Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.7 K Views
(@mafraf)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 43
 

Je to super, když firma ani nedokáže udělat rozpoložkovanou cenovou nabídku a dává vždycky jen cenu "na klíč". Potom si nejde porovnat ani ty nejzákladnější parametry. Reálně náklady na komponenty vycházejí na 1/3 z nabízené ceny. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

min rok co DTEST "sutazil" ponuku a vyhrala CEZ , ponuka bola v podstate podobna sracka kde si sa nic nedozvedel.

Z nejakymi som mal aj telefonat a rozumnu debatu, na ponuku este cakam tak uvidime co z toho.

Z tych "ponuk" co mam vychadza priemer cca 200k po dotacii s bateriou 10kw - u 6-8kw systemu


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 pročetl jsem si komentáře k FVE asi tak 3+X krát a pořád z toho moc moudrý nejsem, nicméně lze jako důvod proč FVE ano brát následující pro mne podstatné poznatky:

1) ceny el. nikdy už dolů nepůjdou a až dostaví Dukovany budeme přispívat všichni, pro mne to znamená že při spotřebě 13,4 MWh zaplatím za 1 MWh  3.070,- Kč ( s DPH samozřejmě ) za 2020. eON mi nabízel jakýsi t tarif a po krátké a důsledné komunikaci se mi sotva podařilo zachovat na další dva roky cenu z 1 MWh na 3.098,- Kč.  Pokud začnu platit ty Dukovany počítám že budu chtít tak 3.300,- ( takže je třeba si nakoupit akcie ČEZu 🙂 ) 

2) přestože to nechci nejspíš tak do 5-ti let budu muset měnit auto a to nejspíš "model" na couračky do 150 km od komína bude znamenat něco na elektriku 

3) příští rok nejspíš začneme všichni splácet COVIDové zadlužení takže dotace na FVE už taky lepší nebudou

 Předpokládám že při instalaci na střechu 14 st JV a sklonu 40 st dostanu z 6 kWp  elektrárny ročně tak 4,2 MWh ( viz simulace na netu a zkušenost kamaráda co bydlí o dvě ulice vedle) takže roční úspora 13.800,- a návratnost při ( předpokládané investici z mojí strany 200 kKč ) 15 let vypadá šíleně . Ovšem za 15 let hodnota elektrárny nebude "0" ale dejme tomu 60 % investice ( pokud se nic nepo.... samozřejmě ). Nevím proč to někdo uvažuje, že zaplatí elektrárnu a po 10 ti letech nemá žádnou hodnotu ... za 15 let bude mít dejme tomu hodnotu ( z mojí investice samozřejmě  ) 120 kKč takže úrok cca 4 % p.a. to by bylo 8 tis a ne skoro 14 ( za první rok samozřejmě ). Nevýhoda je že střecha není banka abych si mohl vybrat love "kdykoli"  ... ( jsem se nějak zakecal sorryjako)

Protože mám instalaci 3F a spotřebiče na různých fázích nemůžu použít Fronius, ten rakušáci jaxi s nezávislým řízením jen kvůli ČR nevyrábí. Počítám Solax nebo Goodwe ( 🙁 ) a ty nejsou v Loxone předdefinovány a k tomu Wattrouter asi SOLAR . Baterka stohovatelná pro první rok 2x 4,5 kW s opcí že nejpozději do roka další 4,5 kW modul.

Nepůjdu cestou "urob si sám" nechci lézt po střeše a vyřizovat papíry ( na to první jsem moc starej na to druhé moc línej ). Takže "na klíč". Poptávky jsem rozeslal na dvě firmy ( jedna je 10 km druhá 70 km ).

Co mne enormě zajímá  je jak konkrétně řídit spotřebu přes Loxone tak abych odevzdal nejlépe čistou "0" ideálně aspoň ideově Loxplán komu to už skutečně funguje .

Zajímá mne tvůj názor a děkuji už jen za to, že jsi to dočetl až k tomuto řádku ...

P.S. 1) už mi fakt chybí "hospoda" a diskuze ftf 2) kdo jste se se mnou potkali tak jen zpráva že už víc jak půl roku mám "čisto" 🙂


   
L reacted
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Osobně si myslím, že nejvíce se změní cena vypnutím jaderek v DE v roce 2022.

Když se podívám jen a pouze na CZ, jak to tady vedeme, tak co se týká energetiky, tak žijeme stále z toho, co se tady postavilo za komunistů, tj. 40-60 let zpátky. Od té doby se moc nestaví nové zdroje, pominuli Temelín a s tím si asi do budoucna nevystačíme. Ještě se teď odhlasovalo, že uhlí končí 2038.

Teď máme sice všichni snahu řešit návratnost, ale já na ni moc nekoukám, protože svoje FVE beru jako investici do budoucnosti, kdy bude doba temna a já jsem připraven.

Bonusem je to, že ve firmě všechny fosily postupně prodávám a kupuji elektromobily. Jediný problém mám s dodávkami, ale to se už postupně dá taky řešit i když u firmy, kdy obsluhujeme službami celé Československo je to složitější.

Už před 10 lety jsem byl na jednom jednání v Hamburku a řešilo se, že budou smart sítě, kdy si ti připravení budou moci přijít k penězům, pokud budeš moci odebrat energii ze sítě, kdy ji bude moc. Dnes se s tím už v reálu setkáváme a je to čím dál blíže k realitě.

Když už počítáte ty návratnosti, nezapomeňte, že panely na té střeše můžou být klidně 60 let a stále fungují, viz panely na oběžné dráze, které tam jsou od 1960 a stále funkční a dávají. Dnešní panely mají každý rok účinnost 0,5%, tak si to spočítejte, že ty už nemusíte v životě měnit. Teda pokud se do reality nedostane to co je dnes jen v laboratořích a má to 1,5x až 2x vyšší výkon než dnešní panely.

Důraz je potřeba klást na strojovnu (strojní vybavení v domě). To bude nejslabší článek systému. A taky je vlastně nejdražší.

Největší položkou jsou baterie, ale bez nich  to bohužel nejde. Bohužel se na nich nejvíce šetří a pak se nedají využít všechny výhody FVE.

Druhou položkou jsou měniče a regulátory. Buď si koupíš tebou zmiňovanou činu s životností kolem 5 let, nebo evropskou kvalitu s životností 15-25 let. U těchto strojů je hooooodně důležitá klidová spotřeba. Protože u těch Číňanů ti degraduje výrazným způsobem ekonomiku.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@dalibor pekny prispevok, suhlasim

Aj ked niekto kupuje Kotol, tepelne cerpadlo...tam neni v podstate ziadna navratnost. Kupis to aby ti elektriku, plyn atd premenilo na teplo. Auto aby ta za benzin/naftu niekam doviezlo, to ze za 3-4 r je z toho polka hodnoty uz nikto vlastne neriesi

Tuto mi to generuje elektriku ktoru viem pouzit a tym padom nemusim kupovat. Ano je to tych 200-250k inveticia, ale zaplatis to ak mas extra a nejako sa ti to pomaly vracia.

Dnes uz mozem povedat ze su tie FVE zase o nieco vpred ako pred 2-3r, preto to uz riesim, chcem to mat z krku 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Řídit FVE Loxonem, aby na výstupu z domu do sítě distribuce šla 0 by v pohodě šlo, kdyby měl rychlejší reakce. Tak jak to je, tj. prodleva u Modbus 5 sekund a prodleva v rámci bloku Energetický monitor a Energetický manažer 1 minuta Loxone staví do pozice jen a pouze monitorovácího prvku a tuto činnost musí za něj vykonat Greenbono nebo Wattrouter ve spojení s nějakým vytěžovačem. 

Pozor na to, že to vytěžování má taky nějaké limity a stejně pak krmíš ČEZ a EON, kteří skoro zadarmo dostávají od tebe energii, kterou za 5-10 násobek prodávají tvému sousedovi.

Ty ji tomu sousedovi dodávat nesmíš. To je trestný čin. Tak to tady v ČR bohužel máme.


   
blaf reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816

   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

https://www.solidsun.cz/

Plus ze pridali "rocnu vynosnost" z pvPlanner (ine firmy to nedodali)

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Zapomněl jsem napsat, že z výše uvedených důvodů jsem šel cestou ostrovu, kdy mně ty zpoždění nevadí a nikomu nic nedodávám.

Nevím proč bych si měl opotřebovávat drahé železo tím, že bude prodávat za 0,4-0,9 Kč /kWh do sítě. To si ho radši pošetřím.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

https://www.svp-solar.cz/

Plus je ze dali hned polozkovy rozpis

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @kobra23

Zapomněl jsem napsat, že z výše uvedených důvodů jsem šel cestou ostrovu, kdy mně ty zpoždění nevadí a nikomu nic nedodávám.

Nevím proč bych si měl opotřebovávat drahé železo tím, že bude prodávat za 0,4-0,9 Kč /kWh do sítě. To si ho radši pošetřím.

Ak mas ale Ostrov jak je to potom nafazovane?

Tym ze chcem hybrid (ked malo vyraba, aby mi potiahlo aj zo siete) ked mam prebytok tak do baterie a bojler, pripadne znizit vykon. Dodavat CEZ tiez nikto nechce

Jaka je teda vyhoda ostrova (v lokalite kde elektrika je)?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Používám přepínač sítí. Buď jedu z ČEZu nebo z FVE. Když jedu z FVE, mám měniče, které jsou zároveň i nabíječky a umím si dobít baterii v případě potřeby.

Taktéž, kdybych měl NT tarif a bylo období temna, uměl bych baterie dobíjet v době nízkého tarifu za nízkou sazbu a tu pak spotřebovávál v průběhu dne mimo nízký tarif.

Správně bych neměl psát ostrov, ale poloostrov. 

Mojí motivací k nepřioojení se do sítě je jednak výkon FVE, který překračuje určité  "mantinely" a určitý stupeň anonymity vůči těm co dříve nebo později i toto zdaní. 

Je naivní si myslet, že si stát nechá dlouhodobě utíkat peníze.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

nejake tie postrehy:

volali nejaky technici z roznych firiem, vysvetlil som co chcem ale vacsina posiela standart ponuky.

Jediny co sa zamyslel boli z "greenwatt" a vysvetlil ze 450w panely sice davaju ale maju rozmer 2-2.1m dlzky 1-1.1sirka, teda panel vykon mat bude ale zoberie viac miesta. Uz pozeram teda w/m2

PANEL:

Teda mi nasiel tieto panely 400 a 405w  1096 mm  1754 mm  30 mm

https://shop.iftech.cz/monokrystalicke-panely/2988-solarni-panel-trina-400wp-mono-cerny-ram.html

https://shop.iftech.cz/monokrystalicke-panely/2989-solarni-panel-trina-405wp-mono-cerny-ram.html

Ja som nasiel este jeden 440w  1134 mm  1868 mm  30 mm

https://shop.iftech.cz/monokrystalicke-panely/3016-jinko-solar-440wp-tiger-pro-mono-stribrny-ram.html

MENIC:

Victron ma len do 5kw , je sice transformatorovy ale drahsi, 5r zaruka

GoodWe standart davaju 6-8-10kw, tym ze nie je transformatorovy moze trpet elektronika ako pise Kobra23 , ale riesi sa to tak ze napr na 6kw panely sa da 8kw pripadne 10kw (cenovo skoky po 4000-5000kc), teda je preddimenzovany nebude "trpet" a stale sme nizsie ako u Victron.

Maju standart 5r zaruku a za 200e sa da rozsirit na 7r pripadne az 10r. To myslim riesi vsetky mozne "problemy" , ok mozem mat vypadok az 30d kym to vymenia. Ale to iste sa mi moze stat u victronu a ked chcem vykon viac ako 5kw musim zobrat 2x menice, teda sa to cele predrazi

BATERIE:

Ponukaju Pylontech kde stoji 1kw asi 10 000Kc podobne aj ine znacky...

Pylontech Force H2, 3,55 kWh, LiFePO4, 4000 cyklů

Baterie PylonTech US3000 - 3,6 kWh 6000 cyklů při 80% DoD

HV3700 HomeESS Bateriová sestava 90% DOD, 4000 cyklů nebo 10 let

Je to rozne, papier asi znese ako bude baterka vyzerat po 5r prevadzky zistime len casom...

ZAPOJENIE/DOTACIA:

vacsinou maju ze 50/50 teda ak je celkom 350k zaplatitte 175 pri podpise a 175 po dodani, za kolko pride dotacia na ucet neviem. Niektori maju ze rucia za dotaciu, ak by stat neschvalil, zaplati ju firma.

Zaujimave je ze cca 30d ma CEZ na schvalenie ziadosti, namontuju za 2-4dni a potom tusim po tyzdni ze pride technik na reviziu a caka dalsich 30-50d kym CEZ vymeni elektromer a moze sa to ofiko spustit.

Teda povedzme za 2mesiace od podpisu maje FVE doma ale este 30d+ cakate kym sa to moze spustit (to som predtym netusil)

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 hmm no tak to jsem si právě myslel, že to nebude tak jednoduché s tím řízením a proto mne zajímal Loxplán a realita. Ale když postavím "ostrov" tak nedostanu dotaci ne ?

Blbá otázka : " Je možnost mít "ostrov" a když nestíhá tak cucat zvenčí ? "


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @kobra23

Používám přepínač sítí. Buď jedu z ČEZu nebo z FVE. Když jedu z FVE, mám měniče, které jsou zároveň i nabíječky a umím si dobít baterii v případě potřeby.

Taktéž, kdybych měl NT tarif a bylo období temna, uměl bych baterie dobíjet v době nízkého tarifu za nízkou sazbu a tu pak spotřebovávál v průběhu dne mimo nízký tarif.

Správně bych neměl psát ostrov, ale poloostrov. 

Mojí motivací k nepřioojení se do sítě je jednak výkon FVE, který překračuje určité  "mantinely" a určitý stupeň anonymity vůči těm co dříve nebo později i toto zdaní. 

Je naivní si myslet, že si stát nechá dlouhodobě utíkat peníze.

 

Rozumiem takze 2 moznosti dodavky elektriky a vyberes si co treba...

To mas automatiku ci manual, to prepinanie?

Ale podobne ti to riesi aj ten Hybrid, mas malo pritiahne od CEZ , nerozumiem naco ten prepinac. Ci je tam nejaky "legalny limit" na kapacitu alebo nieco ?

Technicky sa mi zda tvoje riesenie zlozitejsie na spravu ako mat Hybrid.

Dnes uz neni v cene rozdiel NT/VT vacsina ma D45D / D57d okolo 1200-1300 za Mwh bez ostatnych poplatkov

Co moze nastat a co sa zdani casom je teoria, moze prist do reality samozrejme ale keby mam pocitat so vsetkym co moze nastat asi nezrealizujem nic 😉


   
ReplyQuote
Page 18 / 106
Share: