X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.2 K Views
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 
Posted by: kudykam

Je tam třeba nějaká škrtící klapka? nebo stačí průměr 50 co je na geberitu napojit na odtah rekuperace koupelny?

Jelikož to máme napojené na 90 mm potrubí, máme tam škrtící klapky. 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A jakou klapku zvolit, jaký průměr tam má být?


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 
Posted by: kudykam

A jakou klapku zvolit, jaký průměr tam má být?

Bohužel se mi nepodařilo dohledat přesný typ, ale v tomto článku mám alespoň foto:

https://jezernikralovstvi.wordpress.com/2018/07/05/makame-na-garazi-a-prizdivkujeme/


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@kudykam mam rekuperaci cerstve v provozu asi mesic. Geberit kombifix pro odtah stál asi o 700,- více než obyčejnej, což je dost drahý na to že jedinej rozdíl je místo rovný trubky je odbočka. Odtahy ze zachoda jsem udelal a fungujou, takže za mě super. Geberit doporučuje v manualu prutok mísou max 17m3/h. Pokud si zapnu boost a barákem teče cca 350 m3/h tak záchodem mi jde okolo 10m3/h, což beze spolehlivě a beze zbytku pochytá veškerej smrad a proudění pocitově není vůbec znát (máme typ prkýnka kde je mezi ním a mísou mezera, kudy to asi nejvíc teče). Jak efektivě to bere smrad při normálním provozu (cca 100m3/h) si nějak nevybavuju, ale stačit to asi nebude. Na ten boost režim si proto budu všude dávat tlačítka, při instalaci jsem s tím počítal. Doporučuju řešit topogii potrubí tak, aby se průtok záchodama dal nějak regulovat. Na zváženou je, jestli by ten průtok 10m3 neměl bejt už při běžným stupni větrání, pak by tlačítka nebyly třeba (ovšem při intenzivním větrání by zase dámám fičelo přes přes bobřiště, leda bys to nějak automaticky reguloval). Na WC mám vždycky stropní box a z něho odbočku dolů ke kombifixu, takže cca 40% vzduchu jde stropem a zbytek mísou (kopíroval jsem řešení zehnder). Uvažuji, že lepší by bývalo bylo udělat z rozdělovače jednu zvláštní větev pro všechny mísy a tu podle potřeby přivírat klapkou (20USD aliexpress).


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: Daver

Pánové nemáte někdo řízení EC ventilátorů 0-10V v Loxone? V květnu mě čeká rozchození rekuperace (COFA) a včera jsem poprvé v životě spustil loxone config a zatím si z touche přepínám relé 🙂 ... ovšem na tuto jsem bez času ke studiu a testování, který nemám, krátký. Stačila by mi nějaká nějaká inspirace v podobě třeba screenu, jaké bloky jste použili a jak provádíte regulaci. Díky moc!

 

V Configu 10 je na to přímo blok. Ve starších verzích není. 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Nenapsal si jestli ty tam nějakou škrtící klapku máš nebo jen tu trubku průmer 50...

Když už sem u toho geberitu tak přemýšlím jestli k příčce vpc 115 dát radši duofix a obezdít ytongem 50 nebo tam nějak dozídvat kombifix - což se mi zdá jako komplikovanější řešení obzlášt když nemám odpad přímo pod geberitem ale musím jít přes odbočku do strany....

A ten duofix kotvit nohama až do základovky, takže pujde přes izolaci a anhydrit?


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 
Posted by: kudykam

Nenapsal si jestli ty tam nějakou škrtící klapku máš nebo jen tu trubku průmer 50...

nevím jestli to byl na mě ... já tam žádnou škrtící klapku nemám. z jednoho boxu jde jak stropní anemostat, tak trubka do WC. používám BDOP s klapkama, takže přivřením několika klapek de facto reguluju poměr sání mezi WC a stropem. obezdívku mám Ytong 50.

2019 04 30 14 46 40 StrokesPlus
2019 04 30 14 45 56 StrokesPlus

   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 
Posted by: kobra23

V Configu 10 je na to přímo blok. Ve starších verzích není. 

Jo aha už ho vidím, to jsou lamy, zmátlo mě "decentralizované ovládání pokojové jednotky". I/O vypadaj více než dostatečné, paráda. Díky za tip 👍 

Předpokládám ho nikdo nemá použitý v nějakém setupu?  


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Já zatím ne, jen jsem ho testoval se svojí doma vyrobenou rekuperací, která ještě není v provozu.

   
ReplyQuote
 MiH
(@mih)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Mám už 5 let na rekuperaci (Atrea) vlastní logiku, protože v Loxone měli jiné priority, jako třeba nabíjecí stanici na elektromobily... Možná to časem přeprogramuju (a tím zjednoduším) pomocí jejich bloku. Ale jak říkal známý elektrikář z šachty: "co funguje, do toho se neje..!"


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Má někdo Reku cofa v kombinaci s loxone? Je možné používat zároveń ovládací panel Cofy a řízení Loxone? Pkud ano, jak je to zapojené?

Díky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

A proč tak složitě? Stačí jen Loxone.

Já mám doma dělanou reku na způsob Cofa a nevím k čemu by ten ovládací panel byl dobrý.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Abych mohl ovládat nastavení výkonu přímo na zdi a ne přes telefon na loxone nebo taknejak...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Takže nemáš v domácnosti na stěně tablet? 

Pak bych to řešil spíš volným tlačítkem někde u vypínačů než umisťovat na stěnu další ovladač v né příliš provedeném designu.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Predpokladam ze to mozne bude. Na ovladaci panel bude zrejme pouzit jiny protokol nez treba modbus (ale je to jen muj odhad).

Jinak take nemam tablet, nevim k cemu by nam byl. Appku pouzivam minimalne, primarne na kontrolu domu kdyz nejsme doma. Sazim na jednoduchost ovladani.


   
ReplyQuote
Page 32 / 60
Share: