Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,558 Posts
74 Users
133 Likes
158.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Bol som znova (uz asi desiaty krat) premerat strechu. Ked sa clovek dobre obuje a je tam desiaty krat, uz ani nie je posraty 🙂

Vychadza to ltt, ale 3 rady na vysku tam vojdu. Od hrebenoveho bleskozvodu (od hrany jeho uchytky v hrebeni) dodrzim 70 cm, dole od zlabu to bude horsie, tam max 53 cm.

Moj revizak mi posvetil PEN z rozvadzaca na strechu, takze dalsia nejasnost vyriesena. Diky vsetkym.

IMG20220521133939 copy 1382x1843

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@dusanmsk Zlab nieje bleskozvod, tam myslim staci 30cm. 
mne to vyslo cca 40cm.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@smotek7 

žlab sa pripája takou špeciálnou svorkou k zvodu bleskozvodu, preto ho musíme rátať ako súčasť sústavy. Vzdialenosť panelov od bleskozvodu nie je určená konštantne, ale musí byť väčšia ako vypočítaná vzdialenosť "s" na danom mieste. Túto vzdialenosť ovplyvňuje veľa vecí, konkrétne trieda ochrany objektu, počet zvodov, "elektrická" vzdialenosť konkrétneho miesta od zeme. Vzdialenosť čo uvádza Msk by zvyčajne mala byť OK, ale 100% sa to nedá povedať bez znalosti celej geometrie objektu a výpočtu.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@dusanmsk 

Len aby sme si ujasnili pojmy nech niekto nie je v chaose keď to bude čítať. Ty na strechu neťaháš PEN z rozvádzača, Ty tam ťaháš svoje uzemnenie, na ktoré je pripojené AJ PEN rozvádzača.

Elektricky je to samozrejme stále čistá nula, ale aby sme boli správne aj terminológiou.

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@michalde ano viem zlab je svorkou spojeny. Ale ked sa vypocitava vzdialenost vide rovnaka pre zvod aj zlab?  Zlab je sucastov sustavy, ale nieje bleskozvod. Vypocet neovladam.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Ak dobre ratam pri zvode do 10m co mam a aj Dusan tak vide vzdialenost 0,35m.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

Treba si nainstalovat http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/swmilan-pouze-aktualni-verze/D02.1.03.exe

Vyplnit udaje a potom preskumat stred hrebenovej sustavy a stred zlabu. To su hranicne hodnoty. K zlabu sa spravame rovnako, ako keby to bol drat hromozvodu.

Zvycajne pri hrebeni vychadza cca 0,7 a pri zlabe cca 0,3-0,4


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 
Posted by: @michalde

Len aby sme si ujasnili pojmy

 

  • Ano suhlas, vyjadrujem sa ako hotentot. Ekvipotencialna svorkovnica je u mna realizovana priamo v rozvadzaci vo forme vertikalnej sroubovej  svorkovnice co ma snad 60 dier a kam su nastrkane vsetky PENy. Odtialto sa odpichnem k regulatorom a od nich pojdem dalej na povalu a strechu. Diky.

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Este prakticka otazka tych co uz montovali - ako sa vedie solarny drat pod panelmi? Predpokladam ze hodit to len tak na krytinu asi nie je uplne dobry napad, takze uchytit k hakom, alebo hlinikovym profilom? Cim, aby to tam vydrzalo 20+ rokov?

MC4 ste krimpovali na streche, alebo ste uz dopredu vedeli dlzky tras od jednotlivych stringov a kable ste si pripravili na zemi?

Diky


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

UV stahovacia paska a na AL profil uchytenie

MC4 nieco dole a nieco na streche a je to dobre robit za svetla 😀

--

https://www.aliexpress.com/item/4000760207166.html

 

Som objednal pred par dnami , nakolko tu uz chcu za "30a" ks / 4e

Maju ich tam viac druhov, tak neviem podla coho to kupovat...hadam to bude sediet


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Ja mam plechovou falcovanou strechu, takze cela strecha je kovova a vodive spojena s hromosvodem. Podle knisky.eu se konstrukce FVE musi jeste explicitne spojit s hromosvodem, i kdyz toto neni doporucovana varianta. Ale variantu s oddalenym izolovanym hromosvodem jsem zavrhnul.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@smotek7 

 

Takže update, 3.5 som odovzdal podpísanú zmluvu a dnes, 23.5 my vymenili (v mojom prípade len prekonfigurovali) elektromer. Takže 5 ZSD dní = 20 kalendárnych :-). Tým pádom všetko hotové, odskúšané, už len zaslať oznámenie o spustení a už by mal byť svätý pokoj.


   
smotek7 reacted
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@dusanmsk 

existujú profily, čo majú priamo drážku kam sa kábel ukladá. Každopádne, tie nemám, takže exteriérové stahovačky to istili. Jednoznačne ale tak, aby MC4 konektor nebol v kontakte zo strechou a zároveň bol schovaný pod panelom. Predsa len, nevieme nakoľko je tam kvalitné tesnenie. Ja som bral MC4 zo Schracku - netrúfal som si práve tam skúšať priamo čínana. Nie že by to Schrack vyrábal, ale prišlo mi to na tento stav a cenu ako OK riešenie. Krimpovať som sa rokmi naučil kdekoľvek, takže toto nebol problém 🙂


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@mikael 

no, všeobecne pre elektrikára je plechová strecha veľakrát nočná mora.

Áno, v tomto prípade je najmenšie zlo to spojiť. Ale nie je to rovnaký level ochrany ako oddialený bleskozvod na nevodivej streche. Každopádne tu by som okamžite pri vstupe do objektu inštaloval https://www.saltek.eu/sk/vyrobky/flp-pv550-vu aj keď cena nepoteší....


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@dusanmsk krimpoval som na streche, nieje nic strasne. Tiez som paskoval k profilom kable.
Ak by bol profil z drazkou v podobnej cene zobral by som ten.
Naprt je to, ze som zapajal ob panel , aby boli dlzky rovnake s kazdeho stringu.
A to su dlzky kablov s panelov take tesnejsie.


   
ReplyQuote
Page 66 / 104
Share: