Forum
Ahoj,
keďže som sa momentálne pri zapnutej rekuperácii dostal na vlhkosť vzduchu 25% tak zvažujem kúpu zvlhčovaču vzduchu.
Zistil som, že môžem prakticky vyberať medzi:
- ultrazvukové
- parné
- s prirodzeným odparom (filtračne kazety)
- diskové
Zvažoval som diskový zvlhčovač: nemusí sa meniť filter, nízky výkon.
Čo by ste odporučili?
Zaujala ma: Venta LW 45
https://www.conrad.cz/cisticka-se-zvlhcovacem-vzduchu-venta-lw-45-75-m-8-w-bila.k1000009
Juraj
Ahoj, u všech "studených" zvlhčovačů co jsem kde četl je problém s kažením vody a plísněmi, hlavně po delší odstávce, špatně se čistí a rostou v tom plísně. Sice mají malou spotřebu ale problém je s hygienou. U ultrazvuku s tvrdou vodou se vodní kámen usazuje v podobě prachu na nábytku a to v dost silné vrstvě. Parní má zase poměrně vysokou spotřebu, na druhou stranu se může celkem úspěšně podílet na vytápění a díky varu vody je stále čistý. Jen se v něm samozřejmě usazuje vodní kámen, ale vzhledem k to mu že je to vlastně malinká rychlovarka, tak se to celkem bez problémů čistí. Máme Delonghi druhým rokem a vodní kámen se z toho dá odloupat holou rukou bez nástroje (včera jsem čistil poprvé když začal hlásit že v něm není voda a byla). Jinak to celkem úspěšně vytopí malý pokoj (260w).
ahoj
vyzkoušel jsem všechny typy za posledních deset let a moje poznatky jsou:
parní
+celkem přirozená vlhkost
- tvoří se kámen v odparni nádobě a po měsíci nejdéle strávíš hodinu čištěním / spotřeba klidně 400 w a určitě mi nepřišlo větší teplo domě
ultrazvuk
+ nízká spotřeba / moc se nezanáší
- naprosto nevhodná mlha se v podobě kapek rozptýlí po místnosti navíc vytváří na povrchu nábytku jakýsi čurbes
přirozený odpar
+ zanedbatelná spotřeba / naprosto přirozená vlhkost / vysoká účinnost ( jak který typ ale , nejhůře s rotujícími disky ) / tichý až takřka nehlučný
- může ale nemusí se tvořit plísně prostě jednou za měsíc vyčistit za pár minut práce a pokud možno dát kazetu se molekulárním stříbrem doprostřed
shrnutí:
už tři roky používám přirozený odpar / v místnosti s 400m2 vytápění podlahovou 86 m2 odpaří za 24 hod 6 a více l vody . Výchozí vlhkost před spuštěním 32 % po 8 hod 42 % stabilně udělám 44%'a to při 12 w příkonu. Musíš každý den dolévat a už mám na chystané arduino s připojením na vodovod ale až na jaře.
zatim jediná nevýhoda je že u typu co používám jsou drahé odpařovací filtry cca 2000 Kč za rok ale to je ten největší typ a 400m3 místnost malých se vejdou do 800 za rok .
nakonec odkaz na to co používám ve dvou velikostech ( ta menší fakt stačí do 80m3 místnosti v pohodě
https://www.proalergiky.cz/eshop/Zvlhcovac-vzduchu-stadler-form-oskar.html
Ahoj,
ďakujem za info.
Na ten tvoj som tiež pozeral (Oskar – dizajnovo vyzerá dobre, lepšie ako všetky čo som videl), možno ma trochu zbytočne odradili recenzie:
- https://www.vzdusin.cz/zvlhcovace-vzduchu/Zvlhcovac-StadlerForm-OSKAR-bily
- Horšie „lacné“ spracovanie (plasty a nesúmerne vylisovaná vrtuľa ventilátora)
- Hlučné spínacie relé (po zopnutí skok na maximálny výkon a potom na nízky)
- Drahé filtre
Ten čo som našiel (Venta) má disky:
- Myslíš že bude mat horšiu účinnosť? V recenzii písali že stačí do vody pridať 2 kvapky bio prostriedku na umývanie, čím sa zmení povrchové napätie vody a zvýši účinnosť hlavne pri tvrdej vode.
- Páči sa mi že to je jednoduchá konštrukcia (skoro žiadna elektronika = zabezpečí Loxone)
- Má nádobu na 10l, teoreticky sa nemusí často dolievať (cez senzor by sa dala detekovať výška hladiny v Loxone)
- Ako samotná nádoba tak disky sa dajú umývať v umývačke (max 50C)
- Cena na amazon.de cca 7.700,- (za to by som mal Oskar + filtre na pár rokov)
Aké más skúsenosti ty (sú recenzie relevantné)?
Preferuješ radšej zvlhčovač s filtrom (buničinou) ako diskami?
Odporúčaš radšej Oskar strednej veľkosti ako Ventu (pre obývačku cca 85m2)?
Juraj
nejsem arbitr jen z mé zkušenosti zvítězí i přes ty náklady ( jen tak mimochodem na úvahu kolik stál dum či byt a od jakých nákladech a jakých nákladech versus život v něm se bavíme ? ) Oskar .
Důvody:
- spolehlivost
- jednoduchost
- skutečná účinnost na prostor 400m3. ( není to o ploše v měl jsem v komentu chybu )
- hlučnost a charakter hluku ( jen větráku ten typ co navrhuješ má další komponenty a ty jsou zdrojem jiného zvukového spektra )
- charakter vlhkosti je naprosto přirozený a to by mělo být na prvním místě
Takže moje zkušenost s diskový mi dvěma typy ( český a německo ) je stará sedum let a doba se mění problémy byla právě ta dlouhá doba zásoby vody taky to byly čstičkozvlhčovače a ta universalita vždy něco stojí a pokud ne peníze tak funkci a to mi ( sorry jako ) u toho co uvádíš za plochu 82 m2 = kolem 260 m3 celkem riziko spokojenosti.
Zkrátka na zvýšení vlhkosti ze 30 na 40 % pro 300 m3 prostoru a teplotě 22-24 C tlaku 1015 HPa si můžeš podle rovnovážného diagramu spočítat odpar za 24 hod .
Moje praxe ŕiká min 6-8 l za 24 hod . ( a tečka ) jinak je to o ničem
Hygiena u „studených“ zvlhčovačů závisí asi hlavně na tom, zda má filtr nebo filtrační kazety ponořené ve vodě. U diskových obecně problém s plísněmi není, ale existují i kombinace – diskový zvhlčovač s filtrem na vstupu, který je ponořený ve vodě. Filtr nebo filtrační kazeta ve vodě bude vždycky problém, musí se často měnit – obvykle max. jednou za 3 měsíce, raději dříve, a to se může celkem prodražit. A i tak tam po chvilce nepoužívání začnou růst plísně. Účinnosti malé stříbrné kostky úplně nevěřím – jak by měla pomoct, když se zvlhčovač chvíli nepoužívá a voda se vyleje?
U čistě diskového zvlhčovače, kde jsou v kontaktu s vodou pouze disky a samotná vana (obojí z antibakteriálního plastu), takový problém nehrozí, pokud se voda pravidelně mění – při každém doplňování – a při nepoužívání se vyleje. Filtr je pak na vstupu v suchu.
My jsme z hygienických důvodů zvolili čistě diskový zvlhčovač. Je sice méně výkonný – nejvýkonnější se pohybují okolo 12 litrů za den (třeba Winix AW600) – ale provoz je levný: spotřeba pár wattů, filtr stačí měnit jednou ročně, údržba snadná (disky se dají umýt teplou vodou nebo dát do myčky).
Napadá mě takové DIY řešení s použitím ultrazvukového rozprašovače umístěného přímo v boxu napojeném na spiro:
https://www.vzduchotechnika.cz/detail/10655-filtr-box-150mm
Tam by byla přiváděna filtrovaná voda na dno, kde by byl ponořen ultrazuvkový rozprašovač a udržována hladina pomocí spínačů hladiny.
Něco na tento princip: https://www.youtube.com/watch?v=Ihu05R_0fMk
Nevíma ale jak by se to v reálu chovalo v těch trubkách jestli by se tam třeba nesrážela voda apod...
Další varianta je dát do toho boxu kruhový filtr přes který by z vrchu tekla voda, která by se ze spodu zase čerpala nahoru. Jendou denně by se pak vypustila a napustila nová.
Něco podobného aktuálně taky zvažuju. Do toho boxu co linkuješ bych ale navedl jen nějakou trubičku s tou vodní mlhou a do boxu na výstup dal nějakej filtr, třeba toto. Tím pádem by se případný kapičky na tom rozbily a dál by neměly být problém. Samotnej rozprašovač by byl v nádržce o nějakým vhodným tvaru, aby se dala snadno vypustit přes automatickej ventil ovlídanej z loxone. Voda by se pak plnila přes hlídání hladiny (filtovaná přes reverzní osmózu a prohnaná přes UV lampu).
Akorát si nejsem jistej, jestli to na ty dva-tři měsíce v roce, kdy reku ten vzduch neúměrně vysušuje, stojí za to...
S tím suchým vzduchem jsem bojoval taky, dlouhou dobu jsem používal ultrazvukový ale nebylo to ono, ta mlha všechno zahegešila a navíc dráždila čističku vzduchu, která vždycky jela na max. Koupil jsem nakonec Xiaomi Humidifier ( https://www.aliexpress.com/item/32854744155.html ) je připojený přes WiFi, přes tu jejich Xiaomi aplikaci se dá zautomatizovat, hlídá si vodu, dá vědět na mobil, že chce dolít, ze začátku jsem ho chtěl řídit Loxonem, ale nakonec mi to stačí takhle. Má disky, a je fakt, že minulý rok jsem ho celou zimu nevyčistil, jenom dolejval vodu a v nádobě bylo asi 5mm vodního kamene - máme dost tvrdou vodu. Plíseň nebyla. Teď když už to vím tak nádobu jednou za čas vyčistím - minuta s hadrem, propláchnu a je to OK. Ty disky jsem dal do myčky a v pořádku.
Alza má teď slevu na zvlhčovače:
Sleva 20% na produkty značek Airbi a Stadler. Akce platí do 29.2.2020.
Jinak máme diskový Airbi Maximum - údržba je v pohodě - jednou za týden omyju nádrž + disky a dám novou vodu, 1x ročne nový HEPA fitr + kazetu se stříbrem. Výkon na větší prostory asi nestačí, ale na naši ložnici je to OK.
Diky za tip.
Aribi Maximum staci jen na loznici? Pisou 750ml/hod a vetsi nemaji. To snad neni ani mozny, ze by to nedavalo vetsi prostory (samozrejme zalezi na aktualnim vykonu rekuperace a pozadovane vlhkosti)
Co to znamena, ze das jednou tydne novou vodu? Vylit zbytek, ktery tam jinak stale zustava pri pravidelnem doplnovani? Jinak hadam se voda doplnuje 1-2x denne, ne? A kde se sbira vodni kamen - zustava v nadrzi na dne nebo je nekde prirostlej a je potreba ho narocneji cistit?
Jak psal Michal o umisteni filtru, jak to ma Airbi Max, ve vode?
Mam zkusenosti jen s parnima a s ultrazvukovym (meh)
Diky
Jo a jeste jeden dotaz - kdyz tomu vypnu proud (Loxone) a pak zase zapnu, obnovi cinnost nebo ma prilis logiky a prejde do stand-by?
Zvlhčovač zapínáme jen na noc a na noční mód, kdy je tichý a dá se při něm spát, takže výkon nebude tak velkej.
Ložnici máme 45 m3 a v nočním módu a provozním režimu HEPA airwasher (v kterým není takový výkon zvlhčování) to zvládá udržet příjemnou vlhkost.
O víkendu vyliju zbytek vody, vyčistím nádobu na vodu a disky, naleju 9 L vody a přemístím z koupelny do ložnice. Je to celkem těžký, blbě se to nese a nádoba by mohla být pevnější, ale vrchní díl to pak zavření podrží. Vodu průběžně dolívám v týdnu (čím víc vody je v nádrži, tím větší je smáčená plocha disků a výkon).
Vodní kámen žádný po 2 letech zimního provozu nepozoruju. Ve vodě je ponořená kazeta s aktivním stříbrem, filtry jsou nahoře pod ventilátorem.
Při zapnutí po přerušení napájení se rozblikaj všechny kontrolky a následně přejde do stand-by módu (předchozí nastavení zapomene). 🙁
Tady je manuál a tady video rozborky.
Díky za odpovědi! Vše jasné, až na ten vodní kámen. Kam se tedy poděje ten vápník ve vodě obsažený, neví někdo?
Ne každý má ve vodě vápník v koncentraci, která způsobuje vodní kámen.
Taky jde o to, jaká je v tom přístroji pracovní teplota, zda je příznivá, aby se vodní kámen tvořil.