X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.8 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @_petr_

@kobra23 proč je na tom screenshotu od 11.3.22? Jsou to opravdu ceny pro domácnosti? Oficiální ceníky s platností od 1.4. říkají něco jiného.

Však píšu, že to jsou ceny pro podzim.


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 
Posted by: @eiffel
Posted by: @david-pr

@kobra23 

Počkej,to jako vážně?

A to je tohle ta první stránka ceníku, kde k tomu nejsou dopocitany poplatky a na druhý straně dole by jsi padl pod stůl 

Ja vim 🤦🤦🤦🤦 to je pica šílený, asi zacnu topit drevem 🤣🤦


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @killeriq

ten kto natiahol vyhrevne kable, alebo folie...si to moze hodit.

S vodou mas aspon moznost menit

Tak zrovna Ondra Bajer co dělá s Tesláčkem seriál o FVE je má a letos jdou ven.

Do podlahy jen a pouze vodní podlahovku. Zdroj může být pak jakýkoli.


   
msk reacted
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

@kobra23 

On ČEZ koupil EON?

Produkt Variant je totiž EONu....


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Link na ceník, co dával Kobra.. Je to aktuální ceník od EONu pro nové zákazníky s fixací na dva roky, no nekup to...


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @kobra23

A právě jsi si nakreslil zapojeni Studer XTM nebo XTH střídače se zakazanými přetoky.

Tak paralelně by šla nabíječka připojit i u Victrona ne? Všechny ty multiplusy umí "Charger-only" nebo je tam nějaký jiný zádrhel?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @kimot

@kobra23 

On ČEZ koupil EON?

Produkt Variant je totiž EONu....

Ne, ale na podzim budou skoro stejné ceny (nebo mírně horší) u ČEZ, tak abyste byli připraveni.


   
ReplyQuote
 kts
(@kts)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
 

Ahoj,

také jsem si dal tu práci a celé to proletěl jako @pax a dospěl jsem k tomuto:

Závěry technických řešení:

- levnější řešení typu Solax jsou past na odběratele, ale dokázat to nemůžeme, protože 10 let za sebou žádný nemá. Je však z technického hlediska pravděpodobné, že to tak bude.

- super je to postavit na Studleru, což je však pro běžného uživatele ekonomická sebevražda bez možnosti dotací, východiskem je technologie Victron

- dotace jsou fajn,ale ne výsledku, když si to člověk postaví sám dostane se na stejné peníze jako s dotací ušetřením na nákupu a montáží (s tím, že svůj čas a energii nepočítá).

Příklady realizací:

- v zásadě je tu @dalibor, který začal řešit FVE loni a postavil ji s firmou na Victronu a je dá se říct spokojený.

@dalibor změnil bys v technickém provedení něco od té doby?

Pak je tu @killeriq který své řešení staví sám na Studleru z druhé ruky, ale staví ho už rok, zatímco dalibor už rok skoro vyrábí.

@killeriq - změnil bys na svém technickém řešení něco? Dostal si se cenově kam?

@pax - kam si se dostal Ty?

Možnosti realizace:

Realizace s firmou:

Osobně si myslím, že v současné době jsme se dostali do stavu, že pokud chce člověk slušné technické řešení od firmy, tak si na něj počká 6-8 měsíců a dostane se do realizace v zimě.  Firmy, který jsou schopné dělat Victrony: 

  • force-energy.cz - čekám na nabídku, od nich má realizaci @dalibor jestli jsem to pochopil správně
  • pesekmudra.cz - totálně přehlceni mají stop stav, ale asi jsou schopný
  • asolar.cz - Tom Vocílka asi špička v oboru, ale totálně busy s tím, že ceny budou trochu jinde, dělá boxed řešení
  • mcore.cz - už se snažá taky prosazovat Solax, s Victrony se dostali cenově mimo, ale uvidíme, kam se dostaneme
  • mksolar.cz - čekám na nabídku
  • eicero.cz - čekám na nabídku, příklad ( https://eshop.eicero.cz/eicero-pv-batt-3-72kwp108-kwh.html)

Napadá Vás někdo další koho poptat? 🙂 U těch firem mám nyní trochu strach, protože nabírají lidi, aby uspokojili poptávku a i ta kvalita může jít dolů. Polovina z nich má v "první vlně" call centra nebo asistenty, který oddělují semeno od plevele 🙂

Realizace svépomocí:

Druhá varianta je mít kámoše, postavit to sám a pak sehnat někoho kdo to přilepí, pomůže se zapojením a nastaveníma pomůže s rozchozením (pro běžné uživatele) - třeba za peníze. Doba realizace pak odpovídá dodacím lhůtám HW a času lidí. Pouze nevím, zda se na tom v dnešní době nějak výrazně uspoří na nákupech? Sehnat někoho kdo tomu rozumí a pomůže je pak problém, protože je takový boom...

Já jsem nyní mezi oběmi řešeními. Z jedné strany jsem na tom jako @dalibor, který už prostě nechce lítat po střechách a čas věnuje raději práci, která na to vydělá nebo dětem, z druhé strany se dostáváme do stavu, že pokud mají firmy uspokojit poptávku, která tu letos je, tak musí sekat FVE jednu za druhou a polovina z nich tu už nebude za 3 roky.

 

@kobra23 - děkuji za super support, který tomu dáváš. Dá se tě poptat na HW a support? 🙂

 

 

Martin

This post was modified 2 years ago 3 times by kts

   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

S cenami Victronu dovedu také pomoci, teoreticky i s realizací, fve není můj zdroj obživy, ale školení mám, ostatní umím taky zařídit..


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@kts 

U @dalibor je vše asi ok, ale stejně se mu stalo to co většině, že to poddimenzoval a teď bude rozšiřovat. Mohlo to být za méně peněz při jednom, ale když to všem říkám na začátku, tak to nechtějí slyšet. 

U skoro každé instalace se stane to, že jakmile ji máš, začneš elektřinou "plýtvat". Prostě ať chceš nebo ne, začne růst celková spotřeba protože je to "zadarmo". Pominu, že u levných řešení roste spotřeba vlivem nekvalitního HW.

Umím dodat cokoli Studer (jsme zastoupení pro ČR) a Victron (jsme jeden z mnoha dealerů v ČR). Bohužel dodací termíny jsou takové, že kdo neobjedná teď, tak ai toho z letošní sezóny moc neužije. 

Ostatní komponenty (baterie Pylontech, panely, konstrukce, solarkabel 6, atd.) jsou obvykle skladem.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kts ano Dalibor je spokojen za posledních 24 hod ze sítě 3,5 kWh ( = 9,6 Kč ) při spotřebě 33,7 kWh. 
k původní konfiguraci 4 x Pylontech jsem po půlroce provozu přidal ještě 2 x Pylontech ( díky @kobra23 :-))a víc bych nedával. Letos ještě doplním v panelech 2,6 kWp na východní střechu.

kdybych neměl tak zoufale malou TM přidal bych 2x 250 l k podlahovce  takto bude jen 100 l což mne neskutečně sere ( kdyby to šlo zruším vanu v koupelně )!

Chystám s @kobra23 ještě jedno opatření ale okomentuji to až bude po realizaci ….

jinak přístup “urob si sám” mi dává smysl jedině kvůli termínům realizace od osvědčených firem

@kobra23 no teda sorryjako já šetřím i nadále ( viz. optimalizace ohřevu TV )

edit: šetřím protože na jídelním stole je tento “nasírací” ukazatel stavu FVE-eON a už jsem holki naučil, kdy podle toho

F6A00EF1 A322 474E 8F92 B3FFD2BF7127

pouštět pračku+myčku+sušičku 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, pri cene elektriky 8-10 Kc/kWh budem nad malou TM zurit aj ja a zvazovat, ako zakopat za domom do zeme dobre tepelne zaizolovanu nadrz na aspon 8 m3 vody, ktoru budem podzim/jaro nahrievat TC cez den a odoberat do podlahovky 10W obehovkou v noci.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@kts

Pekne zhrnutie si dal 🙂

Tym ze som chcel panely ktore v CZ neboli tak sa to posunulo, elektro cast som chcel nechat na nejaku firmu lebo som sa to cele nechcel ucit, som chcel zaplatit a mat klud.

Zohnat cez leto/jesen ludi z mojho okolia (ITaci vacsinou) co maju nato liest po streche a robit konstrukciu + panely. Nebola to prdel ked vyslo na moztaz 30C+ a na nahriatej streche sa to nasobilo 😀

Potom musis aj na vylety aby zena/deti nemali stale keci ze len FVE riesim. Clenita strecha, vela srania s tym bolo a 28 panelov dalo zabrat.

Dalej tym ze to tie dohodnute firmy odmietli elektro cast robit, tak som nemal kupene komponenty na elektro cast (pocital som s tym ze to ta firma bude riesit, nechceli aby som kupoval ja). Skusal som aj elektrikarov nejakych oslovit - vsetci kopec kecov okolo.

Tak som objednal ale trvalo to cez 2 mesiace, nikde nie su poistky, drzaky poistiek...

Vo february som mal teda elektro cast doma.

Konstrukciu nahodenu sa stene, 3x menice (kazdy ma asi 30kg) a 2x Mppt tiez. Posledne 2 tyzdne som kabloval po veceroch/vikendoch ked bol cas.

Samozrejme stale chodim extra do elektra pre nieco co chyba a myslim ze som tam uz ozaj posledny krat 😀 pripadne stale nejake extra sroby na nieco treba.

Diki @kobra23 ze ma ochotu a nervy mi odpovedat na moje otazky co/preco/kam ma ist. V podstate robim mensiu kopiu toho co ma on , takze je to ulahcene, obaja vieme o com sa bavime. Len tak sam by som to asi nedal, resp by to bolo extra viac casu.

Ked sa na to spatne cele pozeram neni to nic zlozite, ale problem je ze tym ze s tym denne nerobim nepoznam co ako sa vola, jaky kabel, konektor, co ma jaku funkciu, kde to objednat atd.

Ale jak to cele skladam, tak myslim ze dalsia by sla o dost rychlejsie.

https://www.secondsol.com/en/handelsplatz/marktplatz,1,Suchergebniss,28f5fe49ba78c5afd6a3bae83a02a6db.htm

Btw Studer nie je drahy ved ten 2nd hand su teraz 600-1000e , treba 3ks a 1x MPPT (podla poctu panelov) tusim 1500e, tie ich krabicky na komunikaciu 300e takze do tych cca 120k CZK mate cely Studer zaklad. Za tolko Vam firmy ponukaju Cinu GoodWe, Growatt, Solax atd...

Ostatne polozky su panely, konstrukcia, kable a elektrocast

Baterie dokupujete ako treba


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Ahoj, tak nárůst cen je teda brutální.

 

Jelikož topím infrapanely, tak mi dává ekonomický smysl varianta 10kWp panelů a virtuální baterie. Spotřeba cca 12 MW ročně.

Jestli tomu dobře rozumím, tak to znamená oficiální připojení k ČEZu a tam to musí nejprve ČEZ posoudit, zda mě vůbec připojí nepletu-li se?

Nevíte někdo jak tohle ověřit u ČEZu? Jaký je správný postup?

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@Mac mas zmerane kolko MW mas na kazdy mesiac?

Lebo ked kuris s Infra dec-feb povedzne tak vtedy to vlastne nic resp. minimum vyraba.

Takze na FVE sa s kurenim nespoliehaj, mozno ti to nabije bojler trocha , to je asi tak cele.

@kobra23 ti da asi presnejsie udaje za tuto slabu zimu


   
ReplyQuote
Page 51 / 106
Share: