Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
265.8 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj, protože "za blbost se platí" a v době kdy jsme rekonstruovali náš domeček jsem se nechal přesvědčit "že to nepotřebujeme" tak už nastal čas že POTŘEBUJEME... :-).

Nicméně celý barák nerozbourám takže hledám jakou lokální rekuperaci alespoň do menších obytných místností ... ložnice a dva dětské pokoje každá místnost zhruba 65 m3, navíc je to "na patro" kde se nahoře spí pod sešikmeným stropem. Větrání přes střešní okna v zimě není to ořechově pravé 🙁 a v ložnici přes noc "vyfuníme" běžně 1200ppm. ( chčidlo tam mám takže mne "to" o to víc se.. ). 

Nějaká zkušenost ? Doporučení řešení ? díky 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

sice Reku nemam, ale hlavne si musis premysliet ci mas kade tahat 2 hadice do kazdej miestnosti, kam umiestnis Vymennik (napr https://www.rekupex.cz/ + k tomu kupis 2x PrimaKlima 125 EC vetraky, vies potom regulovat cez loxone)

velke jednotky za XXX tis je asi nezmysel kupovat, toto si zlozis sam za menej

EDIT: su este mozne decentralne rekuperacie co je vlastne maly keramicky vymennik a je tam vetrak co taha 60s IN a 60s OUT - vzduch to vymeni ale jedna je asi 8-20tis.

Takze na kazdu izbu jedna a diera von, diery vrtaju podla priemeru cca za 3-4tis jednu 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1499
 

Kamarád má decentrální rekuperaci od inVENTer, víc podrobností ale nevím / mohu zjistit.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Leaf má decentrání jednotky s integrovaným Air aktorem. Zkušenost nemám.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Zjistil jsem, že napsat do vyhledávače leaf rekuperace není úplně efektivní. Proto ti to usnadním https://shop.leaf-ventilation.de/dezentrales-lueftungsgeraet 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

decentralne jednotky su samozrejme predrazena sracka/nudzove riesenie.

Ten mini vymennik nema dobru ucinnost a ked ti po 2r odide ten WC vetrak co tam davaju , tak mozes kupovat celu novu jednotku. Problem je zohnat vetrak so spatnym chodom. Vacsina je od Vents a ine firmy (blauberg...) na to davaju loga.

 

Jednu taku mam ale je to slabe, izolovanie to tiez nema nic moc tie klapky su len plasty bez tesneni nieco ako digestor. Na vacsie miestnosti odporucaju 2ks


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

v pulce domu kam sem nemohl dotahnout Paula mam decentralni Zehnder a za mne super funguje to pekne. Samo ucinnost neni tak skvela ale na vymenu vzduchu v detskym pokoji to v poklidu staci


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@cybermole děkuji už jsem jim napsal nějaké otázky, až odpoví dám na fórum pro info

@cijoml ano díval jsme se na Zehnder  parametry vypadají fakt dobře oproti Leaf-Air kde je sice on cca 20% nižší cena a Air k tomu ( zase nemá tak kvalitní výměník ( asi ?), a na druhou stranu to má Air takže integrace do Loxone je "kinderspiel" ).

Jaký typ Zehnder máš doma ? A je možné to připojit do Loxone ( protože čidlo CO2 v ložnici mám ) ?


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Když jste tu nakousli Zehnder, tak se připojím... Já jsem po letech váhání a zkoumání chtěl skočit po Zehnderu taky (regulérně "velkou" rekuperaci, ty lokální mne naštěstí míjejí), ale poslední týdny jsem tak rozčarovanej z cenový politiky, že mám chuť se na to vybodnout.

Kdo máte rekuperaci od Zehnderu, jaký máte model, jaké jsou dojmy, použili jste systémové řešení celé od nich nebo jen jednotku a zbytek jste poskládali z jiných komponent? A integrovali jste někdo jinak než přes analog nebo option box? Někdo používáte Loxberry plugin a ten Zehndří webinterface?


   
ReplyQuote
(@cijoml)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 150
 

@dalibor mam confoair 70 - cidlo co2 se prodava primo do jednotky zadny externi nepotrebujes. ta vec ani externi rizeni neumi


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Všestv práci ... akorát na mě vyskočila akce na anemometr v unimaxu, pro ty, kteří chtěli z číny třeba, ale nešlo to (jako mě) nebo nechtějí čekat. Mám doma, funguje (nevím jak přesně, používám to jako poměrové měřidlo), vytiskl jsem si na 3D tiskárně trychtýř (STL níže) a měřím. 

https://www.uni-max.cz/produkty/vybaveni-dilen/meridla/specialni-meridla/anemometr-fan

2021 02 02 18 23 54
2021 02 02 18 23 13
2021 02 02 18 23 38

   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

@kazan Osobně mám Zehnder E350, puštěnou od listopadu 2021, komplet dodávka na klíč, ale montážní firma neměla zkušenosti s integrací do Loxone, tak jsem řekl, že si to udělám sám a dopadlo to klasicky. Nyní máme půl roku od spuštění a chodím měnit rychlosti do technický manuálně. Prostě lidská lenost :D.


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Čau. Tak už došlo i na mě a řeším reku.

Zaprvé: dle posledního vývoje je již možná Cofa plně na dotace, mám to potvrzenou od referentky a i projektant mi dnes potvrdil, že to lze. Má víc jak požadovaných 77%. Už jich i několik udělal.

Zadruhé: jako vše se bude zas za pár dní zdražovat, takže mám v nabídce skladem Zehnder Q450 s bižu za bratru 150 tis. Nabídka platná do večera, jinak bude prodána dalšímu v pořadí.

Chlapi pomožte mi ve výběru, mám mít all-in-one se svepomocnou montáží od Zehnderu nebo bastlit Cofu, což zas až takové práce jak sleduju vlákno není a uspořenou libru (cca 100 táců) investovat radši do něčeho jiného? 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Jestli jedes na dotace a cofa uz ji splnuje, tak je to jasna volba. Tech 100tis navic je prostre strasne prestrelenych, za to nic extra navic nedostanes.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Mohu porovnávat, protože bratr má cofu, dokonce 2 a já pasivku od pichlera.

Pokud ti nevadí větší prostorová náročnost, realizace trochu na hulváta a lze to uplatnit na dotace, jdi do cofy a prachy radějí použij jinde! Ty ceny co chtějí ti naši přeprodejci za to nestojí.
S tím týpkem doladil i projekt rozvodů, vše má v 75mm zelených hadicích a zdvojené rozvody, které se sloučí v boxu na výstupu. Za 2dny včetně prostupů hotovo. 

Výhodý: můžeš to levně upravovat a opravovat, levné a celkem zajímavé filtry. Pokud se vysere větrák, koupíš nový za nižší jednotky tisíc a jedeš. Kamarád ma brinka a už 2x za 6let měnil větrák, cena pokaždé 12kkč. Bojím se kolik za to budou chtít u pichlera. A že se to jednou vysere je jasné. Na pasivní rekuperaci prostě nic není a jednotka by fakt neměla stát 70kkč. 2lepší větráky, předehřev, jedna klapka a zateplené bedna s pár čidly a jednou blbou řídící deskou. 


   
ReplyQuote
Page 57 / 60
Share: