Forum

Forum

Notifications
Clear all

tepelné čerpadlo

281 Posts
31 Users
29 Likes
16.6 K Views
(@matejvala)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 13
 

@richard Pěkná cena, teď stojí 112 K. Stačí pouze zap/vyp jo?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@matejvala nemam zkusenost s jinym, tak muj pohled je hodne subjektivni. Zalezi jaky je cenovy rozdil a jakou to prinese vyhodu a usporu a komfort - na to asi odpovi nekdo povolany. 

Mam jen 200l nadrz, zapojeni podle Zeravika (taky tady byly pripominky, ze topenari by to udelali jinak). 300l by byla lepsi, ale nezbylo misto. 

Zeravika a VPC ma Kolda, doporucim hledat starsi prispevky. (ja ridim teplotu v kazde mistnosti zvlast, v tom se asi vymykam)

 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146
 

Ahoj, s kolegou jsme pořídili země voda Nukleon,nyní stáří 16 let, za tu dobu u kolegy jen 1x odsátí chladiva, výměna filtru, napuštění. kolega stále jede na původní řídící jednotku, co tam byla, já to vše vykuchal a ovládám to přes loxone. Je to ještě starý systém bez řízení vstřikovacího ventilu, tak to není problém, jede jen v režimu On/off bez dynamicého řízení výkonu. Do loxone je připojen jen stykač a sofstarter na kompresor, 1x relé pro solenoid, 2x digitální vstup z presostatů a dvě teplotní čidla (sací páry a výtlačné páry). Na rady odborníků jsem předimenzoval venkovní výměník, což zvyšuje účinnost. solanka z TČ se nikdy nedostane pod +2°C


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 
Posted by: @petrp

...solanka z TČ se nikdy nedostane pod +2°C

to je teplota ktera jde ze zeme, nebo teplota, ktera jde z TC?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Pokial on/off tak spocitat aspon priblizne aka je akumulacia podlahy a pripadne pridat akumulacnu nadrz, nech to nespina zbytocne casto. A musia relativne dobre byt spocitane TZ, aby sa osadilo cerpadlo odpovedajuceho vykonu.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146
 
Posted by: @richard
Posted by: @petrp

...solanka z TČ se nikdy nedostane pod +2°C

to je teplota ktera jde ze zeme, nebo teplota, ktera jde z TC?

teplota, která jde z TČ do země, na vstupu je cca o 3 °C teplejší

 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, 

máte někdo doporučení na TČ vzduch voda s topným výkonem tak 17-20 kW? Aby hezky spolupracovalo s Loxone... Chladit nakonec nebudu (všichni se zbláznili a za chladicí panely chtějí raketu a já ani nevím, jestli bude třeba vůbec chladit, vzhledem ke konstrukci a umístění domu).

Děkuji!

PS: Rady typu "dej si zemní kolektor/vrt apod" mě nikam neposunou, zadání je jasné.

PS2: Pokud se tím někdo živí a chce se o tom bavit komerčně, tak pls PM, budu rád, já to musím během půlroku zprovoznit.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

cena za kWh plynu, a ono to sem tak trochu patří pro rozhodování co užívat do budoucna, je v mém případě po osmileté smlouvě s I do konce roku 1,223 Kč/kWh a pokud bych obnovoval odběr na dva roky tak od května dostanu 2,169 Kč/kWh => +77%  ( vše je s DPH a poplatky za "služby" ) a to je asi ještě dobrý a kdo ví co bude ke konci roku za podmínky. 

Poz. noví zákazníci by tohle určitě dnes nedostali možná tak kolem 3 Kč/kWh


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

@dalibor Plyn nebude, takze jeho cena na sucasnej zmluve je uplne irelevantna.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@dusanmsk no a právě proto jsem ve vláknu o "tepelné čerpadlo" psal o cenách plynu ... protože topím plynem ( zatím )


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Lenze ked nebude plyn, nebude ani elektrika, aspon nie za sucasne ceny, ale v nasobkoch. Tiez mam TC a pravdupovediac sa nepozeram do buducnosti s optimizmom, takze zacinam planovat FVE (v najblbsej dobe, teraz zacnu vsetci a material pojde s cenou hore, resp. uz ide).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@dusanmsk vidim to bohuzel uplne stejne jak pises ty. Na plynu sice zavisly nejsem, ale cena elektriky uz dolu pravdepodobne nepude.

Aktualne mame elektriku fixnutou az do prisiho roku za supr 1.2kc nebo kolik, takze ted resim, zda resit FVE co nejrychleji, pripadne to co nejvic odlozit, kdy mozna zajem alespon trochu opadne.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

@dusanmsk 

kdyby jenom hore, on už začíná být nedostatkový. Měli jsme objednány střídače na březen a posunuli nám dodávku na květen snad...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Presne toho sa bojim, preto tlacim co najskor na rozhodnutie na com to budem realizovat a kupit material (a kludne ho nechat do leta lezat niekde na sklade nez na to budem mat cas).

Zatial som to riesil s kobrou a pokracujem tu, ale moc to nema konca.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

@dusanmsk Jen jsem tu diskuzi prolitl a je to koukam stale to stejne. Vzdycky kdyz uz se rozhodnu, ze bych se do toho vic ponoril, tak je tam strasne moc ruznorodych nazoru a reseni, ze stejne nevim jak to vyresit a tak to odlozim ;-).

Drzim palce, at se doberes nejakeho vysledku a ja to pak od tebe okopiruju 😉


   
ReplyQuote
Page 8 / 19
Share: