Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.4 K Views
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Nilan Compact, nikdy ani kapka, filtry jsou vždy suché a nejsou ani mapy které by po vodě zůstaly.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

A vypínáte rekuperaci někdy, nebo vám jede 24/7 alespoň na 10% výkonu? My jsme ji několikrát, když jsme jeli na víkend pryč vypnuly. Přemýšlím, jestli nemůže být problém zde, nemáme na vstupu a výstupu klapky, tak jestli se to nemohlo nějako profouknout...


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@eda Já mám objednanou futuru, takže by mě zajímalo víc detailů. Futura je kompletně celá z izolační pěny, představa, že tam něco kondenzuje se mi nepozdává. O který z těch dvou filtrů se prosím jedná (vstupní, výstupní, oba)? Nemůže se ten kondenzát tvořit někde v potrubí a pak stékat do jednotky? Můžeš mi nám prosím vyfotit tu instalaci, aby bylo jasný jaký materiál potrubí jsi použil a jak je to vedení tvarově vyřešeno?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

A proč by v pěně nemohl být tepelný most nebo nedostatečná tloušťka pěny?

Prostě se tam někde objevuje teplejší vzduch který má v sobě vlhkost a ta se vysráží na něčem chladnějším. 

A je potřeba hledat kde takové místo je. Nevím jak jsou tam přesně řešeny uzávěry těch filtrů, ale myslím, že tam bude slabé místo.


   
Stingray reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 
Posted by: eda

A vypínáte rekuperaci někdy?

Rekuperacia sa nikdy nevypina (okrem kratkodobeho servisu). Prave z dovodu moznosti kondenzacie par a tvorby plesni (tie prave nemaju rady ked okolo nich prudi vzduch). Ale neviem, ci by to malo suvislost s tymto pripadom.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

 Ze se rekuperace nikdy nevypina tak bych to zase nehrotil. V zime jedem na rezim 20h denne (s 2x 2h pauzou) A kdyz nejsme doma jede vetrani jen 12hod. Zadnou kondenzaci ani plisne nepozoruju.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

Já jsem právě od Jablotronu minulý měsíc dostal vynadáno (když jsme řešili chybu na ventilátoru, byl mráz -5°C a pustil jsem v poledne boost), že ji občas vypínám. Že ta rekuperace musí jet pořád. Od té doby jsem ji ani jednou nevypnul.

Což mi přijde v rozporu s propagačními materiály a jinými, kde se mluví o chytrém řízení klimatu 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

2x2h asi nie je problem, 48h uz moze byt. Ja radsej stahujem na minimum a nikdy nevypinam. Odstavku 24h som mal raz v zivote, ked mi kvoli neuveritelnej hmle a vonku -15 zamrzla sacia mriezka na fasade tak, ze nebola vobec priechodna a ja som doma lezal s teplotami 38 a nemal chut v noci liezt s teplovzduchom po fasade.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

V rekuperační jednotce bude vždycky docházet ke kondenzaci. Proto je vybavena odvodem kondenzátu.

IMG 5939
IMG 5942
IMG 5941
IMG 5940

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Iste, akurat pokial je trvale airflow a nejaka vlhkost sa dostane na ten filter, tak prudenie vzduchu tam nedovoli vyrobit plesne a pripadne to vysusi. Tolko aspon moj nazor.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@koldavideo ty čidla v tom výměníku (3. foto) tam dodal nilan nebo je to tvoje vylepšení?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Bohužel od Nilanu tam není nic. Vše jsem vyhodil a udělal po svém v loxone.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jsou to čidla teploty výměníku. Nepoužívám předehřev. Místo něj se celá jednotka odstaví a čeká se až teplota stoupne. Jednoduché, funkční a spolehlivé. Nejsme v průmyslu, takže krátkodobé odstavení rekuperace nemá žádný význam.  


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Vlhkost se v jednotce samozřejmě sráží ale ideálně pouze na výměníku, koukal jsem do jednotky po téměř dvouletém provozu a nikde krom vany pod výměníkem a výměníků není po vlhkosti ani známka a filtry jsou na vstupu, takže se tam vlhkost z výměníku nemůže dostat pokud tam není konstrukční chyba. 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
 

Filtrů je ale v jednotce víc, ne? Já mám alespoň vstupní, výstupní a bypass


   
ReplyQuote
Page 30 / 60
Share: