Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,558 Posts
74 Users
133 Likes
158.7 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Docela mně příjemně překvapil blok Energetický manažer, který mi tvoří jádro vytěžovače v Loxone. Ovládá 6 SSR relé pomocí 0-10V, které přebytky dávají pomocí 6 spirál (6x2kW) do akumulační nádrže 750 litrů.

V grafu je vidět jak červená (spotřeba) kopíruje výrobu (oranžovou), pak to narazí na strop výkonu spirál.

B627C217 AF23 4DB0 B9B1 C295F6AF9803

   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 😀 a to je s komunikací po Modbus ? Dnes ještě jedna firma dopřesňuje Victron nabídku ale už teď vím že jdu do Victrou a raději si připlatíme .
( Dokonce přišli s myšlenkou systému  2f 5kW protože  krom sauny a pásové pily nemám 3f spotřebiče .... )


   
ReplyQuote
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

@kobra23 To vypadá pěkně. Když jsem si ale spočítal cenu komponent (SSR 0-10V, řídicí jednotka), potom vyšlo Greenbono vcelku levně (s jedním SSR celkem cca 6500 s dph). Předpokládám, že ty SSR mají fázové řízení (?).


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @dalibor

@kobra23 😀 a to je s komunikací po Modbus ? Dnes ještě jedna firma dopřesňuje Victron nabídku ale už teď vím že jdu do Victrou a raději si připlatíme .
( Dokonce přišli s myšlenkou systému  2f 5kW protože  krom sauny a pásové pily nemám 3f spotřebiče .... )

CEZ ma len 1F a 3F, 2F ma udajne len EON.

Ak som to pochopil spravne tak menice su spojene na "hlavnu" fazu a z tej si tahaju spotrebice ako je treba. Teda povedzme (5kw Victron) do 4.5kw bude dodavat jeden Menic a ked bude vyssi odber tak sa prida aj druhy.

Teda ked uz mas 3F doma napr 3x25A - tak je jedno ci budes mat 1,2,3 alebo X menicov

niektori to zapajaju stylom 1menic = 1F pripadne 3fazovy hybrid menic a tam mas povedzme kuchyn cize aj zapojis Rychlovarnu konvicu, mikrovlnku mas vyssiu spotrebu ako je moznost fazy menica a tahas extra z DS. aj ked mas stale dost energie z panelov.

BTW u Victronu chces potom k menicom toto https://www.solartopstore.com/products/victron-smartsolar-mppt-rs450-100-tr

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: @dalibor

@kobra23 😀 a to je s komunikací po Modbus ? Dnes ještě jedna firma dopřesňuje Victron nabídku ale už teď vím že jdu do Victrou a raději si připlatíme .
( Dokonce přišli s myšlenkou systému  2f 5kW protože  krom sauny a pásové pily nemám 3f spotřebiče .... )

Nevím. Victron detailně co se týče komunikace neznám.

Pokud ti stačí 2F, tak ať se zamyslí zda neudělat 1F s 2 měníči na jedné fázi. V konečném výsledku by to mohlo být vhodnější pro celý systém.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: @mafraf

@kobra23 To vypadá pěkně. Když jsem si ale spočítal cenu komponent (SSR 0-10V, řídicí jednotka), potom vyšlo Greenbono vcelku levně (s jedním SSR celkem cca 6500 s dph). Předpokládám, že ty SSR mají fázové řízení (?).

Tak nevím jak dalece znáš Greenbono, ale nové firmwary jsou stavěné na 3 SSR relé a do budoucna se připravuje na 6 SSR relé. Ta doba kdy stačilo 1 SSR a zbytek se řešil stýkači už je dávno pryč a upouští se od toho. 

Takže já jsem dal rovnou 6 ks.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 
Posted by: @kobra23
Posted by: @dalibor

@kobra23 😀 a to je s komunikací po Modbus ? Dnes ještě jedna firma dopřesňuje Victron nabídku ale už teď vím že jdu do Victrou a raději si připlatíme .
( Dokonce přišli s myšlenkou systému  2f 5kW protože  krom sauny a pásové pily nemám 3f spotřebiče .... )

Nevím. Victron detailně co se týče komunikace neznám.

Pokud ti stačí 2F, tak ať se zamyslí zda neudělat 1F s 2 měníči na jedné fázi. V konečném výsledku by to mohlo být vhodnější pro celý systém.

Myslim ze to 1F rozvadzac resp 3F ak uz ma - s 2 menicmi mu navrhli 😉 len si to asi vysvetlil po svojom


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

Nebude niekto brat taketo panely? maju len paletovy odber a mne treba tak 16ks 

https://shop.iftech.cz/monokrystalicke-panely/3016-jinko-solar-440wp-tiger-pro-mono-stribrny-ram.html

@dalibor nechces aj ty take? 🙂 z force by to objednali


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

já plánuji nákup z getradingu https://www.getrading.eu/fvpanely/kusovy-prodej/pp-2121-p.html

ale nedovedu nějak odpovědně posoudit, který panel je lepší pro kombinaci se sitonem, uvažuji o 7ks


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

tie 440w co som poslal su dlhe 1.86m ostatne 400w+ su vacsinou 2.1m a viac

Som limitovany velkostou strechy


   
ReplyQuote
 Ivo
(@ivo)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 22
 

Osobně k řízení spotřeby z přebytků výroby FVE používám výrobek české firmy pod názvem Wattrouter

Spouští přes SSR tepelné spotřebiče. Mám celkem dva kusy a jeden šlape již od roku 2012 bez závady a k plné spokojenosti a druhý od roku 2016, taktéž bez závad.

This post was modified 3 years ago 2 times by Ivo

   
ReplyQuote
(@glaster)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 29
 

Ahoj,
mám FVE poprvé spuštěnu 1.4. 2021, konkrétně:
celkový výkon 4.5 kWp (2 stringy po 5 panelech na východ a západ)
hybridní střídač RCT Power Storage DC 6.0
Wattrouter ECO
4.5kW patrona na ohřev zásobníku vody 200l
systém bez baterií (připraveno na dokoupení baterií do budoucna)
RCT Power Sensor

Roční spotřeba domu cca 4,6MWh v sazbě D57
Trvalý odběr domu necelých 500W, když se nevaří, nepere.
Pořizovací cena bez dotace 201.000,- Kč
Dotace 85.000,- Kč

Vytápění plynem, ohřev vody primárně také plynem, ale pouze na 48°C, protože FVE vodu dohřívá na 70°C.

Za necelých 11 dnů provozu mám z FVE pokryto 78% spotřebované energie a z celkového vyrobeného množství jsem spotřeboval 55% a 45% jsem poslal do DS, kde ho ode mně BE vykupuje v průměru za 1,5-2 Kč za kWh. Aktuálně prodáno 260,5kWh.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@killeriq @kobra23 ahoj tak do konce května bude FVE prvky s Victron ( 3x5kW Multiplus II , 2x MPPT 250/70,  1x Cerbo GX) , 7,2 kW na střeše , 4x3,55 kW Pylontech. Soukromé výběrko skončilo a jsem spokojen s vybranou firmou a myslím že je to win-win. Celkem poptáno 7 firem, řešení Victron ( 3) ostatní Goodwe a Solax. Více či méně se snažili všichni. Sice jsem si připlatil, ale beru to jako investici do spolehlivosti a jména komponent ... šetřit ano, ale ne na klíčových komponentách i tak je cena sečtených kW po odečtení dotace pod 17 kKč velice solidní vzhledem ke konfiguraci ( si myslím ). Pokud bude zájem dám pak článek spíše jako dokumentaci průběhu. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jaké panely?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

3x5kw menic a len 7,2 kW na střeše? to ma aky zmysel mat 1x5kw co nebude robit nic?


   
ReplyQuote
Page 30 / 104
Share: