X
Forum

Forum

Nejlevnější baterie...
 
Notifications
Clear all

Nejlevnější baterie pro dům bez FVE

23 Posts
10 Users
1 Likes
3,662 Views
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 
Posted by: Salinm1

@Kobra23 300 wp je super pokud mas malou střechu, ale pokud to neřešíš tak ty 220 - 270 seženeš za moc lepší ceny a životnost je stejná.

Na stejny vykon budes potrebovat vice levnejsich panelu, kde te to v sume vyjde levneji, ale i vice hlinikovych profilu, drzaku, spojek plus montaz, kde je jednotkova cena dana takze zaplatis vice.  Je mozne, ze te to ve vysledku vyjde cele levneji, ale nemusi. Co jsem si delal predbeznou kalkulaci podle cenikovych cen, tak cena panelu v celkove cene FVE dela asi 60%. Cena za 1 Wp mi vychazela cca 11 Kc za 330Wp panel a 9 Kc za 260Wp panel. Pokud je sezenes vyrazne levneji, tak ti to vyjit lepe.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Přesně jak píšeš. Není to o ceně panelu, ale i o nosném materiálu + další náklady. I když mám velkou plochu, kterou mohu osadit panely (110m2, 180° azimut, sklon 25°), tak stejně půjdu cestou, že dám nejvýkonnější panely, které v době realizace budou na trhu a volné místo bude rezerva pro budoucnost.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Jinak tohle (puvodni) tema me dost zajima, i kdyz moje motivace je trosku jina nez u @L. Nejde mi o to bezpecne vse povypinat a pak cekat, az to CEZ Distribuce opravi, ale s nejakym snizenym komfortem mit moznost doma prebyvat a pracovat.

U nas na horach dost casto vypadava proud, asi tak 4x rocne neplanovane a 2x planovane, pricemz neplanovane vypadky jsou vetsinou delsi a nejdelsi byl loni v zime > 24h. Proto bych rad mel pokrytou spotrebu zakladni osvetleni, cerpadla na topeni u kachlovych kamen a AKU nadrze, loxone, notebooky, internet/wifi a NAS a to pokud mozno po dobu 24h. Hrubym vypoctem mi to vychazi na cca 4-5kWh. V lete by se to dalo asi pokryt pomoci FVE, ale problem je v zime. Proto jako primarni resim nejakou zalozni baterii, ktera uz ale v takove velikosti stoji minimalne 60.000 Kc (LiFePO4), coz uz je dost. A protoze vetsina uvedenych spotrebicu pracuje s DC 24V, tak zvazuji i variantu 2x olovene 12V 230Ah, coz by vyslo na 16.000Kc. Pripojil bych je pres nejaky regulator dobijeni na zdroj 24-25V a na tech cca 6 vybijecich cyklu rocne by snad mohly vydrzet relativne dlouho.

 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

Ahoj. Myslíte že na solo rack by šlo použit toto

https://shop.atoselektro.cz/zdroj-zalozni-kemot-prosinus-500w-12v-nastenny_d259285.html?gclid=EAIaIQobChMIqvqezLiK5wIVxOR3Ch34cQy8EAQYBiABEgIgjvD_BwE

 

A k tomu 225 olovo baterku?

Přijde mi to za pár korun easy řešení. Teoreticky i na pár led emergency pasku


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, zabývám se podobným řešením, dočasně, než LiFePo apod. články zlevní na rozumnou částku. Zatím dům v hrubé stavbě, ale už tak různě nakupuji a studuji.

Mám připravených několik rackových UPS (sem tam vyzobnu něco z bazaru, nabídky, které se nedají odmítnout 😉 s tím, že jim přidám externí baterky a budu zálohovat okruhy, které si to "zaslouží". 

Jinak pozor, není olovo jako olovo, podle mne jsou "autobaterky" hodně špatné řešení. Někde (zaboha nemohu znovu najít) jsem četl krásný článek o srovnání ceny za auto, trakční a Li/xx řešení při braní ceny, kapacity a hlavně životnosti v potaz a bylo to dost překvapivé (trakční vedou).

Aspoň tohle pro představu o trakčních bateriích. 

Pak taky zajímavý článek o trolejbusech v Praze na letiště - opět trakční baterie a zajímavá záruka na ně (pomíjím to, že nejlepší bude dokončit koleje ať mohou jezdit vlaky z centra).

Co se týká 24V a jejich zálohování - nakupoval jsem u jednoho týpka co rozebíral výrobní linky u zkrachovalých podniků a sehnal jsem u něj doslova za babku Siemens Sitop a Phoenic Contact zdroje 24V na DIN lištu v provedení 40A a 20A 🙂 (3fáze) a 10A. K tomu Siemens Sitop UPS moduly, přímo připojitelné na akku 24V, taky na DIN.

Pro představu jeden inzerát na Siemens UPS, já koupil ani ne za litr.

Taky mi prodal nějaký starý průmyslový PC do racku 19" v pěkné velké kovové krabici, ideál na uložení baterek v racku. Rack 45U jsem vydražil na Aukru i s moduly na 48V zálohování (zatím bez využití), s x DC jističi (cena za jeden cca 500,-) za 1001 Kč. Je to jen o štěstí a chvíli hledání.

Zatím vše leží ve skladu, za cca 2-3 měsíce začnu skládat dohromady, dám vědět.

BTW - máte někdo rozchozenu komunikaci Loxone- APC UPS? Mají RS232 rozhraní...

Loxone má toto ale nevím, co si představit pod network UPS, jestli to je Modbus over TCPIP? 

Taky jsem našel toto v changelogu u Loxone Config, ale bez dalších detailů: Added Modbus RS232 Template for APC Smart-UPS SMT

Díky za případné obnovení debaty v tomto zajímavém tématu!


   
ReplyQuote
(@vladiczek)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Mám, pro značně skromnější důvody než zálohování domu, v provozu APC SUA3000RMI2U, taky koupené z bazaru za zlomek ceny + výměna baterie, mám přímo osazenou i tu APC síťovou kartu, takže jsem použil ten druhý balíček z Loxone Library.

No zkraťme to, nefunguje, ale moc tomu nerozumím, takže chyba je patrně na mé straně :-). Mělo by to běžet přes Modbus TCP, tedy bez Modbus extension po síťové vrstvě, jestli chápu správně. UPC je dostupné komplet, hlásí stavy přes SMP protokol nebo jak se to jmenuje, Modbus TCP je v configu povolen, ale Loxone hlásí, že UPS nevrací žádné hodnoty. bohužel k těm Loxone Libraries není většinou žádná doprovodná dokumentace a přístup pokus omyl je prozatím neúspěšný...

Kdyby existoval nějaký soft (monitor) pro otestování té komunikace PC <--> UPS (Modbus TCP), nebo náhled na detail toho balíčku z Loxone Library, popis modbus komunikace atd., rád to prověřím hlouběji. Zatím jsem na to neměl více času. Dá se ta komunikace z pohledu Loxone asi obejít, ale je to přes to APC rozhraní takové elegantnější.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@vladiczek třeba qModMaster


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pokud uvažujete mít v blízké budoucnosti HFVE, tak je jakákoli UPS zbytečná. Je to zbytečná ztráta času, energie a prostoru. 

 


   
Pavel reacted
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: