Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.8 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

pro velmi stručnou informaci viz. limity hlučnosti z mého posledního protokolu. 

Měřit mobilem nemá žádný smysl ani ty hračky bez kalibrace a filtrů co se prodávají na Ali a u Conrada nebo kde. Nemůžete se o to "opřít". Já si to změřil sám protože jsem kdysi na státní zkušebně pracoval a hlučnost jsem měřil , ale i tak jedině co má váhu pro seriózní spory je měření z hygieny

protokol 01

 

protokol 02

a to jsem měřil jen s A filtrem, pokud jsou třeba měřit úrovně akustického tlaku u zdrojů s výrazným spektrem v určitých kmitočtech jako třeba TČ je to zase jiná písnička. Taky když jsem chtěl po dodavateli TČ kmitočtovou  charakteristiku nebyl mi schopen dodat nic něž Lp(A) hodnoty tak jsem TČ jako zdroj topení "zrušil" 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Jaka je norma na mereni? Jaka je vzdalenost od výdechu? Jaky filtr? Casova konstanta? (Dělám v automotive a řešíme pořád hluky ventilátorů a klapek na klimatizaci a sjednotit to aby vsichni měřili stejne je oříšek a to jsou na kazde strane experti. Tady se obavam aby vubec specifikace existovala)


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Tak jsem to zkusil změřit. Vím že to nemá žádnou hodnotu, ale pro představu je to dobrý. 

Stál jsem 2m od hranice pozemku, za kontejnerem, neměl jsem vůbec náladu něco zase řešit a povídat si o hučení.

Při ca 30% výkonu, což v technické můžu mluvit potichu a normálně si rozumíme, jen si ševelí. Tak jsem na těch 8m nameřil 38dB.

Na 70% což už je slyšet i v technické tak 45dB

No a na 100% 56dB, ale to mi přijde že venku je to slyšet víc jak uvnitř, ale to může být jen pocit. V místnostech u výdechů neslyším nic.

Já jsem větral takto přes noc jen ze setrvačnosti, neměli jsme kompletaci oken a neoteviral jsem okna. Jen nouzově klikou a samozrejmne u okna co jsem otevíral, tak jsem ohnul mikroventilaci. A druhý den jsem jel do práce, takže proto jsem ji točil více. Na těch 30% je úplná pohoda, ale ptát se nechci. Ale tlumič namontuju stejně, že ho tam vsunu.

Ale při zvýšeném odtahu by to hucelo více než by mělo. A ještě pak jednou ten vysavač.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Sused musi byt asi dobry kokot prudic. K meraniu hlucnosti - ja som musel riesit TC kvoli posranej hygiene ktora mi nechcela bez toho dat papier pre stavebny urad. Tak som im sucho napisal mail, ze mam jednotku osadenu a ze si teda mozu prist zmerat. No a oni prisli :D.

Inak perlicka - meranie prebiehalo tak, ze som jednotku pustil na chladenie (menej toci vrtula), hygienicka sa s nejakym diktafonom postavila k susedovi za plot a minutu merala. V medzicase nam nad hlavou preleteli dve 737-cky, takze to meranie bolo aj tak k hovnu. Medzi recou mi aj ona potvrdila, ze vdaka tym lietadlam aj tak nic nenamerala, zabalila to a sla. Papier som mal druhy den.

Cele je to pojebana saskarna. Inak pokial niekto chce montovat klimu, tak zasadne az po kolaudacii, inak je to dalsi problem naviac. Urady uz nevedia s cim vsetkym si maju kryt prdel a je to uz tak tak na hrane nejakej poriadnej defenestracie.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Neznám konkrétní situaci se šumem/hlukem, takže nikoho nesoudím, ale možná bych byl taky ten zmíněný "kokot". Někomu šum nevadí, někdo to vyřeší tak, že zdroj hluku schová tam, kde ho sám neslyší. Že to pak slyší soused by nejradši neřešil. Kdyby si soused chtěl dát např. vnější jednotku klimatizace za dům, aby jí neslyšel, a já bych to pak musel na zahradě poslouchat, tak by se mi to taky nelíbilo. A 38dB v jinak klidném prostředí slyšet bude. V menším okolním hluku samozřejmě bez problémů zanikne. Pro srovnání, třeba projektor s udávaným hlukem 38 dB není žádná hitparáda. Spíš bych tedy řešil jestli se s tím dá něco dělat, než dokazovat, že to je v normě. Tu bych používal až jako poslední možnost.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

38 dB v exterieri je uplne nic. Mozno by to malo zmysel riesit na samote u lesa, ale v normalnych aglomeraciach je toho hluku vyrazne viac. Samozrejme nesmie byt vyustenie vzt na stene od ktorej ma sused 4m loznici.

K povodnej teme - 90 st koleno vonku na baraku by nepomohlo? Nasmerovalo by ten prud vzduchu inym smerom.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @killeriq

EC vetraky nehucia (nemaju bzzz z trafa) v podstate vobec skor je pocut ten tlak vzduchu co to taha / tlaci.

AC vetraky zavesenie na silent bloky / gumove kruzky moc neznizi hlucnost.

Ale mozete vyrobit box do ktoreho vetrak date a oblozit ho penou (foto)

zaroven mozete tuto penu dat do potrubia (do kruhu a natlacit do vnutra , obvod rury to udrzi) ak su nejake casti aspon 125mm . Zmensi to priemer ale aj 50% znizi hlucnost, pripadne skusit len na test pred kupou tlmica.

download

Daj tam tuto penu na to vystupne potrubie a hned to mas dole , riesenie za par korun a okamzite 😉


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Určitě nikoho nechci prudit hlukem. Jsem přesně ten typ člověka, co se snaží druhé nerušit a opačně to také vyžaduju. Ale co sere mě (celonočni štěkání psů sousedů(jiných) , párty sousedů co bydlíme v bytě. To je jedna moje trubka, úplně jiná káva. Ona frustrace vztekem, pokud je to dlouhodobé, tak umí své. Ale jak říkám, vyřeším to jen abych splňoval hlukový limit a dál to řešit nebudu. Opravdu 20m mezi RD a pokud to slyší pouze venku, tak má dobrý sluch, ale nemůžu více a už ani nechci. Nesnazim se dělat naschvál, ale nejde dokola stále sklápet hlavu a poslouchat moudra. 

Přesně tuhle pěnu tam chci dát, mám na to 0,5m délky potrubí. Dám pak vědět co to udělalo. Teď ji mám vypnutou, zatím nebydlíme. Koleno mohu pak zkusit také ale věřím celkem té pěně. Ten hluk je proudění toho potrubí, tak by se to mohlo vyřešit. Dokonce je to táhané 160 a reku má 150. 


   
ReplyQuote
 kobl
(@kobl)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
 

Všiml jsem si, že je tu dost oblíbená reku-cofa, ale ještě jsem objevil rekupex konkrétně ta varianta open s integrovaným bypassem. Nejsem si schopný vybrat mezi rekupex a rekucofa. Máte někdo tip, co je podle Vás lepší?


   
ReplyQuote
(@007tommas)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 
Posted by: @kobl

Všiml jsem si, že je tu dost oblíbená reku-cofa, ale ještě jsem objevil rekupex konkrétně ta varianta open s integrovaným bypassem. Nejsem si schopný vybrat mezi rekupex a rekucofa. Máte někdo tip, co je podle Vás lepší?

Ťažko povedať čo je lepšie. Tiež som zvažoval aj recupex ale ak som chcel rezervný výkon tak pri recupex to bolo podstatne viac a nehovoriac o tom že keď som chcel predprípravu na bypass atď tak cena šla hore čo sa mi nepáčilo tak som z toho upustil. Každopádne pri rekucofa treba rátať s minimálne 1,5 až 2m2 na montáž s ventilátormi ale to pri takýchto jednotkách je asi podobné. Taktiež rekucofa neudáva v návode rozmer napojenia na kondenz. Ten je cca 22mm a pasune naň najlepšie hadica z práčky.

 


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 
Posted by: @kobl

Všiml jsem si, že je tu dost oblíbená reku-cofa, ale ještě jsem objevil rekupex konkrétně ta varianta open s integrovaným bypassem. Nejsem si schopný vybrat mezi rekupex a rekucofa. Máte někdo tip, co je podle Vás lepší?

Souhlasím s 007tommas, cofa je levnější, ale není kompaktní, je to jen výměník v izolované skříni. Když máš hodně místa, tak ideální ... já mám rád oddělené systémy, protože pak můžeš "levně" opravovat nebo tunit. Když koupíš jednotku za kilo, tak jsi v knedli, když jí dojde dech.

Co se mi teď, po roce života s Cofa, jeví jako negativum je montáž a demontáž toho "pytelfiltru", to je tak otravné, že jsem dokonce nějakou dobu jel bez filtru na odtahu (to bylo teda hlavně absencí náhrady po dobu, co se ty znečištěné suší po vyprání - což je v létě na vesnici potřeba snad každý měsíc) a za měsíc provozu bez filtru odtahu jsem narazil na druhé negativum a tím je nemožnost vyjmout výměník k omytí. Teď ho mám zaprášený v odtahovém směru, což by teoreticky šlo propláchnout, neboť tam je ten odvod kondenzátu. 

Výrobce Cofy mi říkal, že ty fitry jsou také kvůli rovnoměrnějšímu rozprostření procházejícího vzduchu výměníkem a tím zvýšení účinnosti předávání tepla. 

Řešit to budu pravděpodobně náhradní sadou a nějakou rychloupínací sponou, protože šroubovací spona je opravu opruz. Jakmile se budu nudit, můžu pořídit předřazené filtrboxy s výsuvnými kazetami, kde se skládá filtrační tkanina, ale to už si vklidu naskládám na stole a pak to tam na žebříku jenom cvaknu. Bude pak potřeba jen pořídit nějaký distribuční element, který trošku rozprostře průtok vzduchu rovnoměrněji do výměníku (představuji si nějaký děrovaný kužel). No ale v tom je krása Cofy, když máš dost místa, můžeš si to tunit do aleluja a než se dostaneš na cenu kompaktní jednotky, bude to CML 🙂


   
ReplyQuote
(@007tommas)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 14
 
Posted by: @daver

Souhlasím s 007tommas, cofa je levnější,......

 

Ja som kúpil rezervnú sadu na výmenu. Ale myslím že keby aj filtre nasadíš mokré, tak za krátku dobu sú suché lebo ich vyfúka. 

 

údajne ich stačí vyprať, tak som zvedavý akú budú mať životnost. Ak krátku tak kúpim textiliu a ušijem podľa pôvodných za pár korún... 🙂 s akou sa pohybuješ účinnosťou? 

 

Ja jednotku mám asi tri týždne tak nemôžem moc hovoriť o tom ako to beží dlhodobo.  😀


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 
Posted by: @007tommas

s akou sa pohybuješ účinnosťou?  

Zatím tam nemám jediné čidlo, na to není čas, ale mám pocit, že 100%, protože na teplotu vzduchu to nemá vliv ani když ohulím 600m3/h na plný koule. V létě, když venku klesla teplota, tak jsem tomu nasadil plný céres s otevřeným bypassem a jako jo, bylo to cítit, pod dveřmi mi vlály ponožky, ale na teploměru se nic zásadního nestalo 🙂 Ale třeba za to může potrubí, které jsem použil (HR-WTW) namísto spira se 40mm izolací. Nevím, na tuning mám ještě čas, nejprve musím dodělat dům na kolaudaci a vyměnit klubko wago svorek za rozvaděč 😀

Kvalita vzduchu je ale cajk a vydýchaným ložnicím odzvonilo. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

take ma ta "RekuCofa" vetraky? EC ci AC? alebo je to volitelne?


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 
Posted by: @killeriq

take ma ta "RekuCofa" vetraky? EC ci AC? alebo je to volitelne?

Nemá větráky, píšu to výše, je to jen box s výměníkem, nic víc .. větráky si dáš mimo, jaké chceš 


   
killeriq reacted
ReplyQuote
Page 47 / 60
Share: