X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A ako to udrzuju a kontroluju ti co to maju 6cm nad krytinou? Nijak. Ak nieco treba tak z plosiny, odmontovat panel, poriesit problem, namontovat panel.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@killeriq pravidelne revidovat stav stresni krytiny a kontakt se sroubem. Aby tam nezatekalo, proste 2x do roka to projit, pripadne zalivkou to osetrit. (nebo necim jinym)

Visualni kontrola.

Stejne to nevyjde levneji co nvrhujes, uz to mam ted spocteno. L profiky komplet me budou stat 20 tisic a toto vy bylo 24. 

Ale diky, nerikam, ze jsem se na to nedival hned na zacatku!


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@dusanmsk ja mam sklon strechy tusim 2% a folii. Kdybych mel "normalni" strechu 🙂 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

20 vs 24k to ozaj riesis?

Cas ktory to budes merat,vrtat srobovat vselijak si si spocital?

Potom daj vediet kolko ti to trvalo takuto custom konstrukciu celu zlozit 🙂

--

Ak by ti aj nieco niekde tieklo, budu to kvapky a tie na 100% pod kombisrobom / foliou neuvidis

Vizualne to uvidis a nemusis ani pod panely liest.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

uchvácen množstvím podrobností o detailních aspektech instalace FVE a nechtíce psát článek s grafy a analýzou, uvádím stav po 12 měsících provozu FVE.

TO ABYSTE VĚDĚLI ZA ČÍM SE PACHTÍTE 🙂  !!!

do provozu : 5/2021 ( 7,2 kWp/3x5 kW Victron/4xPylontech 3000B / ostrov) 

doplnění baterie: 10/2021 2xPylontech 3000C

doplnění panelů : 4/2022 2,7 kWp

Takže v současné době : 9,9 kWp / 3x5kW / 6x Pylontech 3000 ( využití baterie 80%, priorita stavu baterie podle předpovědi osvitu 40% kvůli backUp domu ) 

tarif : D57d 

investice po odečtení dotace do všeho : 452.258,- Kč ( s DPH ) 

Za období 5/2021 až 5/2022 výsledky:

Spotřeba : 13.599 kWh

Výroba FVE :  8.724 kWh

Odběr od eON : 7.825 kWh

"Probenděná" výroba : 2.051 kWh ( proč to asi ? inu prostě a jednoduše, když bylo moc neměl jsem to kde utopit, když bylo málo tak nebyla dostatečná kapacita baterek )

Nejstručnější shrnutí :

a) v této chvíli mám "poměrnou" ( VT/NT ) cenu 2,99 Kč/kWh 

b) ceník eON na dva roky dává pro D57D "poměrnou" ( VT/NT ) cenu 7,20 Kč/kWh

c) při ceně za kWh dle add. a) je návratnost "nesmysl" takže to musí prostě bavit 🙂

d) při ceně add. b) je reálná ( sic ! - ne žádné teorie ) návratnost 10,89 let

e) každý rok to bude trochu jinak, ale spíš lepší návratnost neb se mi promítne větší výkon na panelech a větší baterka, ale možná mne budou taky na druhé straně více srát ty "probenděné" kWh

f) při přechodu na současné ceny bych platil ročně ( bez platby za elektroměr  3x25A ) 97.887,- Kč  ( nárůst ceny o 140% ) 

g) takto ale zaplatím "jen" 56.325,- Kč ( nárůst plateb o 38% ) 

.... tady chybí článek

XXX) situace se změní jakmile dosáhne cena za kWh magických 8,8115,-  Kč v tu chvíli bude návratnost 8,8888 -> neboli nekonečná!!!!!!!!!!!  a to věřte není daleko 🙂 

 

P.S. no snad jsem vám rozptýlil chmury ohledně vrtání šroubů a zemnění čehokoliv abyste se těšili na faktury, kde za květen platím 1.270,21 Kč při odběru ( VT+NT+jistič ) 0,29100 MWh  ( spotřeba byla ovšem 1,170 MWh ) 

P.S.2 . ... no skoro jako článek a to jsme uvedl jen ty nejdůležitější údaje, vynechal popis zjednodušení ( a že nějaká byla ) a nerozváděl, kde a jak to utápím abych "nebendil" 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@killeriq  .-) prave ze vrtani a montaz bude vyrazne snazsi, proto jsem to tak vymyslel 🙂

Budu se drzet vazniku podelne. V tvem pripade bych musel dodrzovat podelne i pricne. 

 


   
killeriq reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dalibor Diky za sumarizaci, jen me to dale utvrzuje v novem rozhodnuti, ze pockam.

Jelikoz se (predpokladam) ten dodavatel uz neozval (neb si se neozval ani ty 😉 ), tak nema smysl to aktualne hrotit (stejne tak sem nepochodil ani nikde jinde a na svepomoc si netroufnu).

Co jsem koukal, je vyprodane vse co jen vyprodat lze, krome uplnych shitu. Zaroven cena vseho je na 2x co pred pul rokem.

Rocni uspora by mi vychazela zrejme hodne podobne, tzn to zkusim odlozit na zimu, jaro pristiho roku.

Zaroven mi do te doby mozna vyroste trochu crypto, takze i pripadne zdrazeni bude ve finale znamenat slevu.


   
ReplyQuote
(@mz-cz)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 11
 

Jen tak pro info - konstrukce Krajiczech JIH 15° pro ploché střechy. Možná by sem byla vhodná. Na 24ks 400W panelů za 57000Kč(bez DPH) i s EDPM podkladovými pasy, závětrnými plechy a připevňovacími sponkami pro panely. Dá se provrtat a přišroubovat na pár místech ke střeše. Jen je menší sklon. Ale tím i namáhání střechy i panelů větrem. Ony ty plachty s 30mm či 35mm rámem moc důvěru nebudí...

IMG 20220609 164847

 

This post was modified 2 years ago by mz-cz

   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @l

@dalibor Diky za sumarizaci, jen me to dale utvrzuje v novem rozhodnuti, ze pockam.

Jelikoz se (predpokladam) ten dodavatel uz neozval (neb si se neozval ani ty 😉 ), tak nema smysl to aktualne hrotit (stejne tak sem nepochodil ani nikde jinde a na svepomoc si netroufnu).

Co jsem koukal, je vyprodane vse co jen vyprodat lze, krome uplnych shitu. Zaroven cena vseho je na 2x co pred pul rokem.

Rocni uspora by mi vychazela zrejme hodne podobne, tzn to zkusim odlozit na zimu, jaro pristiho roku.

Zaroven mi do te doby mozna vyroste trochu crypto, takze i pripadne zdrazeni bude ve finale znamenat slevu.

Já být tebou, tak neotálím. Dnešní dodací doby některých komponet jsou více než 6 měsíců. Těch, co si to neumí spočítat, je většina a budou to řešit s vyúčtovací roční fakturou. Boom nastane po roce od "bohemia energy",  pak se dodací doby prodlouží na rok. Ti co dneska nemají nic na skladě, tak nic nepostaví. Úspory z Crypto si nech na těch 50% elektřiny, co budeš muset koupit a vyjde šíleně draho

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@petrp jj, je to pořád ve hre. Už mi volal Dalibor, že by nabídka měla dorazit do týdne. Pokud bude cena příznivá, jdu do toho.

Pokud by už matros nebyl nebo by vycházela návratnost blbě, holt počkám.

Mám to teď 50:50 🙂 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@petrp jinak já pořád nějak nechci věřit, že tu cenu faky nechají na 8kc+. To prostě hromada lidí/firem dlouhodobě nedá.

Pořád tu máme atom co vyrábí za 0.5kc a uhelné za 0.25kc a drahé je to jen díky německé burze a prodeji tam. Ale v této situaci to imho nemohou nechat, to rozdrti půlku republiky.

Jedna věc je, že to ústojime nějak my, ale druhá jsou mraky lidi, co to nedají a budou volit extremisticke strany co jim na slibuji hory doly.

Ale uvidíme, určitě to poresit chci, jen nevěřím na dlouhodobě 10kc cenu. 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@l rád bych věřil Tvému optimismu. 👍 A to ještě nebyl blackout...


   
msk reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@petrp no proto kdyz FVE dopadne, tak do toho jdu ;-). Neni to neco, cemu verim, spis neco, co mi prijde, ze budou muset udelat.

Ale FVE ma hlavne vyhodu i baterek a zalohu domu, uspora i pri nizsi cene atd, i kdyz s delsi navrantosti. Takze pokud to pujde, budou mit komponenty a dodaji rozumne, pujdu do toho

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @l

@petrp jinak já pořád nějak nechci věřit, že tu cenu faky nechají na 8kc+. To prostě hromada lidí/firem dlouhodobě nedá.

Pořád tu máme atom co vyrábí za 0.5kc a uhelné za 0.25kc a drahé je to jen díky německé burze a prodeji tam. Ale v této situaci to imho nemohou nechat, to rozdrti půlku republiky.

Jedna věc je, že to ústojime nějak my, ale druhá jsou mraky lidi, co to nedají a budou volit extremisticke strany co jim na slibuji hory doly.

Ale uvidíme, určitě to poresit chci, jen nevěřím na dlouhodobě 10kc cenu. 

Prostor na snížení ceny tam je, viz rozhovor s Tykačem

A3723023 7830 4B06 81FA 8E955D1F1B6C

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

… “ to je co se týče variabilních nákladů asi patnáct haléřů na kilowathodinu”

mluvil o nákladech které jsou povětšinou lineárně závislé na množství produkce a nikoliv o celkových úplných nákladech při daném množství produkce ( UVN/kWh  )….
takže : na blbě položenou otázku ještě blbější ( matoucí ) odpověď 


   
ReplyQuote
Page 75 / 106
Share: