X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
911.6 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: Skadra

to stavíš dvou bytový dům že máš dvě kuchyně?. Jinak je to věc každýho soudruha, ale příde mi skoro zbytečný měřit každý čerpadlo a každej zdroj zvlášť, ale jak říkám proč ne no.

Ne, je to dům pro 2 dospělé (děti jsou už z domu)  s pokojem pro hosty alias pro tchýni kdyby s námi musela bydlet na stáří.

Hele ty oběhovky a jiné blbosti tak měřím už 20 let a jsem na to zvyklý. Je to pro mě dobré i do práce, neplácám lidem nesmysly s prospektu, ale reálné čísla, takže roční spotřeby atd.

Jsem tak zvyklý i u vody, takže na všem vodoměry s impulsním výstupem u tepelného výkonu zase všude kalorimetry atd. Hold každý jsme ujetý jinak. 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

OK, ale jak píše kolda, stačí rozděli do měřených skupin, já třeba měřím celou kuchyň 3f, protože největší odběr má deska a trouba, ostatní jsou krátkodobé nebo malé odběry. A to co ovládám můžu taky mít po skupinách, třeba ty 4 čerpadla kolem jezírka atd. Ale samozřejmě to nechci hanět nebo tak, když na to máš místo a chceš to proč ne, jen mi to příjde už až absurdní.

Jinak co se týká přívodu, do jedný fáze se skoro určitě nevlezeš a jinak 3x20A pro RD je asi minimum, vzhledem k selektivitě jištění. Já mám 3x20A a zatím to stačí, takže už není kam couvnout. 

Můžu se zeptat jakou plánuješ tu elektrárnu? Předpokládám že hybridní jedno-fázouvou? máš už spočítanou kapacitu baterií a výkon panelů? Taky ji mám v plánu, kvůli trvalým odběrům-  rekuperace, zdroje a oběhová čerpadla.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

Kazdy mame ine uchylky.

Ja mam teplotne cidla aj pod klebrom na fasade, medzi EPS a murivom, aj pod omietkou vnutry. Samozrejme aj na juh aj na sever 😀 . Pod zakladovou doskou, medzi doskou a podlahovym EPS.... Ked dokoncim tak ich spocitam.

Kolko budes mat prietokomerov? Ja centralny vodomer a len 6 prietokomerov.
Teraz budem pridavat na kurenie.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: Skadra

OK, ale jak píše kolda, stačí rozděli do měřených skupin, já třeba měřím celou kuchyň 3f, protože největší odběr má deska a trouba, ostatní jsou krátkodobé nebo malé odběry. A to co ovládám můžu taky mít po skupinách, třeba ty 4 čerpadla kolem jezírka atd. Ale samozřejmě to nechci hanět nebo tak, když na to máš místo a chceš to proč ne, jen mi to příjde už až absurdní.

Jinak co se týká přívodu, do jedný fáze se skoro určitě nevlezeš a jinak 3x20A pro RD je asi minimum, vzhledem k selektivitě jištění. Já mám 3x20A a zatím to stačí, takže už není kam couvnout. 

Můžu se zeptat jakou plánuješ tu elektrárnu? Předpokládám že hybridní jedno-fázouvou? máš už spočítanou kapacitu baterií a výkon panelů? Taky ji mám v plánu, kvůli trvalým odběrům-  rekuperace, zdroje a oběhová čerpadla.

Jenže i to, že měřím ty věci zvlášť má svůj význam. Třeba 4 čerpadla jsou na pozemku o ploše 1000 m2 a jsou v různých místech. Chci vědět, kde je největší zdroj spodní vody a ten se dle ročního období mění, zjistím podle spotřeby čerpadla. Podle vydatnosti ten zdroj pak přesměruji do jezírka.

Nebo UV lampy, každá bude stárnout jinak a podle spotřeby poznám kdy měnit. Pokud nepoběží všechny současně, bude elektroměr načítat provozní hodiny jednotlivých laml a dle opotřebení pak logika řekne, kterou pustit, aby měly stejné provozní hodiny.

A takhle se to dá použít pro každý spotřebič.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 261
 
Posted by: Franta
Posted by: L

@kimot tyhle "jako" mereni jsou naprd, protoze jakmile se ti deska zacne kazit a bude zrat 2x tolik, tak to nezjistis. stejne tak muze odejit dioda, cokoli. Je imho lepsi merit realna data, nez neco dopocitavat a domyslet.

Já mám jenom jeden 3F měřák na větev (například kuchyň) a jsem schopen z toho poznat každé zařízení a i vznikající problém :). V PLC mám algoritmus který jsem naučil křivky nárustu proudu podle spotřebiče. Neznámý narust = upozornění.

BTW: kolik máte pak spotřebu samotného rozvaděče? Horší měřáky mají spotřebu i 2W + relé + stykače tipuji celkem tak 300W.

Ahoj...zajimava funkce - v cem to mas psane ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: smotek7

Kazdy mame ine uchylky.

Ja mam teplotne cidla aj pod klebrom na fasade, medzi EPS a murivom, aj pod omietkou vnutry. Samozrejme aj na juh aj na sever 😀 . Pod zakladovou doskou, medzi doskou a podlahovym EPS.... Ked dokoncim tak ich spocitam.

Kolko budes mat prietokomerov? Ja centralny vodomer a len 6 prietokomerov.
Teraz budem pridavat na kurenie.

 

S tím měřením teplot to mám stejně + ještě budu měřit tepelnou izolaci půdy na parozábraně, uprostřed vaty, na vatě a pak samotný půdní prostor. Celkem v domě 80ks  1-wire čidel. Když je někdo zvědavý, tak to jinak nejde 🙂

Co se týká vody, tak měřím přívod ze studny, přívod z jímky dešťovky, množství teplé vody z bojleru, 

Kalorimetry budou na podlahovce, topení žebříky, solár, ohřev vířivky.

Nejsem kromě přívodu z ČEZu na nikoho připojen, takže si musím vystačit se zdroji na pozemku a stejně pak vše na tom pozemku musím i zlikvidovat. Takže vlastní studna, ČOV, jímka na dešťovku, podzemní zásobník na palivo do kotle na pelety, zásobník na vodu z ČOV, vsak, závlaha zahrady s vodou z ČOV atd.

Jestli mám z něčeho v budoucnu strach, tak je to hlavně z nedostatku vody. Proto jsem stavěl i to jezírko, kam uložím až 300 m3 vody a odpar z něj mi bude pozitivně ovlivňovat klima na terase a celé jižní straně domu.

 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23

To už dává celkem smysl, takže ještě FVE a jsi prakticky soběstačný


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: Skadra

Jinak co se týká přívodu, do jedný fáze se skoro určitě nevlezeš a jinak 3x20A pro RD je asi minimum, vzhledem k selektivitě jištění. Já mám 3x20A a zatím to stačí, takže už není kam couvnout. 

Můžu se zeptat jakou plánuješ tu elektrárnu? Předpokládám že hybridní jedno-fázouvou? máš už spočítanou kapacitu baterií a výkon panelů? Taky ji mám v plánu, kvůli trvalým odběrům-  rekuperace, zdroje a oběhová čerpadla.

Mám 3x25A. A budu dělat vše, aby více nebylo potřeba.

Mám nějaké nabídky, ale moc se mi nelíbí. Dal jsem firmám k dispozici střechu 110 m2 na jih, sklon 25° a nějak se všichni bojí "rozvášnit" a nabízejí řešení jen do 6,2 kWp

Dost jsem to řešil s S-Power, majitel má Loxone, tak ví co po něm chci. Teď v lednu mají přijít na trh s nějakou peckou - 3f asynchronní měnič. Už to rok testují a prý jeto lepší než čekali. Tak jsem zvědavý.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 
Posted by: Skadra

@kobra23

To už dává celkem smysl, takže ještě FVE a jsi prakticky soběstačný

Přesně tak, nechci vyloženě ostrovní bydlení (ten ČEZ si nechám), ale v rámci minimalizace rizik to vidím do budoucna jako správné řešení.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: kobra23
Dost jsem to řešil s S-Power, majitel má Loxone, tak ví co po něm chci. Teď v lednu mají přijít na trh s nějakou peckou - 3f asynchronní měnič. Už to rok testují a prý jeto lepší než čekali. Tak jsem zvědavý.

Je tím myšleno, že by uměl dodávat různé výkony do jednotlivých fází?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Přesně tak.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23

6,2kWp není mnoho, na druhou stranu když to nebude ostrov ale HFVE tak by to mělo být dostačující, k tomu bude taky potřeba příslušná kapacita baterek. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: kobra23

...

1x 3F vířivka

1x 3F sauna

1x 3F varná deska

1x 3F trouba

1x 3F sporák 

1x 3F zahradní domek

1x 3F studna

K tomuto dokazem dodat akurat svoje obligatne - "co do pice ?!"


   
blaf reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@msk tusi ty si sa pytal na vodic pre prepojenie Krone.
Skusal som to Liy 0,25 a pasuje tam v pohode. Existuju rozne farby.
0,35 ma uz hrubu izolaciu.


   
msk reacted
ReplyQuote
Page 47 / 95
Share: