Forum

Forum

Vyber sitovych prvk...
 
Notifications
Clear all

Vyber sitovych prvku

9 Posts
5 Users
1 Likes
974 Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  
Nechci vyvolavat flame, ale rad bych se zeptal na doporuceni.
Vybiram sitove prvky (router, switch), procetl jsem co se dalo a ted vaham.
Jsem BFU, takze jsem vyloucil slozitejsi reseni (napr. Mikrotik) a rozhoduju se mezi Ubiquiti radou Unifi a radou EdgeMax. Je tu nekdo, kdo zna obe rady a dokazal by nejak vyhodnotit, popr doporucit?

 


   
Stingray reacted
Quote
 Dav
(@dav)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 113
 

Pre BFU by som urcite odporucal Unifi.

Mozno by stalo za to dat si nacenit riesenie na mikrotiku. Sice si to nebudes vediet tak komfortne ovladat, ale moze to vyjst cenovo lacnejsie...


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Unifi má pěkné webové ui, přes které jde nastavovat základní funkcionality všech unifi prvků v síti. Není třeba se vůbec přihlašovat na jednotlivá zařízení a něco tam dělat přes command line. Sice ne vše jde nastavit přes controller, ale myslím, že většina našich požadavků v domácím použití tam nastavit jde.

 

Proti tomue EdgeMax se nastavuje na každém zařízení přes command line. Ubnt vyvíjí nějakou platformu UNMS, která mám pocit umí ovládat EdgeMax, ale jaký je aktuální stav, to nevím. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

UNMS alespon podle dema, screenshotu a "uryvku" na netu vypada pouzitelne. Bez toho bych o rade EdgeMax neuvazoval.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Podle slov z ubnt je unms pro isp. Osobne mam unifi a jsem spokojeny. Co prinese edgemax? Nizsi cenu?

 

Hi Alexander, thank you for this question. You can check this older post about the same question. UNMS and UniFi are completely different products. They look similar, they would like to provide similar functions, but for completely different devices and scenarios. UNMS is a network management system for ISPs, it is designed for networks with complex topology and routing. Each device can have different configuration. There will be integration with UCRM etc. On the other hand UniFi is a system where devices configuration is stored in one place and main purpose is to have simple network without routers with a lot of unified APs. But it will be possible to have basic integration between UniFi and UNMS. UNMS will be able to show UniFI networks as it's endpoints or more precisly clients/services in language of UCRM. You can check for example this thread about this integration.

 

https://community.ui.com/questions/UNMS-and-Unifi-whats-the-difference-and-future-development/3cbd8388-ab6c-4b20-964f-0b1ec9f33273


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Super diky. Priznam se, ze jsem cekal, ze to tak nejak dopadne. EdgeMax proste neni pro BFU a domaci pouziti. Tech par tisic rozdilu v cene jsem neresil.

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Mně se líbí Unifi pro AP, ale pro router bych vybral něco jiného. Hlavní důvod je kontrolér. Řídit centrálně WiFi je super, ale k síťovým prvkům se chci dostat i jinak než přes speciální software nebo jedno centrální zařízení a už vůbec bych nepřipustil řízení z cloudu. Možná jsem jen  paranoidní.

Zrovna jsem totiž zvažoval koupi switche s PoE a Unifi byl kadidát. Právě nutnost kontroléru u mě rozhodla pro jiné řešení.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Přístup z cloudu je vypnutý by default. 

Pro bfu je kontroler právě výhoda. Vše jednoduché, na jednom místě.

Z hlediska security moc nevidím rozdíl, jestli to konfiguruju přes kontroler nebo přímo. Stejně v našich domácích instalacích máme jeden, max dva switche a jeden router.

 

Ale nemusí to být pro každého, to je jasné. 


   
ReplyQuote
(@kajak)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Edge router i switch mají klasické webové rozhraní, není nutné používat jiné nástroje na správu. Jsem odchovanec Mikrotiku a nastavení Edge routeru mně přišlo naprosto nelogické-ale když k tomu člověk sedne poprvé a nechce být chytřejší než to zařízení, tak to asi půjde. 

Do řady UNIFI bych šel jen v případě wifi- ty se nastaví a potom se většinou na nic nesehá, ale router bych přes to nastavovat nechtěl.

Osobně bych šel cestou router Mikrotik (ano, vím že, jste psal o složitosti, ale myslím si, že s lehkou pomocí  není takový problém tam základní věci nastavit) - třeba HEX s POE a přes to napájet wifi UNIFI a k tomu switch UBNT Edge switch 24 port.


   
ReplyQuote
Share: