X
Forum

Forum

Pergola a její zast...
 
Notifications
Clear all

Pergola a její zastřešení

98 Posts
22 Users
2 Likes
30.4 K Views
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Já mám stahovací markýzu, dodáno bez DO a senzoru větru - ovládání zapojeno do Loxone jako žaluzie nahoru/dolů, senzor větru mám na meteostanici integrované taktéž do Loxone. Funguje bez problémů.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Ahoj, u nas taky probehl basic brainstorming jestli strecha plna, nebo se sklem. Plna je fajn, kdyz pere slunce, ale zase mame klasicky pergolu pred vstupem do obyvaku, takze by stinila. Lamelova je krasna, ale cena ctvrt mega pro me neakceptovatelna, anzto pochybuji, jestli je cena adekvatni k casu stravenemu pod pergolou. Prosel jsem taktez kolecko nabidek od ruznych lamelovych dodavatelu a usoudil jsem, ze ne. Byl jsem ochoten se s nimi i domluvit, ze kostru si postavim sam atd... ale cena porad hnusna.

Tak jsem si namaloval jak by to mohlo vypadat, koupil jsem par pytliku cementu, nejake vyschle tramy a něco bednění. A po odpolednech jsem si kratil cas....

S pergolou jsem pri stavbe pocital, takze ve fasade jsem umistil  na pozici budouciho cehokoliv (tram, traverza apod.) pevne preruseni mostu z PURENu. Materialu na to ruznyho je 3 pr..le. Puren jsem zvolil, protoze dodavatel je kousek.  Stejne by ten most mel bejt vyresenej asi jeste lepsi, ale me se nechtelo proste davat tram na polystyren, pac si myslim, ze to tam nepatri. A vyvrtal něco zakladů pro sloupy.

L. to klidne do fasady. pokud bude potrebovat muze zariznout na jeho pergolu kdykoliv, prace na dopoledne.

IMG 20180619 0729365

Ze ztraceneho udělal poradné piliře ala Stonehenge 🙂

IMG 20180624 1846333
IMG 20180706 0825264

A přidal trámovou kostru.

IMG 20180721 1534226

Atakdále, atakdále: A protože jsem používal jako krytinu laciné smrkové dřevo, trámy jsou taky za půl darma takové cikcak a chtel jsem, aby cela strecha pusobila vodorovne, cela  je obložená fermacelem H2O. Puvodne jsem chtel pouzit cetris, ale kvuli jeho dilatacim jsem zkusil fermacell, pak polystyren, lepidlo, fasada, sloupy prijdou ve finale oblozit kamenem, ktery uz na fasade mame. Jedine co vim, ze neni uplne ok jsou ty sadrokartonarske pozink plechy, na ktere jsem upevnoval fermacell. Asi by to mel byt hlinik, nebo nerez, protoze jsem je vrtal atd, ale bude to relativne v suchu, tak nas to asi prezije....

IMG 20180929 1125382

No, uprostřed je díra, na kterou přijde upevnit kalené sklo, které bude odspodu stíněno elektrickou roletou, ovladanou loxone. Ta dira me stala nejvic penez 🙂 protoze hlinikove specialni profily, do kterych prijde sklo dat, plus tesneni a plus specialni lem na fasadu staly vosklivy penize.

IMG 20181007 1436563

V soucasne dobe uz je na strese folie fatrafol, (neni na ni odspoda videt kvuli lemu, tak tam muze bejt cokolvek) a chystam se na zaklop (taky  fermacell) a finálně na lepidlo natahnout bilou fasadu, kamenný obklad sloupu a svetylka, integraci nejakeho tepelneho panelu a takove ty zabavnejsi srandy. No a za usetreny penize jsem koupil kvalitni tropicky drevo na celou podlahu.

Hele, kdyby tady mezi Vami byl nejakej tesar a zednik a janevimco profesionalni stoura, usetrete muj prispevek "jak se to ma delat" 🙂 Zbytecne me postavite pred problem, jestli to mam kvuli tomu predelat (a ja to proste predelavat ku...a nechci 🙂

IMG 20181007 1528402

Delam si to pro radost z vlastni prace. Az to bude uplne final, tak pokud bude zajem sem hodim nejake finalni foto i s tim, jake to ma nevyhody (jeste resim posuvne zakryti steny mezi sloupy, anzto to je na zapad a vecer tam v lete bude prat slunce.

Pa

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Diky za fotky i inspiraci. Nevypada to spatne a verim, ze s tim kamenem to bude pekne. Na muj vkus to pusobi jen moc mohutne. Ale urcite tomu pomuze dost i to sklo.

Jen by mne zajimalo, na kolik se pak dostanes v celkovych nakladech vcetne toho kaleneho tvrzeneho sklad ;-). 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Ahoj, jo, ta strecha pusobi mohutne, protoze aby byla rovna, potreboval jsem do ni schovat ten spad (cca 30cm) aby mi odtekala voda. Mohl sem udelat kvuli fatrafolu i mensi spad, ale uz je to tak 🙂 Ono to ted vypada trochu monoliticky, ale az tam bude bila fasada a ten kamen, oddeli se to a bude to vypadat opticky lepsi (aspon doufam 🙂 Navic ten barak nemame nejakej titernej, takze proporcne vzhledem k baraku je to ok.

Stavebni material do ted sem podrobne nepocital, odhaduju tak 30-35 tis (fermacell - ten je drahej, lepidlo, beton do sloupu, polystyren atd, profily, drevo, tramy, bedneni)    . Uchyceni skla 7 tis. Sklo samotne 8tis. Fatrafol 10 tis (to jsem si nechal udelat) . Tak zatim celkem cca 50-60 tis. asi. doufam, ze sem nic nezapomel...

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Tak 50-60 je supr. Ja se bal ceny toho skla, ze to bude o dost horsi. K tomu pak jeste ten kamen a fasada, takze o neco to jeste vyleze.

Ja to totiz znam na sobe, vzdycky neco zacnu vyrabet, protoze kupovat je to drahy a skoncim na stejny cene, nebo i hur ;-). Ale zas ten pocit, ze sem to vyrobil sam, ten je k nezaplaceni.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

resili jste nekdo bocni stineni na pergole? Nejake posuvne prvky s lamelami?
Na dome mam misto zaluzii posuvne "paravany" s lamelami a vymyslim, jestli koupit hotove, nebo nechat udelat. Pripadne se nechat inspirovat.

Na zapadni strane mam 3ks na jizni 6ks, vyska 2,7m a sirka min 1m. A asi bych chtel, aby bylo mozne je mit ve dvou radach aby nestinily permanentne 30% z jizni strany. A odolaly vetru na Vysocine. Pokud mate insiraci z pergoly, budu rad. Diky 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

není to sice pergola ale to je snad jedno. rozměr otvoru 7x2,8 m a právě kvůli větru nešla dát žaluzie. Výroba je od místního kovoumělce cena včetně montáže 50 tKč. Jedno pole je napevno dvě na horní kolejnici.

image

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@dalibor

Diky, to je presne co potřebuji. Odkud je ten umelec prosím?

Delal by jsi to ted jinak? Jak se chova drevo na desti? Jake to je dřevo? Roztece, uhel sklonu...

Diky


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Umělec je z naší vesničky u Tišnova. A celkem vytížený dělá hlavně kování staveb ( zábradlí , schody ...) 

Tohle byla jeho první taková práce. Celkem jsem mu dost nadirigoval provedení . Materiál je : ocel a dřevo . Pokud se týče provedení tak jsem si to kreslil a počítal sám podle min. výšky slunce nad obzorem v červnu, systém je navržený tak, aby když zatáhnu žaluzii bylo mezi lamelami vidět ven ale dovnitř nepronikalo přímé slunce ... žádná věda.

jen bych dnes uvažoval o tom zda místo oceli raději dát Al slitinu, setrvačnost je totiž sfiňa. Ale na to se dá zvyknout a ani děti ( 5 a 11) nemají problém s tím manipulovat. 
jinak v Tišnově je na to firma, která mi nabídla to stejné ( ale z Al profilů a umělého dřeva ) za 126 tKč bez DPH

pokud chceš můžu nafotit a poslat detaily 


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Trošku obrátím diskuzi dotazem: jak řešíte uskladnění polstrů na židle na terase? Používáte boxy? Jaký máte? Vodotěsný sám o sobě nebo s vnitřním vakem? Nevlhnou polstry i když je box vodotěsný nebo pod střechou? Nemáte někdo lavičku s možností uskladnění polstrů? 
Např. tato kombinace?
https://www.ikea.com/cz/cs/p/aepplaroe-ulozna-lavice-venkovni-hnede-moridlo-hneda-90234207/
https://www.ikea.com/cz/cs/p/tosteroe-ulozny-vak-na-polstare-cerna-20292328/

Zdá se mi to ideální.

https://www.sofi-shop.cz/zahradni-lavicka-hneda-150cm-amula?utm_source=favi&utm_medium=cpc&utm_campaign=favi-zahradni-lavice&utm_term=2c12d882-45e4-4eb0-a6ac-87dc03acef7d#tb1=1&utm_campaign=favi-zahradni-lavice&utm_medium=cpc&utm_source=favi&utm_term=2c12d882-45e4-4eb0-a6ac-87dc03acef7d


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Od te doby co mame pergolu, tak uskladneni naopak vubec resit nemusime 😉

Koupili sme z bazaru za 1000kc tuhle sedacku a je od jara do podzimu venku pod pergolou. Na zimu ji pak dame dovnitr, protoze i pergolu na zimu zatahujem.

Sice by se to pry nemuselo, nostnost 60cm snehu, ale co kdyby nahodou ;-).

I kdyz obcas na sedacku naprsi (kdyz je hodne velkej bocni dest, tak je mokro schopne se dostat i 2m pod strechu). ale diky profukovani vzduchu je je sedacka zase do druheho dne sucha.

Puvonde mela byt sedacka jen docasne reseni nez koupime nejaky venkovni nabytek, ale po teto zkusenosti si ji jeste nejaky cas nechame a pak koupim zase nejakou vnitrni a pohodlnou sedacku. To posezeni se vubec neda srovnavat s ruznymi sedackami z ratanu a jen polozenymi polstry.

Co naopak nedoporucuju je na zimu nechat sedacku venku a jen ji zazimovat nejakou plachtou. I kdyz sem mel tenkrat sedacku na palete, byla obalena opravdu kvalitne, tak se vlhkost pod plachtu dostane a spolu s nedostatkem proudeni vzduchu sme ji na jare nasli plesnivou. Nastesti uz byla stejne na vyhozeni, takze o moc neslo.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@L ty tvoje židle, jsi s tím spokojený a odkud je máš?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

@xoor to jsou nejake uplne obycejne z makra. mame je tusim treti nebo ctvrtej rok a uz na tom zacina byt videt opotrebeni, nektere uchyty k te konstrukci praskaji a tak.

ale stalo to fakt par korun, takze to beru jako spotrebak.

Koukam do makra ze tyhle konkretni ted nemaji, ale jine se daji sehnat za 500kc https://sortiment.makro.cz/cs/th-zidle-antwerpen--/271146p/ . Ty co mame byli myslim jeste levnejsi.


   
ReplyQuote
(@tomec)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 9
 

Našel jsem tu dobré nápady, díky!


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@L tak manzelka sa rozhodla ze 23.12. zazimujeme pergolu. Sice tam bolo rozlozene sedenie, ale volala mi aby som prisiel ze sa na nu zosunul sneh zo sikmej strechy.
Tak realita taka ze na pergole od obeda cez 15cm mokreho snehu plus sa zosunul zo strechy.
Tak som spravil test....
Normalne sa da potom chodit mam 78kg, trochu sa to smyka.
Sneh som postupne zhadzal.

image

 


   
ReplyQuote
Page 6 / 7
Share: