X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
163.5 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Centrála pro FVE musí mimo jiné umět se sama nastavit na nějaký výstupní výkon protože ten měnič jí nemusí vytvářet zátěž a ona na volnoběhu nemusí nic vyrábět a bude jen hrčet, měnič bude čekat a v konečném důsledku se nebude nic dít.

S těmi centrálami pro FVE je to trochu složitější, než se může zdát.

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 
Posted by: @chucky

Zdravim,

mam dotaz. mohu u měničů victron GX a Venus GX Battery omezovat pomocí modubs TCP nabíjení baterií a prioritizovat tak nabíjení automobilu?

Požadavek je nejdříve nabít automobil. Zatím jsem nenašel registr kterým bych dal pokyn nenabíjet baterie z FVE....

 

Hmm, to bude asi problém. Systémově to bude chtít nejdříve ty baterie.

Bohužel u Victronu není tak detailní možnost externího ovládání jako u Studeru, kde jde úplně všechno co člověka napadne. 


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@kobra23 Co stojí 6000va 48v studer???


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

@kimot @mac

Já jsem na Elektřinu pro soláry chtěl přejít tak 2 roky zpátky a na infolince mi řekli, že spotřeby a přebytky se počítají za každý měsíc zvlášť a jen do výše spotřeby každý měsíc, což ekonomicky nedávalo smysl. 

Momentálně jsem u Nano energies, kde za 1 MWh přebytky dostávám 1500 Kč, když současně od nich elektřinu odebírám.

Se současnýma cenama energií a nastavením podmínek je Elektřina pro soláry pro mě výhodnější.

Vložil jsem svoje hodnoty do excelu z: https://solarforum.cz/viewtopic.php?f=29&t=230

výpočet

Podle výpočtu bych s virtuální baterií ušetřil ročně 21 tis. Kč proti produktu Elektřina na 3 roky. A proti současný situaci s prodejem přebytků 15 tis. Kč.

 


   
ReplyQuote
(@petrj)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 8
 

ahoj, chtěl bych se poptat, zda jste někdo již integrovali hybrydní střídač SOLAX X3-HYBRID-10.0-M G4 do loxone. děkuji Petr


   
ReplyQuote
(@hmates)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
 

@chucky zkus to přes adresu 2705 DVCC system max charge current (ESS Mode 2 with DVCC – Maximum system charge current. -1 Disables)


   
ReplyQuote
 Pax
(@pax)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 6
 

Zdravím, 

pročetl jsem se cca půlkou diskuze a lecos pochytil - velké díky těm co zde sdílejí své zkušenosti. Na základě toho jsem se rozhodl pro řešení postavené na Victronu a dostal tuto nabídku: 

- 14ks FVP Sunpro monokrystal 6,3kWp

- 2ks MPPT Victron BlueSolar 150/70TR

- 3ks Měnič Victron Multipl.2 3000 

- 3ks Baterie Pylontech celkem 10,65kWh

- GX monitoring součástí jednoho měniče

Toto celé na klíč za 481kKč, po dotaci 256kKč s DPH. 

Spotřeba RD cca 4-5MWh, klasická domácnost kde se vaří/pere/suší snad soustavně (2 malé děti). V létě příležitostně klima, bez bazénu a dalších velkých letních spotřebičů. Možnost napojení na 260l akumulačku, je už zde ale solár. Vytápění primárně plynový kotel.

Je něco co byste doporučili upravit nebo změnit ? Je částka za realizaci adekvátní ? Konkurenční nabídky mám na Solax, Goodwe a podobně, jinou firmu dodávající Victron v MS kraji jsem zatím nenašel. Předem díky za jakoukoli zpětnou vazbu.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Nechápu ty nabídky s jen Multiplus II 3000. Proč nepřidat pár Kč a nedat 5000 a mít klid, když potřebuji výkon. 

Že to na dotaci nejde? Ale jde, jen je potřeba vyměnit firmu.


   
ReplyQuote
 Pax
(@pax)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 6
 

@kobra23 Nevím jestli s tím bude mít realizační firma problém, zatím jen zjišťuji možnosti a ověřuju jejich nabídku. Až pak jim navrhu úpravy. MP2 5000 by byl samozřejmě super ale jen čistě v eshopovych cenách je to za 3 měniče 95000Kč(3000) vs 140000Kč(5000). V cenách s marží se ani neodvažuji tipovat rozdíl 🙂 Lze technicky (hlavně asi z pohledu SW) udělat například kompinaci MP2 5000+3000+3000 a mít na první fázi povešené spotřebiče s větším odběrem? Nebo je to nesmysl ?


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

O jakou firmu se jedná? Pokud nechceš veřejně sdělovat, prosím o PM. Řeším taky fve na RD.

díky


   
ReplyQuote
 Pax
(@pax)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 6
 

@koci problém s tím nemám, snad to není proti nějakým pravidlum fora zde. Když tak to klidně smažte. Jde o mcore.cz, kamarád má už nainstalováno podobnou konfiguraci s MP2 3000 5kWp panely a 5kWh baterku, další baterku bude dokupovat. Pak bude přehazovat nějaké spotřebiče mezi fázemi, naráží s bojlerem na limit měniče a zbytečně pak ostatní věci živí z DS. Klidně mužem probrat co by Tě zajimalo bokem přes PM.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 
Posted by: @pax

@kobra23 Nevím jestli s tím bude mít realizační firma problém, zatím jen zjišťuji možnosti a ověřuju jejich nabídku. Až pak jim navrhu úpravy. MP2 5000 by byl samozřejmě super ale jen čistě v eshopovych cenách je to za 3 měniče 95000Kč(3000) vs 140000Kč(5000). V cenách s marží se ani neodvažuji tipovat rozdíl 🙂 Lze technicky (hlavně asi z pohledu SW) udělat například kompinaci MP2 5000+3000+3000 a mít na první fázi povešené spotřebiče s větším odběrem? Nebo je to nesmysl ?

Tak stále je lepší připlatit si hned, než pak tratit při prodeji již použitého, protože dříve nebo později tě to bude nasírat a do nových budeš stejně investovat.

Málokdo má ženu, která má pro FVE pochopení a používá spotřebiče v souladu s potřebami FVE.

A když už vám stát 50% uhradí, tak nebuďte držgrešle a udělejte to pořádně.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@pax taky bych to tak viděl jako @kobra23 o 3 kW jsme uvažoval dříve rovněž, ale rozhodnutí bylo připlatit si dokud to jde.

Představ si že manželka žehlí, a ty si vaříš čaj 🙂 na jedné fázi. Jinak z baterky kvůli životnosti použiješ efektivně 80 % štítkového údaje takže 8,52 kWh. Doplnit baterku je nejjednodušší ( tedy pokud budou 🙂 že ). Další na řadě je doplnit panely... ale měniče už těžko doplníš. 

Jaký máš odběr domu " naprázdno" ? a je tvým cílem od května do září ( tedy když svítí nějak každý den )  "žít na ostrově" ?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@pax na Mcore co mi nacenovali min rok asi nadrahsia ponuka co som dostal a chceli po mne vyplnovat formular typu:

- kolko ziaroviek mam

- presne jake spotrebice, tusim aj stitky

a podobne kktiny.

Pritom som im pisal presne spotrebu za mesiac, nechapali tomu nejak.

 

skus "mudra / pesek" zacli ako FB firma ale myslim ze par ludi od nich ma Victrom a nestazuju sa. Sice kopiruju mcore ze menice a baterky daju do jednej skrine, tak to si hlavne nedaj nakecat, grilovat cely system v nevetranom boxe 😀

Este "force energy" sa zdal zo zaciatku ok, ale z dohody ze mi mnou zakupeny system zapoji po odkladoch zoslo lebo mal "uraz".

 

Aj ked pri tvojej spotrebe 4-5mwh (20-25tis rocne) je FVE asi zbytocne, na druhej strane ak mas zbytocnych 250k why not 😉


   
ReplyQuote
 Pax
(@pax)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 6
 

@dalibor Ano máte samozřejmě pravdu, baterku člověk doplní, měnič už těžko. V tomhle mám trochu nedostatek, netuším jak vypadá moje spotřeba po fázích, měl jsem objednanou Shelly3em ale nedošla a už jsem se k tomu nějak nevrátil. Momentálně je manželka na rodičovské a ještě min 2 roky bude, takže spotřeba čekám hezky rozložena během dne. Později předpokládám přesun spotřeby na večer/noc. Jde o to za jak dlouho se dalších 60tisic za měniče vrátí. Nikdo jste nereagovali na možnost namíchat 5000 a 3000 měniče, je to tedy předpokládám nesmysl 🙂 Jen pro zajimavost, dát na fázi 2 měniče možné taky není ? Ostrov úplně nepotřebuju, k vypadkum u nas nedochází, jde mi o to za rozumné peníze vyřešit co největší část spotřeby. Chtěl jsem proto začít s menší konfigurací kterou časem pokud bude potřeba jednoduše rozšířím (proto volba Victronu)


   
ReplyQuote
Page 48 / 106
Share: