje budoval 290m. On sám se asi připojuje na cizí vedení jen pár metry.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Já ten příspěvek chápu tak, že mu soused dal souhlas, že se může připojit na jeho vybudované vedení a zato po něm chce 28t jako podílení se na nákladech. Nebo mi něco uniká 🙂 ?


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Je to jak říká Pavel, dostal jsem souhlas souseda, že se mohu připojit na jeho kabelový vedení.. za 28tkč jako podílení se na nákladech. Máme pozemky hned vedle sebe, on to má 290m od trafa, já asi 260m


   
ReplyQuote
Share: