X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

EC vetraky nehucia (nemaju bzzz z trafa) v podstate vobec skor je pocut ten tlak vzduchu co to taha / tlaci.

AC vetraky zavesenie na silent bloky / gumove kruzky moc neznizi hlucnost.

Ale mozete vyrobit box do ktoreho vetrak date a oblozit ho penou (foto)

zaroven mozete tuto penu dat do potrubia (do kruhu a natlacit do vnutra , obvod rury to udrzi) ak su nejake casti aspon 125mm . Zmensi to priemer ale aj 50% znizi hlucnost, pripadne skusit len na test pred kupou tlmica.

download

   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@killeriq

Hlučnost jako takovou určitě nesníží, ale sníží přenos vibrací přes stěnu a to by u mě asi i stačilo. No jak se k tomu dostanu, tak to zkusím, je to řešení za pár korun...


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Potvrzuji to že větráky sami o sobě nevydávají žádný zvuk mám EC. Slyším jen proudění vzduchu.

Ten bypass asi máme napojený všichni stejně ne? Přímo na bedně rekuperace, ten hluk dělá  podle mě to, že vzduch najednou proudí ostře do zatáčky přes bypass a ty otevřené spiro otvory do rekuperace slouží jako zesilovač toho dunění. Možná kdyby tam byly ještě klapky co uzavřou vstup do rekuperace tak by to tolik nehučelo.

Rozdíl jde ale slyšet když si pustíte reku tak na  50% (střední hukot) pak přepnete bypass (je tam prodleva pár sekund než se to otevře) tak se změní frekvence a intenzita. Odposlouchal sem to na odtahu v koupelně. Na foukání to slyšet tolik nejde.

Já si toho všiml náhodou až po pul roce co mi běží na stavbě, právě při nižších otáčkách...

 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Ahoj

Zatím nebydlím, ale když pustím reku na plno, tak slyším trochu sání v kuchyni, tam má protéká ca 300m3. Jinak vsude na plný výkon je ticho. Nemáme dveře, takže samozrejmne slyším větráky z technické, ale ne z potrubí. Potrubí mám 160 páteř a z ní 125, a v technické 2 tlumiče. Ze spira jde ca 1m flex potrubí, izolované k výdechům a sání ze stropu. Rozdíl hučení když otevřu bypass, žádný. Ještě mě napadá, jaké máš průměry potrubí? Rekuperace mi začala hucet, nebo spíš větráky, když byli zasrané filtry. Nemohl jsem pustit naplno, byl to děs. A na baráku máš jaké mřížky? Zatím nemám žádné instalované, ale mám koupené od Lindab a ty mají mříž ca 1cm oka za lamelama. A když jde cistil filtry, tak přívodní filtr byl plnej komárů a pavouků a samozrejmně prach. 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Rekuperace a sousedi.

Řešil jste to někdo? Přišel soused a že je to strašný, hrozný a slyší to když sedí venku, jako by byl u výměníku. Někde jsem našel že hluk z reku má být max. do 50dB přes den a do 40dB v noci na hranici pozemku. Venku je slyšet proudění vzduchu na výdechu. Ten je ca 2m od rekuperace 160 potrubím. Nemám mřížky, takže zkusím vyrobit tlumič z metráže z Pur. A vložit dovnitř. Jelikoz origo "zásuvný tlumič" stojí dvojku.

Už jednou přišel ze mu bliká moje korouhvicka z komína a hází prasátka na televizi. OK, prelepil jsem kormidlo, tak jsem se po týdnu zeptal, jestli je to lepší. Tak nevěděl, prý nesvitilo sluníčko. Což je tak 2 roky zpět, tak předpokládám že dobrý. 

Fakt bych nechtěl absolvovat nějaké měření hluku, pro TČ je to strašná raketa, předpokládám že to bude stejné. No a to tam chci dát ještě venkovní jednotku klimatizace, už se těším. 

Jinak barák je k plotu 10m a k jeho baráku dalších deset. 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@cyklonit Me rikal projektant, ze pokud je vydech 9 nebo 10m (nevim presne) od kraje dalsiho pozemku, tak se hlucnost pouze pocita a v zasade by nikdy nemela prekrocit limit. Pokud je to mene, tak se muze i pocitat, ale stavebni urad pry muze vyzadovat mereni. Zaroven ale rikal, ze spravne by mel byt na vydechu z rekuperace tlumic. 

20m je fakt dost, to snad nemuze ani nic slyset.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

@cyklonit Já mám to samé se sousedy ale v opačném gardu. Mají centrální vysavač a trubku nasměrovanou k nám a je tak 3m na terénem. Je to randál jak na letišti, ale prý mají tlumič a už s tím nic dělat nehodlají. Nechci se s nimi hádat, tak doufám, že až povyrostou keře, tak se hluk trochu sníží. U tebe bych to řešil podobně, spíš hluk nějako rozptýlit. To že nemáš mřížku mi přijde zvláštní, ale udělal bych třeba nějaký tlumič ze sona 160


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

@mikael

Provozují ji od února, asi měsíc zpět jsem zaklopil strop v technické. Takze mohu jediné vsunout do potrubí tlumič na výdechu o délce tak půl metru. Což by mělo stačit.

Je to tak že on tam bydlí déle. Jednou jsem v neděli setkal podle jeho plotu krovinakem aby mu neprorustala tráva na pozemek. Tak chtěl krovinak ztlumit. A že tam mají domluvu, že se v neděli neseká. OK dobře. No takže tam sekaj všichni okolo, on vesele kraji dřevo motorovkou. Ale já nesekam. Jinak regulaci v obci nemáme. 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Ty woe, to je radost takovej soused...


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

@eda

To není zvláštní, zatím jsem ji tam nedal, až dodělám fasádu. A ono je to celkem vysoko, takže jsem to chtěl řešit z lešení. Ono já do toho výfuku mám svedeny vysavač taky. Nechci rušit sousedy. Vložím tlumič, premerim hluk na telefonu a pokud budu v normě, tak taky nic nehodlám řešit. To není žádný bastl, je to podle projektu. Že jsem to stavěl sám, ale podle projektovky.

 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Přemýšlel jsem ještě nad variantou že bych výdech vytáhl na druhou stranu baráku. Že bych nad vazníky. Zavěsil KG 160, otázka se zavesama do 3tis a den práce. Ale je to přesně. Že mám výdech ven, zkrz 30cihlu a 25 ESP, tak v tom ESP dát koleno, hnout na  půdu a nad vazníky táhnout výdech na jinou stranu baráku. Ale spíše bych to chtěl elegantnější vyřešit abych byl v limitu hluku. Snížením otáček reku v noci. Teď mám provoz že vetram spíše v noci, když je vzduch chladnější.

Toto řešení s tím předěláním vydechu nic neresi, protože potrubí pro agregát klimatizace, mám v místě pod potrubím reku, takže stejně by začal problém že špína kompresor a točí se vrtule. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Na kolik tu rekuperaci honis, ze jde tak slyset? Mne jede nonstop na 100m3, jsem 2m od hrany pozemku a dalsi 2m ma soused zadni terasu napojenou na dum. a slyset to nejde vubec. 

Kdyz ji pustime na 300m3 kvuli odtahu koupelen/zachodu nebo vecer na vychalzeni domu, tak to trochu huci, ale nic hrozneo.

A to nemam zadny tlumic nic.

 


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

Ahoj

My mame flair325 od Brink ide na 35% bez tlmiča nič nepočuť keď púšťame na 80% tiež nič,sused je asi 10m od mriežky,síce noc je namontovaný pod štajbon.

615B63A9 9D8C 48E7 B95C 52B528CA5182
DBAD0E00 8163 433D A64A 2F258A00471E

 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

@l

Běžela tak na 70% když jsem nastavovat potrubí, tak dávala 400m3 na plný výkon. Vetram přes noc kvůli vedru. Nemáme ještě žaluzie, až po fasádě, a máme 20m2 portálů na jih a západ. Takže když je slunečný den tak je to dost vyhřátý. Sice jsem nalepili folie, ale odráží tak 50% tepla. Zatím ji ovládám bez loxone, takže těch 70% je tak nějak odhadem. Oba větráky jedou stejně. Mám Cofu a větráky EC 150. 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Večer to schválně zaměřím telefonem, žádný měřák nemám a napíšu kolik jsem nameřil. Důvod honit to na 100% úplně není.

 


   
ReplyQuote
Page 46 / 60
Share: