Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.9 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

pri pritolu glycolu 500lmin + teplota 82 plus airflow 420kg/h je to cca 9KW

(info z vyvoje 😀 )

 

edit: hustota sucheho vzduchu pri 20°C 1,204 7 [kg.m-3]


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ja som uvazoval klimu len do obyvaku, oni to otvorene dvere trochu roznesu, ale nakoniec mi ta podlaha ako tak staci. Tusim som kedysi videl aj vymenniky pre VZT na R410, ale je to uz davno a neviem kde ani za kolko a celkovo by som sa s tym asi nesral. Ono napojit klimu na vzt nebude ziadna prdel, vzhladom na to ze z vyparniku pri chladeni chcije voda a zaroven moze byt vyparnik uplne nepriechodny od namrazy, to su uplne zbytocne komplikacie.

 

 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Myslel jsem to pro kutily, kteri se treba dostanou k nejakym autovrakum, kde by si pak tu klimu sestavili doma sami 🙂 Jen elektricky kompresor bude orisek. Nebo mechanicky, napojut na nejaky externi motor. Pak pajku, sehnat nekoho kdo to naplni R134A a hotovo 🙂 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

No neviem, ked som ja zhanal kto mi navari CU trubky na vymennik, skoro som porodil. Ale u klimy z auta to asi bude jednoduchsie. Inak si nemyslim, ze bude mat dostatocny vykon, predsa len normalna klima do bytu/baraku ma 4-9 kW, v aute si myslim ze to bude zlomok, inak by tam ti ludia pomrzli.

 

 

 ked


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 
Posted by: msk

No neviem, ked som ja zhanal kto mi navari CU trubky na vymennik, skoro som porodil. Ale u klimy z auta to asi bude jednoduchsie. Inak si nemyslim, ze bude mat dostatocny vykon, predsa len normalna klima do bytu/baraku ma 4-9 kW, v aute si myslim ze to bude zlomok, inak by tam ti ludia pomrzli.

 

 

 ked

Tak pred chvili jsem hledal kolik to topi 🙂 A mam ted hledat kolik to chladi? 🙂

Domenky 🙂


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Osobně jsem nad tím přemýšlel a nejekonomičtěji mi vyšlo krabicové řešení 😀 Vezmu nástěnnou jednotku a uvrhnu ji v zapomnění do krabice z OSB nebo plechu kde zeshora bude přívod vzduchu z venku a odtah do výměníku a baráku zespod. Bez utěsňování prostoru kolem sání/výfuku z jednotky. Prostě klima funí do krabice, kde se míchá vzduch z venku a klimatizovaný vzduch a pak to jde do baráku. Když mi zbydou finance tak to zrealizuji.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@bery a to není upe marný nápad, pokud na to je místo ... ani by to nemuselo být OSB (hlavně by asi nemělo), masivně zaizolovat kuli kondenzaci, ale zase přidat třeba velký uhlíkový filtr ... otázkou je, jestli takto nepojmout celou místnost a neudělat si tam rovnou serverovnu. Sakra to jsem podcenil 😀


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

Kua, tak aspoň vím, že se mám vykašlat na spiro a hodit tam flexy.

Zatím to spíš vidím na pasivní rekuperaci. Sice se mi líbí možnost chlazení, ale nejsem si jistej, jak moc se to vyplatí. Asi nejvíc mi vadí ta spotřeba.

Ta reku cofa se mi líbí, ale přišel bych o NZU, jen ukazka toho, jak dotace prasi trh 🙁 Zkusím tam zavolat, jestli se jim nepodařilo posunout v tomto směru...


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@lamak

Na dotace potřebuješ 2 věci:

1) zařízení musí být v seznamu NZU nebo mít nějaký papír ze zkušebny/certifikaci, kterou úředníci na nzu akceptují. 
2) nějaká odborná firma ti musí vystavit papír-protokol o uvedení zařízení do provozu. 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Mrkni na Atrea. Prodává krabici+výměník+ventilátory a je to v NZU. Nemá to řízení, které si uděláš v Loxone. V Config 10 lehce (je tam na to blok), pokud půjdeš do starší verze, bude to trochu pracnější.

Loxone dělá i komfortní senzir pro měření CO2, který ti to bude řídit.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Pokud je mi známo tak REKUCOFA projde i NZU, stačí mít papír s prohlášením o vlastnostech a učinnosti, což cofa má. A nechat si vytavit nějakou firmou co dělá rekuperace že vám ji zprovoznila... Tak to plánuji já...


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 
Posted by: kobra23

Mrkni na Atrea. Prodává krabici+výměník+ventilátory a je to v NZU. Nemá to řízení, které si uděláš v Loxone. V Config 10 lehce (je tam na to blok), pokud půjdeš do starší verze, bude to trochu pracnější.

Loxone dělá i komfortní senzir pro měření CO2, který ti to bude řídit.

Díky moc, já se na tu Atreu díval a přišlo mi, že cenově je jako Brink a tam pak nevidím žádný přínos, nebo se pletu?


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 
Posted by: kudykam

A nechat si vytavit nějakou firmou co dělá rekuperace že vám ji zprovoznila... Tak to plánuji já...

Já jsem kdysi poptával firmy a tohle mi nikdo nechtěl vyřídit. Mohl jsem mít Brinka za 1300E, buď dodají svoji jednotku s rozvody nebo nic. Jestli někoho seženeš, tak je to ok. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Stávala kolem 35tis. Nevím jak teď. Ceny Brinku vůbec neznám. Než jsem se rozhodl pro výrobu vlastní, tak jediné co bylo v mém hledáčku byl Zehnder a Paul. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 
Posted by: Lamak

Kua, tak aspoň vím, že se mám vykašlat na spiro a hodit tam flexy.

Zatím to spíš vidím na pasivní rekuperaci. Sice se mi líbí možnost chlazení, ale nejsem si jistej, jak moc se to vyplatí. Asi nejvíc mi vadí ta spotřeba.

Ta reku cofa se mi líbí, ale přišel bych o NZU, jen ukazka toho, jak dotace prasi trh 🙁 Zkusím tam zavolat, jestli se jim nepodařilo posunout v tomto směru...

resil jsem to na jare a neslo se s nimi rozumne domluvit. I byl pokus, aby projektant vzal nejake hodnoty a vypocetl a do projektu integroval i bez toho NZU cisla co potrebuji, ale komunikace drhla. Tak jsem po druhem telefonu s Cofa prestal komunikovat a presel jinam, ikdyz za jinou cenu 🙁


   
ReplyQuote
Page 35 / 60
Share: