X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Zvlhčovače vzduchu

177 Posts
28 Users
17 Likes
18.4 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Velmi pekna podlaha :D.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Epoxid v garazi.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@l-adamek 

Ahoj, perfekt!

prosim Te, tu sedou trubicku co k tomu byla tedy vubec nepouzivas? 

Jak to mas napojene na vodovod?

Necim takovym?

Trubky jsi bral taky na Aliexpresu?

Jak moc je to bezpecne? K zachodu jsou pancerovane trubky, tady bude tlak uplne stejny.

Regulator tlaku mas za nebo pred ventilem?

Diky


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@Richard

Ta seda trubicka co byla soucasti filtru je kratka, koupil jsem 1/4" trubicku v metrazi, zvladne 16 baru, takze ji verim:

https://www.penepex.cz/dmfit-privodni-hadice-1-4--6-4-mm-do-lednice-1-m-bila  

Napojene na rozvody vody mam presne tim, cos postnul. Odbocku jsem daval hned za katexovou zmekcovacku vody.

 

Regulator jsem dal pred ventil, viz foto:

IMG 20230926 001312
IMG 20230926 001308

 


   
Richard reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@l-adamek 

Ahoj, uz jsi delal test?

Budu objednavat box, delal bys ted prosim neco jinak?

Jeste jsem premyslel nad vodou - cerpadlo co jsi zvazoval tam mit budes, nebo to je mrtve?

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Na chvili uz se zvlhcovac spustil, ale na nejaky delsi test to v tomto pocasi jeste nebylo.

Zatim jsem sel co nejjednodussi cestou, zadne cerpadlo, voda pod tlakem primo z radu a pouze 24V ventil a rucni regulator (skrtitko).

Dam vedet az se ochladi pod cca 5°C alespon na par dnu.


   
ReplyQuote
(@jantar)
New Member
Joined: 6 months ago
Posts: 3
 

Zůstal tu někdo s HomeEvapem? (což chápu že je výrobce s dovozcem Evora a branduje ho potom Brink s dovozcem Štorc).
Přes dva roky mi reguloval perfektně a když se přes ovladač napráskal k vymene (timer na cykly), tak jsem zjistil že je totálne zkamenělej a skoro neprůchodnej.

@Aleq - už jsi od něj utekl? tlakovou ztrátu jsem si vykompenzoval v nastavení přetlaku VZT a nad zvlhcovačem místo nepotřebuju - je otočnej takže kazetu tahám směrem dolů....

@l.adamek - no klobouk dolů, to je výkon

@kudykam se ptal, jak funguje legiosafe. Přišel na to někdo? A musí se měnit spolu s papírovým filtrem? (v návodu u Štorce to tak píšou).

@blax - už jsi taky utekl? Koukám že tak jako já sis na Nilanu zkompenzoval tlakový ztráty (já teda moc nevím kudy do toho, udělal jsem to tak, že jsem si odtáhl krbovky, zacpal venkovní přívod vzduchu a zapalovačem u sopouchu u každý rychlosti ozkoušel jestli mám podtlak nebo přetlak a podle toho nastavil pro každou rychlost procento přetlaku).

Přemýšlím co teď dál. Reverzní osmóza je jak jsem to pochopil provozně drahá a vyžaduje průběžnou obsluhu. Kupovat každý rok plnou kazetu za 7t je ekonomický nesmysl.
Už se prý alespoň dají koupit samotné papírové filtry za snad akceptovatelnou cenu, takže se je pokusím koupit + musím zjistit jak ta LegSafe a nucená výměna...... 


   
ReplyQuote
(@jantar)
New Member
Joined: 6 months ago
Posts: 3
 

Trochu jsem doufal, že to tu po mém příspěvku ožije :-(. Samotný "papírový" filtr pro HomeEvap v CZ již k dispozici https://www.evoratrade.cz/homevap-matrice-do-zvlhcovace/.
Cena cca 2500,- Kč je sice kulervoucí :-(, alespoň je to ale jen třetina ceny celé kazety.

Další otázky ale přicházejí:
- jak funguje LegioSafe, je možné nechat původní donekonečna?
- je vůbec LegioSafe nutný, když krom několika týdnů v roce jede vzduchotechnika 24/7?
- dal by se nějak starý filtr vyčistit? Já ho jen zběžně lehce vyklepal co šlo a v podstatě bez efektu propláchl. Ten materiál má strukturu "zkamenělé růže" a uvnitř bude zřejmě už dost ucpaný masivním množstvím kamene. Co třeba zkusit naložit ho do kyseliny citronové?

Pozn: výrobce argumentuje vysokou cenou za "papírový" filtr tím, že to není papír. Doslova: "The replacement is not Paper, that is the cheap stuff that is not healthy, because it increase pathogens in the air.  We use Hygroscopic Glassfiber media that is impregnated with silverions. The buying cost of that is only 400% more expensive then paper made media."

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Prisla mi od Luftuj bedna na zvlhcovac. 

Jine rozmery nez ma @l-adamek a chtel jsem spodni dekl na spony, ne na sroubky.

 

prvni panika, box ma spodni lem, ktery zmensil vstupni otvor. Trocha nasili a vyreseno.

image
image

 

vymezeni vlozky a boxu je pomoci gumoveho nalepovaciho tesneni.

image
image

 

Privod a odvod vody. Kdo ma originalni sadu, tak vidi dil, ktery pekne zapadne do pruchodky pres dekl boxu. 

image
image
image

 

Na vodovodni rad jsem pouzil niklovy prechod na 1/4" trubku.

image

Co zatim nevim jak vymyslet napojeni na reverzni osmozu. Vodu potrebuju nejen do tohoto zvlhcovace, ale chci ji odebirat i pro Oskary. 

V mistni firme na instalaterske veci maji inventuru 😉

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

instalace pouze s tim co bylo doma dokoncena.

Napojeni na rozvod rekuperace nastesti dopadl v pohode a ani jsem nemusel moc improvizovat. To tak hrabnete v kulne a najdete co jste mysleli ze nikdy uz nepouzijete:-)

image
image
image
image
image

vysledek je zatim slibny (a to jsme byli cca 14 hodin bez elektriky a nesla rekuperace)

image

 

image

Jeden Sedtronic cidlo je cca 40cm za zvlhccovacem v rozvodech. Vlhkost kolem 65% a zajimave, jak je teplota o cca 8°C nizsi nez vystup z rekuperace. 

Dalsi ukol bude zvazit jak to regulovat a na jakych % 


   
ReplyQuote
(@jantar)
New Member
Joined: 6 months ago
Posts: 3
 

Tak abys nedopad jako já...... díky rekuperaci od doby nastěhování v baráku ani kapka vody, jen v zimě samozřejmě nízká vlhkost..... Nainataloval jsem HomEvap, zmáčkl tlačítko, nastavil optimálních 55%......

no a o pár týdnů později jsem našel v ložnici pohromu, páč má žena milá studenomilná by nejradši aby v ložnici mrzlo, takže třeba 14st tam není problém. No a vůbec mě nedocvaklo že se s nízkou teplotou relativní vlhkost "malinko" změní, na skle okna už byl rosný bod a všechno to teklo do věcí co byly na parapetu naházený :-).

Vyřešil jsem vyklizením parapetu a přenastavením na 45%....


   
ReplyQuote
(@pbares)
New Member
Joined: 4 months ago
Posts: 4
 

Ahoj všichni,
dlouho hledám nějaké řešení na zvlhčování a tohle vypadá použitelně, díky za to.
Já to mám trochu větší výzvu, protože to potřebuju mít v nevytápěném prostoru, čili v nějakém EPS boxu a vyhřívané hadice, i když vhodné hadice by asi zamrznutí vydrželi.

mám pár otázek:

Jaké jsou zkušenosti z provozu ? 
Při jakým průtoku vzduchu to provozujete ?
Uvádí se někde tlaková ztráta ?
Tušíte zhruba spotřebu vody resp. kolik se zhruba stíhá odpařit ?
Z čeho je ta odpařovací matrice, vydrží zmrznutí  ? 
co ta horní miska na rozvod vody, při zavření přítoku z toho voda úplně odteče, nebo tam trochu zůstane ?

Nevím jestli je dobrý nápad vracet zpět přepadovou vodu, možná jen  během krátkého času, ale po delší době se tam myslím začnou tvořit různé organismy nachytané ze vzduchu, oni rádi vlhko a teplo. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ahoj,

zkusim odpovedet na to, co vim:

 

Jaké jsou zkušenosti z provozu ? 

Zatim pozitivni. I v mrazech se nam doma drzela vlhkost do 40% (zimy bez zvlhcovace bezne klesaly na 20%)

 

Při jakým průtoku vzduchu to provozujete ?

Nejcasteni 125 - 175 m3/h

 

Uvádí se někde tlaková ztráta ?

Nehledal jsem, neresil jsem -> nemam tuseni.

 

Tušíte zhruba spotřebu vody resp. kolik se zhruba stíhá odpařit ?

Netusim, mam v planu sofistikovane mereni pomoci kyblu, ale resime ted vazne nemocneho syna, takze letos se k tomu nejspise nedostanu.

 

Z čeho je ta odpařovací matrice, vydrží zmrznutí  ? 

Je z hliniku (pevnejsi alobal) potazeny necim jako je vosk. Zmrznuti bych nedoporucoval.

 

Co ta horní miska na rozvod vody, při zavření přítoku z toho voda úplně odteče, nebo tam trochu zůstane ?

Pri zavreni pritoku za chvili vyschne. Voda v ni nezustava.

 

Nevím jestli je dobrý nápad vracet zpět přepadovou vodu, možná jen  během krátkého času, ale po delší době se tam myslím začnou tvořit různé organismy nachytané ze vzduchu, oni rádi vlhko a teplo.

Urcite nevracet. Mam pred reku filtr box, dalsi filtry jsou v reku a stejne nejaky bordel do zvlhcovacky dojde, takze odtokova voda neni cista.

Vzhledem k cene vody za m3 se mi nevyplatilo resit jakoukoliv recyklaci odtokove vody.

 

This post was modified 3 months ago 2 times by l.adamek

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Zkusim taky napsat...

Jaké jsou zkušenosti z provozu ?

Zatim dobre. Vlhkost doma raketove stoupala z 35% na 45%, Oskarove jsou odstaveni. Kdyz prisly mrazy, jsem ted pod 40%, coz porad myslim je super (indikator je mezera na kuchynske desce, ted je minimalni. Kdyz je sucho, tak bych tam petikorunu prostrcil) Mam jednoho Sedtronika v potrubi rekuperace a tam byla pri zapojeni vlhkost cca 65%. Ted indikuje 45%. Nevim kolik je vliv mrazu, nebo snizene vyparovaci schopnosti toho filtru

Při jakým průtoku vzduchu to provozujete ?

Rekuperace cca 20-30% vykonu, podle venkovni teploty a CO2 koncentrace. 

Tušíte zhruba spotřebu vody resp. kolik se zhruba stíhá odpařit ?

To bych taky rad vedel. 🙂 Prutok mam fixni, tak by to bylo jen otazka nechat to par hodin tect do kbeliku, ale nemam chut se v tom ted vrtat

 

Nevím jestli je dobrý nápad vracet zpět přepadovou vodu, možná jen  během krátkého času, ale po delší době se tam myslím začnou tvořit různé organismy nachytané ze vzduchu, oni rádi vlhko a teplo. 

Mel jsem to v planu, uzavreny okruh a vyssi prutok vody. Ale delal jsem to pres svatky s limitovanym materialem a dopadlo to zatim tak, ze mam prutok nastaveny aby do odpadu teklo nejake rozumne minimum, cca 10l denne. 

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Zajímavé že máte doma takové nízké hodnoty vlhkosti s rekuperací. Já to měl takto jen první zimu. takže sem hned vyrobil zvlhčovač.

Po zaregulování rekuperace už druhý rok zvlhčovač nepouštím a vlhkost mám kolem 60%. Pasiv z vpc, sádrové omítky, rekuCofa, intezitu větrání krom jiného upravuji loxonem i podle vlhkosti. Přes léto nevypínám vůbec v zimě mám intervaly kdy se rekuperace na pár minut vypne úplně, což ovlivňuje výslednou vlhkost a teplotu.


   
ReplyQuote
Page 11 / 12
Share: