X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

tepelné čerpadlo

281 Posts
31 Users
29 Likes
17.7 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dumam kde by sa v podlahovke mohlo nabrat tolko sajrajtu. Mimo PE v podlahe tam je len med, had v bojleri (asi nerez) a doskovy vymennik od TC (nerez). To musia robit tie radiatory (chvalabohu nemam).


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

Ta voda z vodovodu sa "zgrcne". Aj ked je zmakcena a prefiltorvana tak su tam minerali.
Jedine prehnat cez reverznu osmozu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Není vhodné vodu demineralizovat. Stane se s ní "hladová voda" a vytahuje si pak prvky z materiálů zařízení a rozvodů až to způsobí netěsnost.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@kobra23 suhlasim. Ale ako dosiahnes nizku vodivost?

"Voda pre všetky hliníkové kotly sa upravuje úplným odsolením plniacej a doplňovacej vody, kým sa nedosiahne vodivosť <10µS/cm."

Alebo dat demineralizovanu a pridat nejake prvky?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

My používáme mobilní úpravnu. Hlídá se vodivost a pokud už není ok, mění se náplň v úpravně. Do takto upravené vody už jen pak chemie dle návodu výrobce chemie.


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Ahoj pánové,

máte již někdo reálné zkušenosti s tepelným čerpadlem od pana Gawliczka? 

 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@ivo Ma ho sused, je aktivny na fb skupine "tepelna cerpadla svepomoci".


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

tiez som zvedavy na to TC.

Sice opat sa na to zvysili naklady na el vs plyn. Tak uvidime po zime, myslim ze na tej skupine to kupilo viac ludi, co tak zbezne pozeram tak p. Gawliczek je tam aj stale aktivny


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
Topic starter  

@ivo mám ho v provozu, zvládl i těch -13°C co u nás bylo, ale myslím, že toho měl plný brejle a kdyby mělo tak mrznout ještě další den tak by to nedal...

reálně má zhruba 2násobnou spotřebu oproti Žeravíkovi...

hlučnost jak sinclair klima....

a manželce se nelíbí šedá bedna u baráku...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ake mas TZ?


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

@eiffel O TČ od pana Žeravíka jsem uvažoval (slinky mám položené), ale poslední dobou zvedl ceny.

Abych vysvětlil mou situaci. Momentálně topím automatickým kotlem na uhlí, má roční spotřeba uhlí je za cca 11.000Kč (v letošních cenách). Tedy nízké náklady. FVE na střeše.

Doplnění topného systému o TČ by znamenalo úsporu nákladů na topení cca 7.000Kč, což u ceny TČ pana Žeravíka jsem za horizontem životnosti.

U TČ pana Gawliczka se mi zamlouvá i možnost chlazení.

Tedy v mém případě nebude instalace TČ z důvodu úspory nákladů, ale spíš o komfortu a o další hračce 😉 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@eiffel:

Nedalo tym myslis co konkretne ze TC co bezi na kompresor, by uz muselo zapinat elektrokotol/spiralu aby to utiahlo?

Alebo ze by to ani s tou spiralo nepotiahlo?

Zeravik je dalsi svojpomocny model z Ciny?

 

Dik

 

@ivo 11 000 vs 7000 neni skoro rozdiel , ale ten bordel z uhlia,skladovanie, dovoz, praca okolo ti odpadne 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nikto nevie ako sa vyvinu ceny EE, pri tak malych nakladoch na teplo (11kczk) mi pripada TC ako nerozum. Mas podlahovku alebo radiatory? Ake mas TZ? Ten powerworld som videl rozobrany, voci mojmu sinclairu to vyzera o kus lepsie, takze by som sa toho nebal. Co je problem je regulacia, ma to vlastnu regulaciu cez tuya cloud a (zatial) nejde to riadit vlastnym riadenim, co je pre mna showstopper. Sused to ma zapojene do akumulacky + podlahovka a co tu vrtulu obcas vidim z okna, raz ide, raz nejde. Takze to riadenie nebude moc raketova veda. Bohuzial na tom nema kalorimeter takze zistime prd o ucinnosti, ale ocakaval by som, ze to horsie nez moja klima nebude. Hlucne je to zhruba ako moj sinclair. Asi je menej pocut vrtulu a viac kompresor. O 3 domy dalej ma dalsi sused nejake nibe, je trochu tichsie, ale zas nie nejak o vela. Celkovo za 50 tisic podla mna dobra kupa, mna by sralo to riadenie a pokial mi chcipne sinclair a pojdem do toho, pokusim sa si k tomu napisat vlastne riadenie cez modbus.

 


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

@dusanmsk Jedná se o "novostavbu" s podlahovým topením. Největší ztráty tepla jsou přes strojní větrání. Výpočtovka pro -12°C je 5KW.

Automatický kotel na tuhá paliva je 14KW s tím, že primárně natápí 2x1.000l akumulační nádrže + 150l TÚV. Dlouhodobý průměr výkonu kotle jsou necelé 3kW. 

Směšovací ventil pro podlahovku mám nastaven v rozmezí 25°C (začátek topné sezóny) - 32°C (největší mrazy).

Jinak ty Tvé grafy jsou paráda 👍 a při -14°C COP přes 2 je taky slušné.

Musím si to nějak vnitřně zpracovat zda do tohoto TČ jít, nebo ještě počkám na dlouhodobější zkušenosti.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@ivo 5 kW to mas barak presne ako ja. U mna TC za poslednych 5 dni zozralo 30-40 kWh denne (je v tom aj TUV a straty v obehovke), tak si to prepocitaj na elektriku ako ti to bude proti uhliu vychadzat.

Inak ja mat 2m3 akumulaciek v k 5W baraku, tak si kupim 13+ kW cinu co ide riadit externe (mozno aj dve) a budem to ked bude svietit slnko z FVE rvat do tych akumulaciek co to da a ked nie tak presne podla ekvitermy do podlahy.

EDIT - alebo este inak - pri teplotach 0 az +5 je prikon 700 W, pri teplotach pod -15 okolo 2 kW. Z toho si lahko spocitas kolko ta bude stat elektrika rocne.

EDIT2 - cakat na dlhodobe skusenosti s powerworld je asi uplne zbytocne, lebo za ten rok co ho sledujem sa minimalne raz komplet vymenila riadiaca doska a firmware. Takze za tych 7-10 rokov kedy sa daju pripadne ocakavat prve problemy bude dalsich 5-7 novych modelov.


   
ReplyQuote
Page 13 / 19
Share: