Forum

Forum

Nejlevnější baterie...
 
Notifications
Clear all

Nejlevnější baterie pro dům bez FVE

23 Posts
10 Users
1 Likes
3,596 Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

Zdar,

dneska nám opět na chvilku vypadl proud a to mne přivedlo na následující otázku. Všechny malé UPS co tu mám, ať u PC nebo serveru stojí za prd. Po čase neustále odchází baterky.

Jedna varianta, kterou jsme na srazu řešili, je záložní baterka pro server z autobaterky + jakýsi měnič k tomu (teď tu nemám po ruce link), cena dohromady tuším cca 6000kč.

Co by mne ale zajímalo, jestli jste někdo nezkoušel počítat, co by stálo udělat do domu jen baterky, který by dům utáhli třeba 1h.

Jde mi vyloženě o situace, kdy na chvilku vypadne proud, nebo když vypadne dlouhodobě, tak ať stihnu vše dodělat a povypínat.

Tzn ideálně co by to mělo umět:

- stabilizovat napětí v síti, takže taková velká přepěťovka pro celý dům

- musí to být 3-fázové, předělávat rozvaděč na 1-fázi se mi fakt nechce

- udržet dům s průměrnou spotřebou 1.5Kw/h a špičkovou 3Kw/h při životě cca 1h (30min by asi taky stačilo).

- mělo by to umět nějak zvukově i přes kontakt umět signalizovat výpadek

 

Lze to za rozumné prachy?

 

PS: Co jsem tak narychlo koukal, tak kdybych na to šel přes dotace a FVE+baterka (2), tak se dostanu na cca 160.000kč. Což neni vůbec hrozné. Takže by případné řešení mělo být za srovnatelně lepší peníz .


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Cokoli rozumné počítej 200.000 po odečtení dotace.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Přesně jak píše kobra, pro baterky (správně akumulátory 😀 ) ještě podle mě není stále příznivá doba. 

Ty měniče sou tyto:

https://www.cyberpower.com/eu/cs/product/series/emergency_power_systems

mám šestistovku na zálohu osvětlení.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

Hmm, no toho sem se bal, ze to tech 160k zas nebude, protoze tam bude nejaky hacek ;-).

Tim padem asi koupim to co mas ty @pa-v-el spolu s nejakou autobaterkou na server (protoze tam mne to trapi nejvic) a zbytek holt jeste rok dva pockam, kam se to posune.

@kobra23 Ty mas/planujes FVE predpokladam. Resis 1f na cely dum, nebo 3f oddelene faze, nebo nejaky 3f co uz umi utilizovat celou kapacitu i na jedne fazi?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

A jeste dotaz @pa-v-el (kdyz nejedes, planoval sem to otevrit na Rusave ;-), ty baterky k tomu mas nakonec jake? Resil si nejak to jejich chlazeni? A pripadne jak je mas uskladnene? Nejaky box s ventilatorem? Nebo normalne otevrene?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Ano, plánuji FVE 10 kWp s bateriemi, 3f. Na jaře jsem se tím hodně zabýval (čeká mě to asi už příští rok) a dospěl jsem k tomu, že nejlevnějši baterie je voda. Takže část FVE bude samostatně a bude krmit zásobník TUV, který se stejně denně vybíjí (každý den se myjeme) a zbytek bude do technologie jezírka a do baterií. Mou snahou bude co nejvíce zužitkovat vyrobenou energii, což se mi bude dařit díky jezírku, kde bude velká spotřeba hlavně když svítí slunce (aby se netvořily řasy, musí běžet 4 UV lampy a 2-4 čerpadla hlavně v době slunečního svitu). Jezírko  má 300m3 vody.

No a zbytek bude použito pro dům. S přebytky do sítě moc nepočítám, protože jsou v plánu ještě 2 EV (el. auta), něco Loxone a datový rack a další provoz v domě atd.

Co se týká baterii, tak se ceny moc za 10 let nezměnily, resp. nejde to dolů jako u sol. panelů, takže je asi zbytečné čekat. Obecně  o co slevní materiál o to zdraží služby realizačních firem. Jediné slevnění může nastat po zrušení dotací. Ceny se vrátí do normálu.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: L

A jeste dotaz @pa-v-el (kdyz nejedes, planoval sem to otevrit na Rusave ;-), ty baterky k tomu mas nakonec jake? Resil si nejak to jejich chlazeni? A pripadne jak je mas uskladnene? Nejaky box s ventilatorem? Nebo normalne otevrene?

Mám u toho obyčejné olovo. Zatím jen tak položené na zemi v technické. Trošku mě vystrašil kyberkrtek, že jim to párkrát baterky uvařilo do sucha, ale to umí i klasická UPS co máš u PC. Koupil jsem na alině malé termostaty, že je přilepím k akumulátoru a když pujde teplota nahoru odpojím ho nějakým výkonějším relé (to ještě nemám) ale ještě na to nebyl nějak čas... Šlo by to asi hlídat i loxonem a 1-w čidlem.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

no ten 1-wire mne prave taky napadl. a k tomu nejaky zelezny box nebo neco, aby to bylo aspon trochu chranene jak z venku, tak pripadne zevnitr. 

Ale zase to nepujde uplne zavrit a nevim jak ty ventilatory, aby to tam v pripade pruseru jen nehnalo vic vzduchu 😉


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

Ahoj, na olovo pozor, nemá rado plné vybíjení, trpí samovybíjením a musíte ho furt udržovat nabité... Sám už mám sehnané cca 5,5KWp v panelech a 7,2KWp v bateriích Pylontech. Cenově se pohybuji jinde než zde padají čísla, ale je to dáno oborem v kterém se pohybuji. Jinak panely jsou již za hubičku standartně se dá sehnat cca 1800Kč/ 220- 240 Wp. 

Hybridní měnič je trochu alchime, existují levné, které nemají přetoky a tudíž není potřeba řešit ČEZ jako AXPERT KING nebo draší řešení Infinity nebo až po špičku Victrony. Liší se hlavně spotřebou naprázdno a tudíž účiností.(King je na trochu jiné povídání,ale vzhledem k ceně je zajímavý).

A potom baterie je několik možností jak je dát dohromady:

Lion članky a pájet = cca 6000Kč/KW

LIFEPO4 články = 10000Kč/KW

Hotové baterie např POLYTECHY = 2,4KW/25000Kč

Je nutné ale počítat s BMS, která ochrání baterie a neni to levná hračka a musí člověk rozumět jak ji nastavit, proto jsem šel do hotového řešení Pylontechu, kde jsem ještě sehnal 3 ks za super cenu na bazoši..

Tj. pokud se člověk nabojí a má chuť dostane se na lepší peníze nebo si koupí hotové řešení, kde jsme teď viděl ceny jak píšete.

Jinak FVE a LOXONE je strašně pěkná hračka a tešim se až si s tim budu hrát jen nějak neni čas to vše zapojit.

Jinak hodně se dočtete o této problematice např. na www.mypower.cz

 

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

@salinm1: Vidim, ze se docela orientujes. Muzu se teda zeptat, co bys doporucil k te CyberPower stanici? Pujdu ted zrejme cestou jen te zalohy serveru, o ktery mi primarne jde. Ale mam strasny hokej v tom jaky typ baterky pouzit. Diky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Brát v dnešní době panel pod 300 Wp je asi blbost, ne? 

Jinak baterie Polytech jsou dobré, to samé ten měnič Victron.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
 

@Kobra23 300 wp je super pokud mas malou střechu, ale pokud to neřešíš tak ty 220 - 270 seženeš za moc lepší ceny a životnost je stejná.

@L já bych ti doporučil raději FVE s baterií vím, že je to větší investice, ale vem si kolik ti to ušetří, děláš z domu máš servry tj. spotřeba přes den. A kdyby jsi se chtěl vrátit k težbě kryptoměn máš ele zadarmo.

Ostatní baterie v UPS jsou nějakým způsobem kompromis. A jelikož chceš docela velký výkon z těch baterek tak si vem, že olovo je ideální cyklovat cca 20% kapacity. U Lion/LIFEPo4 cca 80-90% kapacity a nemají samovybíjení, ale třeba zase Lion rádi hoří pokud je mechanicky poškodíš.. tj. pro mě ideál v rámci současné nabídky je LIFEPO4. Teoreticky by jsi mohl též použít obyčejného Axperta ne Kinga (pouze přepíná síť-baterie) v režimu UPS a k tomu třeba jednu cihličku polyntecha.

 


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Pokud bys chtel fakt levne provizorni reseni, nez si domu poridis FVE a nejaky velky BMS, mam porad k dispozici jednu tu APC UPS 1500, jak jsem popisoval tady: 

https://www.vodnici.net/community/vse-o-stavbe-domu/elektro-rozvadec/paged/57/#post-16363


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
Topic starter  

@ptr-dvorak: Diky za nabidku. Kdyz bych to delal, asi bych sel radsi do neceho noveho. Preci jen u toho serveru si nechci moc zahravat ;-). 

@salinm1: No ja o te FVE porad premyslim, ale resil bych to tak za rok nejdriv, az se oklepu z te pergoly. Jenze zaroven mi odesla uz uplne ma stavajici UPS co jsem mel na male baterky.

Takze na prechodovou dobu bud jen koupit dalsi baterky, jenze to je stejne tak 1-2k, nebo vzit ten cyberpower+vetsi baterku, coz by bylo tak 4k.

Ta FVE se mi libi, jak pises, mozna si zase neco malo i natezit, ale hlavne ten server+pracovni kompy. to je celkem najistotu pravidelna spotreba.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: L

@salinm1: Vidim, ze se docela orientujes. Muzu se teda zeptat, co bys doporucil k te CyberPower stanici? Pujdu ted zrejme cestou jen te zalohy serveru, o ktery mi primarne jde. Ale mam strasny hokej v tom jaky typ baterky pouzit. Diky

K tomu Cyberpoweru nemůžeš připojit jiný typ aku než olovo. LiFePO4 i Li-Ion potřebují jiné nabíjení než olovo.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: