Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.9 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Dik sa info.

Tak mi odpisali o Tigo:

master jednotka pouze v případě, že chcete monitorovat jednotlivé panely na web-serveru a mít informaci který panel kolik zrovna vyrábí. Jinak standardně se zapojují pouze na zastíněné panely.

---

Takze pojde aj bez master


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

2 roky zpět jsme montovali od SolarEdge optimizéry, které jsou nezávislé na střídači.

typ P370I-P5 .Určitě dneska busou mít nějakého nástupce na větší výkony.

Ještě se k tomu dala dodat krabička s monitoringem a bezpečným odpojením SMI-35


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@PetrP

Hmm na Ebay som nasiel SolarEdge Optimierer P500 a P370 (co mas asi ty)

Ale predajca mi pisal ze k tomu treba SolarEdge menic a ty pises ze netreba...

https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet.pdf

Kazdy pise nieco ine, tak teraz si vyber 😀

 

Tigo odporucaju Tigo TS4-A-O ale vsade vypredane...nieco som opat nasiel na ebay ale cena +- ako ten SolarEdge


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pre tych co uz mate FVE na streche - ako mate riesene zemnenie? Povedzme ze dodrzim odstup od bleskozvodov >60cm, ale podla toho co som vycital z mypower je potrebne panely pospojovat medzi sebou a nosnou konstrukciou a to vsetko uzemnit, aby clovek nedostaval rany ked robi daco na streche. Zaroven potrebujem zem pod strechou v combiner boxe.

K tomu combiner boxu budem asi musiet dotiahnut novu zem, ktora vznikne zakopanim zemniaceho pasu na severe pod kacirkom a jeho spojenim s pasom co je v zakladoch v rohu baraku (v bode vstupu bleskozvodu).

K panelom si to ale neviem predstavit. Tahat to povalou ku combiner boxu a potom s tym vyjst na strechu na panely mi pripada kokotina. Spajat panely s bleskozvodom nechcem.

Chcelo by to zemnic na juhu, ale tam ho nespravim, pretoze betonova terasa. Jedina moznost by bola odpichnut sa v bode vstupu juzneho bleskozvodu do zeme novym hlinikovym dratom a vyjst s nim hore na strechu, ale to mi zas nedava zmysel v tom, ze aj tak by bol spojeny so zlabom a ten je spojeny s tym bleskozvodom, takze by defacto slo o spojenie panelov s bleskozvodom.

Mam z toho relativne hlavu v smutku, uz som chcel objednavat profily a panely, ze to nahadzem na strechu a toto ma zastavilo.

 


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@dusanmsk 

ono je to celkom široká problematika, ale skúsim to zhrnúť.

Čokoľvek, čo urobíš na streche domu musíš previesť tak, aby vyhovovalo požiadavkám súboru noriem STN62305 na ochranu pred bleskom. Tých noriem tam je niekoľko, ale vyberiem len skutočnosti potrebné pre inštaláciu FVE:

1) FVE umiestňujeme na streche v ochrannom priestore bleskozvodu - to jest nespájame ho priamo s ním

2) Umiestniť musíme tak, aby sme dodržali minimálnu vzdialenosť "s" od súčastí bleskozvodu vypočítanú podľa reálnej polohy na streche.

3) Všetky vodivé časti FVE musíme navzájom prepojiť a uzemniť na ekvipotecionálnu prípojnicu domu. Pozor, niena bleskozvod, ale na ekvipotencionálnu svorkovnicu.

4) nakoľko vodiče k FVE prechádzajú rozhraním LPZ zón 0B a 1, musíme čo najbližšie umiestniť prepäťovú ochranu. Ideálne hneď pod strechu a tiež ju zahrnúť do pospojovania podľa bodu 3.

 

Z môjho pohľadu revízneho technika bohužiaľ neviem brať do úvahy slovo "nedá sa" nakoľko podpis je podpis :-). Treba si uvedomiť, že legálne postavená FVE potrebuje aj revíziu a v nej sa musím pozerať na všetko - aj na ochranu pred bleskom. Mypower mám načítané a pravdupovediac veľakrát mi z postoja "tieželektrikárov" tam zostáva rozum stáť.

Skús možno skresliť jednoduchú situáciu, prípadne poslať fotky a možno to nebude taká bieda ako sa Ti zdá.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@michalde

barak

Juzna strecha ktoru chcem osadit. Pod nou na povale bude combiner box a salteky, dalej to pojde do technckej miestnosti ktora je na severnej strane domu zhruba v strede.

Uzemnovacie body ziadne naviac nemam, tzn. mam 4 vstupy bleskozvodov do zeme a jedna paska je vytiahnuta do rozvadzaca v TM normalne z podlahy a z nej je spraveny PEN.

K paske sa uz inde nedostanem, je zaliata v zakladoch, tzn. len rozvadzac alebo 4 rohy domu.

Tzn. mozem ist PENom z rozvadzaca v TM na pudu a na strechu, ale to samozrejme nechcem. Mozem sa odpichnut niekde v zemi v mieste vstupu bleskozvodu kusom zemniacej pasky, potiahnut ju este par metrov v zemi a vyjst s nou nad zem a tam si spravit zemniaci bod na FVE, ale kopat mozem len z boku alebo za domom, vpredu je terasa. Kazdopadne ak si aj tuto pasku vytiahnem ci uz na bokoch alebo za domom, musim sa s nou nejak dostat k tym panelom a saltekom pod strechou. Bud mozem vojst na povalu, tahat to povalou, pripojit salteky a pokracovat na panely von, alebo mozem ist vonkajskom na panely a potom kusok dole na salteky. Tu je ale problem ze sa nevyhnem krizeniu s bleskozvodmi od hrebena, coz je naprd.

Znamy revizak mi odporucil izolovany bleskozvodovy drat pokial pojdem cez pudu, ale neviem ci to staci, ci to este nedat do kopoflexky a neviem ako to uchytit na drevene tramy.

Neviem ako to ma byt spravne, schema od Studeru len zobrazuje ze je vsetko spojene do jedneho bodu, ale kade to tahat v manuali nevycitam.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@dusanmsk 

 

však to máš ideálne

1) možno bude potrebné doplniť na streche zberacie tyče, tak aby sa celá FVE dostala do ochranného priestoru bleskozvodu - to nie je žiadna veda, keď sa to hodí na papier a človek troška pozná geometriu 🙂

2) tá "páska do rozvádzača" je presne spomínaná ekvipotecionálna svorkovnica. Ja to riešim tak, že spravidla pod rozvádzač dám krabicu cca 20x20 a do nej takúto svorkovnicu https://www.elmit.sk/pripojnica-potencialoveho-vyrovnania-1809-s-plastovym-podstavcom-188mm na ňu potom ťahám všetko čo treba pospojovať, aj bod rozdelenia PEN

3) Takže od tej "pásky v rozvádzači" najkratšou cestou natiahni hore zž vodič 16mm2. Niekde hore umiestni svorkovnicu, napríklad tú z bodu č.2, alebo obdobnú - len pozor, dodržať inštaláciu na nehorľavú podložku. No a od nej veselo ťahaj  vodič na konštrukciu panelov, na prepeťovky, na spodky anténnych stožiarov ak más atď. Proste, či máš alebo nemáš FVE, všetko vodivé neživé na streche musí byť takto ošetrené

 

určite nič nekop a už vôbec nerieš HVI vodiče.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To by bolo squele. Ja tu svorkovnicu mam niekde vnutri rozvadzaca, ale s tym si poradim nejak a vytiahnem to niekam von a z toho sa odpichnem.

 

diky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Toto mam hotove 50/50.
@dusanmsk mam to na 99% ako ty, len technicku mam na juhu.

Konstrukciu mam pospajanu 8mm AL.
Ekvi svorku mam pod rozvadzacom, cize s konstrukcie natiahnem 16 ZŽ na Ekvi svorku.
Na polceste to bude na svorke v combinerboxe koli prepatovke.  
ZŽ budem tahat v FXP trupke 40mm spolu s kablami od panelov.
U mna dlzka ZŽ bude, panely-prepatovka 3m a prepatovka- ekvi svorka 2,5m

@michalde Otazka je staci cez povalu ak to bude v FXP trubke?

image

Edit:
@dusanmsk este aj trampolinu mame rovnaku, len manzelka sa neopaluje hore bez , tak by som nic nemusel bielit. 😀 

This post was modified 2 years ago by smotek7

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Aku davate roztec hlinikovych profilov pod panelmi vzhladom na velkost panelov a previs ktory potom vznikne? Pozeram rozne po strechach, obrazky na webe, kazdy to ma inak. Niekde ten previs robi snad 20% vysky panelu, niekde je to par cm.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@smotek7 

prakticky úplne OK riešenie, len si daj pozor keď privedieš CU vodič 16mm2, nemôžeš ho priamo spojiť z Al vecami. Ale keď vhodne použiješ nerezové skrutky a podložky, v pohode sa to dá.

FXPčka je technicky OK, má priamo uvádzanú inštaláciu na drevo. Ak mážmáš čo i len trošku strach o výdrž, tak nie je chybou dať https://www.oplet.cz/kovove-ochranne-hadice-a-prislusenstvi/kovove-chranicky-rada-f/fgs-ochranna-hadice-z-pozinkovane-oceli/ tam je to už železná istota 🙂


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@dusanmsk treba pozret technicky list konkretneho panela, tam to je dane, zalezi aj od skolnu ci je panel na lezato nastojato ... 
Je tam rozsah od do kolko ma byt profil od kraja a ci maju byt 2 alebo 3.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@dusanmsk 

 

išiel som podľa katalógového listu. Na spodnej strane profilu mali montážne otvory a presne tak som umiestnil profily. Moje panely majú cca 2100 mm a rozteč dier je 1200


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@michalde na CU vodic nalisovat oko fi 10mm, do drazky profilu nerez skrutku M10, velku nerez podlozku, oko, podlozka, matica. Taku som mal predstavu.


   
ReplyQuote
(@michalde)
Eminent Member
Joined: 2 years ago
Posts: 32
 

@smotek7 

presne tak to má vyzerať, výborne. Jedine tú druhú podložku (pod maticou) daj určite pružnú. Ja ešte na prechod CU vodiča a oka dávam zmršťovačku s lepidlom. Jednak to nezatečie, ale hlavne mechanicky to prepojí izoláciu s okom a nenamáha priamo CU vodič. Predsa len tam trošku fúka počasie si robí čo chce.


   
ReplyQuote
Page 65 / 106
Share: