Forum

Forum

Notifications
Clear all

Multiroom audio

365 Posts
47 Users
17 Likes
69.1 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Rád bych do cca. 5-ti místností umístil repro s možností ovládat (ideálně samozřejmě přes Loxone) zdroj zvuku pro každou místnost samostatně.

Co jsem zatím zkoumal, je několik možností:

  • Sonos (bezdrátové řízení, nutné speciální reproduktory, ve výsledku taky drahé řešení)
  • Google Chromecast audio (asi by musel být pro každé repro samostatný chromecast, líbí se mi ale použití google technologie, s tou mám dobré zkušenosti; cenově relativně přívětivé)
  • Raspberry PI (podobně řešení jako u chromecastu, opět nutné více RaspPI; konfiguračně a provozně asi horší řešení; cenově asi podobné jako chromecast)

Máte s tím někdo zkušenosti, názory, příp. doporučení, kterou cestou se vydat?


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ja nakoupil 5ks chromecastu a testuju to ted na 2 repro v pracovne a obyvaku.

 

zkusenost takova, ze to chce hodne dobrou wifi, jinak se zvuk seka a kazi to dost zazitek. od ty doby co mam unify, tak to beha paradne. Parkrat se mi ale stalo, ze chromecast usnul tak, ze uz se neprobudil a musel sem ho restartnout.

Jinak ale celkove dobre. navic moznost napojit na plex media server, coz je taky parada.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Luďku kde jsi koupil ty chromecasty? aliexpress? dáš link?

Já jsem to udělal tak, že jsem už při stavbě dal do některých místností reproduktory a vše svedl do technické místnosti a napojil na Loxone zesilovač. Někde se to tady už probíralo. Loxone zesilovač umí to, že když přivedeš na vstup NF signál, tak automaticky zapne daný kanál zesilovače.  Takto to zatím mám ukončené a raspberry jsem zatím jen zkoušel. V plánu mám to, že na všechny vstupy Loxone zesilovače připojím buď raspi nebo chromecasty. Problém je ale s tou wifinou. Na tom jsem také zatím skončil. 

Mimo to mám třeba v koupelně internetové radio v rámečku vypínače a výstup vyveden do toho zesiku v technické místnosti. Takže když zapnu toto rádio, zvuk jde ze stropního reproduktoru.

Daleko lepší řešení by ale bylo použití Audio-matrix systému, ovládaného z Loxone. To jsem měl vymyšlené tak, že bych připojil na arduino relé board 8x, a tato relé by přepínala vstupy resp výstupy. Takže bych mohl teoreticky zapnout rádio v koupelně a zvuk by šel z pracovny. Praktický význam se ale ztrácel.  Takže jsem z aliexpresu objednal pár bluetooth přijímačů. Tento přijímač jsem připojil na jeden ze vstupů Loxone zesilovače a zvuk jsem posílal z mobilu. Tady už to význam docela má, z mobilu můžu poslat zvuk kam chci. Jenže to bych neby já abych nechtěl nějakou kravinu, takže do budoucna chci systém follow me. Takže pustím přehrávač v mobilu a zvuk jde z reproduktorů, podle toho ve ktré místnosti se nacházím. Loxone totiž ví kde jsem - podle PIR čidel, jen je potřeba nějak přepnout zvuk za bloutooth přijímačem do správného vstupu Loxone zesilovače. je to easy jen to nějak zbastlit.

Snad se mi to zjednodušeně podařilo vysvětlit. 

PS: žena mi říká že vymýšlím furt nějaké kraviny a pořád se v tom vrtám - Nechápu...

 


   
KaO reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Normalne na Ebay z USA za docela dost penez. Ale vyslo to porad levneji nez v CZ


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

A já ho koupil na Mallu 😀

Na firmu tak aspoň -DPH

Podle diskuzí jsem čekal že nebude součástí balení napájecí trafo, bylo tam 🙂 ale stejně ho teď nepoužívám bo mám Chromecast píchlej do USB v zesilovači a zapnu ho současně s ním.

Dejte si pozor ať nekoupíte jako já Chromecast, když jsem to doma rozbalil s hledal kde sakra je ten 3,5mm jack konektor a von tam nebyl. Až pak jsem zjistil že jsem měl koupit Chromecast Audio...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Budem riesit zvedenim kablov od reprakov (v strope) do slaboprudoveho rozvadzaca a tam bude RPi + nejake usb zvukovky + nejake lacne stavebnice zosilovacov (TDA,LM,...) + mozno nejake relatka.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Nejspíše to budu řešit nějakými digitálními 20-50W koncáčky z Aliny za pár šlupek, připojené na 24V zdroj, a loxone bude jen spínat mute pro jednotlivé zesilovače/místnosti. Zdroj signálu bude nějaký FM reciever v obýváku pod televizí, nebo přímo v rozvaděči spínaný také loxonem, kde bude naladěna jedna naše oblíbená stanice a hotovo 🙂 Asi existují sofistikovanější způsoby, ale mě to takhle bude stačit.


   
Stingray reacted
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

K tomu chromecastu - daji se ze spotify appky ovladat vsechny chromecasty v jednej siti najednou nebo vzdy jen po jednom?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Pokud mas koupeny spotify predplatne, tak by melo. Bohuzel se rozmohl nesvar, ze ackoli castovani je od googlu, tak aplikace to pouzivaji jako rukojmi k donuceni koupit jejich tarif.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

A jde naraz pustit vice zarizeni? 

No snad cinan brzo nabidne nejaky levny wifi-speaker a ktery nebude posilat data zpet do Ciny  🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Pro prehled tu hazim svoje poznamky, ktery jsem zminoval v jinem vlakne:

Multiroom audio
 
2 mozna rezeni:
  1. Vse pomoci RaspBerry Pi 3B + HifiBerry + zesilovace + software Max2Play
  2. Vse pomoci jednoho Intel NUC + externi USB zvukovky + zesilovace + software MusikServer4Lox

   
smal reacted
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

OK, proc ne. Ja si s tim jeste vic nehral, ale jde na tomhle reseni vyuzit audio v dome na vse jako s Music serverem? Prepodklama, ze ohnout jde vsechno.

Cena za to je samozrejme fajn. Music server pro 8 zon plus zesilovac = cca 65tis.

Ja mam mimochodm 12 zon v planu, takze nevim, jestli by tam nebylo nejaky omezeni a kdybych to pronasobil x2, tak jsem na cca 40k, ze?. Fakt jsem to ale jen z lenosti nestudoval vic, tak budu rad za zkusenosti, kdyz uz to mas za sebou 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Zrovna v pripade audio odmiram platit takove neuveritelne sumy za loxone reseni.

Momentalne to vidim na pouziti Intel NUC. Budu mit cca. 6 zon.

Nemam jeste odzkouseno v realu,ale podle informaci z toho nemeckeho fóra by toto reseni nelo umet defakto to stejne co loxone audio.

Stejne tak sem se vyprdnul na to, platit za loxone repraky 2,5tis a radsi koupim repeo od dexonu za 500.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ja to mam zatial takto:

https://youtu.be/yDF4zJUUSe0

da sa to ale na akekolvek RPI3


   
ReplyQuote
 sub7
(@sub7)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 7
 

vyzera to super...das sem aj navod ako si to riesil?


   
ReplyQuote
Page 1 / 25
Share: