X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164.1 K Views
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

no v reale ak si vyberes normal firmu nie ojebavacov, tak si schopny spravit system aj s baterkami po dotacii za 150-200k - rozdiel robi len ten menic, ostatne komponenty panel, baterie su viacmenej rovnake.

Ked kupis bez baterii, tak mas o 50% nizsiu cenu aj dotaciu

TC je este vacsi nezmysel ako FVE, lebo ide na elektriku ktoru platis aby si mal teplo v zime.

U FVE odo dna ked to zapojis platis menej za elektriku, preto aby si to este lepsie vyuzil a dostal dotaciu treba baterky 1.25x vykonu panelov. 

Ked nemas mimo vykurovaciu sezonu nonstop spotrebu aspon 1.5kw tak system bez baterii su vyhodene prachy. To ze pustis 3x za tyzden cez den pracku a nabijes bojler myslim za 80k nestoji. To co vyrobis tak 50% odtecie do CEZ a dostanes zato 0.5-1kc/kw

Ale ked si uz kupil TC a neriesil si to , tu kupis nieco podobne 😉

 

Baterka ma zivotnost 6000 cyklov to mas asi 20 rokov


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Pokud bych chtěl baterie, tak musím investovat minimálně o 120 tisíc více, což je o 150% více. Uštří mi baterie o 150% více peněz? To asi těžko...

Možná počítám něco špatně, ale pokud bych měl jak říkáš spotřebu 1,5kWh 8 hodin denně, kterou pokryju z 50% z FVE, tak mi vychází cca 2MWh ušetřené energie, takže necelých 8 tisíc ročně. Když k tomu ještě přičtu ušetřené 4 tisíce za TUV, tak je návratnost 7 let.

Samozřejmě, že nemám nonstop spotřebu 1,5kWh, ale i kdybych měl jenom třetinovou, tak jsem pořád na návratnosti cca 12 let.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2211
 

Hele udělej to tak a pak nám tu napiš, jak dlouho ti trvalo, než jsi dokoupil baterie.


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Mě nejde o to vyhrát tuhle debatu, já chci jenom zjistit co je výhodnější.

Zatím mi tady ale nikdo nedal žádnou hrubou kalkulaci podle které se baterie vyplatí víc než přímá spotřeba a přetoky do TUV.

Jestli to počítám blbě tak mě prosím opravte.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ok tak jednoduchsie...

Mas na streche 5kw, bude svietit od 9 rano 3h na max, vyrabas 4.5kw,  nabijes 3kw TUV za 2-3hod. k tomu nejaka bezna spotreba domu 300w. 1kw ti uz tecie k CEZ (mohol si nabijat baterku)

okolo obeda pod mrakom ides na 50% - 2.5kw vyrabas, mas plnu TUV ...co s tym spravis dalej? posles CEZu do siete alebo povies zene nech na 2kw trube pece od rana do vecera kolace?

Ak mas bazen, ohrejes este ten...ale cez leto uz dalej hriat nemusis. Co s tou energiou chces dalej robit? Pustat primotop a ten chladil klimatizaciou aby si ju minul?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

FYI:

Toto uz je ozaj extrem, napisem ze chcem niekoho na STUDER ozve sa mi "odbornik" ze mam zadat co chcem. Zadam a potom chce vyplnit formular kde bude asi pocitat kolko krat sa idem vys...t. MCORE bolo uz moc ale toto je este dalsi level... 😱 😤 

--A--

My  nabízíme  dodávky individuálních FVE  na klíč včetně zajištění dotace  z NZU záručního servisu a monitoringu dané FVE. Součástí našich dodávek je  i  optimalizace dodavatele energií a snížení spotřeby  vody  viz  schéma níže.

Pokud  by jste mněl zájem o naše služby  vyplňte prosím co nejpečlivěji přiložený formulář MZU a zašlete mi ho zpět včetně scanu vyúčtování za elektrickou energii/plyn.

V případě potřeby doplňujících informací mne neváhejte kontaktovat-

S pozdravem

Jan Pastyřík

734 752 156

https://optimal-energy.cz/&source=gmail&ust=1616688064011000&usg=AFQjCNEPPf7KMJwauwl9qvlRqUR9iobQT g"> https://optimal-energy.cz/

--Q--

Dakujem za odpoved ale formulare typu kolko ziaroviek a aka chladnicka nema zmysel vyplnovat. Voda, plyn uz vonkoncom nie 😀
Spotrebu si viem zratat a podla toho som FVE aj planoval
 
Zadal som konkretne co potrebujem, tak prosim podla toho postupujte.
Ak viete Studer mozeme sa bavit dalej, ak nie...nema zmysel pokracovat v komunikacii
 
--A--

Dobrý  den,

bohužel  takto my nepracujeme, my provádíme kompletní návrhy FVE.

Takže  se  Vám  omlouvám  za  zdržení.

--Q--

Pracujete zle, pretoze predpokadate ze zakaznik si ani nevie spocitat spotrebu a pytate sa na data ktore nemaju ziadnu suvislost s FVE.

Co zistite zo spotreby vody a uctu za plyn? ze mi navrhnete 10kw v paneloch aby som v zime pouzival menej plynu a dufal ze bude svietit ako v lete, tak si budem elektrikou kurit? alebo ukladal do 1000l TUV?
 
Alebo ked Vam tam napise ze ma v dome 100x 3w svetlo a z toho viete aku ma spotrebu v lete/zime?
 
Vlastne Chapem to sluzi na to ked chcete nezmysel predat dochodcovi a ukazat mu graf ako za 10rokov usetri a este aj zarobi.
 
Naco vobec reagujete?! - pisal som ze chcem niekoho kto instaluje STUDER a vy chcete po mne nezmysli.
 

   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

pánové a dámy, toto jsou měsíční odečty z 5kWp elektrárny - lokalita Znojmo, není to úplně nejaktuálnější, ale pro představu výroby ideální... v roce 2019 jsou dopsané měsíční průměry předchozích let...

solar5kW

   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Tady ten člověk si s tím opravdu vyhrál. https://www.nesvara.cz/

Vzhledem k tomu, že má systém bez baterek a je schopen spotřebovat 80% vyrobené elektřiny, tak opravdu nevidím důvod pořizovat baterie. I když vezmu v potaz, že já na 80% spotřebu nedosáhnu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Obrázky to jsou hezký, ale ta čísla buď nesouhlasí nebo je blbě čtu. Graf uprostřed říká, že z FVE je 84% a graf dole vpravo i čísla spotřeby 4MWh a vlastní výroby 661kWh říkají, že z FVE má 16%.

Už se mi rozsvítilo. Spotřebuje 84% své výroby a pokryje mu to 16% celkové spotřeby. Ta procenta se zrovna náhodně skoro potkala.


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Tyhle grafy jsem moc nestudoval, ale jestli to dobře chápu tak "koláč" uprostřed říká, že 16% vyrobené elektřiny v tomto roce poslal EONu a "koláč" vpravo říká, že tento rok FVE pokryla spotřebu domu ze 16%.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Těch vyrobených 660kWh za rok mi přijde hodně málo, pokud je to 5kW FVE. V tabulce o kousek výš je skoto 10x tolik. Pak těžko porovnávat procento využití pro vlastní spotřebu.


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Tím rokem se myslí rok 2021 a ne posledních 12 měsíců.

Více lze vyčíst z tabulky zde: https://www.nesvara.cz/historie/


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Staval to pred 10rokmi ked take baterie co su dnes ani neboli a predpokladam ze ho to cele vyslo tolko jak dnes FVE + Baterie. 

image

Kupovat FVE na to aby som si hrial vodu je nezmysel. To si rovno kup k tomu aj 500-1000l nadrz, aj ked neviem co s tou vodou chces robit 😀

 


   
ReplyQuote
(@xpitris)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 13
 

Pokryje mi to nejen ohřev TUV, ale i spotřebu přes den. V létě s tím můžu klidně chladit dům a ohřívat bazén.

Myslím si, že je celkem jedno kdy to ten člověk stavěl, nebo kolik ho to stálo. Důležité je, že je schopen spotřebovat 80% vyrobené energie, tzn. cca 4MW ročně.

Malý výpočet:

5kW FVE s bateriemi vyjde na 200 tisíc a v případě 90% využití vyprodukované elekřiny ušetřím při ceně 4Kč za 1kW zhruba 18 tisíc ročně. Návratnost cca 11 let.

Stejná FVE bez baterií vyjde na 80 tisíc a v případě 60% využití vyprodukované elekřiny ušetřím při ceně 4Kč za 1kW zhruba 12 tisíc ročně. Návratnost cca 7 let.

 

Návratnost je v obou případech idealizovaná. Chci tím ale ukázat, že řešení bez baterií má taky svůj smysl.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Samozřejmě, mám 4,2kWp pouze se sitonama, energii využiju a Sitony, které jsem seřídil ukazují za poslední rok dohromady 4,3MWh 🙂 Při ceně 65000kč co mě to stálo je návratnost necelých 5 let. Beru cenu 3,1kč/kWh včetně všech poplatků. Za mě supr, ale v létě bych chtěl dokoupit měnič, hodit na něj jeden string a používat elektřinu pro klimatizaci. Té energie je totiž prostě hodně.


   
ReplyQuote
Page 29 / 106
Share: