X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.9 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ony "zlaté české ručičky" jsou celkem mocné viz Loxone-Papouch nebo třeba MPPT ze stránek  http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-ohrev-vody-siton-210/  

Ten je přímo uzpůsobený pro tuto funkci. Akorát na něj nelze použít dotace. Nicméně ze všech nabídek, které jsem zatím dostal se mi zdá že cena za tyto řešení je navýšená o práci + výši dotace. To znamená že pokud pominu záruky od firmy která to bude montovat a další věci s tím spojené, jako dostupnost materiálu na připevnění panelů na střechu, tak mě to vyjde na stejné peníze, když si nakoupím materiál a postavím si to sám po kolaudaci. MPPT bez složitostí, jednoduše opravitelný na koleni. Záruku na panely dostanu standardní od výrobce. Jelikož v systému nic víc není, nemá se co pokazit.

Co se týče předávání tepla, waty které ta FVE vyrobí ohřejou vodu tak jako tak, je jedno jestli je spirála 10kW nebo 100W. Spirála má totiž vždy teplotu větší nebo rovnou teplotě okolní vody. Tzn že pokud do ní jde jakýkoliv výkon, spirála se zahřívá nad okolní teplotu.

Podle dat, které má majitel na stránkách tnweb jsem si spočítal, že návratnost je u mého systému cca 8-10 let, což při minimální poruchovosti jsem ochotný podstoupit.

Spíše mi jde o to jestli má někdo z vás ve svém okolí někoho, kdo to má podobně a mohl by poreferovat jestli se vyplatí investovat do dražšího řešení s kolektory nebo ne. U kolektorů mne odrazuje velice nízká, spíš žádná účinnost v zimě a přehřívání/degradace glykolu v létě.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@bery

Nějak se mi to nezdá, už je to že účinnost FVE je max 25% a trubicového kolektoru 95-98%. U FVE vidím výhodu v možnosti regulovat výkon, u kolektoru to jde dost blbě, ale jinak v zimě, nedá ani jedno řešení skoro nic. A rozdíl v pořizovacích nákladech to nemůže vynahradit. Ono 200w není skoro nic a pokud nebude v zimě slunečno tak to ani víc nedá, spíš mí. Vzhledem k tomu že v létě dopadá na zem solární energie max 1000w/m2 a zimním období je to jen 300w/m2 a výkon Wp udávaný u FVE panelů je při letním provozu, při těch 1000W/m2, tím pádem v zimě to bude nějakých 83Wp .Podle mě ukládat přebytky z výroby FVE do Aku ANO, ale koncipovat FVE pro ohřev vody NE.

Ale jestli se pletu, rád se poučím.

z čeho vycházím

FVE: Panel 280Wp * 14 = 3920w při ceně 3390kč *14 = 47460kč, rozměr panelu je 1.64*0.992 = 1,63 * 14 =   22,77m2.

Vakuový trubicový kolektor: letní solární zisk je 1000W/m2 ekvivalent k Wp. 1000*0,95 = 950W/m2. 30-ti trubicový kolektor má plochu 2,4m2 sorbční plochy 2,4 * 950 = 2280W * 2 = 4560W. Cena je 19854 * 2 = 39708kč. Plocha kolektoru je 5m2 * 3 = 10m2.

Tak že FVE : výkon 3920W/ 22,77m2 / 47460kč

Kolektor : výkon4560W/ 10m2/39708kč

takže cena za kW = FVE 12107kč / Kolektor 8707kč

+ vzhledem k tomu že FVE zabere dvojnásobnou plochu, bude pravděpodobně i cena podpůrné konstrukce výrazně vyšší.

Ale jak říkám, vyveďte mě z omylu


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ono je právě složité až podle mě nemožné se dopočítat nějakých hmatatelných údajů když nikdy nevíme kolik slunce bude svítit. Takhle to mám na papíře taky, avšak s deskovými kolektory. Ono pokud uvažuji svit třeba 180w/m2 * 22m2=3960 * 0,18 účinnost panelu, je to pořád přes 700w, jenže kolektor bez svitu slunce nedá vůbec nic.

Ikdyby to mělo naprosto stejný efekt jako kolektory, přijde mi fve jednodušší na realizaci a zbavím se onoho přehřívání v létě.


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Na D-testu jsem našel možnost registrace do kolektivního nákupu FVE. Viz. odkaz:  https://www.chcislunecnienergii.cz/registrace


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

280w panely kupovat v dnesnej dobe je absolutny nezmysel.

Pre predstavu min rok som mal ponuku z jedej firmy na:

Q-cells DUO 325Wp za cenu 3950CZK +DPH. Skladem v ČR

330Wp budou k dispozici  až 8/9 měsíc 2018. 

---

A myslim ze mi to vychadzalo fajn pomer cena/watt, osobne nemam neobmedzene miesto na streche, takze potrebujem co najviac Wattov na panel.

---

Dtest som sa registroval, uvidime co vyriesia 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Tak sem se tam ze zvedavosti taky regnul ;-). 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@Killeriq

Já teda nevím, ale 3950*1,21 = 4779,5/325 = 14,7kč/W a 3390 / 280 = 12,1kč/W tak nevím v kde je ten lepší poměr cena výkon. Snad jen že jich je míň.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

dan si daj 15% lebo to mas vacsinou s montazou, ceny su z min roku.

firma co ti v dnesnej dobe ponukne panely pod 300w sa chce asi zbavit lezakov zo skladu 🙂

pozeraj si vzdy aj ucinnost panelov qcells su na 19.2-19.9% .

tvoj prepocet vychadza ze to je cca o 15% na watt takze pri 10ks 3.25kw mas nejakych 7tis na viac a to su pri celom projekte za 200k drobne.

plus este si nieco pripocitaj drziaky na strechu, konektory kable.

Ale tak sa mi zda ze to musi byt zapojene v serii po 3 takze bud 9 alebo 12 panelov treba.

Chapem tiez ze ked mas priestoru kopec a chces co najviac wattov za nizsiu cenu, tak jasna volba.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Jo, množstevní úspora tu lehce bude, na 6 panelů se jeden ušetří, takže při zmiňovaných 14 panelech my jich bude stačit 12. Ale pořád nevidím moc tu úsporu, oboje panely mám s 21% dph, takže pro porovnání je to v celku jedno, s 15% by to bylo 13,97/W proti 11,5/W když to vezmu na ty tech 14*280wp tak je to 45108 a 12*325 je za 54504, nemyslím si že dvě konzole a dva propoje budou stát 10000,- jen ušetřím 3m2 

Ano při zakázce za 200kkč to jsou drobné, ale proč si je nenechat?  


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já mám třeba bungalov, takže prostoru až moc. Budu je pořizovat buď na podzim nebo na jaře 2020, a to budou ceny zase jinde. Pro mě jsou levnější panely s menším výkonem jasná volba, držáky mám prakticky zdarma, co nebudu mít, to si vyrobím, kombivruty do střechy stojí pár kaček.

V mém "projektu" je třeba 9k navíc minimálně 14% 😀

Každopádně kolektory se už nikam neposunou. Dělám ve sklářském průmyslu a trubicový kolektor bych si nekoupil, vakuum není věčné. A deskový kolektor dosáhl svého vrcholu když někoho napadlo to vyrobit z mědi, natřít na černo a zespoda dát izolaci.

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

14 panelov nemozes dat, su zapajane po 3, cize musis dat 12 alebo 15

pozrel som sem a 350w za fajn cenu 4400 ale mensia ucinost 17.9% tie watty to ale dobehnu 😉 

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=fotovoltaicke-panely&detail=MTAwMjI3&detail_name=fotovoltaicky-panel-350wp-recom-mono

 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Samozřejmě za pár let může být situace jiná, jak účinostně tak cenově, to máš pravdu a u tý FVE je snadná regulace to ano. Já mám v plánu hybridní FVE na provoz Aktivní rekuperace s TUV a technickýho zázemí. Tak snad se ještě trouchu někam posunou než do toho vlítnu.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

killeriq: Panely si můžeš zapojit tak jak uznáš za vhodné 🙂 Já třeba plánuju 2 stringy po 7-8 panelech sériově. Nikde nemám nic, co by mi mohlo panelyčástečně zastínit. Dosáhnu tím zhruba 210-250V DC na výstupu panelů, což je akorát pro jednoduchou PWM modulaci do standardního topného tělesa na 230V AC.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Prosím Vás, jaký kabel taháte ze střídače (resp. z fve rozvaděče) do hlavního rozvaděče? Podle stavební připravenosti z S-power to má být 5x2.5, ale čekal jsem, že by to mělo být víc. Čekal jsem aspoň 5x6.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Proč? Mezi střídačem a rozvaděčem žádné šílené proudy nejsou. Teda pokud máš standardní FVE pro RD. 


   
ReplyQuote
Page 6 / 106
Share: