X
Forum

Forum

Pergola a její zast...
 
Notifications
Clear all

Pergola a její zastřešení

98 Posts
22 Users
2 Likes
30.4 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

Čau,

chtěl bych poprosit ty, co už mají nějakou pergolu, jestli by sem nemohli hodit foto.

Předběžně začínáme řešit pergolu u nás a je to zatím peklo.

Dřevěná se mi moc dělat nechce, protože k našemu domu moc nepasuje. Takže další volba byl hliník, ale ten zrovna levný není. Nakonec jsem narazil na ocelové pergoly, které jsou cenou někde v půli mezi dřevem a hliníkem.

A k tomu zastřešení. Pergolu bychom rádi vcelku velkou, aby se tam vešlo vše možné (grily, sezení, časem i výřivka, možná nějaký stůl/stoly vedle grilu na vaření).

Takže by měla být pergola zastřešená, ale celoplošné zastřešení z terasy udělá temné místo. Další varianta bylo sklo, ale průhlendé sklo se hned zaprasí a bude to hnusné. Takže leda mléčné sklo. Ale pořád se to na léto úplně uzavře.

Další variantou jsou motorické lamely, takové, které v zimě udrží sníh a v létě se dají otevřit (ale nedají se rolovat, ty pak zas neudrží sníh). Samozřejmě cena je dost hnusná.

Pergola 4x6m z hliníku a s lamelama vyjde na 260tis bez dph. Na slevy nyní nikdo moc neslyší, protože mají práce až nadhlavu.

Samotná hliníková pergola 4x6m prý výchází cca 160tis. Ocelová nahrubo prý 100tis. Mléčné sklo cca 1600kc/m2.

A teď otázky na Vás:

- kdo už máte pergolu, můžete hodit prosím foto, rozměr a orientační cenu co to stálo?

- klidně házejte i dodavatele, spolu s infem, jestli jste byli spokojeni či nikoli.

- jsou nějaké další možnosti, jak vyřešit, aby pergola byla v létě nějak otevřená, a v zimě či v dešti zavřená?

- mátě nějak řešené boční stínění? Co jsem koukal, jsou to celkem rakety, ale asi to smysl má

- a máte nějak řešené i boční uzavření na zimu, že by z pergoly byla jakási zimní zahrada? Je mi jasné, že to nebude izolovat úplně ideálně, ale na sednutí k plynovému topení by to být mohlo. Ale zase, boční zaklopení skly je zase strašná pálka.

Díky všem!


   
Quote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Pamatuju si, že o tom psal na svém blogu o stavbě domu Martin Jaroš: http://nasdomek.cz/hlinikova-pergola-corradi-flux/

Já plánuju klasickou s dřevěnou konstrukcí, ozvláštěná vegetační střechou.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Narazil jsem na tohle, ale vyzkoušené to zatím nemám. Budeme potřebovat asi dva kusy.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

jojo, na tyhle typy jsem taky narazil. Bohuzel je potreba je montovat do domu, a to s 27cm polystyrenem a jen 17cm VPC nechci radeji riskovat.


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Tak my máme zatím jen pozemek a barák bude od DJT s 28cm polyše. Počítám s kotvením, jako dělal jeden uživatel z modrestrechy.

https://www.modrastrecha.sk/blog/abobo/album/pasivny-dom-ruzomberok/20462283/

https://www.modrastrecha.sk/blog/abobo/album/pasivny-dom-ruzomberok/20743427/


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

Tyjo tak to nevim, tohle se mi vubec nelibi.

Osobne bych to pergolu radeji nevesil. Ty drzaky nebudou nikdy sedet na 100% na polystyrenu a kdyz se na to povesi nekolik set kg pergoly, tak to taky muze cele pohnout a potrhat fasadu. 


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

Měla by tam být mezera a zatmelená pružným tmelem https://youtu.be/ADiGYlnXnjk?t=266

Každopádně se mi líbí víc to doma dělané kotvení než systémové od fišera. https://www.youtube.com/watch?v=NxHAr_3NZds


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Zatím pergolu ani zimní zahradu nemáme, teď se peru s instalacema. Moje představa ale je, že bude zimní zahrada před HS portálem. Konstrukce bude dřevěná (sloupky a do nich vsazené panely skla kolem dokola 2,5x1m. Dřevo bych natřel slabovrstvou lazurou Remmers, dělají spostu odstínů šedé :-).

Původně jsem přemýšlel o skle s odrazovou vrstvou, máme okno na jih a k sousedům, ale to jsem pak zavrhl, ale možná.... .

Střecha bude zahrytá polykarbonátem, desky, asi bronz, myslím že dělají i do šeda.

V létě se bude zimní zahrada přehřívat, tedy bych chtěl realizovat přizvednutí střechy. U domu ve věnci(zimní zahrada je u štítové zdi) bych přikotvil na "pantech" a na protější prosklené stěně, bych dal dva pohony na otevírání křídlových vrat a plynové tlumiče k vyrovnání váhy střechy. Pak vyřešit ještě nějaké zajištění, jsme na hřebenu, a v neděli to tu bylo celkem zajímavé.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

to je zajimavy napad to zvedani strechy. diky za napad!


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Je tam příspěvek od na hliníkovou lamelovou střechu. Objednáno z Číny. Zkus mu napsat..

https://www.modrastrecha.cz/forum/terasa/terasova-prkna-wpc-mate-zkusenost/?page=3&post=last

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

Diky. Bral to od tohoto:

https://aluno.en.alibaba.com/company_profile.html?spm=a2700.7724838.2017115.4.448a1f87xCyFgH#top-nav-bar#

Zkusim jim napsat. Podle toho, co ale pise ten typek, tak 130k za ty lamely neni zas tak malo. On pise, ze mu to nacenili za 300k (pred rokem a neco), ale kdyz ted neco podobneho nacenovali mne (6mx4m hlinikova pergola+lamely) , tak mi rekli cenu 240k. A udajne samotna pergola by byla za 160k. Coz by z lamel delalo 80k. I kdyby to byla pulka, tak je to porad jen 120k.

Ale byla by to jen jedna roleta, on ma zas tri male. Takze je otazka, co tam dela tu cenu.


   
ReplyQuote
(@vikuk)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

jj chce to nechat nacenit a zjistit od majitele jestli je ta Čína bezproblémová..


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
Topic starter  

tak napsal sem cinanovi i typkovi z modre strechy. tak uvidime. dam vedet.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Už ve fázi hrubý stavby mi bylo jasný, že terasa musí bejt dostatečně veliká a zastřešená, finálně 6300x4300. Dům máme tvaru L a terasa je v tom rohu. kde je také spousta francouzskejch oken, takže neprůhledná krytina nepřipadala úvahu. Makrolon se nám nelíbil, kouřovej lexan strašně praskal (jak jdou mraky přes slunce, kolísání osvitu se hned promítalo do dilatace a clověk furt slyšel praskání jak se to hejbe v rámu. Nejsympatičtější mi bylo sklo, bezpečnostní sendvič za cca 2kKč/m2. Z několika prohlídek konkrétních instalací bylo jasné, že stínit je nezbytné a markíza musí být nad sklem. Původně jsem uvažoval variantu udělat ocelovou kostrukci sám (70k), a sklo(70k)+markízu (100k) koupit. Pod tlakem času, manželky a dalších okolností jsem se rozhodnul že to celé koupíme, rozpočet +-300k. Za tyto peníze to je reálné. Ale, zadek a jeden bok terasy kotvím přímo věnce domu, takže jsem chtěl aby to celé bylo nesené jedním jediným sloupem ... a to už moc firem neumí a pokud ano, je to o nějakých 50-100tis dražší než varianty se sloupy po 2,5m.  Další problém, výpočet pozic slunce v odpoledních hodinách ukázal, že bez bočního stínění to nepůjde = 50tis. navíc za screen 5000x2700. Manželka celou dobu tlačila na lamely, takže jsem nakonec podlehnul, protože jednak je to objektivně vzdušnější a hlavně, i s tím screenem a jediným sloupem jsme se vešli do 310tis (bez DPH). Nejlevnější přijatelná varianta se sklem+markízou a screenem byla víc než o 100k dražší. Vyhrála teda firma RolRols. Objednal jsem to 2t zpátky, bude to asi za 2 měsíce. Přikládám pár obrázků: situaci, profily, kotvení. Odkazy na konkrétní modely:

placeo rolrolsNew superior technorol rolrolsBioGlass mira

IMG 20190119 110127
IMG 20190119 110239
IMG 20190119 110212
IMG 20190119 110302
IMG 20190119 110131
TerasaKotvení
KotevníBod
This post was modified 5 years ago 2 times by Stingray

   
ReplyQuote
(@kumpa)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 51
 

Zdravim, resim to ted taky. Nekdo mi kdysi rikal, ze zvazuje el. napajene folie, ktere jsou bud transparentni (el. on) nebo mlecne (el. off). Nedari se mi to ted dohledat, mozna o tom nekdo slysel. 

Neco takoveho - https://www.youtube.com/watch?v=G_6DfedKqWU ale to uz je integrovane ve skle. 


   
ReplyQuote
Page 1 / 7
Share: