X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A meral si odpor? Elox je izolant, tak aby to uzemnenie bolo funkcne. Z rovnakeho dovodu sa musia uzemnit panely dratom, dotyk panel-profil vraj nestaci.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Eloxované profily jsme zatím nemuseli použít..


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@pa-v-el aha, tak potom mlcim


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @dusanmsk

S tym zemnenim to momentalne tiez studujem. Panely niekto zemni tak, ze zoberie AlMgSi, natiahne ho popod panely a pouzije taku svorku co uz za boha nemozem najst, ze sa uchyti na AlMgSi drat a v strede ma dieru, ktorou sa prisroubuje k panelu.

Ja zvazujem, ze uzemnim nosnu konstrukciu CY16 a na panely sa bud vyprdnem, alebo pripojim kazdy panel s nosnym profilom kratkym CY(A), na oboch koncoch oko, do panelu tam kam patri sroubom ktory tam patri a do profilu ho chytim texom. Medzi profil a oko dam vejarovku, preskrabne elox, takze spoj by mal byt vodivy. Asi to nie je vrchol umu, ale lepsie ako sa na uzemnenie uplne vysrat.

Nejaky pokec o zemneni je aj na mypower.

Jsem viděl hodně FVE ať už samodomo nebo od firem, ale ještě žádnou, kde by byl územněný každý panel. Vždy jen nosná konstrukce. 


   
Pavel reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som niekde zachytil, ale nedokazem to znovu dohladat, ze neuzemnene panely maju kratsiu zivotnost. Cim by to bolo sposobene a ci sa to tyka len urcitych druhov panelov vsak netusim.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@dusanmsk @pa-v-el neviem ci ste sa pochopili spravne, profili niesu eloxovane ale ram panelu ano.
Mna by zaujimalo aky strasny izolant je ten elox pri tej hrubke.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

Tak treba si uvedomiť jednu vec, ochranu pred bleskom nemôžeme riešiť "tak nejak som to videl" ale máme na to celkom rozsiahly súbor noriem STN 62305. Je priam vzácnosťou, že je to rovnaké pre obe republiky - nakoľko sa jedná pôvodom o EN, ktorá bola prebraná za národnú normu.

Musíme rozlišovať dve veci

1) Pripojenie súčastí k bleskozvodu

2) pospojovanie neživých častí v ochrannom priestore bleskozvodu

 

1) Norma nám hovorí, že pripojeniu technológie na budove k bleskozvodu sa máme podľa možností vyvarovať a ak sa dá, nikdy to nerobiť. Ale, máme typické príklady kedy to nejde - viď plechová strecha pár príspevkov dozadu. Vtedy musíme riešiť dve veci a) dostatočný prierez, nakoľko máme vlastne nový zachytávač, ktorý môže potencionálne viesť bleskový prúd. b) správne dimenzovať prepäťové ochrany hneď po vstupe do objektu - aby sme si blesk nepovodili po dome. V rámci akcie "spájame z bleskozvodom" nemusíme veľmi riešiť elox - on je izolácia len v rámci napätí čo poznáme bežne, v rámci blesku je ihneď po ňom, takže pohoda. Príklad z praxe, dažďové žľaby tiež nebrúsime od farby aby sme tam dali svorku. Šli by sme totiž proti norme - porušili by sme povrchovú úpravu s následkom poškodenia samotného pripojenia do budúcnosti. A fakt som ešte nevidel svorku, čo by to spojenie spoľahlivo a "vodotesne" urobila tak, že by sa dostala na čistý kov.

2) pospojovanie neživých častí - alebo teda obľúbený ZŽ vodič 16mm2. Tu sme rádovo v inej situácii, nakoľko priamy zásah blesku nečakáme, ale zas čakáme naindukovaný "bordel" z toho že niekde okolo pretiekol dosť veľký prúd spôsobený bleskom. No a tam sa už na nejaké prerazenie eloxu nemôžeme spoliehať. Dokonca norma hovorí, že spojitosť pospojovania musí revízny technik overiť meraním.

 

Ako to teda riešiť? Neexistuje 100% kuchárka, ktorá sa dá použiť univerzálne. Popíšem môj dom ako príklad.

1) upravil som bleskozvod a pozíciu panelov zvolil tak, aby boli dodržané minimálne vzdialenosti "s" a všetko bolo v ochrannom priestore bleskozvodu. To považujem za absolútny základ, ak nie som na vodivej streche

2) Hneď pod strechou som umiestnil skrinky s prepäťovkami dimenzovanými na stav ako keby som nebol v ochrannom priestore bleskozvodu. Toto som predimenzoval pre istotu.

3) Všetky hliníkové profily som "16stkou" spojil na HUS domu. Dal som si pozor aby medzi hliník a oko šla nerezová podložka a samozrejmosťou bola aj vejárovka. Sranda nesranda, ale keď som to skončil, zobral som revízny prístroj a predpísaným spôsobom som skontroloval spojitosť až po HUS v technickej miestnosti.

4) Veľmi ľahko spočítame, že plocha, ktorou je potencionálne spojený panel z profilom je ďaleko väčšia ako 16mm2. Takže dávať k tomu ďalší vodič je tak troška technický bug. Ale, fakt nevieme nič o tých dvoch povrchoch, takže najskôr som si meraním preveril, že samotná svorka na panel je riadne spojená z profilom a následne som každý jeden panel premeral na spojitosť z vopred overenou konštrukciou.

 

Opakujem, nie je to doslovný návod - je to môj postup zvolený tak, aby som revíznu správu aj sám sebe podpísal bez zažmúreného oka 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@dusanmsk 

Ale no táááák.

Co panely ba oběžné dráze? Stále funkční od roku 1956 a nikde žádné územnění. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mám celou FVE bez eloxu, takže jsem řešit nemusel. Dotyk je panel+konstrukce a panel+omega+konstrukce. Jsou to stovky neli tisíce mm2 kontaktní plochy.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Diky za rady. Uzemním tedy jenom konstrukci pomocí CYA 16mm2 a vějířový podložky a na samotné panely se vykašlu.

@MichalDe ještě zvažuji, že bych uzemnění konstrukce netahal dovnitř garáže na MET ani nespojoval s hromosvodem (vodivá střecha), ale připojil ho na zemníci pásek, který mám vytažený u fasády. Někde jsem totiž četl (myslel jsem, že na kniska.eu, ale teď to nemůžu najít), že na vodivé střeše je nejlepší spojit uzemnění FVE s hromosvodem v nejnižším místě.  


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@mikael 

 

počkaj, nie tak rýchlo. Ty máš vodivú strechu, to jest musíš postupovať v zmysle bodu č.1 v mojom príspevku. 16mm2 je tým pádom málo, nakoľko musíš mať 50 mm2 ocele, alebo teda príslušný ekvivalent. Ja by som šiel do almgsi priemeru 8mm. S tým sa dá aj celkom v pohode robiť. Pripojiť to k zemniču čo najnižšie nie je nikdy zlý nápad ale nie je to povinnosť v tomto prípade. Opäť platí, že plocha dotyku a spojov panel - konštrukcia je tak veľká, že zväčšovať ju nemá zmysel. Technicky, ak by blesk do konštrukcie panela udrel, iste si to odnesie ten tenkostenný profil - tomu ničím nezabrániš, ani keby si prepojil panel z konštrukciou každých 10 cm. 


   
ReplyQuote
(@mz-cz)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 11
 

Pro ty, co váhají, jestli pospojovat jednotlivé panely nebo ne - https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-podlozka-0-231

Na HNP1 profilech Krajiczech(iftech) sedí dobře.


   
msk reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Prisli tie MC4 konektory z Ali, rozdiel vidim len v tom ako je riesene tesnenie - odnimatelna plast cast vs pevna

inac vsetko v podstate rovnake , aj tie lisovacie konektory.

Prislo do 2t

IMG 20220607 201617

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Konektor bych nepodceňoval a nehledal za každou cenu úsporu pár kč za případné problémy. "Teče" v tom dnes běžně i 500V 10A.

Origo evropského výrobce Stäubli stojí 100kč/pár...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @killeriq

Prisli tie MC4 konektory z Ali, rozdiel vidim len v tom ako je riesene tesnenie - odnimatelna plast cast vs pevna

inac vsetko v podstate rovnake , aj tie lisovacie konektory.

Prislo do 2t

IMG 20220607 201617

Záleží co to bude dělat pod zátěží. 


   
ReplyQuote
Page 72 / 106
Share: