Forum
Nilan Compact, nikdy ani kapka, filtry jsou vždy suché a nejsou ani mapy které by po vodě zůstaly.
A vypínáte rekuperaci někdy, nebo vám jede 24/7 alespoň na 10% výkonu? My jsme ji několikrát, když jsme jeli na víkend pryč vypnuly. Přemýšlím, jestli nemůže být problém zde, nemáme na vstupu a výstupu klapky, tak jestli se to nemohlo nějako profouknout...
@eda Já mám objednanou futuru, takže by mě zajímalo víc detailů. Futura je kompletně celá z izolační pěny, představa, že tam něco kondenzuje se mi nepozdává. O který z těch dvou filtrů se prosím jedná (vstupní, výstupní, oba)? Nemůže se ten kondenzát tvořit někde v potrubí a pak stékat do jednotky? Můžeš mi nám prosím vyfotit tu instalaci, aby bylo jasný jaký materiál potrubí jsi použil a jak je to vedení tvarově vyřešeno?
A proč by v pěně nemohl být tepelný most nebo nedostatečná tloušťka pěny?
Prostě se tam někde objevuje teplejší vzduch který má v sobě vlhkost a ta se vysráží na něčem chladnějším.
A je potřeba hledat kde takové místo je. Nevím jak jsou tam přesně řešeny uzávěry těch filtrů, ale myslím, že tam bude slabé místo.
A vypínáte rekuperaci někdy?
Rekuperacia sa nikdy nevypina (okrem kratkodobeho servisu). Prave z dovodu moznosti kondenzacie par a tvorby plesni (tie prave nemaju rady ked okolo nich prudi vzduch). Ale neviem, ci by to malo suvislost s tymto pripadom.
Ze se rekuperace nikdy nevypina tak bych to zase nehrotil. V zime jedem na rezim 20h denne (s 2x 2h pauzou) A kdyz nejsme doma jede vetrani jen 12hod. Zadnou kondenzaci ani plisne nepozoruju.
Já jsem právě od Jablotronu minulý měsíc dostal vynadáno (když jsme řešili chybu na ventilátoru, byl mráz -5°C a pustil jsem v poledne boost), že ji občas vypínám. Že ta rekuperace musí jet pořád. Od té doby jsem ji ani jednou nevypnul.
Což mi přijde v rozporu s propagačními materiály a jinými, kde se mluví o chytrém řízení klimatu 🙂
2x2h asi nie je problem, 48h uz moze byt. Ja radsej stahujem na minimum a nikdy nevypinam. Odstavku 24h som mal raz v zivote, ked mi kvoli neuveritelnej hmle a vonku -15 zamrzla sacia mriezka na fasade tak, ze nebola vobec priechodna a ja som doma lezal s teplotami 38 a nemal chut v noci liezt s teplovzduchom po fasade.
Iste, akurat pokial je trvale airflow a nejaka vlhkost sa dostane na ten filter, tak prudenie vzduchu tam nedovoli vyrobit plesne a pripadne to vysusi. Tolko aspon moj nazor.
@koldavideo ty čidla v tom výměníku (3. foto) tam dodal nilan nebo je to tvoje vylepšení?
Bohužel od Nilanu tam není nic. Vše jsem vyhodil a udělal po svém v loxone.
Jsou to čidla teploty výměníku. Nepoužívám předehřev. Místo něj se celá jednotka odstaví a čeká se až teplota stoupne. Jednoduché, funkční a spolehlivé. Nejsme v průmyslu, takže krátkodobé odstavení rekuperace nemá žádný význam.
Vlhkost se v jednotce samozřejmě sráží ale ideálně pouze na výměníku, koukal jsem do jednotky po téměř dvouletém provozu a nikde krom vany pod výměníkem a výměníků není po vlhkosti ani známka a filtry jsou na vstupu, takže se tam vlhkost z výměníku nemůže dostat pokud tam není konstrukční chyba.
Filtrů je ale v jednotce víc, ne? Já mám alespoň vstupní, výstupní a bypass