Forum

Forum

Notifications
Clear all

Zvlhčovače vzduchu

177 Posts
28 Users
17 Likes
18 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

Oskarovi prestavaji hungovat filtry. Dal jsem je 6.11. a jsou tvrde a suche. 

Tak ted nahradni reseni, pustil jsem vysavac s mopem 🙂 Prirozeny odpar a jeste je to energeticky mene narocne nez Oskar 🙂


   
ReplyQuote
(@strnic)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 3
 

@blax dobrý den, mohl byste vyfotit, jak to máte vyrobené? Nebo případně kde jste čerpal/nákres?


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Zavcas zacinam resit zvlhcovani vzduchu.

Chci jit cestou koupit nahradni LegioSafe kazetu ze zvlhcovace Evap za cca 7000,- ( https://stavbavpohode.cz/produkt/legiosafe-vymenna-kazeta/) a kolem ni udelat vlastni krabici.

At nevymyslim kolo, neresil jste toto uz nekdo?

Popr. dokazete treba doporucit nejaky ventil na vodu ovladany z Loxone, ktery by umel presne ridit male prutoky?


   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

@l-adamek Jsem byl ted v Evore a pry je to vhodne menit kazdy rok... Uh no zrovna to neni uplne levne... Necham si udelat aspon pripravu.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@l-adamek pokrocil jsi nejak s navrhem? 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ne, v lete jsem resil zahradu. Ted se ochladi, tak se presunu do dilny.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

Ahoj, kdo jste co vymysleli pres leto? 

Objednal jeste dalsiho Oscara, tak budou dva, jeden v loznici, druhy v obyvaku (na dva filtry).

Filtry mi minulou zimu moc nevydrzely. Zacaly rychle tvrdnout. 

Jak casto Oscary vymyvate a desinfikujete? Pripadne cim? Ja na to jdu octovymi pripravky, nebo primo octem. Cistil jsem je jednou tydne, ale ke konci zimy jsem to snad cistil co druhy den a voda se kazila rychle. Navic jsem filtry otacel, ale jak zacne tvrdnout, nic mu uz nepomuze.

 

Dnes vlhkost v obytnych mistnostech cca 32-36%, v technicke 27%.

Oskarove zatim odpocivaji, se zapnutim vyckavam a ted pouzivam https://www.aliexpress.com/item/1005003502369868.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.445118026XZWFg

20221121 104957
This post was modified 1 year ago 2 times by Richard

   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Instalace HomEvap (a Brink Pure Induct, ale to s vlhkostí nesouvisí) za 10 dní. Ultrazvukové mi na naší tvrdé vodě dělají nepořádek po domě, parní zvlhčovače jsem uzvlhčoval k smrti, navíc při aktuální ceně energií se už nevyplatí déle čekat. Do instalace přežívám s příležitostným vyvařením hrnce vody na indukci. S ochlazením před víkendem šla vlhkost znatelně dolů, i přes utlumenou VZT.

Těším se na ten již pořízený HomEvap (zakoupeno na https://123ventilatie.nl/, musím vyzdvihnout skvělou komunikaci s majitelem i přístup k řešení poškozené cartridge vlivem přepravy)

A.


   
Richard reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Pomůže snížit teplotu v interiéru. Nechtělo se mi zapínat topení, tak nám trochu klesla teplota a s nízkou vlhkostí zatím problém nemáme. 🙂 ale už budu muset zatopit, tak jsem zvědavý co to udělá s vlhkostí. 


   
Richard reacted
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Špatný to bude právě 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ahoj,

Aleq me nechal nakouknout pod poklicku jeho jeste nenamontovaneho zvlcovace HomEvap.

Zarizeni je vymyslene pomerne chytre a jednoduse.
Vymenitelna kazeta ma primo v sobe integrovane "kapatko" pro rovnomerne zvlhcovani filtru.
Krabice na sobe ma priruby a odvod prebytecne vody (pouze odtok, neni zadna chytrystika), v sobe pak logiku rizeni PCB a elektroventil.

Vyrobit samodomo zvlhcovac postaveny na kazete by melo byt pomerne jednoduche a vyslednu cenu odhaduji do 13 tis. CZK.
7 000,- kazeta
cca 1500,- filtracni box ( https://www.ventilatory.cz/filtr-vzduchu-do-potrubi-pro-zachytavani-necistot-o-160-mm-x1691) a EPP nebo XPS dovnitr boxu (pomuze vyresit spadovani a doladit vnitrni rozmery pro kazetu)
cca 1500,- externi vlhkomer integrovatelny do Loxone
do 2000,- DC 24V elekroventil rizeny z Loxone
cca 1000,- drobnosti pro vyrobu (hydroizolace, montazni material, atp.)

Jen jak budu mit pres zimu trochu casu, pustim se do vyroby (kterou sem pak sepisu pro dalsi zajemce)

A otazka.
V original reseni je maly DC 24V elektroventil na 6mm trubicku, ktery ridi prutok vody.
Vypada takto:

HomEvap elektroventil

Hadam, ze ani neumi plynulou regulaci ale je pouze on/off.

Jste tu nekdo akvaristik, popr. mate o techto ventilech vetsi prehled. Dokazete poznat z fotky nejake blizsi specifikace? Je to opravdu pouze on/off?
Bylo by mozne pro vyrobu zvlhcovace pouzit elektroventil, ktery se v akvaristice pouziva na CO2?

 

edit: pouze gramaticke chyby a formatovani


   
blaf and Aleq reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Zajímalo by mě proč vymyšlite jednou vymyšlené, viz moje řešení. Za cenu kolem 10 tis.

Princip je naprosto stejný s evapem. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@kudykam zde ve vlaknu je jen zminka, ze koupis Aprialire 600M z Amazonu, par prispevku pod tim, ze uz to instalujes. To je vse. 

Zadne fotky nebo navod z realizace, integraci do Loxone, zkusenosti s pouzivanim a popr. zhodnoceni jestli se diy povedlo jsem nenasel. 

(Hledal jsem na wiki a tady na foru podle klicoveho slova Aprialire). Takze vymyslim vymyslene, protoze jsem vymyslene nenasel 😉


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Dělal sem to na základě příspěvku někoho z fora co tuto jednotku taky kupoval a instaloval si ji na rozvod rekuperace. Fungovalo mu to dobře. Mě to taky funguje dobře.

Info zde. Jestli ti k tomu něco chybí tak se zeptej.

Ovládání vlhkosti v domě – Page 4 – Loxone SW i HW – Seznam všech kategorií (vodnici.net)

Na integraci do loxone není nic složitého, spínáš jen ventilátor a uzávěr vody. Oba dva současně a spouštíš dle požadované vlhkosti v domě. Mám nastaveno, že přes noc dle vlhkosti v ložnici a přes den dle vlhkosti v obýváku.

Jediná změna co sem od té doby kdy mi to běží udělal, že se vyhodil ten potrubní ventilátor co byl za zvlhčovačem protože byl zbytečně výkonný a hlučný a dal sem před zvlhčovač (aby jej vlhký vzduch nepoškodil) PC ventilátor o průměru 20cm, který nejde slyšet a výkonem dostačuje.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@kudykam Ten tvar toho boxu neni uplne idealni, to do technicke nedostanu. 

Ale v podstate stejne jako u HomEvap by stacil pouze jejich filtr a box si muzu vyrobit. 

Prosim te, nemas fotku zevnitr toho boxu, jak maji resenou distribuci vody do filtru? 

Nemyslim ventil, ale samotne zvlcovani filtru: maji tam nejakou "hadicku" s vice dirami, nebo to naprase "polevaji" z konce hadicky?

 

Diky 


   
ReplyQuote
Page 5 / 12
Share: