X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

tepelné čerpadlo

281 Posts
31 Users
29 Likes
17.5 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Delam to odhadem, nasledovne:

vylej cely bojler, nahrej ho patronou a zmer, kolik te ohrati stalo. pak ho znova vylej a ohrej ho TC, opet zmer kolik to stalo. do toho na cerpadle sleduj deltu teplot, kolik do boileru jde a kolik se vraci.

z takto namerenych hodnot pak muzes ziskat pomer predavanych teplot do vody a efektivitu ohrevu. A pak uz jen staci sledovat deltu bezneho provozu a spotrebu a z toho pocitat COP.

Uz sem tu parkrat vedl diskuzi o tom, jestli to tak je nebo neni spravne, ale hodnoty mi sedi dlouhodobe. Idealne by si totiz jinak poterboval prutokomer, aby si dokazal pocitat v realtime.

LoxoneConfig 2020 12 03 09 58 36

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial budes mat iny prietok do bojleru ako do podlahy (tlakove straty), tak do toho zanesies dost velku davku nepresnosti. Na vypocet COP potrebujes este vodomer.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dusanmsk ano, vim ze potrebujes idealne vodomer, presne to sem v tom postu i psal. a taky sem psal, ze tu na nej sere bilej tesak.

Vypocet COP je hrube orientacni a jelikoz se cisla pohybuji v ocekavanych hranicich, povazuju je za spravna. Nepotrebuju to tu mit na 0.01 presne, protoze tim nic neridim, ani to k nicemu nepotrebuju 😉

Takto vypada graf. peaky tam jsou, kdyz dobiha cerpadlo a zustane vic tepla voda, tak to rozhazuje vypocet. Ale jak sem psal, orientacne mi to staci ze dlouhodobe to dava stejna cisla, nepotrebuju 100% presny stav

chrome 2020 12 03 10 37 04

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @eiffel

já se zítra jedu podívat do Kroměříže k Ing. Žeravíkovi, jsem poměrně dost zvědav...

jak dopadla navsteva? Mam ho zapojene od patku...


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
Topic starter  

@richard

dopadla tak, že ho tento pátek jedu vyzvednout... 🙂 jinak sám Žeravík fajn borec s lety praxe... i co se týká výroby tak byl až neskutečně rychlej...

nemrzku do primáru jsi bral taky od něj? rozdělovač si poskládám podle návodu co má na webu, jen uvažuju o tom, že ho posvařuju z PPR...


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel 

🙂

drzim palce at to dobre dopadne a nastaveni a rozbeh je hladky. 

Nakonec jsem skoro vsechno vzal od Zeravika, uz jsem nemel cas a kapacitu to resit. Vodomery, rozdelovac na tri okruhy, ventily, nemrznouci smes... 

Po trech dnech jsem menil cerpadlo na primaru za silnejsi. Mozna bych ted zase mohl jit zpet na puvodni po odvzdusneni systemu, prutok se stabilizoval. Zacatek mel par porodnich bolesti. (maly prutok primaru znamenal nizkou teplotu na vystupu a cerpadlo se vypinalo. Pozor, v zakladu je nastavena teplota vystupu na 2°C, coz jsem se pohyboval kolem 0°C a obcas i pod nulou. S vetsim cerpadlem a odvzdusnenim je to vyreseno)

 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
Topic starter  

@richard

já jsem šel taky do kompletu od žeravíka, v podstatě ze stejných důvodů jako ty

a můžu vědět u jakého čerpadla jsi skončil? já mám v plánu grundfos alpha2 25-60 na okruh 3x150m

o výchozí hodnotě teploty vím, pročítal jsem manual co má na svým blogu jeden místní člen


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

mel jsem Wilo Stratos Pico 30 1-4. Ted mam stejne, ale 1-6. 

A uz jsem vykon snizil. Pruser bylo to zavzdusneni systemu. 3x150m, ale zatim jsem pouzival vzdy jednu vetev, abych to dobre odvzdusnil (nebo se o  to snazim)

 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
Topic starter  

Tak čerpadlo doma, nicméně bych se rád zeptal - používáte Žeravíkem doporučené hadice nebo máte na čerpadlo na pevno přišroubované filtry, vodoměry atd?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel mam tam flexibilni hadice, ale ty opletene dratem (jine jsem nesehnal kdyz jsme instalovali).

Urcite dam nejake vice flexibilni, aby se hluk neprenasel do konstrukce. Taky se chystam vyhodit kolecka a nahradit necim co by lepe filtrovalo vibrace, aby se neprenasely do podlahy (mam problem s hlukem v dome)

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel a nebudes se snazit to nejak spojit s Loxone? Hodnoty jednotlivych teplotnich cidel bych rad videl. A nebo vside budou PT100 a 1wire cidla paralelne (a nebo jeste vic, zpatecky atd... 🙂 )

 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
Topic starter  

@richard přemýšlím nad tím, že na šroubení na čerpadlo dám T kusy a osadím to 1wire pro loxone, stejně tu extension doma mám a jestli tam bude 10 nebo 15 čidel je jedno... spíš stále přemýšlím nad uspořádáním technický a hlavně izolací primáru - z logiky věci se to musí rosit ne?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@eiffel 10 cidel je fajn, odhaduju ze budu mit k padesati a zapasim co jeste merit a co uz ne, abych nemusel kupovat treti 1w extention


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Zvaz reseni 1W nad arduinem. Navod je jasny a jednoduchy a na jedno arduino se shiledem za cenu asi 300,- povesis 50 cidel.

Mam to doma a nejslabsi clanek vsech mych asi 40 cidel jsou vypinacove 1W moduly od sedtronicu. A to mam ali cidla zalita v betonu apod.

Platit za Loxone 1W extension je nesmysl.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@l-adamek ja vim, ale uz mam dva, protoze Arduino jsem nepochopil 🙁 Asi jsem natvrdly. Mam obavu se do toho poustet a zase s necim experimentovat a ucit se 🙂

Ale az zjistim co vsechno jsem zalil do betonu a zakopal do zeme, treba na to dojde. 


   
ReplyQuote
Page 3 / 19
Share: