Forum

Forum

SDK stropy - LED os...
 
Notifications
Clear all

SDK stropy - LED osvícení pomocí ALu profilů

46 Posts
19 Users
0 Likes
13.1 K Views
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj,

řešil jste někdo doma montáž LED pásků pomocí ALU profilů do SKD? Např. zde:

http://i-led.cz/galerie/6

Díky dodatečnému zateplování podlahy a dalšímu nemůžeme a nechceme snižovat světlou výšku stropu, takže musíme jít touto cestou. Našel jsem super řešení, ale jak to tak bývá, je to to nejdražší: Link . 

Jako řešení se nám oboum líbí, ale na těch 40m co potřebuju to vychází už na dost - není to jen o koupi samotného profilu, do něj patří ještě 1x tak drahé vnitřní lišty a pak ještě krytky a úchyty. Nemáte někdo zkušenosti s nějakou alternativou z číny, případně nemáte možnost někde sehnat za lepší peníz tento? 🙂

 

Díky Hvězdič


   
Quote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Profily z číny se nevyplatí, strávil jsem hodiny na aliexpressu a liší se to minimálně oproti cenám tady v čr... Většinou je cena vestavného profilu 5 babek/m. U některých profilů je to rozdíl třeba 30kč/m ale nedělám si iluze o tom jak to bude vypadat. Co si číňan napočítá do ceny je také pošta... Ikdyž je tam totiž uvedeno "Frí šiping" pošta je stejně v ceně, obzvlášť u blbých balíků jako je 2m dlouhý profil. Z 0.5m profilů to tady  snad nechce nikdo skládat.

Tohle osvětlení chci také, budu ho realizovat nejspíše se zbožím od t-led.cz mám je vyzkoušené, reklamace řeší ihned. Po asi 10ti objednávkách vždy vše v pořádku a na 100% funkční, až na jeden špatně dodaný pásek, vyřešeno bleskově, poslali správný pásek za cenu pásku, bez pošty. 1m vestavného profilu s mléčným difuzorem od nich vyjde na 130kč + jejich 12W pásek, který je opravdu výborný, za 170kč/m. Pásky z Ali jsou málo účinné, spíš topí než svítí, často nelepí a o výdrži si nedělám iluze. Mám tady o tom vlákno a čekám na další várku pásků 🙂 Jediné na čem se dá ušetřit je 12V "perforovaný" zdroj, ten se dá koupit na Ali a případně jednoduše opravit za pár kaček, pokud nevyhoří celý 🙂

Pokud se poohlédneš po nějakých stropních vestavných hotových a stmívatelných LED svítidlech, dostaneš se do podobné, možná vyšší cenové hladiny, vzhledem ke svítivosti. A teďko opravdu nemyslím svítidla Ecolite a jim podobné světla co jsou dobré tak na wc, ale ne na svícení každý den.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Čau.

Já budu taky použít Klus Al profily. Něco už mám nakoupeno, ale zrovna do SDK si to budu nechávat zafrézovat. Budu to brát tady - http://www.valmax.cz/kategorie/alu-led-profily/alu-k-zafrezovani/pds4-k-1/

Má to zapuštění cca. 11mm, takže to neprořízne celý SDK. A je to jen 1 část. To cos posílal ty je drobý v tom, že můžeš tu vnitřní část kdykoliv vyjmout. Ale je to zase dražší a taky budeš muset řezat do konstrukce nad SDK (máš montážní hlubku cca. 29mm).

Každopádně je potřeba na umístělí Al profilu myslet už při kladení konstrukce nad SDK, aby byla vhodně orientována a pokud možno se do ní co nejméně řezalo.

 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj,

díky za reakce! Jo tenhle profil taky vypadá dobře. No já budu dávat 12,5mm SDK - frézovat teda 12mm profil je zbytečnost 😀 Papír si tam můžu nalepit zpětně na tu druhou stranu. Je pravda že tamtěm budu muset upravit konstrukci a ještě k tomu jsou pekelně drahý.

Jak bude svítit pásek 1cm široký? Má někdo zkušenost? Rád bych to používal na dostatečné osvětlení na bytí v místnosti.

Díky


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele já budu používat především pásky 14,4W/m. Co vím, tak nejsilněší mají 26W/m - u nich si ale myslím, že už by ten můj profil nestačil, potřebovali by lepší chlazení.

Já to ale vždy používám jako náladové osvětlení, ne jako hlavní osvětlení pokoje. Z toho bych měl trochu strach.

Jinak počítej, že ty 14W mají cca. 1000lm/m a 26W mají cca. 2000lm/m.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ještě jeden dotaz - dokážu to nějak realizovat se stmíváním v Loxone na 230v páscích? Líbí se mi, že se dají za sebe napojit az do 100m - To hlavně do obýváku a kuchyně, kde mám v plánu 2x20m.

Díky


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Lepsi je dle me natahnout soubezne s profilem kabel napr 4x2,5 a pripojit ho vzdy po 5-10 metrech k pasku a pouzivat nizke napeti. A take pouzivat 24v, proudova zatez se snizi na polovinu, oproti 12v.

Omlouvam se za diakritiku, pisi z mobilu.


   
ReplyQuote
(@vitaddd)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Jako jedna z možností je použití zdroje Mean-well 0-10v a řídít intenzitu analogovým výstupem

Samozřejmě napájet po 5-10m,jak psal kolega Bery 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ještě doplním že je nutnost použití velkého průřezu přívodního vodiče, protože při těch proudech úbytek 0.5V na kabelu způsobí odhadem tak 10-15%ní úbytek svítivosti. To jen pro neznalé... Pásek se totiž nechová jako normální žárovka a např pásek 12V začíná svítit až od 7-8V.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ja som k paskam z rozvadzaca tahal 5x2.5 cyky, v rozvadzaci budem mat toto. Tvrdo som ale narazil u profilov, moj povodny plan bol presne taky, ako pise Hvezdic - zafrezovat desiatky metrov pasky po baraku. Objednal som si pokusne 2m sdk s vyfrezovanou medzerou z easyboard, stroskotal som ale na pouzitelnom al profile (hlbka). Frezovat 11 mm do 12 mm SDK mi pride ako "trosku nerozumne", musel by som pred tym presne na cm podla toho robit rastre - a tie uz bohuzial urobila stavebna firma "nejak" a urcite to nebude na 100% sediet.

Nakoniec som potupne skoncil len na led paskach v kupelni v sprchaci a nad vanou, kde dam po 1m profil (vid. link), potom dam pasky v obyvacke za tv stenu, do stropneho vyklenku nad jedalenskym stolom, pod kuchynsku linku, pod vane a mozno nad vstavane skrine. Takze vo vysledku toho bude asi tiez desiatky metrov, ale bude to urcite len naladove/nocne osvetlenie, urcite to nepojde brat ako hlavne svetlo.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

No já budu stropy dělat z SDK 12,5, takže nebudu řešit drahé drážkování, ale prostě to dám mezi dvě desky 🙂 Tím že jsem našel 12mm profil (díky Radkovi a Berrymu) tak to je bez problémů. Pro přichycení (abych nemusel spoléhat na tmely) si do profilu navrtám díru a přidělám to přímo do profilu SDK  (šroub s hlavou tak, aby nepřekážel pásce, pokud to někde nevyjde do profilu, budu improvizovat s nějakým plíškem, ale zase stejně - vyvrtat díru do LED profilu. Nebo dlouhý šroub do vynášecích SDK profilů. Snad to říkám dost srozumitelně. Vyhodou tohohle je, že to bude (kromě nákupu profilů) vcelku levné 🙂

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Pochval sa potom vysledkom, ja som to predbezne vzdal.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Plánujeme realizaci roštů začátkem května, tak to bude s výsledkem chvilku trvat 🙂


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Profil HR-ALU, vodotesny, pouzity ve vsech pripadech, krome kuchyne. Tam jsem z neznameho duvodu (asi lenosti) pouzil profil s lemem. HR profil lem nema, takze neskreje zadny praseciny, ktere tam pri zarezavani profilu vytvoris. Pokud ale chces vytvaret prechody = dlazba SDK jako ja, nic jineho nezbyva, pac dat na sdk profil s lemem a pokracovat do dlazby bez lemu jaksi nebude vypadat uplne kuuul. Zalepeny je do sdk mamutem plus jsem se pak snazil ho parotesne jeste doprasit silikonem po zalepeni.( jeste je nad nim ale samozrejme paroteska) Vse jsem rezal az po instalaci SDK zalamovacim nozem. Nekde se mi podarilo sdk neproriznout uplne, nekde ne, ale to je IMHO fuk. Samozrejme si musite pred instalaci rozvrhnout kudy pasek povede, aby jste spravne vedli rost (a nestalo se Vam, ze po vyriznuti pasku Vam kus SDK vypadne:) Ale i to se da pak doresit pouzitim nejakeho plisku nad sdk ktery zezdola prosroubujete skrz SDK. Jednou jsem to musel pouzit, protoze jsem to navrhnul blbe a prohybalo se to. Dneska bych asi zkusil experimentovat s timhle, ale to jsem tenkrat nevedel, ze to existuje... A jeste foto:

IMG 20170416 1026433
IMG 20170416 1025464
IMG 20170416 1013428
IMG 20170416 1013090
IMG 20170416 1012233
IMG 20170416 1011352

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hodně pěkná práce.

Já jsem se s SDK domluvil, že místa, kde budou Al profily tak ze zvrchu tam dají U profil, aby pak ten pásek byl vlastně zespodu pod tím profilem.


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: