X
Forum

Forum

Vodovodní přípojka ...
 
Notifications
Clear all

Vodovodní přípojka - do chráničky nebo obsypat?

38 Posts
8 Users
1 Likes
18.2 K Views
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 

a jak velké chráničky pro registr zabudovat? bude 60mm stačit na protažení i s izolací?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@L: v primárním okruhu TČ by měla být nějaká nemrznoučka, nebo aspoň voda s přídavkem nějakéhé nemrznoučky ne?

@David: Já jsem dával na protažení vody do baráku do základů chráničku kopoflex 100m a do ní se zatahovala vodovodní trubka a trubky pro kolektor TČ. Doporučuju to ale nepřehnat s kolenem (raději větší radius), aby tam pak šlo vše protáhnout bez problémů.

20160518 162028

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@Radek. Jj, je tam nemrznouci. Jenze tahas ze zeme nejake teplo a kdyz v mrazech budes to teplo ochlazovat venku, tak si dost vyrazne snizujes vykon TC 😉


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Primární okruh TČ se nezatepluje kvůli možnému zmrznutí média, ale možnému zmrznutí půdy okolo potrubí. Zmrznutím zeminy by zvětšila objem a zvýšil by se tlak na základ a další kontrukce a mohlo by dojít k poškození.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: MartinR

 

Další týden mi dorazí vodoměrná šachta a čeká mě překopat cca 30m pozemku sousedů a tím vodu dostat na náš pozemek.

Mám v plánu koupit korugovanou chráničku DN50, kterou vodovodní hadici DN32 protáhnu. Tuto chráničku pak zasypu tříděným výkopkem a zasypu.

Dělal to někdo taky takhle nebo doporučujete jen hadici obsypat pískem?

Použít chráničku a ještě obsypávat pískem mi přijde zbytečně...

   

Já chtěl taky dát potrubí do chráničky a bylo mi to vysloveně NEDOPORUČENO !!! Když dojde k poškození potrubí, tak nezjistíš kde k tomu došlo. Prostě jen do pískového lože. 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

Nazdar Koldo,

to je docela dobry agrument. Na druhou stranu, pokud se mi ponici potrubi v chranicce, musi se logicky ponicit i ta chranicka a pres tu voda zacne prosakovat ven, presne misto poskozeni puje najit asi o neco pozdeji...

Jina situace by byla, pokud by treba prasklo vodovodni potrubi samo,ale to nepredpokladam.

Ale jeste to zvazim, mozna nakonec fakt dovezu pisek a zacnu rozvazet...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jasně, zbytečně bys to prodražoval. 

Vodoměr s impulsním výstupem si pak dáš vlastní až doma a napojíš na loxone.

Co se týče potrubí pro primární okruh TČ, tak tak jsem dal o něco kvalitnější potrubí  - které je možné pokládat bez písku. Někde se to rozebíralo, asi na tzb-info že ten písek snižuje předávání "tepla". Já to dal ale hlavně kvůli tomu abych si ušetřil práci. Přece jen jsem pokládal přes půl kilometru takže by to byl vopruz. Uvnitř je solanka - dešťová voda (měkká) s Termofrost L (nemrznoucí kapalina) - už nevím ten poměr ale tuším 1:1. Mám to asi do -20°C.

Teď jsem zrovna pumpou dopouštěl asi 5l kapaliny do primárního okruhu. Potrubí je různě zvlněné a vznikly vzduchové kapsy. Po spuštění oběhového čerpadla se celý primární okruh postupně odvzdušnil.

Na tu nemrznoucí kapalinu pozor! jsou i nevhodné mixy které rozpouští umělohmotné kolečka vodoměrů. Takže se pak stane že se kolečko ve vodoměru zcela rozpadne.

Ten vodoměr mám jako ochranu proti zamrznutí výměníku. Když průtok kapaliny na primáru klesne pod určitou úroveň, TČ se odstaví.

Čest práci kluci 🙂 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

Resili jste nekdo sklon hadice vodovodni pripojky?VaK udava ze klesani od domu k radu by melo byt 3%,coz si na moji delce pripojky 60m  moc neumim predstavit....ma to nejake rizika,pokud to nebude vyspadovano?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

ani omylem. u nas jde voda nejprve cca 2m do zeme a pak postupne nahoru k domu. protoze se kopala kanalizace, tak sme vodu dali k tomu. zadny sklon sme neresili (a ani sme o nem nevedeli ze by mel byt).


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja k tomu nevidim zadny duvod. Potrubi je pod tlakem. Chapu to u kanalizace,kde je spady treba dodrzovat.

My taky mame vodu cca. 45m a sklon urcite vetsi nez 3%.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

oni to udavaji pry kvuli odvzdusneni, ale taky to asi nebudu nijak dramaticky resit.Jeste mi by me zajimalo spojovani PE hadic, protoze existujou ruzne spojky. Narazil jsem na plastove spojky,ale nevim,zda radej nevolit jiny material a pokud se to vubec dela z jineho materialu...mate PE spojky taky plastove?je clovek schopen ty spojky spojit spravne svepomoci bez nejakeho specialniho naradi?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

ja osobne bych radeji nic v zemi nespojoval (a ani sme to nedelali). Pokud to jde, natahnout v kuse od pripojky az po barak.  Imho kazda spojka je zdroj problemu


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mi sme prodluzovali cely vodovodni rad (DN50) a tam jsme uz museli pouzit elektrospojky, ktere se musi montovat special. svareckou. Osobne bych se na pripojce jakymkoliv spojkam vyhnul, je to nejrizikovejsi misto na pripadnou poruchu a v zemi se to vzdycky blbe hleda.


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

U me to bohuzel jinak nepujde,protoze mam vodomernou sachtu, ze ktere leze privodni a vystupni hadice. Privodni hadici mi uz napojil VaK na hlavni rad a ventil u vodomeru je stale uzavren. Vystupni hadici musim ale nejak napojit na prodlouzeni 60m, a to bez spojky nepujde, mozna se ale adej zeptam na Vaku,jakou spojku mam pouzit.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Vaku se už ptát nemusíš. To ti napojí kdekterý instalatér.


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: