X
Forum

Forum

Modbus elektromer a...
 
Notifications
Clear all

Modbus elektromer a ukladani do Influxu

8 Posts
3 Users
0 Likes
776 Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Ahoj,

potrebuju nakopnout.

Co, popr. jak presne ukladat z Modbus elektromeru do Influxu, abych si mohl jednoduse delat denni/tydenni/mesicni statistiky spotreby?

Mam SMD630 a nekolik SMD120.

U pulzniho je mi jasne, ze si muzu ulozit kazdy (kazdy 10 atp) impulz, ale jak ukladat data z modbusu?


   
Quote
 pobi
(@pobi)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 5
 

Ahoj,

Influx může zapisovat hodnodnoty, které jsou zaslány přes UDP ( https://influxdbcom.readthedocs.io/en/latest/content/docs/v0.9/write_protocols/udp/).

Takže stačí vytvořit v Loxone "Virtuální výstup" s adresou /dev/udp/[IP adresa]/[číslo UDP portu]. Na tento výstup pak dát jednotlivé "Virtuální výstupy příkazu" s hodnotou, kterou chceš posílat (např. "elektromer1 value=<v.2>" pošle measurement s názvem elektromer1 a fieldset s názvem value nastaví na hodnotu z modbus senzoru na 2 desetinná místa).

Jenom pozor, pokud posíláš analogové hodnoty, nezapomeň si vypnout položku "Použít jako digitální výstup".

Posílám takto ze vzduchotechniky a funguje to v poho 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Asi jsem to blbe napsal.

Jak ukladat data do influxu vim (uz tam sypu od teplot az po impulzni vodomer vsechno).

Ale jak ukladat "neco" co se cte ne uplne pravidelne a mam stav pouze ve chvili cteni, tedy z modbus protokolu tak, abych nakonec mohl udelat treba denni sumarizaci?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Asi to chce opačný přístup. Nebudeš čekat na změnu stavu (impuls), ale budeš aktuální stav zjišťovat (pravidelné dotazování). Vyčítat data z elektroměru můžeš buď v Loxone

obrazek
obrazek

a nebo použiješ třeba Nodered a do Loxone budeč číst nebo posílat nen údaje, které chceš zobrazit ve vizualizaci.

https://flows.nodered.org/flow/ee2213f68fea86729e03c222d7cbd89b


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

Jenže co  jsem zatím koukal, tak to dotazování není úplně přesně každých třeba 30s. Navíc když tam bude cca 2s peak, do kterého se trefim, tak mám najednou 30s peak atp. Prostě přesnost jde úplně do háje. V mesicni sumě mám najednou úplná hausnumera.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Tomu nějak nerozumím. Co chceš vlastně z elektroměru vyčítat? Přes modbus elektroměr čtu a je jasný, že mi může utéct krátkodobá špička příkonu, proudu ..., ale celková spotřeba se tím neovlivní, protože čtu co má v sumě elektroměr. Jen v případě, že by nějakou dobu nefungovala komunikace, tak se spotřeba v grafu naakumuluje k obnovení komunikace. V případě impulsů "výpadek komunikace" (třeba restart MS) znamená, že se data na elektroměru a v Loxone rozjedou, u modbusu se to po obnovení komunikace zase srovná.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
Topic starter  

V tomhle vlaknu jsem resil, jak modbus elektromer napojit na blok mereni spotreby:

https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/modbus-elektromer-a-blok-mereni-spotreby/

Takze ted jedu pouze pres aktualni vykon. Coz je asi jadro pudla.

Zatim mi reseni vychazi takto:

  • Denni spotrebu si budu ukladat zvlast primo z elektromeru a z ni muzu pocitat tydenni a mesicni spotrebu.
  • Pro vykresleni detailniho grafu spoteby budu ukladat aktualni vykon treba po 30s, coz pro orientacni predstavu "chovani obyvatel domu" staci

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Tak to já na E přivádím aktuální stav elektroměru, A mám nastavené, že na E je absolutní hodnota a P je aktuální výkon.

obrazek

   
ReplyQuote
Share: